Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 64

Θέμα: The Dark Knight Rises (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

The Dark Knight Rises (2012)

The Dark Knight Rises

O Σκοτεινός Ιππότης: Η επιστροφή
    (2012)

Σκηνοθεσία: Christopher Nolan

Σενάριο: Christopher Nolan/ Jonathan Nolan/ David S. Goyer /Bob Kane

Πρωταγωνιστούν: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Gary Oldman, Morgan Freeman, Marion Cotillard, Liam Neeson, Michael Caine

Μουσική : Hans Zimmer / Φωτογραφία : Wally Pfister / Μοντάζ : Lee Smith /Σκηνικά: Paki Smith -Toby Britton-Kate Grimble-Zack Grobler-James Hambidge /Κοστούμια : Lindy Hemming

Παραγωγή: DC Entertainment-Legendary Pictures-Syncopy-
    Warner Bros. Pictures

EΙΔΟΣ: COMIC/ΔΡΑΣΗ/ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ/ΦΑΝΤΑΣΙΑ

Υπόθεση: Έχουν περάσει οκτώ χρόνια απ την τελευταία εμφάνιση του σκοτεινού ιππότη που έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση, αφού οι κάτοικοι της Gotham City τον θεωρούν υπαίτιο για τον θάνατο του εισαγγελέα Χάρβεϊ Ντεντ. Η ηρεμία έχει επιστρέψει στην πόλη μέχρι την στιγμή που θα εμφανιστεί μια επικίνδυνη διαρρήκτης με στολή γάτας και ένας άκρως επικίνδυνος τρομοκράτης/βομβιστής. Ο Μπατμαν θα αναγκαστεί να επιστρέψει και να πληρώσει το τίμημα που του αναλογεί, με το φινάλε του…

Για μισό… από πού και ως που;

Ο Νοlan δεν είναι μεγάλος σκηνοθέτης… ακόμα!

Ο Batman του Νοlan στο επικό φινάλε του

Όπως ο Νονός του Coppola ή ο Indiana Jones του Spielberg ή το Star Wars του Lucas, το όνομα του Nolan, είναι καταραμένο και άρρηκτα δεμένο με τον Batman στην ιστορία του κινηματογράφου. Η τριλογία του τελειώνει εδώ…(η μήπως όχι) σύμφωνα με το δικό του πνεύμα και ύφος στον σύγχρονο κόσμο, επικά και δυνατά, που αψηφά την comic καταγωγή της Gotham City και του σκιτσοχαρακτήρα του ήρωα. Ο Batman του Νοlan είναι ανθρώπινος, ευάλωτος, ευαίσθητος και απελπισμένος με όλες τις μικρότητες που βασανίζουν τους σκεπτόμενους ανθρώπους και ειδικά αυτούς που κουβαλούν το μυστήριο και τον θάνατο στο παρελθόν τους. Και έχουν μυστικά με μαύρες στολές… Στην πόλη της Gotham, το καλό με το κακό εναλλάσσεται και η αναστάτωση, το χάος, το χρήμα, η σύγχυση , η κοινωνική ρευστότητα και τα κινηματογραφικά δάνεια ως επιρροές από παλιότερες ταινίες με μεγαλούπολης, εμφανίζονται με τη μεγαλομανία του σκηνοθέτη να παραφορτώσει θεματικά την ταινία.

"Ο Nolan, δεν έχει προλάβει να υπερεκτιμηθεί, δεν έχει προλάβει να τεραστιτοποιησει το ταλέντο του ακόμα… Έχει καταφέρει να αφήσει μια τριλογία στην ιστορία (και στο είδος) και να δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για την συνέχεια του..Και αυτό… λέγεται, ταλέντο!"

Επιστροφή της Λεγεώνας της σκιάς και τον πανικολάγνο Βane να γίνεται βούτυρο στο ψωμί μιας σύγχρονης κοινωνίας που μαστίζεται από ύπουλα τρομοκρατικά χτυπήματα στην δομή της, ανατινάζοντας γήπεδα, γέφυρες και κτήρια αλλά και μεταφορικά θεσμούς και άξιες. Πολιτικό χρώμα εν ριπή οφθαλμού. Και το αρχέτυπο πρότυπο του καλού (που αν και μαυροφόρο) να μετουσιώνεται σε ύστατο σωτήρα. Ο Νolan το χειρίζεται σωστά και πάλι, το καθοδηγεί μεγαλοπρεπώς και πολυεπίπεδα, χάνοντας κάποιες φόρες τις πολλές πληροφορίες και τους χαρακτήρες που μας δίνει στην ανάλυση τους και στον ρόλο τους.. Τους παίρνει τον αέρα που θα βρουν τον χώρο τους στην ταινία… Ως άλλο κομφούζιο αλά Bane, σώζεται και κερδίζει το στοίχημα των επιλογών του όμως.

Η Catwoman της Hathawayείναι κόντρα στην catwoman της νιαουρίστικης φιλήδονης sexy Michelle Pfeiffer, αλλά γνήσιο αιλουροειδές με σκέψη, ένστικτο, δράση και πανουργία… Υπέροχη και επικίνδυνη! Συγχαρητήρια στην Hathaway που έχει ωριμάσει πάρα πολύ υποκριτικά και την υπερασπίστηκα αρχικά όταν έμαθα ότι επιλέχτηκε για Catwomam !

Ο Βane του Hardy, βίαιος και σκληρός, σωματώδεις και αρσενικός , πανικός σκέτος που πυροδοτεί τον τρόμο και την αναρχία μόνo με ην παρουσία του. Έξοχος επίσης! Οι δορυφορικοί ρόλοι εξίσου πολύ καλοί (Joseph Gordon-Levitt, Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine) με την Cotilliard και κλέβει την παράσταση… αλλά να γίνεται και spoiler για την ταινία. Σιγή ιχθύος…

Η παραγωγή εξαίρετη, τα τεχνικά μέσα της ταινίας την οσκαροστέλνουν, οι ερμηνείες ξεπερνούν το είδος κατά πολύ, το σενάριο λύνει και δένει τον θεατή, την εξέλιξη και το μεγάλο φινάλε, η σκηνοθεσία αλληγορική και μεγαλόπνοη, σοβαρή και με περιεχόμενο που σπάει τους κώδικες και τα τετραγωνισμένα κουτάκια του είδους, με το ίδιο άνομο και ακυρίαρχο τρόπο που αφήνει ανοιχτό παράθυρο σε ένα sequel ή ολοκληρωτικό reboot…Blockbuster αισθητική, με μοναχικό δραματικό χαρακτήρα, εσωτερική δράση και υπόθεση, ένας γρίφος προς λύση. Να, μόλις έδωσα ιδέα για τον νέο villain της επόμενης ταινίας. Ο Nolan, δεν έχει προλάβει να υπερεκτιμηθεί, δεν έχει προλάβει να τεραστιτοποιήσει το ταλέντο του ακόμα… Έχει καταφέρει να αφήσει μια τριλογία στην ιστορία (και στο είδος) και να δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για την συνέχεια του..Και αυτό… λέγεται, ταλέντο!

ΤRAILER

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Θέλω να την δω στο σινεμά γιατί άκουσα πολύ καλα σχόλια και μου άρεσαν και οι προηγούμενες του Νόλαν. Γενικά μου αρέσουν αυτές του Μπάτμαν όπως και ο Νόλαν σαν σκηνοθέτης που τον θεωρώ απο τους καλύτερους. Above πολυ καλο και πάλι το review σου, θα επιστρέψω οταν την δω.

3. Thanks gio25, Above, Chiras365 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Με δύο θεάσεις μέχρι τώρα,το The Dark Knight Rises είναι με διαφορά ότι πιο επικό έχω δει στον κινηματογράφο.

Θα ξεκινήσω με το Νόλαν που είναι ο πρωταγωνιστής σε αυτό το τρίτο μέρος.Σενάριο που έχει πολλές ιδέες,ανατροπές και καλογραμμένους χαρακτήρες,μου θύμισε Prestige και Inception στο τελευταίο μέρος του.Σκηνοθεσία που εννοείται παίρνει βαθμούς από τα εξαιρετικά μοντάζ,φωτογραφία,μουσική και ειδικά εφέ, δίνει σκηνές που για μένα έχουν γράψει ιστορία.Vmax εικόνα,10000+ έξτρας σε μία δύο σκηνές,κατεδάφιση ολόκληρου γηπέδου.
    Τραβάει το κοινό εκεί που θέλει ο Νόλαν,δημιουργώντας ένταση,συγκίνηση,"τρόμο" και χαρακτήρες,που ανεξάρτητα από τις πράξεις τους παρουσιάζουν απίστευτο ενδιαφέρον.Ειδικά για τους χαρακτήρες στις ταινίες του Νόλαν πρέπει να γίνει αναφορά,γιατί ακόμη και οι "κακοί" θυμάμαι από Following,Memento πάντα είναι προσιτοί και κρατούν τους θεατές.
    Δεν είναι μόνο το γράψιμο όμως.Η σκηνοθεσία του σε αυτό το τρίτο μέρος είχε στοιχεία που δεν έιχα δει προηγουμένως.Έπαιξε για παράδειγμα περισσότερο με σκηνές όπου υπήρχε απόλυτη ησυχία.

Για το καστ πραγματικά ότι και να πω είναι λίγο.Θα πλήρωνα να δω οποιαδήποτε ταινία έχει μέσα solo τους Bale,Hardy,Caine και Oldman.Πρόσθεσε σε αυτούς τους Levitt,Cotillard,Freeman και Hathaway.Ο Bale ,από τους καλύτερους ηθοποιούς της γενιάς του, έχει μπει στο ρόλο,πιστεύεις τα όσα λέει και δίνει πραγματικά εξαιρετική ερμηνεία ως Batman.Ο Tom Hardy που είχε και το πιο δύσκολο έργο κλέβει τις σκηνές που είναι μέσα.Τον φοβόμουν στην αρχή γιατί η μάσκα θα μπορούσε να περιορίσει πολύ την ερμηνεία του αλλά τελικά μόνο με τα μάτια,τη φωνή,τον τρόπο που περιφέρεται σε κάθε σκηνή και τις ατάκες του πείθει απίστευτα σε ένα ρόλο που έχει μεγάλο ρίσκο. Για την Hathaway είχα αντιρήσεις από την πρώτη στιγμή αλλά τελικά βγήκα λάθος αφού δίνει ένα πιο ανάλαφρο τόνο στις σκηνές της και τελικά κερδίζει.Οι Oldman,Caine,Freeman συνεχίζουν όπως τους ξέρουμε από τις προηγούμενες 2 ταινίες.
    Κορυφή επίσης τα guest από Neeson και Murphy.Eιδικά ο δεύτερος πολύ γέλιο αν και εμφανίστηκε λίγο.

Με το τρίτο μέρος ο Νόλαν κατάφερε να ξεπεράσει τη δεύτερη ταινία και τελικά να τελειώσει το franchise με ένα πολύ δυνατό
    Spoiler
    τρόπο.Ο Batman έγινε αγαπημένος κινηματογραφικός ήρωας και οι τρεις ταινίες σαν σύνολο θα μείνουν στην ιστορία ως οι ταινίες αυτής της γενιάς και ότι πιο αξιόλογο έχουμε δει σε blockbuster τα τελευταία χρόνια.

Μπράβο για το review Above!!

TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks

Την ταινία θα την δω μες την εβδομάδα...και θα κρίνω .. Δεν διαβάζω ακόμη το ριβιού μη σποιλεριαστώ...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την TheSpecialOne; 2 Σεπτεμβρίου 2012 στις 22:46

6. Thanks gio25, Chiras365, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Υπέροχη ταινία και ένα όμορφο κλείσιμο στην τριλογία του... Nolan. (Θεωρώ σίγουρο ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα δούμε κι άλλο Batman, δυστυχώς.)
    Τα 165 λεπτά, για τα οποία τόσα έχω ακούσει και διαβάσει δεν κουράζουν καθόλου! Η ταινία αναλύει όλους τους ήρωές της κι εξηγεί πώς έφτασαν εκεί που έφτασαν. Δηλαδή τι είναι προτιμότερο; Ένα αρπακόλα σενάριο με τη δράση να ξεκινάει αμέσως;
    Η ατμόσφαιρα παραμένει σκοτεινή, το χιονισμένο Gotham προσδίδει μια γοητεία στο τοπίο.
    Ο Bane υπέροχος vilain, ίσως να μην είναι Joker, αλλά δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τους συγκρίνω.
    Τεράστιο spoiler για το τέλος της ταινίας

και στην Hathaway, πολλοί ξενέρωσαν με την επιλογή της στο ρόλο της Catwoman (αν και ο όρος ποτέ δεν αναφέρθηκε, ούτε υπαινίχθηκε στην ταινία), αλλά εγώ την απόλαυσα. Είναι και κούκλα.

Σκηνοθετικά, σνομπάρεται και από την Αμερικανική ακαδημία κινηματογράφου και δεν βλέπω να σαρώνει γενικώς για την σκηνοθεσία του σε βραβεία και ενώσεις.
    Above, εμένα που είμαι απλός θεατής, δεν με ενοχλεί αυτή η στάση, ούτε θεωρώ πανάκεια μια ομάδα ανθρώπων που αξιολογεί ταινίες και κατ' επέκταση σειρές. Επίσης τα όποια βραβεία είναι προϊόν ανταγωνισμού, στην περίοδο ενός έτους, όσων ταινιών βγήκαν. Αν σ' ένα έτος βγουν χάλια ταινίες, θα πάρει πχ το Oscar η καλύτερη ανάμεσα στις χάλια.
    πχ Ο λόγος του βασιλιά ή η ταινία της Bigelow, που της έδωσε το Oscar (όλο ξεχνάω τον τίτλο της) για μένα ήταν 2 πολύ καλές ταινίες, αλλά επ' ουδενί άξιες να βραβευτούν με το αγαλματάκι.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

8. Thanks elgalla, matovel, gio25, GEORGE77, Above, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Darkphobia
    Likes / Thanks
    Ψιλοαπογοήτευση. Για πρώτη φορά στην τριλογία ένιωσα πως ο Nolan δεν είχε κάτι να πει και απλά αρκέστηκε στο υπερφορτωμένο, και αρκετά πρόχειρο, σενάριο και τα εντυπωσιακά εφέ.

Δε λέω πως δεν την απόλαυσα ή βαρέθηκα. Είναι σίγουρα μια ωραία κινηματογραφική εμπειρία. Απλά νομίζω πως ήταν κατώτερη του αναμενόμενου και γενικά ένα κλείσιμο που δε με γέμισε.

Να αρχίσω απ'τα πράγματα που μ'άρεσαν.

Θετικά

Αλλά δυστυχώς τα αρνητικά ήταν παραπάνω, κάποια μου χτύπησαν αρκετά άσχημα και δε μ'άφησαν να απολαύσω όσο θα ήθελα την ταινία.

Αρνητικά

Ίσως να το ψειρίζω, ίσως να είμαι υπερβολικός και άδικος. Αλλά ο Nolan με τις προηγούμενες 2 ταινίες του ανέβασε τον πήχη (ειδικά με το TDK). Ένιωσα πως δεν είχε κάτι να πει, πως οι χαρακτήρες απλά εξυπηρετούσαν την πλοκή και δεν έδιναν κάτι παραπάνω. Γενικά ένα μέτριο φινάλε σε μια φοβερή τριλογία. Ο Nolan έδωσε άλλη πνοή, πήρε έναν κορεσμένο ήρωα και του έδωσε το κάτι παραπάνω.

Εξαιρετικό το review Above.

TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Όπως ξαναείπα η ταινία είναι καταπληκτική και σίγουρα η καλύτερη που έχω δει φέτος!!!
    Φοβερός ο Νόλαν για μια ακόμη φορά και θεωρώ και εγώ απαράδεκτο να λένε πως είναι υπερεκτιμημένος. Δεν είμαι τρελός φαν αλλά οι ταινίες του που έχω δει δείχνουν έναν άνθρωπο συνειδητοποιημένο για αυτό που κάνει και με άπλετο ταλέντο.
    Στα της ταινίας τώρα...
    Μου άρεσε πολύ ο Bane .Δεν το περιμένα να είναι τόσο καλός αλλά με διέψευσε.Η Χάθαγουει,αχ η Χάθαγουει () ήταν πολύ καλή στο ρόλο της όπως και ο Μπάτμαν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.Η Κοτιγιάρ δεν με τρέλανε πολύ αλλά δεν με πείραξε κιόλας.
    Συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την ταινία και σίγουρα αξίζει..

Βέβαια για μένα το προηγούμενο Μπάτμαν("The Dark Κnight") πιστεύω ότι ήταν ένα βηματάκι πιο μπροστά..Εκείνη η σχέση Μπάτμαν-Τζόκερ πιστεύω ότι ήταν κάτι τ μαγικό...H απίστευτη ερμηνεία του Λέτζερ μου έχει μείνει ακόμα...Δεν συνηθίζω να κάνω συγκρίσεις μεταξύ χαρακτήρων(Bane -Joker) απλώς πιστεύω ότι έπρεπε να γίνει εδώ για να υπάρξει ένας διαχωρισμός των 2 τελευταίων ταινιών της τριλογίας..

Εξαιρετικό το review μίστερ Αbove μας...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την GEORGE77; 3 Σεπτεμβρίου 2012 στις 12:25

11. Thanks Chiras365, johnchatzo, gio25, Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της matovel
    Likes / Thanks
    Τρομερό φινάλε! (που ελπίζω να παραμείνει φινάλε για να παραμείνει και τρομερό...)

Ίσως είναι πολύ κοινότυπο σχόλιο ότι μετά το the dark knight δεν περίμενα ότι θα ακολουθούσε κάτι που να με κάνει να χαίρομαι σα χαζό απ' τον ενθουσιασμό όταν βγαίνω απ' την αίθουσα!
    Αλλά να που συνέβη και αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι ότι
    Spoiler

Χωρίς πολλά, πολλά σχόλια από εμένα, καλή θέαση σε όσους θα την δουν προσεχώς!

Μπράβο και ευχαριστούμε για το ριβιού Above

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Darkphobia Εμφάνιση Δημοσίευσης

Αρνητικά
    Φυσικά! Είναι ο Μπάτμαν!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την matovel; 3 Σεπτεμβρίου 2012 στις 15:07

13. Thanks Filmfreak, Darkphobia, gio25, johnchatzo, Chiras365, Above thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της GGirl
    Likes / Thanks
    Μιλάμε για ένα έπος στην ιστορία του Μπάτμαν.! Την ταινία την είδα δύο φορές στον κινηματογράφο και την απόλαυσα εξίσου και τις δύο, σε κάθε σκηνή του Μπέιν ανατρίχιαζα, ειδικά στις μάχες, οι ερμηνείες εξαιρετικές (υποκλίνομαι στην Χάθαγουέι κ τον Χάρντι )..! Νομίζω είναι με διαφορά η καλύτερη ταινία για το 2012 κ ας μην έφτασε τις εισπράξεις των εκδικητών. Η τριλογία τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο που θα μπορούσε να τελειώσει.
    Ένα μεγάλο αντίο λοιπόν στην επική μεταφορά του Σκοτεινού ιπποτή από τον Νόλαν και ένα τεράστιο WELCOME στο MAN OF STEEL (ο θεός έρχεται) για το 2013 με τον Νόλαν πίσω από το σενάριο κ τον Σνάιντερ στην καρέκλα του σκηνοθέτη.!

15. Thanks gio25, Chiras365 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την freedoom Εμφάνιση Δημοσίευσης

Above, εμένα που είμαι απλός θεατής, δεν με ενοχλεί αυτή η στάση, ούτε θεωρώ πανάκεια μια ομάδα ανθρώπων που αξιολογεί ταινίες και κατ' επέκταση σειρές.
    Και εγώ το ίδιο freed, δεν εχω θέμα με τα βραβεία κτλ, και αναφέρθηκα σε αυτό γιατί ουδέποτε θεώρησα υπερεκτιμημένο τον Nolan. Και συνήθως -εκτός του εμπορικου μέρους- τα βραβεία και τα τιμητικά εύσημα και κριτικές, υπογραμμίζουν την σημαντικότητα/υπερεκτίμηση ενός δημιουργού, έργου κλτ, με το να κερδίζουν βραβεία. Και δεν θεωρώ τον Nolan τέτοια περίπτωση...

17. Thanks freedoom, gio25, GEORGE77, Chiras365 thanked for this post
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία