Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 22

Θέμα: Intouchables (2011)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks

Intouchables (2011)

Αθικτοι
    Les Intouchables

Είδος:
    Κοινωνική δραματική κωμωδία

Παίζουν:
    François Cluzet -Omar Sy- Anne Le Ny -Audrey Fleurot -Clotilde Mollet

Σκηνοθεσία και σενάριο:
    Olivier Nakache
    Eric Toledano

Γαλλική ταινία του 2011

Υπόθεση:
    Ο Φιλίπ, ενας δισεκατομμυριούχος αριστοκράτης , ο οποίος εχει μείνει καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι μετά από ένα ατύχημα με αλεξίπτωτο, θα παρει για βοηθό του τον Ντρίς, έναν αποφυλακισμένο μαύρο νεαρό, από τις φτωχές συνοικίες των προαστίων του Παρισιού. Οι δύο άντρες θα γίνουν φίλοι και δυο διαφορετικοί κόσμοι θα συναντηθούν παρόλες τις διαφορές τους.

Η άποψη μου:

Η ταινία είναι βασισμένη στην αληθινή ιστορία ζωής του αριστοκράτη Φιλίπ που έμεινε παράλυτος και αυτό την κάνει πιστεύω από μόνη της πολύ ενδιαφέρουσα. Και ενώ περιμένεις να δεις βαρύ δράμα, να σε ψυχοπλακώσει και να σε μιζεριάσει, βλέπεις μπροστά σου μια δραματική κωμωδία με υπέροχες ερμηνείες, διαλόγους και σκηνοθεσία. Δυο διαφορετικοί κόσμοι συναντιούνται και ως ψυχές αλλά και ως κοινωνικές τάξεις που ενώνονται με το χιούμορ, τον σεβασμό, την φιλία και την αλληλεγγύη. Αν και ταξικά θέματα θίγονται, δεν αναλύονται ούτε και πολιτικοποιούνται γιατί η ταινία δεν ήθελε να θίξει τέτοια ζητήματα.

Αναλύει καταστάσεις ανθρώπινων σχέσεων που στήνονται σιγά-σιγά και απολαμβάνεις όσο περνά η ώρα, με παιχνιδιάρικα πνεύμα και ύφος που το σενάριο του είναι τόσο όμορφο όσο και απλοϊκό που δεν σε κουράζει με το κλισέ του. Γιατί πραγματικά δεν είναι ότι και πιο πρωτότυπο έχεις δει, αλλά τη σημασία έχει; Καμιά για μένα, που απολαυσα την ταινία από την αρχή μέχρι το τέλος της και πιστεύω ότι αυτόν τον σκοπό είχε. Να σε κερδίσει και να σε συγκινήσει με την απλότητα της. Η βάση της είναι η κωμωδία και όλα φωτίζονται μέσου αυτής, αλλά δεν είναι αστεία με το ύφος του γελοίου και του υπερβολικού. Είναι φινετσάτη κωμωδία και πολύ σημερινή.Οι ερμηνείες καταπληκτικές και η χημεία των δυο αντρών μοναδική.

Η ταινία έκανε ρεκόρ εισπράξεων στην Γαλλία, πάνω από 20 εκατομμύρια Γάλλοι την είδαν και νίκησε το Artist στα Γαλλικά βραβεία κινηματογράφου Cezar. Τώρα που μπαίνει και η άνοιξη, αν θέλετε να δείτε κάτι ελαφρύ που θα σας αφήσει μια γλυκιά συγκίνηση, δείτε τους Άθικτους. Από τις καλύτερες ταινίες που είδα τον τελευταίο καιρό για μένα.

Trailer ταινίας

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Ποιο είναι τώρα το παράξενο με αυτήν την ταινία, εκτός του ότι είναι υπέροχη; Είναι Γαλλική, οπότε ευρωπαϊκή, οπότε και καλή! (για όσους το βλέπουν σωνει και καλά με αυτήν την ακολουθία).

Και έχει ένα ναι μεν εξαιρετικό, αλλά απλοϊκό σενάριο… τίγκα στο κλισέ το οποίο όμως λειτουργει στην κινηματογραφική συνθήκη και είδος της ταινίας, που είναι η κωμωδία! Και πιάνει ένα άκρως δραματικό γεγονός ( την αναπηρία και την μοναξιά ενός ανθρώπου) και το κάνει νεράκι που τρέχει! Αποτινάζει τη μιζέρια του θέματος, στηρίζει διάλογους και ηθοποιούς (εξαιρετικό δίδυμο) σκηνοθετείται σαν σύγχρονο μπουλβάρ σαλονιού και στην στροφή του δράματος του, κρατά την σοβαρότητα και την ποιότητα του θέματος του. Αν τώρα, ήταν αμερικανική και το σενάριο, είχε φτάσει στα Oscar, θα έλεγαν… "σιγά το σενάριο, τίγκα στο κλισέ, αμερικανιά…" Το ότι είναι Γαλλικό, το ρουφάνε και σιωπούν βέβαια και το βρίσκουν ανάλαφρο, υπέροχο και τέτοια… Που είναι βέβαια, αλλά στα αμερικάνικα το υπερθεματίζουν αρνητικά και στα ευρωπαϊκά το ρουφάνε! Όπως και να έχει η ταινία είναι θαυμάσια, μου άρεσε πάρα πολύ και με συγκίνησε πηγαία και ανθρώπινα…

Α… και ο χοντρό Ηarvey, της γνωστής οικογενείας, αγόρασε τα δικαιώματα της ταινίας και θα την κάνει remake με πρωταγωνιστή στον ρόλο του ανάπηρου τον Colin Firth και σκηνοθέτη τον Paul Feig των Φιλενάδων.

Πολύ ωραιο review vourvas.

TV Master Το Avatar του/της eparatos
    Likes / Thanks
    Καλή ταινιούλα, αλλά υπερεκτιμημένη, που έρχετε να επιβεβαιώσει αυτούς που θεωρούν την επιτυχία σαν μυστήριο τραίνο. Μ' ένα σενάριο χωρίς εκπλήξεις, με μια σκηνοθεσία χωρίς στυλ, με σιγά-το-παίξιμο ηθοποιούς, απορώ πως έκοψε τόσα εισιτήρια κι έκανε τέτοιο ντόρο. Μόνο εγώ την είδα σαν να πέρασε και δεν ακούμπησε;
    Ο μηδέν αδικών ουδενός δείται νόμου
    [Αυτός που δεν αδικεί, κανένα δεν χρειάζεται νόμο]
    Αντιφάνης

4. Thanks TheSpecialOne thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της depy13
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ,κυρίως το ότι αγγίζει ένα "βαρύ" θέμα με τόσο αισιόδοξο και "κωμικό" τρόπο.. Η σχέση των δύο αντρών μοναδική,πολύ καλή ροή,δεν βαρέθηκα καθόλου,συγκινήθηκα και ταυτόχρονα γέλασα τόσο πολύ σε κάποιες σκηνές,όσο δεν έχω ξαναγελάσει σε καθαρόαιμες κωμωδίες..
    Να τη δείτε!

Newbie
    Likes / Thanks
    που βρισκεις εναβ παραπληγικο ? οπου τον αφησες !! αυτο τα λεεις ολα . η ταινια ηταν πραγματικα πολυ ευχαριστει και σου βγαζει αβιαστα το γελιο . την προτεινω σε οποιον δεν την εχει δει
    ΥΓ αληθεια , εχουν βγει φετος πολυ καλες ταινιες γαλλικες ή απλα ετυχε να τις δω εγω?

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την khfhnas Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ΥΓ αληθεια , εχουν βγει φετος πολυ καλες ταινιες γαλλικες ή απλα ετυχε να τις δω εγω?
    Έχουν βγεί πραγματικά καλές γαλλικές ταινίες.Αυτή και το Artist ήταν από τις καλύτερες.

8. Thanks Orianna, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    ^^^Και το Πολεμώντας για την Νίκη (La Guerre est déclarée) ήταν από τις πολύ καλές Γαλλικές ταινιες της περασμένης χρονιάς!

10. Thanks Orianna thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Καταπληκτική ταινία, αισιόδοξη και αληθινή που βλέπεται ευχάριστα και σε συγκινεί βαθιά. Δεν με ενόχλησε το απλοϊκό θέμα της, (πολύ καλά τα είπε ο above για το σενάριο) γιατί βρήκα τόσο έξυπνους τους διαλόγους της και τις ερμηνείες των ηθοποιών που το προσπέρασα γρήγορα.

Είναι βασισμένη και σε αληθινή ιστορία που δεν μπορείς να κάνεις και πάρα πολλά διαφορετικά πράγματα πάνω στο σενάριο, εκτός αν το στρέψεις όλο στο δράμα. Ευτυχώς δεν το έκαναν έτσι, γιατί τέτοια έχουμε δει πολλά.

Ίσως να έπρεπε να θίξει περισσότερο το ταξικό θέμα. Καταλαβαίνω γιατί άρεσε τόσο πολύ στους Γάλλους αλλά και σε φίλους μου που την είδαν. Να την δείτε θα σας φτιάξει το κέφι. Vourvas πολύ καλό review. Eυχαριστώ.

12. Thanks Nefelistar, Vourvas, sweetcharlote, Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Le Grant
    Likes / Thanks
    Πολύ όμορφη και αληθινή ταινία. Και μένα μου άρεσε και πέρασε η ώρα ευχάριστα. Αυτός είναι ο Γαλλικός κινηματογράφος που μου αρέσει. Κομψός και ανάλαφρος. Με συγκίνησε και με έκανε να γελάσω. Έξυπνοι διάλογοι και υπέροχες ερμηνείες. Ευχαριστώ για το review vourvas.

14. Thanks Nefelistar, Vourvas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της extra
    Likes / Thanks
    Ωραία ταινία που την βλέπεις άνετα χωρίς να σε ψυχοπλακώνει.
    Πολύ καλοί οι ηθοποιοί και εκεί βασίζεται και όλη η ταινία.
    Ευχαριστώ για το review.

16. Thanks Vourvas thanked for this post
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία