Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Το Τανγκό των Χριστουγέννων (2011)

Newbie Το Avatar του/της Le Grant
    Likes / Thanks

Το Τανγκό των Χριστουγέννων (2011)

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ:Νίκος Κουτελιδάκης
    ΣΕΝΑΡΙΟ:Γιάννης Ξανθούλης
    ΗΘΟΠΟΙΟΙ:Γιάννης Στάνκογλου-Βίκυ Παπαδοπούλου
    Γιάννης Μπέζος-Αντίνοος Αλμπάνης
    ΜΟΥΣΙΚΗ :ΓΙΑΝΝΟΣ ΑΙΟΛΟΣ
    Βασισμένο στο ομότιτλο μυθιστόρημα του Γιάννη Ξανθούλη

Yπόθεση

Ένας τραχύς και κλειστός στον εαυτό του υπολοχαγός, σε ένα στρατόπεδο του Έβρου, κατά την διάρκεια της δικτατορίας θα πάρει μαθήματα τανγκό από ένα φαντάρο για να εντυπωσιάσει τον κρυφό του έρωτα, που είναι η σύζυγος του συνταγματάρχη της μονάδας του.

Η γνώμη μου

Ίσως από τις ομορφότερες ελληνικές ταινίες των τελευταίων ετών, μετά την Πολίτικη Κουζίνα, που συγκίνησε και μίλησε στην ψυχή των περισσοτέρων θεατών. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από φίλους που την είδαν. Νομίζω ότι ο σκηνοθέτης Νίκος Κουτελιδάκης, στο σκηνοθετικό του ντεμπούτο, κατάφερε ν’ αποδώσει τον ψυχισμό του υπολοχαγού, τον κρυφό του πόθο και πάθος και να εσωκλείσει με τις εικόνες του την στρατιωτική ζωή στο στρατόπεδο του Έβρου, την καθημερινότητα αλλά και την εποχή, ισάριθμα χωρίς να βαραίνει μονόπλευρα προς ένα θέμα.

Η αρχική αμηχανία των δυο αντρών στα μαθήματα του τανγκό και η διαφορετική τους θέση μέσα στο στρατόπεδο θα διαδεχτεί σταδιακά μια μεγάλη και δυνατή φιλία είναι και το βασικό σημείο που αναλύεται και σκηνοθετείται με ιδιαίτερη προσοχή και ακολουθείται σχεδόν πιστά η ιστορία όπως και στο βιβλίο. Ο καλλιεργημένος και μορφωμένος φαντάρος ( που κρύβει την ομοφυλοφιλία του) Λάζαρου Λαζάρου θα επιδράσει καταλυτικά στην προσωπικότητα του υπολοχαγού Στέφανου Καραμανίδη και θα αγγίξει καλά κρυμμένες πτυχές της ψυχής του σε σύντομο χρονικό διάστημα. Επιτελείται κορύφωση που την βοηθά και την στηρίζει η καταπληκτική μουσική του Γιάννου Αιόλου στην μεταξύ τους φιλία και σχέση αλλά γίνεται λίγο βεβιασμένη προς το τέλος της ταινίας και απότομα. Στα αρνητικά αυτό το σημείο της ταινίας που βιάζεται να τελειώσει όπως και το κακό μακιγιάζ των ηθοποιών σε μεγάλη ηλικία. Πραγματικά μου χάλασε όλη την εικόνα.

Βρήκα τον Στάνκογλου εξαιρετικό στον ρόλο του, που έβγαζε στο πρόσωπο του την αντρική στιβαρότητα και πυγμή που απαιτούσε ο ρόλος του και η θέση του με το βλέμμα του και την φωνή του, επίσης πολύ καλό και σοβαρό τον Γιάννη Μπέζο, και γλυκιά και προσιτή την Βίκυ Παπαδοπούλουπου δίκαια μπορούσε να εμπνεύσει ένα άντρα. Ο Αλμπάνης όμως ήταν η μεγάλη έκπληξη στο ρόλο του για μένα. Πολύ συγκεκριμένος και ήρεμος που σε μαγνήτιζε με την παρουσία του. Αρχικά ήταν τον ρόλο του να πάρει ο Γιώργος Καπουτζιδης και θα μου άρεσε ως ιδέα, αλλά τελικά κατάλαβα ότι ο Αλμπάνης ήταν ιδανικός. Πιστεύω ότι είναι από τις πιο αξιόλογες ελληνικές ταινίες, που αν και δεν αντιπροσωπεύει τον νέο ελληνικό ρεύμα τύπου Κυνόδοντας, Άλπεις, Αttenberg που επίσης αγαπώ πολύ, ανήκουν σε αυτές που μιλούν στην ψυχή του κόσμου με αγάπη και γλύκα χωρίς εντυπωσιασμούς και δύσκολη θεματολογία και σκηνοθεσία. Σε αγγίζει βαθειά.

TRAILER

TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε η ταινία!!Για μένα όμως είχε περισσότερα αρνητικά από θετικά.Τι θέλω να πω...Δεν μου άρεσε το γεγονός(συμφωνώ μαζί σου Le Grant) πως η ταινία ήταν λίγο φύγε κακό από τα μάτια μου..Βιαζόταν να τελειώσει....Δεν υπήρχε λόγος να το πάει τόσο απότομα η ταινία..Και επιπλέον τα σκηνικά σου έδιναν την εντύπωση προχειροδουλειάς..Είναι λογικό να μην μπήκε τ χέρι βαθιά στη τσέπη στην συγκεκριμένη φάση που βρίσκεται η χώρα..Θα έπρεπε να το καλύψουν κάπως νομίζω.Όμως πέρα από τα αρνητικά είχε δύο πολύ καλές ερμηνείες..Αυτές του Στάνκογλου και του Αλμπάνη!!!

Συγχαρητήρια για το ωραίο review Le Grant

3. Thanks Le Grant thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Το απότομο φινάλε του και το ακόμα πιο πρόχειρο και κακό μακιγιάζ, της στερεί πόντους από μια πολύ όμορφη και γλυκιά προσπάθεια μιας Ελληνικής ταινίας, που έχει επιτέλους σοβαρή παράγωγη και ηθοποιούς. (Η πολύ καλή παραγωγή παραμένει πρόβλημα και εδώ, αλλά συνολικά η ταινία την καλύπτει) Έχει το σενάριο που αντλεί θέμα και δύναμη από το βιβλίο, την εποχή διακριτικά δοσμένη, την ζωή στο στρατόπεδο, τις σχέσεις και τα κρυμμένα πάθη! Τα λάγνα που δεν φαίνονται…

Ο Ξανθούλης θα ήθελε να είναι Κώστας Ταχτσής, αλλά δεν έχει αυτήν την δουλεμένη αλητεία και την σοδομιτική ευκολία του δευτέρου! Οι φαντάροι του μένουν καθαροί άντρες με έναν απώτερο σκοπό και στόχο. Το Τανγκό…

Από κει και ύστερα η υπέρβαση δεν γίνεται και ο έρωτας παραμένει κρυφός ως ένοχη και απωθημένο…(Ο Τάχτσης θα έκανε ζευγάρι στο τέλος…τους στρατιώτες, είμαι σίγουρος, αν έγραφε το βιβλίο) Ωραιότατες οι ερμηνείες όλων, ο Στάνκογλου έχει αυτό το αντρικό άγριο κάτι στο φακό, εχει την φωνή την θεωρία, το ταλέντο για αν τον πάει παραπέρα. Ο Αλμπάνης μπορεί για πολλά ακόμα… στο θέατρο που τον είδα πρόσφατα… το παλεύει! Ο Μπέζος σαν να σοβάρεψε και στα πολύ σοβαρά του, το δείχνει πολύ. Η Παπαδοπούλου είναι ενζενί καλλονή. Είναι πανέμορφα κινηματογραφικό πλάσμα και καλή ηθοποιός. Όμορφη, γλυκιά και καλά κινηματογραφημένη ταινία.

Πολύ καλό το review σου Le Grant. Kαλως μας ήρθες στην παρέα!

5. Thanks Έστερ, Vourvas, charlitos, Le Grant thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Θέλω πολύ να την δω. Μου είπαν πολύ καλά σχόλια και απο ο,τι διάβασα αρέσει. Ο Στάνκογλου μου άρεσε πολύ και στο Νησί!
    Σε ευχαριστώ le grant για το πολύ όμορφο review.

7. Thanks Le Grant thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή ταινία

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Όμορφη και γλυκιά ταινία που τέλειωσε λίγο απότομα δυστυχώς. Σαν να ήθελε να την κλείσει γρήγορα και να ξεμπερδεύει γιατί δεν του έβγαινε άλλο. Πολύ κακό το μακιγιάζ που απορώ πως το άφησαν έτσι. Ωραίες οι σκηνές με τους δυο άντρες στο στρατόπεδο και στα μαθήματα του τάνγκα. Πολύ ωραία φωτογραφία και μουσική επίσης.
    Ο Στάνκογλου πολύ κινηματογραφική φυσιογνωμία, ο Μπέζος δυστυχώς σε σοβαρά έργα εμένα δεν με πείθει ποτέ. Σαν να υπερπαιζει είναι πάντα. Πολύ καλός και ο Αλμπάνης. Η Παπαδοπούλου μια κουκλίτσα. 8/10 Πολύ ωραίο review Le Grand.

10. Thanks Vourvas, charlitos, Le Grant thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks
    Εμενα το τελος προσωπικα δεν μου φανηκε αποτομο, αν και υπηρχε κοσμος που δεν καταάβε καν τι εγινε αρα μαλλον θα ηταν για καποιους. Ισως επρεπε να το προσεξουν αυτο. Προσωπικα , μου αρεσε η ταινια, το στορυ, οι ερμηνειες, η ολη ατμοσφαιρα που ηταν βροχερη , μεσα στο καταχειμωνο , χριστουγεννιατικα, διαδραματιζεται..γενικα, περιμενα πολυ καιρο για να δω μια τοσο καλη , ολοκληρωμενη ελληνικη ταινια τετοιου ειδους .

12. Thanks Le Grant thanked for this post
    Likes Hrisa76 liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Συγκινητική ταινία και πολύ όμορφη με ωραίες ερμηνείες. Aμα θέλουμε μπορούμε να γυρίσουμε πολύ καλές ελληνικές ταινίες. Πολύ καλός ο Στανκογλου και η μουσική της, αλλά χάλια το μακιγιάζ. Αν και τέλειωσε λίγο απότομα, μου άφησε πολύ όμορφα συναισθήματα. Πολύ ωραίο review Le Grant.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Την ξαδαείδα πάλι λόγω των ημερών και πάλι μ΄αρεσε. Απο τις καλύτερες ελληνικές ταινίες των τελευταίων ετών. Ο Στάνκογλου πάρα πολύ καλός όντως όπως και η μουσική και η φωτογραφία της. Ο Μπέζος το προσπαθουσε αρκετά, αλλά καλός ήταν. Ευχαριστώ για το πολύ καλο review.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας