Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 16

Θέμα: Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)

Πρωταγωνιστούν: Robert Downey, Jude Law, Rachel McAdams, Noomi Rapace, Jared Harris, Stephen Fry

Σκηνοθεσία: Guy Ritchie

Σενάριο: Kieran Mulroney -Michele Mulroney ( βασισμενο στους χαρακτηρες του Arthur Conan Doyle)

Φωτογραφία: Max Keene / Μοντάζ: James Herbert / Καλλιτεχνική Διεύθυνση: James Foster -Nick Gottschalk -Matthew Gray -Niall Moroney / Σκηνικά: Katie Spencer / Κοστουμια: Jenny Beavan / Μουσικη: Hans Zimmer

EΙΔΟΣ: Δράση, περιπέτεια, αστυνομικό

Υπόθεση: Βρισκόμαστε στο 1891, με την Γερμανία και Γαλλία στα πρόθυρα πολέμου εξαιτίας μιας σειράς βομβιστικών επιθέσεων. Πίσω από το μοτίβο των επιθέσεων ο Χολμς αντιλαμβάνεται ότι κρύβεται ο διαβόητος καθηγητής Μοριαρτι και αναλαμβάνει δράση μαζί με τον πιστό του φίλο Γουάτσον.

Η ταινία μου προσφέρει την υπερβολή και σιγά μην γράψω "με το σεις και σας" και "φιλλολό" αναλύσεις… Χαβαλές λοιπόν!

Aπανωτά εγκεφαλικά… κύριε Χολμς! Άλυτο μυστήριο το γιατί…

Λέγε με drag- super ήρωα και φώναζε με Σερλόκα...(Εκ της Καρλότα)

Ξέφυγαν! Το έχασαν το τρένο ή το έτρεξαν το τρένο και οδηγηθήκαν στην υπερβολή και στην μπαλαφάρα! Ποσώς με ενδιαφέρει εν πρώτης, αλλά θα τα πω όπως τα είδα! Ο Ρίτσι το ξέρει το κόλπο τώρα και το πουλάει ως γραμμή και προσωπικό στυλ. Του έκατσε η πρώτη ταινία, εισάγαγε τον ήρωα του μάγκα και τσαμπουκά, πανέξυπνο και καταφερτζή, ξε-αράχνιασε το ύφος, αναδόμησε χαρακτήρες και πλοκή, έκανε και τις τσαχπινιές του με τις κάμερες και τα slow motion και έφτιαξε μια πολύ όμορφη, διασκεδαστική και ψυχαγωγική ταινία δράσης που κέρδισε κοινό και κριτικούς, υποψηφιότητες στα Oscar και… έβαλε πολλά εκατομμύρια στα ταμεία! Τουτέστιν… να και το sequel. Ξανά τουτέστιν… το γαμ##%&#ε και ψόφησε! (Στο περίπου, γιατί υπερβάλω και εγώ)

"Εκρήξεις, ζογκλερικά κόλπα, rollercoaster δράση και ταχύτητα, ανάζερβες μάπες και μπουνίδια Άπω Ανατολής, ξεγυμνώνουν τον κλασικό Χολμς, από κάπες, τραγιάσκες, μεγεθυντικούς φακούς και τσιμπούκια(!) και εβουαλά… ο νέος action/super/drag heroe Χολμς! Κοκλουζιόν, μάινε λίμπε…κουλατέλες στην υπερβολή τους!"

Δεν έχω κόμπλα με το είδος, ούτε με τα sequel τόσο, (όχι πάντα όμως) έχω το θέμα μου με την άκρατη θεαματική οπτική υπερβολή και εξτραβαγκάνζα, γιατί για μένα κρύβει αδυναμία εκτέλεσης οράματος και στείρα σύλληψη. Τραβάμε στα άκρα το θέαμα, γιατί δεν μπορούμε να στηρίξουμε σεναριακά (σοβαρά και εντός εκάστοτε είδους πάντα) ιστορία, πλοκή και χαρακτήρες. Συνεπώς, τραβάμε την δράση της και ο,τι γίνει. Οκ, να γίνει… αλλά ρε μεγάλε, δεν είσαι και Superman να το χεις όλο αυτό, για να το στηρίξεις κιόλας ως χαρακτήρας! Δεν είχες τέτοια δυναμική. Εκτός αν είσαι και δεν το ξέρω… και φοράς και φουστάνια!

Σαφέστατα στηρίχτηκε στην comic εκδοχή του Χολμς, (ναι, υπήρξε comic) από την πρώτη κιόλας ταινία για αυτό και όλη αυτή η ανανεωτική και κλωτσομπουνίδικη μεταφορά του, αλλά στο δεύτερο μέρος ένιωσα την υπερβολή στην δράση, τους χαρακτήρες και τις πράξεις τους, μεγαλύτερες του θεάματος που ήθελε να οικειοποιηθεί ως ταυτότητα η ταινία. Και εκεί χαλάστηκα αρκετά. Χωρίς βέβαια να απουσιάζει η εξαιρετική παραγωγή και πάλι, τα σκηνικά, κοστούμια, τεχνικά μέρη και εφέ, το χιούμορ καθώς και η αρμονική προσθήκη των νέων χαρακτήρων. Έξοχα όλα, λειτουργικά και εμπνευσμένα και στο ύφος του σκηνοθέτη που μεροληπτεί ασύστολα υπέρ του θεάματος και της δράσης. Εκρήξεις, ζογκλερικά κόλπα, rollercoaster δράση και ταχύτητα, ανάζερβες μάπες και μπουνίδια Άπω Ανατολής, ξεγυμνώνουν τον κλασικό Χολμς, από κάπες, τραγιάσκες, μεγεθυντικούς φακούς και τσιμπούκια(!) και εβουαλά… ο νέος υπερβολικός action/super/drag heroe Χολμς! Κοκλουζιόν, μάινε λίμπε…κουλατέλες στην υπερβολή τους! Aλλά έχουν την χοντρή πλάκα τους!

"...αλλά στο δεύτερο μέρος ένιωσα την υπερβολή στην δράση, τους χαρακτήρες και τις πράξεις τους, διογκωμένες και μεγαλύτερες του θεάματος που ήθελε να οικειοποιηθεί ως ταυτότητα η ταινία."

Δίδυμο για φίλημα...και οι υπόλοιποι

Την βρήκα παραπάνω υπερβολική από όσο άντεχα να την βρω, δεν με τσάκισε βέβαια, αλλά για να είμαι και δίκαιος, πιστεύω ότι όσοι την δουν, θα διασκεδάσουν ακομπλεξάριστα, μακριά από τον μυστηριακό μανδύα του μυθιστοριογραφικού Χολμς, και θα την γουστάρουν ως καθαρή ψυχαγωγία. Και αυτό έχει και μεγαλύτερη σημασία στις μέρες μας και ας λέω εγώ ο,τι θέλω!

ΤRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 8 Ιανουαρίου 2012 στις 17:53 Αιτία: νεo trailer

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Θα το δω αυτή τη βδομάδα γιατί μου άρεσε το πρώτο αλλά το περιμένω να έχει (όπως και το προηγούμενο) μια αίσθηση του ότι ναναι μέσα με πολλές υπερβολές όπως αναφέρεις..Για τον Ρίτσι θα προτιμούσα να έβγαζε δεύτερη ταινία Rocknrolla και όχι Σερλοκ αλλά αλλού βγαίνουν τα λευτά
    Ευχαριστώ για το review Above,θα επανέλθω όταν τη δω.

3. Thanks apaixtos007, Bouzouxis7, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε αρκετά αλλά και εγώ σε πολλά σημεία του το βρήκα υπερβολικό.Ίσως να είναι καλύτερο από το πρώτο και πιο θεαματικό αλλά με κούρασε λίγο.Διασκέδασα όμως ειδικά με τον Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ που είναι λές και γεννήθηκε για τέτοιους ρόλους.7/10 Καταπληκτικός όπως πάντα Above.

5. Thanks Bouzouxis7, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της EmpressKaileena
    Likes / Thanks
    Υπογλωσσια λεει αααχαχαχαχα.
    Την ταινια θα την δω καθαρα για ψυχαγωγια και τιποτε αλλο. Ετσι ακριβως ειδα την πρωτη ταινια και μου αρεσε.
    Και η 2η κερδιζει ακομα περισσοτερους ποντους, χαρη στην συμμετοχη της Rapace μαζι με την αγαπημενη μου McAdams.

7. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της dove
    Likes / Thanks
    Χθες την είδα.Ναι είναι μέσα στην υπερβολή και μάλιστα στην συνεχόμενη υπερβολή,πάρα πολλά εφέ,αλλά νομίζω πως αυτό ακριβώς περίμεναν όλοι.
    Μου άρεσε πάρα πολύ,περισσότερο από την πρώτη.
    Για το είδος της 8/10.
    Ωραίο ριβιού,πραγματικά μπράβο!

9. Thanks Above, glikoula thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της glikoula
    Likes / Thanks
    Δεν μου άρεσε απλά, την ευχαριστήθηκα και με το παραπάνω. Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικά. Η 1η μου είχε αρέσει πολύ αλλά υπήρχε κάτι που δεν μπορώ να το προσδιορίσω που δε μου κόλλαγε.Σα να κρατούσε κάτι ηθοποιούς και σκηνοθέτη.
    Εδώ το δίδυμο απλά τα σπάει!Αγαπώ ξεχωριστά τον Jude Law(μεγάλο κόλλημα από παλιά) και τον Robert Downey Junior (στενοχωριόμουν τότε που είχε πάρει την κάτω βόλτα οπότε τώρα που είναι στα πάνω του χαίρομαι πολύ.). Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα ταίριαζαν. Σε αυτή την ταινία οι μεταξύ τους σκηνές είναι οι καλύτερες. Θα μπορούσα να βλέπω sitcom μαζί τους.
    Η Rapace μεγάλη μορφή. Έντονο βλέμμα, περίεργη γοητεία που ταίριαζε στο ρόλο αυτό.Άσχετο αλλά αυτό Κορίτσι με το Τατουάζ δεν ξεπερνιέται εύκολα. Πολύ πιο ταιριαστή από την πανέμορφη αλλά άχρωμη και άοσμη Rachel Mac Adams.
    Οι σκηνές δράσης εκπληκτικές!Παρ'ότι ο Ritchie το κάνει παντού αυτό το στυλ είναι εντυπωσιακό.
    Aν περιμένετε να δείτε Sherlock Holmes με πίπα και στο στυλ των βιβλίων δείτε τηλεταινία του BBC.

11. Thanks jimlafa, Above, ScottAndJean, joel_barris, Bouzouxis7 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Kαι μου άρεσε και οχι. Αντιφατική πολύ, γιατί οι χαρακτήρες θύμιζαν 21ο αιώνα με ολα αυτά που έκαναν και τα σκηνικά, ταινια εποχης. Με ενόχλησε αυτος ο νεοτερισμός στη δράση που νόμιζα οτι θα έβγαινε απο κάπου και ο Σταλόνε με κανά όπλο και ο Τζετ Λη με τον Στάθαρμ.
    'Ντάξει, είχε τη δράση και ήταν διασκεδαστική και ψυχαγωγική, αλλα παραήταν. Ο Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ νομίζω οτι παίζει ίδια αυτούς τους ρόλους. Ευχαριστώ για το πολυ καλό review above.

13. Thanks sam402, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε πολύ και την βρήκα καλύτερη απ την πρώτη. Αυτό που λέτε για υπερβολική υπερβολή ισχύει αλλά ταυτόχρονα η ταινία είναι και πιο σοβαρή και πιο συμμαζεμένη σεναριακά απ την πρώτη.

Έχουν κρατήσει όλα τα fun στοιχεία και έχουν βελτιώσει αυτά που δεν λέγανε και πολύ. Oι Holmes-Watson/RDJ-Law είναι και πάλι το κέντρο και η βασική πηγή χιούμορ της ταινίας και είναι ξανά απολαυστικοί. Οι β ρόλοι αν και γλάστρες όλοι χαριτωμένοι, τα slow-mo του Richie και πάλι διασκεδαστικά και προσωπικά δεν με κουράζουν. Αλλά το ψιλόμεταφυσικό στόρι της πρώτης ταινίας που ήταν απλά για να γεμίζει τα κενά ανάμεσα σε ατάκες και σκηνές δράσης πότε δεν μου πε τίποτα και αν και έχω δει μπόλικες φορές την 1η ταινία σταθερά δεν θυμάμαι τι ακριβώς έπαιζε και πως ακριβώς εξελίσσεται. Στο 2ο υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερης κλίμακας μυστήριο που πάλι δεν είναι για να χάσεις το μυαλό του αλλά είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και κυρίως ο κακός είναι πιο σατανικός, πιο ισάξιος και γενικά πιο απολαυστικός (εξαιρετικός Jared Harris).
    Και συν σε όλα αυτά στο τελευταίο 40λεπτο η ταινία σκηνή με τη σκηνή γίνεται και λίγο καλύτερη απ αυτό που περίμενα μέχρι εκείνο το σημείο.
    Spoiler
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την joel_barris; 11 Ιανουαρίου 2012 στις 17:15

15. Thanks glikoula, Above, Bouzouxis7, series_addicted, tarantina thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της eparatos
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ με την κριτική του Above, κάπως έτσι την είδα κι εγώ. Ποτέ δεν γούσταρα ιδιαίτερα τον Sherlock Holmes, ούτε λογοτεχνικά, ούτε κινηματογραφικά, σ' αυτά τα λίγα που έχω διαβάσει κι έχω δει. Οι δυο ταινίες του Ρίτσι μπορεί να είναι οι καλύτερες που έχω δει, όμως πάνω απ' όλα βάζω την εκπληκτική σειρά του BBC "Sherlock", τρεία 90λεπτα επεισόδια πέρυσι και τρεία φέτος, με τον Benedict Cumberbatch στον ρόλο του ντετέκτιβ και τον Martin Freeman στον ρόλο του γιατρού και τα σπάνε οι τύποι, τα σπάει και το BBC, πραγματική Αγγλία κι όχι Χόλλυγουντ.
    Ο μηδέν αδικών ουδενός δείται νόμου
    [Αυτός που δεν αδικεί, κανένα δεν χρειάζεται νόμο]
    Αντιφάνης

17. Thanks Rhadamanthys, Le Grant, sam402, Above, Bouzouxis7 thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Προσωπικά, μου άρεσε πιο πολύ η πρώτη ταινία...Αυτή είχε πολλές υπερβολές, εστίασε σχετικά λίγο στην λεπτομέρεια και την λύση του μυστηρίου σε σχέση με την πρώτη ταινία, έδωσε έμφαση στο ξύλο (αυτός ο sherlock ούτε ο bruce lee να ήταν). Βέβαια, μου άρεσε που την πατούσε αρκετές φορές από το Καθηγητή.
    Σε καμία περίπτωση, δεν μου άρεσε το τέλος της ταινίας (τα τελευταία 20 λεπτά) παρόλο που ισχύει λογοτεχνικά. Τουλάχιστον δεν ήθελα σε αυτήν την ταινία. Ίσως σε επόμενο Sherlock Holmes.
    Παρ' όλα αυτά, είχε το χαβαλέ του, το γέλιο του, την δράση του, τις ατάκες του και πέρασε γρήγορα η ώρα....Συμπέρασμα: Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν μου άρεσε ή όχι σαν σύνολο η ταινία.
    6/10 από μένα
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την jpaokx; 11 Ιανουαρίου 2012 στις 21:24

19. Thanks sam402, ria237, Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία