Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 60

Θέμα: Rome

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της violete
    Likes / Thanks

Post Rome

Μισό αιώνα πριν την έλευση του χριστιανισμού η Ρώμη ειναι η πλουσιότερη πόλη του κόσμου,
    μια κοσμική μητρόπολη με πληθυσμό που ξεπερνά το ένα εκατομμύριο,το επίκεντρο μιας τεράστιας και συνεχώς αναπτυσσόμενης αυτοκρατορίας.
    Βασισμένη πάνω σε αρχές που θέλουν την εξουσία μοιρασμένη,η Δημοκρατία διαμορφώθηκε έτσι ώστε ποτέ κανείς να μπορεί να εχει τον απόλυτο έλεγχο της πόλης.
    Μία κοινωνία διαφορετική απο τις άλλες του τότε κόσμου,μία κοινωνία όπου ένας απλός στρατιώτης μπορούσε να αναδειχθεί σε εθνικό ήρωα, η ακόμα και σε ηγέτη της Ρωμης.

Καθώς όμως η κυβερνούσα τάξη γινόταν όλο και πιο πλούσια ,τα θεμέλια της πόλης έτρεμαν από την διαφθορά και την υπερβολή και οι αξίες τις Σπαρτιάτικης πειθαρχίας και της κοινωνικής ενότητας είχαν δώσει την θέση τους σε ένα τεράστιο χάσμα μεταξύ των κοινωνικών τάξεων.

Η "Ρώμη" είναι η ιστορία δύο στρατιωτών του Λούσιου Βορίνα και του Γάϊου Πούλου των οποίων οι τύχες εμπλέκονται με αυτές των Καίσαρα, Μάρκου Αντώνιου, της Κλεοπάτρας αλλά και του Οκταβιανού,
    ο οποίος ήταν και ο πρώτος αυτοκράτορας της Ρώμης. Μέσα από τις ιστορίες τους παρακολουθούμε την την κατάλυση της ρωμαϊκής Δημοκρατίας και την άνοδο της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.

Ο πρώτος κύκλος της σειράς (2005) ,με μόλις 12 επεισόδια , που ακολουθεί τα γεγονότα που κατέληξαν στην δολοφονία του Ιουλίου Καίσαρα, ήταν από τις ακριβότερες παραγωγές στην αμερικάνικη τηλεόραση. Αρκεί να αναλογιστούμε οτι HBO και BBC συνεργάστηκαν για να βγει στον αέρα.
    Ο δεύτερος κύκλος έκανε πρεμιέρα στις 14 Ιανουαρίου 2007 συνεχίζοντας την ιστορία από τον θάνατο του Καίσαρα, αποτυπώνοντας το κλίμα το οποίο επικράτησε στην πόλη καθώς και στα σπίτια των ευγενών προσκείμενων και μη στον Καίσαρα.
    Εν τέλει ο τίτλος της σειράς τα λέει όλα: Ρώμη. Δηλαδή, πόλεμος, εξουσία,προδοσίες, δολοπλοκίες, αθώα θύματα και πανούργοι θύτες...

Cast:

Kevin McKidd as Lucious Vorenus
    Ray Stevenson as Titus Pullo
    Ciaran Hinds as Julious Caesar
    James Purefoy as Mark Anthony
    Tobias Menzies as Marcus Junious Brutus
    Lindsay Duncan as Servilia of the Junii
    Polly Walker as Atia of the Julii
    Max Pirkis as Gaius Octavian
    Indira Varma as Niobe
    Chiara Mastalli as Eirene

Ελληνικοί Υπότιτλοι s1 & s2

(edit:
    ερωτήσεις και σχόλια για τη μετάφραση της σειράς παρακαλώ να γίνονται στο αντίστοιχο θέμα εδώ)

Τελευταία επεξεργασία από τον/την b_minor23; 5 Απριλίου 2007 στις 01:02

Ice ice,baby,ice..

Newbie
    Likes / Thanks
    ontos poli kali seira!!! Aksizei

Newbie Το Avatar του/της stormy
    Likes / Thanks
    Tη σειρά την είδα επιτέλους πριν κανένα δίμηνο και είναι φοβερή Σκηνοθεσία, σενάριο, ερμηνείες σε υψηλά επίπεδα. Επίσης εμένα μου άρεσε το γεγονός οτι στη σειρά δεν υπάρχουν πολλές μάχες, προφανώς λόγω χαμηλού προυπολογισμού;
    The universe may not always play fair, but at least it's got a hell of a sense of humor..

TV Maniac Το Avatar του/της b_minor23
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την stormy Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Επίσης εμένα μου άρεσε το γεγονός οτι στη σειρά δεν υπάρχουν πολλές μάχες, προφανώς λόγω χαμηλού προυπολογισμού;
    Ενώ έχω όλα τα επεισόδια της σειράς, δεν έχω κάτσει ακόμη να τα δω λόγω περιορισμένου χρόνου. Έχω ακούσει ωστόσο τα καλύτερα. Γι' αυτό που λες περί budget stormy, κάπου διάβασα ότι η 1η σαιζόν κόστισε 100 εκατ. δολάρια ! Δεν έχω διαθέσιμο το link, αλλά η αλήθεια είναι ότι το ΗΒΟ δε διστάζει καθόλου να ξοδέψει τεράστια ποσά για τις σειρές του, και από εκεί βγαίνει και το tagline του καναλιού It's not television, it's HBO

TV Master Το Avatar του/της koutsou
    Likes / Thanks
    Πάντως, κάπου είχα διαβάσει και εγώ δεν θυμάμαι όμως που, η σειρά ήταν να ξεκινήσει πιο νωρίς αλλά λόγο υψηλού budget που ξεπέρασε και το περσινό άργησε κατά μισό χρόνο! Και εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι η πιο ακριβή παραγωγή για σειρά!

Newbie Το Avatar του/της stormy
    Likes / Thanks
    Α ναι μάλλον εγώ το έγραψα λάθος.. εννοούσα οτι η σειρά είχε ήδη υψηλό προυπολογισμό και δεν τους έπαιρνε και για άλλα έξοδα
    Τα 100εκ αναφέρονται και στο IMDb
    The universe may not always play fair, but at least it's got a hell of a sense of humor..

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της jerry
    Likes / Thanks
    Η σειρά βρίσκεται στο 2Χ09 και έμαθα πως ολοκληρώνεται στο επόμενο επεισόδιο...

Θέλω να πιστεύω πως θα μας αποζημιώσει με το τέλος και εκείνη τη θρυλική ναυμαχία του Ακτίου και την αυτοκτονία της Κλεοπάτρας...

Newbie Το Avatar του/της apapazah
    Likes / Thanks

Cry

Πράγματι, σύμφωνα με το site του HBO, το επόμενο επεισόδιο του Rome (το 10ο του 2ου κύκλου) θα είναι το τελευταίο. Κρίμα γιατί η σειρά είναι πολύ ωραία αλλά φαντάζομαι ότι όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν. Η σειρά κάλυψε μια βιαιη περίοδο 22 ετών της ρωμαικής ιστορίας. Μακάρι να μπορούσε να συνεχίσει αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να κλείσει εδώ. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι μια συνέχεια με τον Pullo στα ΚΑΠΗ ή νεκρό.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της DarkLord
    Likes / Thanks
    krima krima krima krima .... pragmatika katapliktiki seira, mporei na tin vlepoun ligoi alla autoi den kseroun tin xanoun.
    emena prosopika tha mouleipsoun oloi oi xaraktires ksexorista. apo tin Atia mexri tin Oktaviani (tha ithela na tin do se kapoia alli seira asap einai panemorfi) apo ton vorinous ton trelo mexri ton pullo ton....akrivodikaio. apo ton THEO marko antonio mexri k ton iroa (?) kaisara. pragmatika, i seira itan katapliktiki......

PS.arage kserei kaneis an tha vgei tou xronou kamia istoriki seira pou tha kaliptei periodo arxaia h mesaioniki?

TV Guru! Το Avatar του/της batigoal
    Likes / Thanks
    Distixos i seira apo ti eida kai ego sto site tou HBO teliose. FOVERI seira anipomono na do to teleutaio episodio.

Don Corleone: I m gonna make him an offer he can t refuse.
    Pete Clemenza: It s a Sicilian message. It means Luca Brasi sleeps with the fishes.
    Don Corleone: Never let anyone outside the family know what you re thinking.
    Michael Corleone: Just when I thought that I was out, they pull me back in.
    Real Madrid Greek Forum

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία