Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 133

Θέμα: Συζητήσεις για τα βιβλία του Game of Thrones

Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Πάντως, για όποιον βαριέται να διαβάζει τα πρώτα δύο βιβλία επειδή ξέρει τι θα γίνει, ο θείος μου μου έστειλε τα audiobooks που είναι πολύ καλή δουλειά. Αν και είχα διαβάσει το πρώτο όταν είχε βγει στα ελληνικά, καλό 2004 δηλαδή, ξεκίνησα απ' αυτό για να το θυμηθώ και όντως χρειαζόταν γιατί δεν θυμόμουν κάποια πράγματα, με πρώτο και κύριο τα flashbacks του Ned για την αδερφή του. Που ενώ δεν έχω διαβάσει το Dance With Dragons με έκαναν αμέσως να σκεφτώ τη θεωρία που λένε παραπάνω ο Elfstone και ο Tanalias τώρα που το θυμήθηκα Όντως, πάντως, στη σειρά άμα συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι λίγο από το πουθενά.
    Έχουν βγει μέχρι το 4ο βιβλίο και τον Ιούλιο νομίζω θα βγει και το 5ο (σε audio books πάντα). Είναι γενικά καλή λύση πάντως, ειδικά αν κάποιος θέλει τα δύο πρώτα απλά για τις έξτρα πληροφορίες σε σχέση με τη σειρά, νομίζω.

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

TV Master Το Avatar του/της Elfstone
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tanalias Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ^

Spoiler

Πάντως ίσως πρέπει να γίνει και ένα topic spoiler free μέχρι και το 5ο βιβλίο.Γιατί μου φαίνεται θα γίνει χαμός εδώ με πολλούς σε διαφορετικά σημεία των βιβλίων
    Τρομερός όρος το "plot armor"
    Για τα spoiler ας βάζουμε τα αρχικά του τελευταίου βιβλίου που αφορούν τα σχόλια πριν το spoiler.

Μερικές σκέψεις για το που θα πάει μετά η ιστορία :
    ADWD

Spoiler

Είναι τόσοι οι χαρακτήρες που δεν ξέρω αν προλαβαίνει να τους δώσει όλους μια εξέλιξη καλή μέσα σε 2 βιβλία μόνο.

3. Likes geon565 liked this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Όντως Elgalla είναι πολύ σημαντική λεπτομέρεια αυτή και πολύ περίεργο που δεν το έβαλαν στην σειρά.Γι' αυτό πάντως λέμε πολλοί ότι αν κάποιος θέλει να αρχίσει τα βιβλία καλό θα ήταν να τα πιάσει απ' την αρχή.Αλλιώς χάνονται κάποιες πολύ σημαντικές λεπτομέρειες για την συνέχεια της σειράς.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Elfstone Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τρομερός όρος το "plot armor"
    Για τα spoiler ας βάζουμε τα αρχικά του τελευταίου βιβλίου που αφορούν τα σχόλια πριν το spoiler.

Μερικές σκέψεις για το που θα πάει μετά η ιστορία :
    ADWD

Spoiler

Είναι τόσοι οι χαρακτήρες που δεν ξέρω αν προλαβαίνει να τους δώσει όλους μια εξέλιξη καλή μέσα σε 2 βιβλία μόνο.
    ΑDWD
    Spoiler

Για όσους ενδιαφέρονται,έχουν κυκλοφορήσει κάποια κεφάλαια απ' την αρχή του Winds of Winter.

5. Thanks elgalla thanked for this post
    Likes geon565 liked this post
    Newbie Το Avatar του/της takisozoulas99
    Likes / Thanks
    θα ηθελα να ρωτησω κατι. Λογο τιμης σκεφτομαι να αγορασω τα βιβλια στα αγγλικα. Ειναι δυσκολη η κατανοηση του στα αγγλικα? παρακολουθω χρονια σειρες και anime με αγγλικους υποτιτλους η χωρις αλλα δεν εχω δοκιμασει να διαβασω λογοτεχνικο βιβλιο στα αγγλικα.
    αν τα εχει διαβασει καποιος στην αγγλικη τους εκδοση ας μου απαντησει.
    Τnx

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την takisozoulas99 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    θα ηθελα να ρωτησω κατι. Λογο τιμης σκεφτομαι να αγορασω τα βιβλια στα αγγλικα. Ειναι δυσκολη η κατανοηση του στα αγγλικα? παρακολουθω χρονια σειρες και anime με αγγλικους υποτιτλους η χωρις αλλα δεν εχω δοκιμασει να διαβασω λογοτεχνικο βιβλιο στα αγγλικα.
    Τnx
    Εγώ που τα ακούω, πάντως, τώρα, κανένα πρόβλημα δεν έχω, είναι αρκετά εύκολη η γλώσσα του Martin, δεν θα έχεις θέμα.

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

8. Thanks takisozoulas99 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την takisozoulas99 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τnx
    Μια χαρά θα είσαι.Θα σου ξεφύγουν λίγες λέξεις αλλά γι' αυτό υπάρχουν και τα λεξικά.Go for it

10. Thanks smallv17, takisozoulas99 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Elfstone
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tanalias Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ΑDWD
    Spoiler
    Spoiler

Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την elgalla Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πάντως, για όποιον βαριέται να διαβάζει τα πρώτα δύο βιβλία επειδή ξέρει τι θα γίνει, ο θείος μου μου έστειλε τα audiobooks που είναι πολύ καλή δουλειά. Αν και είχα διαβάσει το πρώτο όταν είχε βγει στα ελληνικά, καλό 2004 δηλαδή, ξεκίνησα απ' αυτό για να το θυμηθώ και όντως χρειαζόταν γιατί δεν θυμόμουν κάποια πράγματα, με πρώτο και κύριο τα flashbacks του Ned για την αδερφή του. Που ενώ δεν έχω διαβάσει το Dance With Dragons με έκαναν αμέσως να σκεφτώ τη θεωρία που λένε παραπάνω ο Elfstone και ο Tanalias τώρα που το θυμήθηκα Όντως, πάντως, στη σειρά άμα συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι λίγο από το πουθενά.
    Έχουν βγει μέχρι το 4ο βιβλίο και τον Ιούλιο νομίζω θα βγει και το 5ο (σε audio books πάντα). Είναι γενικά καλή λύση πάντως, ειδικά αν κάποιος θέλει τα δύο πρώτα απλά για τις έξτρα πληροφορίες σε σχέση με τη σειρά, νομίζω.
    εδω και καιρο εχει κυκλοφορησει το audio book του 5ου βιβλιου, εγω το ειχα ακουσει πριν ξεκινησει η φετινη σεζον...

γενικα αυτα ειναι που εχουν κυκλοφορησει σε audio book

1996 - A Song of Ice and Fire 1 - A Game of Thrones (read by Roy Avers)
    1996 - A Song of Ice and Fire 1 - A Game of Thrones (read by Roy Dotrice)
    1998 - A Song of Ice and Fire 2 - A Clash of Kings (read by Roy Dotrice)
    2000 - A Song of Ice and Fire 3 - A Storm of Swords (read by Roy Avers)
    2000 - A Song of Ice and Fire 3 - A Storm of Swords (read by Roy Dotrice)
    2005 - A Song of Ice and Fire 4 - A Feast for Crows (read by John Lee)
    2005 - A Song of Ice and Fire 4 - A Feast for Crows (read by Ted Stoddard)
    2011 - A Song of Ice and Fire 5 - A Dance With Dragons (read by Roy Dotrice)

Short Stories and Novellas:
    1980 - The Ice Dragon (read by Maggi-Meg Reed)
    1998 - Tales of Dunk and Egg 1 - The Hedge Knight (read by Frank Muller)
    2003 - Tales of Dunk and Egg 2 - The Sworn Sword (read by Graham Malcolm)
    2007 - Dreamsongs (32 stories - various narrators)
    2007 - Dreamsongs (34 stories - read by Eric Sandvold)
    2010 - Tales of Dunk and Egg 3 - The Mystery Knight (read by Patrick Lawlor)

Likes / Thanks
    Εγώ πάντως σαν official audiobooks και στο Amazon Αγγλίας και Αμερικής και στο bookdepository έχω βρει μόνο αυτά με τον Roy Dotrice, εκ των οποίων το πέμπτο κυκλοφορεί Ιούλιο του '12, γι' αυτά λέω πως είναι πολύ καλή δουλειά. Τώρα για τις άλλες εκδόσεις δεν ξέρω τι λένε, πάντως προς αγορά δεν τις έχω βρει οπότε δεν γνωρίζω τι παίζει. Οπότε εφόσον για αγορά δεν βρίσκονται ή που δεν είναι επίσημες δουλειές ή που αντικαταστήθηκαν από άλλη, καλύτερη;

TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Αγόρασα κι εγώ τα 2 πρώτα βιβλία και χθες ξεκίνησα το διάβασμα. Λίγες σελίδες διάβασα και...να η πρώτη διαφορά. Τωρα πια δεν πρόκειται περί σπόιλερ οπότε καταθέτω ανοιχτά την παρατήρηση.
    Ο Αρχοντας Σταρκ στο βιβλίο αποκεφαλίζει έναν μεσήλικα λιποτάκτη της Νυχτερινής φρουράς. Στο πρώτο επεισόδιο ο λιποτάκτης ήταν νεώτατος!
    Δεν κατάλαβα προς τι η ΄΄αλλαγή΄΄.

Πάντως καλά λένε...
    πρώτα να βλέπεις και μετά να διαβάζεις. Ήδη πλέον έχω και τα πρόσωπα των χαρακτήρων στο μυαλό μου.
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

15. Thanks chr1st1na, Hrisa76 thanked for this post
Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123412 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία