Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 17

Θέμα: Οι βροχερές Κάννες του 2012 και η Αγάπη που πάντα κερδίζει στο τέλος

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Οι βροχερές Κάννες του 2012 και η Αγάπη που πάντα κερδίζει στο τέλος

Δύο χρόνια πριν, είχαμε μπει στο ΔΝΤ και τώρα όλοι ρωτούσαν αν και ποτέ θα βγούμε από το ευρώ, όταν άκουγαν ότι είσαι Έλληνας. Φίλοι και γνωστοί μου μετέφεραν σχεδόν τα ίδια σχόλια που ήταν περισσότερες μέρες από μένα. Στις βροχερές Κάννες του 2012, -που το βραδύ έκανε τσουχτερό κρύο για την εποχή- αν και ο κινηματογράφος και οι ταινίες είναι ο ομφαλός της γης του φεστιβάλ, μπορούν κάλλιστα όλα να αναχαιτιστούν άρδην από μια παγκόσμια οικονομική κρίση. Και ανάμεσα και πίσω απο τα φλας, την γλαμούρια, τα κόκκινα χαλιά, τα φορέματα...και την Jane fonda και πάλι, το ήξερες! Δια βραχέων, στα τμήματα αγοραπωλησιών και συμφωνιών που γίνονται τα μεγάλα παζάρια και οι συμφωνίες για τα δικαιώματα των ταινιών, τις νέες παραγωγές και τα πακέτα αγορών επικράτησε αναβρασμός και δυσμένεια για την ευρωπαϊκή αγορά. Χρόνια λειτουργεί και έτσι το φεστιβάλ, αλλά φέτος τα πράγματα ήταν δύσκολα. Η κρίση ακουμπά και το ευρωπαϊκό σινεμά των φεστιβάλ και βέβαια των Καννών, αλλά το σινεμά αντιστέκεται.

Μην νομίζετε ότι τα φεστιβάλ είναι καθαρά και μόνο η γιορτή του σινεμά και όλα αυτά που θέλουν να προβοκάρουν μόνο, όσοι έχουν οικονομικές απολαβές από μεγάλους εκδοτικούς οίκους και λυμαίνονται την δημοσιογραφία και γενικότερα την κριτική. Ευκταίο θα ήταν, αλλά δεν είναι. Τα οικονομικά παιχνίδια και οι εμπορικές συμφωνίες πάνε και έρχονται με σημαίνοντα ρόλο (και στις βραβεύσεις πολλές φορές) και η αντίληψη του καθενός για τα φεστιβάλ και τις καθαρές γραμμές που τα ξεχωρίζουν από άλλους κινηματογραφικούς θεσμούς και Ακαδημίες είναι αυτό που στην ουσία καθορίζει και την εικόνα προς τα έξω. Τι θέλει να δει ο καθένας και που να εστιάσει. Οι Κάννες πάνω από όλα για μένα είναι σινεμά, φεστιβαλικό, διαφορετικό, με θετικά και αρνητικά σημεία, με προτάσεις και ρεύματα, αλλά και με συμφωνίες και γαλλικά κεφάλαια στις επιλογές των ταινιών τους! Και το δηλώνω διαρρήδην! Τα υπόλοιπα περί άκρατης τέχνης και ύψιστης δημιουργίας κτλ (όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοιες ταινιες του φεστιβάλ) τα αφήνω σε όσους θέλουν να τα πιστεύουν! Και πάμε στο δια ταύτα.

Μια Αγάπη που φούντωσε με τα χρόνια...

Η ωραιότερη ταινία του Φεστιβάλ. Το "Amour" του Μίκαελ Χάνεκε! Αυτή που με συγκίνησε, αυτή που είναι κινηματογράφος για το κοινό (αυτό που αρέσκεται στα δύσκολα, αλλά κοινό) και όχι για τους θεωρητικούς τυμβωρύχους της κριτικής που παπαγαλίζουν το άδειο και το θρονιάζουν με τιμές και μεγαλεία, αυτή που με ένα γερασμένο ανδρόγυνο στο ναδίρ της ζωής τους, συντροφεύουν ο ένας τον άλλον και εξακολουθούν να αγαπούν τα ρυτιδιασμένα τους πρόσωπα όταν ο χρόνος φθείρει και ντροπιάζει το σώμα. Αλλά η αγάπη που παραμένει γαντζωμένη βαθιά, υπομένει. Υπέροχη ταινία, με περιεχόμενο, με ψύχη, με κινηματογραφικό σεβασμό και παιδεία.

Με λιτότητα πλάνων και απλότητα θέματος, στα όρια του συντηρητικού ακαδημαϊσμού, αλλά με πληθώρα συναισθημάτων και μιας πρωτοφανούς ζεστασιάς από πλευράς του σκηνοθέτη μέσα στην σκληρότητα της ταινίας.Η καλύτερη ταινία ever του Χάνεκε για μένα, που είχα πάντα θέμα με τις ταινίες του, γιατί δεν συντονιζόμουν (σχεδόν) ποτέ μαζί τους. Γιατί πάντα με άφηνε έξω ως θεατή. Ε, τώρα με κράτησε μέσα και με κυριεύεσαι. Δίκαια κέρδισε το Χρυσό Φοίνικα, που και πάλι –όπως και πέρσι- από ο,τι είδα και άκουσα, με βρήκε σύμφωνο η επιλογή της επιτροπής. Ο 2ος Χρυσός Φοίνικας για τον Χάνεκε μετά την Λεύκη Κορδέλα του 2009. Η πρώτη μεγάλη σοβαρή ταινία αξιώσεων της χρονιάς για μένα… και η πρώτη υποψηφιότητα στην Ξενόγλωσση κατηγορία των Oscar. Μακράν!

Οι άλλες ωραίες ταινίες…

Εξωφρενικά κακό…

Το «Paperboy» του Λι Ντάνιελς (που τρία χρονια είχε σκίσει με την "Μονάκριβη" -Precious- που λάτρεψα και ύμνησα) θα το χαρακτήριζα άπλα κακό, άνισο και trash εντελώς! Από πού να το πιάσω και που να το καταλήξω. Και αυτή η Κidman πια, τι πράγμα έπαιξε και πως; Τι μουντζούρα ήταν αυτή; Tι σχηματικό πράγμα! Kαλά μου είπε ένας φίλος… Εδώ ήθελε μια ξεπεσμένη Sharon Stone! Γενικά, κάκιστη ταινία που είναι βήτα και γάμμα διαλογής, από αυτά που πολλές φορές χαρακτηρίζουν τα φεστιβάλ του k@λου! Κρίμα! Επίσης με πήρε ο ύπνος στο «Like Someone in Love» του Κιαροστάμι που κόντεψα να πεθάνω από την πλήξη. Όχι ότι περίμενα και πολλά πράγματα από αυτόν εγώ, ποτέ μου δεν μου άρεσε, αλλά ήλπιζα μήπως και. Τι ήθελε να πει και γιατί και με αυτόν τον τρόπο…τι να πω! Μπιέλες στο άδειο του τίποτα, αλλά…είπαμε, δημιουργός! Σιγά γιατί μου πέσε κομματάκι βαριά η τέχνη και έγειρα! Κακή στιγμή και πάλι!

Οι Νικητές των βασικών κατηγοριών

AMOUR

Καλές επιλογές ταινιών, δίκαιες (από όσες είδα) οι βραβεύσεις των φετινών βροχερών Καννών με την ευχή για συμμετοχή και της χώρας μας του χρόνου. Και κατά μείζονα λόγον μια καλύτερη χρονιά σε όλα τα επίπεδα μας εύχομαι… Και του χρόνου! Όμορφο φεστιβάλ και το φετινό!

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 31 Μαΐου 2012 στις 08:22 Αιτία: Βρηκα και τι ειχα γράψει το...2009! Ουτε που το θυμόνουν...:)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ωραιος οπως παντα στο αφιερωμα!Εχω καποιες αποριες βεβαια,αν μπορεις να με διαφωτισεις:Κατ'αρχας τι γινεται με τον Reygadas ποια,το αγαπημενο τους παιδι εχει καταντησει...Βλεπω και τις κριτικες παντου και μυριζομαι οτι θα μπερδεψει πολυ κοσμο...Για το Beasts of the Southern Wild γνωριζουμε αν θα παραβρεθει σε αλλο φεστιβαλ?(Vienalle κλπ)..Ο Μικκελσεν ειναι τοσο καλος ωστε να διεκδικησει μεγαλες υποψηφιοτητες στην αλλη ακρη του Ατλαντικου?Και τελος μηπως ετυχε να δεις και το Lawless?

Kραταω τον επιλογο σου,καλη χρονια να εχουμε και φαινεται πως θα την εχουμε αν συνεχισουμε ετσι!

ΥΓ:Το Holy Motors εχω την εντυπωση οτι θα ειναι το φετινο hype-αλα-Drive

3. Thanks Above, johnchatzo thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Μου αρέσει πολύ να ακούω για εμπειρίες σε φεστιβάλ και λοιπά κινηματογραφικά γεγονότα.Above εξαιρετικό το άρθρο σου!!

Αν και σίγουρα θα δω τις περισσότερες αργά ή γρήγορα,περισσότερο από όλες περιμένω το "Killing Them Softly" γιατί φαίνεται να ανήκει στο στυλ ταινιών που μου αρέσουν.Επίσης το "Cosmopolis" θέλω πολύ να δω,παρά τις ανάμεικτες εντυπώσεις που άφησε(δεν νομίζω βέβαια να περιμέναμε να αρέσει σε όλους που θα το δουν).Το "Holy Motors" δεν κατάλαβα τι είναι βλέποντας το τρειλερ αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.Τέλος το "Mud" πρέπει να είναι αρκετά καλό,όπως και το "Moonrise Kingdom".Ο ΜακΚόναχι κάνει σοβαρές επιλογές σε ρόλους τώρα τελευταία και τον παώ ενώ ο Νικολς εντυπωσίασε με το περσινό Take Shelter που ήταν από τις αγαπημένες μου ταινίες.

@chiras
    και γω τα καλύτερα άκουσα για τον Μικκελσεν,αλλά δεν ξέρω αν ένας σχετικά άγνωστος για τους Αμερικανούς μπορεί να φτάσει σε υποψηφιότητες κλπ αν η ταινία του δεν είναι στα γούστα τους.Θα δούμε.

5. Thanks Orianna, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    To Killing them softly μαθαίνω πως είναι αρκετά αντικαπιταλιστικό/αντιαμερικάνικο ? και επίσης το moonrise kingdom above το είδες ?

7. Thanks Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την johnchatzo Εμφάνιση Δημοσίευσης

@chiras
    και γω τα καλύτερα άκουσα για τον Μικκελσεν,αλλά δεν ξέρω αν ένας σχετικά άγνωστος για τους Αμερικανούς μπορεί να φτάσει σε υποψηφιότητες κλπ αν η ταινία του δεν είναι στα γούστα τους.Θα δούμε.
    Παντως οποτε επαιξε Χολυγουντ(villain παντα) τα καταφερε με χαρακτηριστικη ανεση!!Και ο Trintignant απο το Αμουρ λενε οτι επαιξε καθηλωτικα,ο Above θα μας διαφωτισει!

9. Thanks Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την chiras365 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    !Εχω καποιες αποριες βεβαια,αν μπορεις να με διαφωτισεις:Κατ'αρχας τι γινεται με τον Reygadas ποια,το αγαπημενο τους παιδι εχει καταντησει...Βλεπω και τις κριτικες παντου και μυριζομαι οτι θα μπερδεψει πολυ κοσμο...Για το Beasts of the Southern Wild γνωριζουμε αν θα παραβρεθει σε αλλο φεστιβαλ?(Vienalle κλπ)..Ο Μικκελσεν ειναι τοσο καλος ωστε να διεκδικησει μεγαλες υποψηφιοτητες στην αλλη ακρη του Ατλαντικου?Και τελος μηπως ετυχε να δεις και το Lawless?
    Πάμε στις απορίες σου...

Ο Reygadas τους αρέσει, η φετινή ταινια του όχι πολύ. Γενικά έχει την δημιουργική του ματιά στα θέματα που καταπιάνεται που αρμόζει σε φεστιβάλ γενικότερα! Δεν με ενοχλει οπως αλλοι! Η ταινια του δεν με ενθουσιασε...

Το Beasts of the Southern Wild ναι, θα πάει και αλλού νομίζω...αλλα γενικά -θυμήσου το- θα είναι το καλό οσκαρικο ανεξάρτητο χαρτί φέτος! Και το αξίζει!

Ο Μικκελσεν ειναι πολύ πολύ καλός στην ταινια. Γενικά είναι ηθοποιαρα και σε άλλες ταινιες που τον εχω δει! Μονο αν βρει διανομή η ταινια του στην Αμερική π,χ και την δουν και κατατεθεί στην Ακαδημία οχι μόνο στην ξενόγλωσση κατηγόρια από τη χώρα, θα μπορεί να πάει για μεγάλα βραβεία. Αλλιώς όχι. Δεν είναι περίπτωση Μπαρδέμ π,χ ή Ντιζαρντιν η ερμηνεία του πάντως!

Το Lawless, οχι, δεν το είδα, αλλά διάβασα καλά -μου είπαν κιόλας! Α... ουτε το Holy Motors ειδα! Γνώμη δεν εχω!

@TheSpecialOne, οχι! Μoonrise kingdom δεν είδα (ηταν στην εναρξη, δεν ήμουν) όπως ούτε τα Rust and Bone είδα (με την Cotilliard) που άκουσα ύμνους και άρεσε πολύ η ταινια, ούτε και το Reality, που άκουσα αδιάφορα πράγματα!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 31 Μαΐου 2012 στις 01:18

11. Thanks Orianna, TheSpecialOne thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Οπως παντα πολυ καλο αφιερωμα Above...!!! αυτη τη φορα δεν θα πω οτι θα δω καποια ταινια που αναφερεις γιατι απο τις περσινες μονο το The Artist καταφερα να δω...

θα το αφησω στην τυχη...

Παντως αυτες που θα ηθελα να δω ειναι τα Lawless, Killing me softly, On the road και ισως το Cosmopolis...

13. Thanks Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Συγχαρητήρια για το αφιέρωμα σου above και πολύ σωστά αναφέρεις για το εμπόριο και τις συμφωνίες του φεστιβάλ με αφορμή την βιτρίνα της τέχνης. Αν και το αγαπώ πολύ και το παρακολουθώ, έχω διαβάσει άρθρα και σε γαλλικά έντυπα για τους μηχανισμούς επιλογής ταινιών στα διαγωνιστικά τμήματα με γαλλικά κεφάλαια και εταιρίες.

Νομίζω ότι επειδή κάποιο Rambo είχε γαλλικά κεφάλαια είχε προβληθεί στις Κάννες. Ή κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνω και λάθος. Κάπου το είχα διαβάσει. Ίσως να ήταν Rocky, δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι σίγουρα ήταν ταινία του Stallone τέτοιου είδους.

Eγω σίγουρα θα θω αρκετές ταινίες του φεστιβάλ, με πρώτη και καλύτερη την Αγάπη, που όπως λες και εσύ άξιζε αλλά και παντού διάβασα μόνο καλά σχόλια. Μετά θέλω το Killing Them Softly και το The Hunt σίγουρα. Το Beasts of The Southern Wild που αναφέρεις και εσύ above, το άκουσα και από αλλού ότι ήταν έκπληξη και άρεσε. Εύχομαι απλά να μας τις φέρουν όλες.

Ευχαριστώ για το πολύ καλό άρθρο σου και του χρόνου.

15. Thanks Above, tsakki thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Orianna Εμφάνιση Δημοσίευσης

Νομίζω ότι επειδή κάποιο Rambo είχε γαλλικά κεφάλαια είχε προβληθεί στις Κάννες. Ή κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνω και λάθος. Κάπου το είχα διαβάσει. Ίσως να ήταν Rocky, δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι σίγουρα ήταν ταινία του Stallone τέτοιου είδους.
    Σωστότατη Orianna και μπράβο σου για την επισήμανση!

Ναι, το Rambo 2 ήταν αυτό που λες, με κεφάλαια του γαλλικού Canal Plus, όπως και το Βασικό Ένστικτο και το μια Ξεχωριστή Μέρα, (που ολα παίχτηκαν στις Κάννες) και ήταν παραγωγός και έπαιζε ο Micheal Douglas, είχε χρηματοδότηση του Canal Plus!

Αλλά και το Μια Αιωνιότητα και μια μέρα του Αγγελόπουλο ήταν με χρηματοδότηση του Canal Plus, και το απαράδεκτο έκτρωμα του Τριερ, Χορεύοντας στο σκοτάδι, με φράγκα του γαλλικού καναλιού France 3 και η συμπαθητική Ροζέτα των Νταρντέν, με λεφτά της γαλλικής εταιρείας RP Prods, που όλες οι παραπάνω ταινιες έφυγαν με τον Χρυσό Φοίνικα!

Ναι, καλά τα λες και θυμάμαι και εγώ αυτό το άρθρο στην Ελλάδα. Παλιό αρκετά! Η Γαλλική χρηματοδότηση παίζει μεγάλο ρόλο στις επιλογές αλλά και τις βραβεύσεις! Και τους έχει ξεμπροστιάσει κατά καιρούς ο Γαλλικός τύπος, ενώ άλλοι έχουν γυρίσει την πλάτη στο φεστιβάλ, βρίζοντας τους!
    (Γκοντάρ π,χ) Όπως και να έχει όμως, ταινιες βγάζει... Και φέτος είχε καλές ταινιες, και η Αγάπη άξιζε να κερδίσει. Τουλάχιστον είναι μαι γνήσια ταινια που δεν κοροϊδεύει τον κόσμο!

17. Thanks iokasti13, Orianna, TheSpecialOne thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Σωστότατη Orianna και μπράβο σου για την επισήμανση!

Ναι, το Rambo 2 ήταν αυτό που λες, με κεφάλαια του γαλλικού Canal Plus, όπως και το Βασικό Ένστικτο και το μια Ξεχωριστή Μέρα, (που ολα παίχτηκαν στις Κάννες) και ήταν παραγωγός και έπαιζε ο Micheal Douglas, είχε χρηματοδότηση του Canal Plus!

Αλλά και το Μια Αιωνιότητα και μια μέρα του Αγγελόπουλο ήταν με χρηματοδότηση του Canal Plus, και το απαράδεκτο έκτρωμα του Τριερ, Χορεύοντας στο σκοτάδι, με φράγκα του γαλλικού καναλιού France 3 και η συμπαθητική Ροζέτα των Νταρντέν, με λεφτά της γαλλικής εταιρείας RP Prods, που όλες οι παραπάνω ταινιες έφυγαν με τον Χρυσό Φοίνικα!

Ναι, καλά τα λες και θυμάμαι και εγώ αυτό το άρθρο στην Ελλάδα. Παλιό αρκετά! Η Γαλλική χρηματοδότηση παίζει μεγάλο ρόλο στις επιλογές αλλά και τις βραβεύσεις! Και τους έχει ξεμπροστιάσει κατά καιρούς ο Γαλλικός τύπος, ενώ άλλοι έχουν γυρίσει την πλάτη στο φεστιβάλ, βρίζοντας τους!
    (Γκοντάρ π,χ) Όπως και να έχει όμως, ταινιες βγάζει... Και φέτος είχε καλές ταινιες, και η Αγάπη άξιζε να κερδίσει. Τουλάχιστον είναι μαι γνήσια ταινια που δεν κοροϊδεύει τον κόσμο!
    Συμφωνώ απόλυτα για τον χαρακτηρισμό του "χορεύοντας στο σκοτάδι ως έκτρωμα" , διαφωνώ βέβαια με τις απόψεις σου περί dogville.

19. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία