Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: The Descendants (2011)

TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks

The Descendants (2011)

- Μια φορά κι έναν καιρό -

Ο Ματ Κινγκ αναγκάζεται να επανεξετάσει το παρελθόν και να δει το μέλλον με διαφορετική ματιά όταν συμβαίνει στη σύζυγο του ένα ατύχημα με σκάφος. Το γεγονός αυτό οδηγεί στη δημιουργία μιας εγκάρδιας σχέσης του Ματ με τις κόρες του, ενώ ταυτόχρονα παλεύει με την απόφαση να πουλήσει μια ακίνητη περιουσία της οικογένειας.

- Αλέξανδρος Παπαδόπουλος -

Είχα την τύχη να παρακολουθήσω την ταινία στην τελετή έναρξης του περασμένου φεστιβάλ κινηματογράφου Θεσσαλονίκης όπου παρευρισκόταν και ο ελληνικής καταγωγής σκηνοθέτης Αλέξανδρος Παπαδόπουλος, ή κατα κόσμον Alexander Payne. Όπως είχε δηλώσει ο ίδιος σε συνέντευξη, κάνει κινηματογράφο όταν έχει κάτι καινούργιο να πει. Μετά λοιπόν από 7 χρόνια απουσίας, επέστρεψε μετατρέποντας μια απλή οικογενειακή ιστορία σε κινηματογραφικό γεγονός και θέτοντας ερωτήματα περί συνείδησης και ταυτότητας. Σκηνοθεσία, όπως πάντα, άκρως ανθρωποκεντρική, φωτίζει με μεγάλη μαεστρία την ψυχολογική κατάσταση των ηρώων του και δίνει απλόχερα την ευκαιρία στους ηθοποιούς του να μεγαλουργήσουν. Αυτό νομίζω θα είναι και πάντα η αιτία την μόνιμης χαμένης υποψηφιότητας ως σκηνοθέτη καθώς προτιμά να «προβάλλει» τους ηθοποιούς του και όχι τον εαυτό του! Αντίθετα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κατακτήσει ξανά το όσκαρ σεναρίου. Είναι από τους ελάχιστους ανθρώπους που έχουν το ταλέντο να διαχειρίζονται με τόση δεξιότητα τις κωμικοτραγικές καταστάσεις, ισορροπώντας άψογα μεταξύ δράματος και κωμωδίας. Αν και σε κάποιο σημείο η υπόθεση κάνει κοιλιά, ο Payne το καλύπτει, εμβαθύνοντας περισσότερο στους χαρακτήρες του και μας αναγκάζει να ρίξουμε την προσοχή μας σ’ αυτούς.

- Γιώργος Clooney -

Μπορεί ο Γιώργος Clooney φέτος να εκτέλεσε χρέη πρωταγωνιστή, παραγωγού, σκηνοθέτη και σεναριογράφου στο «The Ides of March» αλλά στην κινηματογραφική ιστορία του 2011 θα μείνει χάριν στη ερμηνεία του στο «οι Απόγονοι». Ανθρώπινος, γήινος, συγκινητικός με εκφραστικότητα παραδίδει την ωριμότερη ερμηνεία του η οποία τον έφερε για άλλη μια φορά στην οσκαρική 5δα! Αποτυπώνει στο πρόσωπο του τόσο έντονα τις συναισθηματικές εκφάνσεις του ήρωα και γίνεται απόλυτα πειστικός στο ρόλο του πατέρα που προσπαθεί να βάλει σε τάξη την ζωή του διορθώνοντας τα λάθη του παρελθόντος και γνωρίζοντας έτσι καλύτερα τον εαυτό του. Δίπλα του η Shailene Woodley, που την γνωρίσαμε μέσα από το τηλεοπτικό «The Secret Life of the American Teenage» (ούτε ένα επεισόδιο δεν έχω δει), μας αιφνιδιάζει ευχάριστα με την τόσο ρεαλιστική και ειλικρινή ερμηνεία της και μάλιστα καταφέρνει με τσαμπουκά να »κλέψει» σκηνές από τον γόη Clooney.

- Νεκροψία -

Κακά τα ψέματα δεν βλέπεις κάτι που δεν έχεις ξαναδεί. Αλλά ο Alexander Payne βάζει για άλλη μια φορά τα δυνατά του και καταφέρνει να εκμαιεύσει αξιομνημόνευτες ερμηνείες και να θέσει στο κοινό με έμμεσο τρόπο τις ερωτήσεις που θέλει. Σίγουρα μια από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς και μεγάλο οσκαρικό φαβορί.

βαθμολογία: 4/5

Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Μ’ αρέσει που ο Clooney, που είναι mega star, παραμένει σε μικρά φιλμς που του δίνουν την δυνατότητα να ανθήσει υποκριτικά και να διευρύνει τον εαυτό του και το ταλέντο του. Οι Απόγονοι είναι εξαιρετικό δείγμα γραφής χαρακτήρων, γλυκόπικρου θέματος με χιούμορ και θλίψη και σκηνοθετημένο έτσι ώστε να μην καπελώνει το σενάριο, αλλά να το αναδύει. Με ψύχη και συναίσθημα. Το απλό που γίνεται κάτι σπουδαίο με το τίποτα και σε αγγίζει. Όλες-μα όλες- οι ταινίες του Payne μου αρέσουν και από το Election του 1999, με την άγνωστη και παχουλουλα τότε Reese Witherspoon τον είχα ξεχωρίσει για το ύφος των ταινιών του. Ανθρωποκεντρικές ιστορίες μπροστά από τον φακό του!

Το "Πλαγίως" του 2004, ήταν επίσης εξαιρετικό, αλλά τώρα ανέλυσε καλυτέρα τα θέματα του εδώ, έγραψε ακόμα καλύτερα τους χαρακτήρες και έκανε μια πολύ όμορφη, ανθρωπινή και αληθινή ταινία. Που κατά ένα τρόπο… σε αφορά κιόλας! Σε μια χρονιά που ίσως δεν υπήρχαν τα Artist και Ηugo, ίσως κέρδιζε και το Oscar καλύτερης ταινίας. Βέβαια…ποτε δεν ξέρεις ακόμα. Ο Clooney είναι στον καλύτερο ρόλο της καριέρας του, πολυ ζωντανός και αληθινός, καθημερινός και συγκροτημένοςοι κόρες του από κοντά, παίζουν εξαίρετα, (η μικρή σκίζει) και όλο το cast, είναι καλοδουλεμένο, όπως σε όλες τις ταινίες του Αλέξανδρου μας, που πολύ τον εκτιμώ!

Κουκουμπή, θαυμάσιο το στυλάκι του review σου… Υιοθέτησε το! Το κάνει και προσωπικό και ξεχωριστό + ότι μου άρεσε και πολύ!

3. Thanks extra, patrickdrd, Orianna, kukube thanked for this post
    Likes Reben liked this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία ταινία. Ευχάριστη και ανθρώπινη με καταπληκτικές ερμηνείες. Του πάνε πολύ οι ρόλοι αυτοί του clooney πιστευώ. Στην σκηνή στο νοσοκομείο που μιλαεί στην γυναικά του, πολύ συγκινητικος ήταν. :*( Απο τις αγαπημένες μου φέτος. 9/10 Μπράβο γαι το πολύ καλό review kukube.

5. Thanks Orianna, kukube, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Υπεροχή ταινία. Ανθρωπινή και ζεστή με πολύ καλές ερμηνείες. Δεν είμαι φαν του Clooney ( μην με φάτε) αλλά στην ταινία ήταν πολύ καλός πιστεύω και πολύ ρεαλιστικός. Γενικά μου αρέσουν αυτές οι ταινίες που καταπιάνονται με τις ανθρώπινες σχέσεις αλλά δεν είναι ούτε δραματικές ούτε κωμικές μόνο. Έχουν και γέλιο και δάκρυ, όπως η ίδια η ζωή. Από τις πολύ καλές ταινίες για φέτος. Πολύ όμορφο review Κukube.

7. Thanks kukube, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks
    Ωραια ταινιουλα ειναι. Καλες ερμηνειες. Ταυτιζεσαι και με τους πρωταγωνιστες και τα ηθικα διλληματα που μπαινουν ολη την ωρα..μου αρεσε. ευχαριστουμε για την ωραια παρουσιαση κουκουμπε..

9. Thanks kukube, patrickdrd thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Είχα αρκετό καιρό να δω μια τέτοιου είδους ταινία και να με απορροφήσει η ιστορία.
    Ανθρώπινη,χωρίς υπερβολές,μου έβγαλε αυθεντικότητα και ειλικρίνεια.Μερικές φορές ήταν λίγο αργή,αλλά ήμουν τόσο μέσα στην ιστορία,που δεν με πείραξε ούτε αφαιρέθηκα.
    Η υπόθεση είναι απλή και αφορά ένα οικογενειακό δραματικό γεγονός αλλά το δυνατό της σημείο είναι οι λεπτοδουλεμένοι καθημερινοί χαρακτήρες της,που σε συνδυασμό με τις ερμηνείες των ηθοποιών,αναδεικνύονται σε ήρωες της ιστορίας τους,όπως ο κάθε άνθρωπος.
    Όλοι όσοι πέρασαν μπροστά από την οθόνη,τράβηξαν την προσοχή μου,από τους πρωταγωνιστές μέχρι κι αυτούς που εμφανίστηκαν για λίγο.Αναρωτήθηκα γι αυτούς,χάρηκα και λυπήθηκα μαζί τους.Κι αυτό γιατί όλοι είχαν υπόσταση,ήταν σημαντικοί και είχαν βαρύτητα στην αφήγηση της ιστορίας.

11. Thanks kukube thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Ωραια ταινια, αλλα περιμενα περισσοτερα σεναριακα, τελικα πρεπει να κρατας μικρο καλαθι οταν ακους για πολλα κερασια! Αλλα ειχε και μετρημενο γελιο και μετρημενο δραμα και βγηκε μια χαρα!
    Ο Clooney ηταν μεγαλη εκπληξη, δεν του το ειχα! Η μικρη ειχε πολλη πλακα, τα εσπασε!
    Spoiler

Ωραιο το review σου, kukube!

13. Thanks kukube thanked for this post
    Banned
    Likes / Thanks
    Τυπικη ταινια, τυπικος Κλούνεϊ, μια απ'τα ιδια γενικα, τζαμπα τα MB.

Newbie Το Avatar του/της ASante
    Likes / Thanks
    Moυ άρεσε πολυ και με συγκίνησε χωρίς να με ψυχοπλακώσει. Και χιούμορ είχε και δράμα. Υπέροχος και ο Clooney και η μεγάλη του κόρη. 9/10 Μπράβο για το review kukube.

16. Thanks extra thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Μια απο τα ίδια και εγω. Μ' άρεσε αρκετά και δεν το περίμενα. Μου άρεσε που δεν ήταν μόνο δραματική και βαρειά.
    Πολύ καλές ερμηνείες απο ολους και ειδικά απο τον Clooney που εχει εξελιχτεί πολύ σαν ηθοποιός. Πολύ καλό review.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας