Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: The Ides of March (2011)

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks

The Ides of March (2011)

The Ides of March

Σκηνοθεσία: George Clooney
    Σενάριο: Grant Heslov / George Clooney
    Ηθοποιοί: Ryan Gosling / George Clooney / Philip Seymour Hoffman / Paul Giamatti / Marisa Tomei / Geffrey Wright / Evan Rachel Wood
    Διάρκεια: 102 λεπτά
    Πρεμιέρα: 13 Οκτωβρίου 2011

Υπόθεση:
    Spoiler

Πίστη,φιλοδοξία,προδοσία και εκδίκηση στον κόσμο της πολιτικής είναι μερικά από τα θέματα που διαπραγματεύεται η νέα ταινία του Clooney.Η αλήθεια είναι πως θα μπορούσε να είναι τοποθετημένη σε διαφορετικό κόσμο από εκείνο της πολιτικής και να έχει την ίδια απήχηση αφού μιλάει για διλήμματα και αμφιβολίες που απασχολούν τους περισσότερους ανθρώπους.

Αι Ειδοί Του Μαρτίου έπεφταν στις 15 του μηνός, σύμφωνα με το ρωμαϊκό ημερολόγιο. Ρωμαϊκές γιορτές προς τιμή του Δία.
    Spoiler

Ο τίτλος χρησιμοποιείται μάλλον μεταφορικά στην ταινία και μιλάει περισσότερο για το πότε στην καριέρα τους χρειάστηκε να παίξουν βρώμικα οι χαρακτήρες,οι οποίοι δεν απέχουν πολύ από πραγματικά πρόσωπα.
    Ο Clooney αγαπά τον κινηματογράφο των παλαιώτερων δεκαετιών και αυτό φαίνεται σε αυτή τη νέα πορεία που ακολουθεί τα τελευταία 10 χρόνια συμμετέχοντας σε πολύ καλές μικρότερες ταινίες (Τhe American,Michael Clayton..). Με το The Ides of March συνεχίζει με επιτυχία την πορεία αυτή.

Το δυνατό χαρτί της ταινίας είναι το εξαιρετικά ταλαντούχο καστ,κάτι που γνωρίζει ο Κλούνευ και για αυτό και το χρησιμοποιει δίνοντας έτσι δύναμη σε σκηνές απλών διαλόγων.
    Ο Gosling που έχει πάρει φόρα από συμμετόχες στα εξαιρετικά Blue Valentine και Drive είναι ξανά πολύ καλός και απότι φαίνεται έχει μια λαμπρή καριέρα μπροστά του αν συνεχίσει τις ενδιαφέρουσες επιλογές.Hofman και Giamatti με ευκολία παίζουν τους ρόλους τους(και ειδικά ο πρώτος κλέβει όλες τις σκηνές στις οποίες συμμετέχει),ενώ καλή δουλεία κάνει και το υπόλοιπο καστ.

Η ταινία μου άρεσε αρκετά,ωστόσο θεωρώ πως δεν είναι για όλους και εκείνοι που περιμένουν κάτι διαφορετικό από εξαιρετικές ερμηνείες,δυνατούς διαλόγους και μία παρουσίαση του πολιτικού προσκηνίου όπως το βλέπει τουλάχιστον ο Clooney ίσως απογοητευτούν.

Trailer

Επίσημο Site:
    http://idesofmarch-movie.com/
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johnchatzo; 5 Ιανουαρίου 2012 στις 20:01

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Ωραία τοποθετείται ο Clooney ως σκηνοθέτης πλέον, που δεν τον τρώει το σταριλίκι του και η κλασικών προτύπων χολιγουντιανή γοητεία του. Αν και εμπορικότατος ηθοποιός, δεν εξαργυρώνεται σε εμπορικές ταινίες αλλά μεθοδικά οδηγεί την καριέρα του σε καλλιτεχνικά και ενδιαφέροντα project.
    (εξαιρετικός φέτος στους Απογόνους) Του το αναγνωρίζω, όπως και την ικανότητα του και ωρίμανση ως σκηνοθέτη που υπάρχει και εδω, στο δύσκαμπτο "Ειδοι του Μαρτίου."

Η ταινία μου άρεσε και για τον τρόπο που ρέει ως θέμα και κινηματογράφηση ενός θέματος που δεν με αφορά καθόλου, αλλά κυρίως για την σκηνοθετική διαχείριση πολυπληθούς cast, που τραβούν και την ταινία. Eξαίρετοι και πάλι όλοι τους ( χάρμα ο Ηοffman) με τον Clooney να παρουσιάζει τον κόσμο της πολιτικής και του πισώπλατου μαχαιρώματος στο βωμό της καριέρας με τόλμη και ρεαλισμό… αλλά χωρίς να απογειώνει την ταινία του. Πολύ καλή προσπάθεια όμως και πολύ ενδιαφέρουσα ταινία.

Ωραιότατο review johnchatzo! Τρεις ταινίες έκανε πέρσι ο Rayn Gosling, έκανες τα τρία review των ταινιών του. Φέτος έχει άλλες τρεις ταινίες...να ετοιμάζεσαι!!!

3. Thanks GEORGE77, johnchatzo thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τρεις ταινίες έκανε πέρσι ο Rayn Gosling, έκανες τα τρία review των ταινιών του. Φέτος έχει άλλες τρεις ταινίες...να ετοιμάζεσαι!!!
    χαχαχα ναι όντως..Ενδιαφέρον και οι 3 που ετοιμάζει τη νεα χρόνια,οπότε θα χουμε να λέμε

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε η ταινία αν και το θέμα είναι κουραστικό, οι ηθοποιοί έχουν τα πρωτεία και κάνουν ενδιαφέρουσα και την ταινία και την τροπή της. Βέβαια και το καλό σενάριο με τους διαλόγους και την υπόθεση. Μου αρέσει ο clooney ως σκηνοθέτης που κάνει ταινίες που σε προβληματίζουν αλλά εδώ με κούρασε κάπως. Δεν είναι μια κακή ταινία όμως. Ο gosling και εδώ πολύ κάλος. Και η Evan Rachel Wood μου άρεσε πολύ. Ευχαριστώ για το review.

6. Thanks johnchatzo thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της dove
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ και εγώ πως αν το θέμα αρκετά βαρετό(κατ'εμέ) η ταινία δεν με κούρασε καθόλου...
    Η σκηνοθεσία μου άρεσε αρκετά και πολύ καλές οι ερμηνείες και από τους 3.
    Βέβαια να πω ότι πριν την δω δεν είχα και τις μεγαλύτερες προσδοκίες,αλλά και πάλι ένα 7/10 από μένα.
    thanks για το ριβιού!

8. Thanks johnchatzo thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε, αν και οι ταινίες αυτές δεν είναι του στυλ μου. Ο gosling πολύ κάλος και εδω και η ατμόσφαιρα στα παρασκήνια των εκλογών και των συμφωνιών. Μου το πέρασε ολο αυτό. Γενικά ειναι μια καλή ταινία, που θέλει προσοχή για να την παρακολουθήσεις σοβαρά. Ευχαριστώ για το πολύ καλο review.

10. Thanks johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραια ταινια, απιστευτος ο Στηβεν! Καλοσκηνοθετημενη, καλογραμμενη, ο Gosling επαιξε πολυ καλα!
    Spoiler

Ευστοχος κι ο τιτλος για την ταινια!
    Πολυ ωραιο review, johnchatzo!

12. Thanks johnchatzo thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία