Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 15

Θέμα: The Artist (2011)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Τhe Artist (2011)

ΤΗΕ ΑRTIST
    (2011)

Πρωταγωνιστούν: Jean Dujardin- Bérénice Bejo- Missi Pyle- James Cromwell -Penelope Ann Miller- Malcolm McDowell -John Goodman και ο Uggie

Σκηνοθεσία:Michel Hazanavicius

Σενάριο:Michel Hazanavicius

Φωτογραφία:Guillaume Schiffman /Μοντάζ : Anne-Sophie Bion / Καλλιτεχνική Διεύθυνση : Laurence Bennett /Κοστούμια: Mark Bridges / Μουσική: Ludovic Bource

ΕΙΔΟΣ: KΟΜΕΝΤΙ/ΔΡΑΜΑ/ΣΙΝΕΦΙΛ

Υπόθεση: Στα τέλη της δεκαετίας του 1920, ο Τζορτζ Βαλεντίν, μεγάλος σταρ του βωβού σινεμά, αρνείται να προσαρμοστεί στον ομιλούντα κινηματογράφο που κάνει την εμφάνιση του ενώ ο βωβος δύει. Θα γνωρίσει μια άσημη νέα κοπέλα που θα γίνει μεγάλη σταρ του σινεμά, θα περάσει στον ομιλούντα και η ερωτική τους έλξη θα καθορίσει πολλά.

Άφωνος… (με το Δε Αγτίστ!!! )

Aπο που να ξεκινήσω πραγματικά δεν ξέρω! Από τις αναφορές της , από το επικίνδυνο ρίσκο της αρχικής ιδέας, από τα σπάργανα του βωβού σινεμά, από το καλαίσθητο καλλιτεχνικό επίτευγμα , από τις εκφραστικές ερμηνείες του, από την σιωπηλά αρμονική σκηνοθεσία του, από την πνευματώδης μουσική του… από πού! Οι Γάλλοι έβαλαν τα γυαλιά στους αμερικανούς, τους κάθισαν στο θρανίο, τους έκαναν μάθημα και τους άφησαν μετεξεταστέους με τον Αρτίστα τους!

Έχει ένα μεγάλο- μεγάλο σημερινό πρόβλημα όμως! Το κοινό που δεν έχει δει ίσως και ποτέ του βωβή ταινία, (μόνο ίσως Χοντρό και Λίχνο και Σαρλό) και νιώσει ξένο και αποκομμένο. Και ίσως και την "κριτική των κριτικών" που μιλούν για μοναδικό αριστούργημα που θα μείνει στην ιστορία, και πάνε στο σινεμά με υψηλότατες προσδοκίες...και παγώσουν απο το βωβό θέαμα. Η ταινια σίγουρα θα επισημαίνεται ως αναφορά με το πέρασμα των χρόνων, περισσότερο για το τόλμημα του να γυριστεί στην εποχή του Αvatar, του Άρχοντα, του 3D, των remake και των μεταφορών comic ηρώων, ως βωβή, Γαλλική, ασπρόμαυρη ταινία!

"Οι Γάλλοι έβαλαν τα γυαλιά στους αμερικανούς, τους κάθισαν στο θρανίο, τους έκαναν μάθημα και τους άφησαν μετεξεταστέους με τον Αρτίστα τους!"

Αναμφισβήτητα μιλάμε για την ταινία της χρονιάς και ως συνολική καλλιτεχνική ταινία αλλά και ως πρόταση. Όχι πρωτότυπη βέβαια, αλλά ως πρόταση-ρίσκο. Γιατί θα μπορούσε να είναι ταινία δήθεν και φιάσκο, που δεν θα αφορούσε κανέναν. Η βάση των βωβών ταινιών του ’20, στο συντριπτικό της αριθμό, αφορούσε κυρίως την αισθηματική κωμωδία-κομεντί ή τη ρομαντική ανάλαφρη ή και μελό ιστορία, τύπου Ένα Αστέρι γεννιέται π.χ. Εκεί ήταν η μεγάλη βάση των ταινιών και με αυτό χειρίζεται το θέμα του και ο πανέξυπνος Michel Hazanavicius, που γραφεί για το απλό και κλισέ και το αναγάγει σε καλλιτεχνικό θρίαμβο με σιωπές, σκιές, μουσική και εκφράσεις, αλλά που αφορά διαχρονικά το κοινό! Το σενάριο λειτουργεί απόλυτα στο πνεύμα του, γιατί μιλάμε καθαρά για σενάριο ύφους και περιγραφών και όχι διαλόγων και πρωτότυπης ιστορίας. Μαγικό και πανέμορφο το αποτέλεσμα του, πλημυρισμένο από μουσική, χιούμορ, δράμα, συναίσθημα και ρομαντισμό! Οι τιμές που δίδοντα σε ταινίες και δημιουργούς που σημάδεψαν το σινεμά, πάμπολλες, με τα Ένα Αστέρι Γεννιέται και το Τραγουδώντας στη Βροχή στην κορυφή τους. Ο Ροδόλφο Βαλεντίνο της εποχής είναι ο Τζορτζ Βαλεντίν της ταινίας!

"Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια… απολαμβάνεις μια πρωτόγνωρη σημερινή ταινία… σχεδόν 90 χρόνων παλιά! Απολαυστε τον Αρτίστα και αφεθείτε στην μουσική του σιωπή! Τα κόκκινα χαλιά για την 84η απονομή των Oscars…στρώθηκαν εδώ και καιρό και είμαστε όλοι καλεσμένοι!"

Είναι τόσα πολλά που θα μπορούσα να πω και να γράψω… Το δίδυμο των πρωταγωνιστών Jean Dujardin (βραβείο ερμηνείας στις Κάννες) και Bérénice Bejo, τα μάτια, η ψυχή και το σώμα της ταινίας, αρμονικά δεμένο με απίστευτη χημεία. Γοητευτικότατος στο πανί ο Dujardin, παίζει την κομεντί στην έκφραση με άνεση (Κομεντιεν ηθοποιός είναι στην Γαλλία) και η Bejo ακολουθεί στα χνάρια του πιστά. Στα δε δραματικά γυρίσματα της ταινίας, εξαιρετικοί και οι δυο τους. Δεν τολμώ να πω τίποτα για το καλλιτεχνικό μέρος που το χαζεύεις, όπως και το τεχνικό που είναι σιγαστήρας. Δεν χρειάζονται άλλα σχόλια… απολαμβάνεις μια πρωτόγνωρη σημερινή ταινία… σχεδόν 90 χρόνων παλιά! Απολαυστε τον Αρτίστα και αφεθείτε στην μουσική του σιωπή! Τα κόκκινα χαλιά για την 84η απονομή των Oscars…στρώθηκαν εδώ και καιρό και είμαστε όλοι καλεσμένοι!

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 24 Ιανουαρίου 2012 στις 09:11

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Η αγαπημένη μου ταινία για το 2011 και μια από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων για μένα.
    Δεν με κούρασε λεπτό, δεν βαρέθηκα καθόλου, έπιασα τον εαυτό μου να χασκογελά σαν μικρό κοριτσάκι και να συγκινείται. Υπέροχη ταινία, στολίδι του γαλλικού σινεμά και της ευρώπης.
    Είχε να μου αρέσει τόσο πολύ γαλλική ταινία από την Αμελι.
    Σχεδόν ερωτεύτικα τον Jean Dujardin, πολύ καλός. Θελω να πάρει ολα τα οσκαρς φετος. Above, υπέροχος οπως πάντα.

3. Thanks Dimitris1979, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    'The Artist' (2011) Blooper Reel

Λάθη κατά την διάρκεια των γυρισμάτων, που πολύ έξυπνα δόθηκαν στην δημοσιότητα, χωρίς ήχο (και πάλι) με την υπέροχη και παιχνιδιάρικη μουσική της ταινιας, που το μουσικό της μοτίβο σου μένει!

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 31 Ιανουαρίου 2012 στις 15:55

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Εξαιρετικη, παρολο το γεγονος οτι ηταν κατι διαφορετικο...ασπρομαυρο και βουβο και λιγα εβαλα...μαζι με το Hugo οτι καλυτερο τη φετινη σεζον...

σποιλερ και απο Hugo και απο The Artist
    Spoiler

τωρα στην ταινια εξαιρετικη η μουσικη που χρησημοποιουν, δεν σε αφηνει να κουραστεις, νομιζα οτι ακουωντας ολη την ωρα τη μουσικη καπου θα βαριεμουν αλλα τελικα δουλεψε σωστα...οι ηθοποιοι προσφερουν ενα υπεροχο θεαμα, ειτε μεσα απο κωμικες αντιδρασεις, ειτε στο δραματικο τομεα..o Jean Dujardin διεκδικει δικαιως το οσκαρ...εγω προσωπικα ειμαι μεταξυ αυτου και του Oldman για το ποιον θελω...διαφορετικες ερμηνειες εντελως, απο την μια ο γαλλος ερμηνευτικοτατος, το ψαχνει, το δειχνει και ολα αυτα χωρις τη χρηση της γλωσσας, εχει ομως και το καταλληλο κινηματογραφικο προσωπο που τον βοηθα να βγαλει ακομη πιο δυνατη ερμηνειεα...και η Berenice Bejo γλυκια, τσαχπινα υπεροχη, απο την στιγμη που εμφανιζεται στη σκηνη, τη φωτιζει, και ας ειναι ασπρομαυρη...νομιζω αξιζει το οσκαρ, παντως την υποψηφιοτητα την αξιζει σιγουρα...πολυ ωραια η σκηνοθεσια, ο κυριος Michel Hazanavicius σκηνοθετα με μαεστρια την ταινια, νοιωθεις οτι εισαι σε εκεινη την εποχη, πετυχαινει και τις δραματικες και τις κωμικες σκηνες σωστα... επισης το σεναριο ειναι υμνος στο παλιο κινηματογραφο... δινει υπεροχη τη εποχη και η ταινια μοιαζει σαν να ανηκει στο '20...οπως λες και εσυ Above καθυστερησε περιπου 90 χρονια να βγει

μπορει να βραβευτει για ολα...εγω προτιμω Hugo αλλα αν το παρει ο Artist δεν θα πω οτι δεν τα αξιζει...στη περιπτωση ας τα μοιραστουν..!!!

Υπεροχο το review σου Above...οπως παντα εξαιρετικος...!!!

6. Thanks smile88, Nefelistar, Orianna, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Την ξαναείδα πάλι με παρέα, τώρα σε DVD και άρεσε σε όλους μας. Από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς, αν όχι η καλύτερη. Με κατέκλυσε η μουσική της, η εικόνα της και οι εκφράσεις των ηθοποιών. Είχα πολλά χρόνια να δω βωβή ταινία και δεν υπολόγιζα ότι θα ήταν τόσο όμορφη καλλιτεχνικά και αισθητικά. Δίκαια ανακηρύχτηκε από ενώσεις ως μια από τις καλύτερες ταινίες για φέτος.
    Διαβάζω ότι κερδίζει παντού. Για μένα είναι η ταινία των οσκαρς που θα πρέπει κατά την ταπεινή μου γνώμη να την βραβεύσουν. Πολύ καλή ανάλυση και σχόλια above όπως πάντα.

8. Thanks Nefelistar, Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της sam402
    Likes / Thanks
    Το ριβιου σου είναι καταπλητικό αμπόβ κ σίγουρα είναι αξιόλογη ταινία και καλλιτεχνική όπως λες, αλλά εγώ είδα μόνο 20 λεπτά περιπού κ την έβγαλα. Δν την άντεξα. Πάντως οσο είδα ο Γάλλος πολύ εκφραστικός μου φάνηκε και η μουσική της μ άρεσε. Αλλά, δν είναι για μένα.

10. Thanks Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Μπράβοοοοοοο! Η καλύτερη ταινία της χρονιάς. 5 οσκαρ πήρε και τα άξιζε. Xάρηκα τοοοοσο πολυ για τον γλυκήτατο Jean Dujardin και μπράβο που βράβευσαν γάλλο ηθοποίο που το άξιζε οσο κανείς. Αν και ο Clooney ηταν υπέροχος.

Dujardin wins Best Actor for The Artist

12. Thanks Bouzouxis7, Le Grant, Vourvas, Above, Orianna thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Pirate Luffy
    Likes / Thanks
    Να αφήσω τη χαζομαρούλα μου; Παίζει ακόμη στους σινεμάδες να πάω να τη δω;

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Pirate Luffy Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Να αφήσω τη χαζομαρούλα μου; Παίζει ακόμη στους σινεμάδες να πάω να τη δω;
    Ίσως τώρα που κέρδισε τα 5 οσκαρς να την ξαναβγάλουν πάλι σε περισσότερους κινηματόγραφους. Νομίζω ότι παίζεται επιλεκτικά σε καλλιτεχνικές αίθουσες. Στο Άστυ, πριν το κάψουν οι αχρείοι, παιζόταν. Εγώ την είδα μια φορά στο σινεμά που την λάτρεψα και μια σε dvdαπό θειους. Αξίζει στο σινεμά.

15. Thanks Above, Pirate Luffy thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Προσωπικά η ταινία δεν με συνεπήρε.Ξεκίνησα να την δω με καλή διάθεση,γνωρίζοντας ότι πρόκειται για ένα απλό story και πίστευα ότι θα με απορροφήσει με το στυλ και τον ρομαντισμό της.Κι αυτό το έκανε για το πρώτο μισάωρο.Από εκεί και έπειτα δεν ένιωσα ότι είχε κάτι να μου πει.Καθώς εξελισσόταν η ιστορία ,την ένιωθα όλο και πιο flat και μόνο η ατμοσφαιρά της δεν ήταν αρκετή για να κρατήσει το όμορφο συναίσθημα που μου δημιουργήθηκε στην αρχή.
    Από την ταινία κρατάω τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών,(αν και η κοπελιά μου άρεσε περισσότερο από τον Jean Dujardin,όπου είχε βρει το καλύτερο του χαμόγελο και το φόραγε όποτε χρειαζόταν) και το τρέιλερ,που για μένα περιελάμβανε τις καλύτερες και πιο αξιομνημόνευτες σκηνές της ταινίας.

17. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία