Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 15

Θέμα: To Rome With Love (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

To Rome With Love (2012)

Το Rome With Love

- Στην Ρώμη με Αγάπη-
    (2012)

Σκηνοθεσία/Σενάριο: Woody Allen

Πρωταγωνιστούν: Woody Allen , Judy Davis , Jesse Eisenberg, Penélope Cruz, Ellen Page, Alec Baldwin,Alison Pill, Greta Gerwig ,Roberto Benigni και η Ornella Muti

Μουσική : Angelo Giovagnoli / Φωτογραφία : Darius Khondji / Σκηνικά: Raffaella Giovannetti /Κοστούμια : Sonia Grande

Παραγωγή: Faruk Alatan-Letty Aronson-Giampaolo Letta-Stephen Tenenbaum

EΙΔΟΣ: ΚΩΜΩΔΙΑ/ΚΟΜΕΝΤΙ

Υπόθεση: Στην Ρώμη, την αιωνία πόλη, διαφορετικοί άνθρωποι θα μπλέξουν σε τέσσερεις ιστορίες ζωής, ερώτα, διασημότητας, επιθυμιών, υπαρξιακών διλλημάτων και σεξουαλικών πειραματισμών.

Ρώμη… η καλά οχυρωμένη κινηματογραφική πόλη, καλοδέχεται τον Allen

Mεσάνυχτα… όχι ακριβώς…

Μόνο και μόνο που στα 77 του χρόνια, γράφει και σκηνοθετεί (σε αυτήν παίζει και πάλι) και μπορεί να εμπνέεται από το "Δεκαήμερο" του Βοκάκιου και την ιταλική κωμωδία των δεκαετιών 50 με 70 και να παρουσιάζει μια κωμωδία σύγχρονων προδιαγραφών με τη χρήση τεσσάρων ανεξάρτητων ιστοριών σε ένα βασικό καμβά… αποτελεί άθλο πιστεύω! Μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι απόλυτα αρμονικό και λιγότερο εμπνευσμένο από το "Μεσάνυχτα στο Παρίσι", αλλά είναι γεμάτο κινηματογραφικές χάρες, αρετές και ιταλιάνικη μουσική. Ο Allen, είναι μέγιστος μαέστρος στο να κινεί μάζες ηθοποιών, να τους χωρίζει και να τους διδάσκει τους ρόλους του. Και ασύνδετοι ηθοποιοί μεταξύ τους, άλλης ηλικιακής γκάμας και υποκριτικής βαρύτητας να εναρμονίζονται ερμηνευτικά σαν κονσέρτο δωματίου.

Στην νέα του ταινία, που χωρίζεται σε τέσσερις διαφορετικές ιστορίες, η τύχη, ο έρωτας, η διασημότητα, η αναζήτηση, η επιθυμία και το σεξ… περιπλέκονται κάτω από τον ιταλικό ουρανό στην καρδιά της μαγευτικής καρποσταλικής ( από τον φακό του) Ρώμης. Περισσότερο κομεντί και σάτιρα στα όρια της φάρσας (η ιστορία του πολύ καλού Benigni που θα γίνει διάσημος σε μια νύχτα) η ροή και το κέντρο βάρους χάνεται ελαφρώς από τις ιστορίες που δεν έχουν μεγάλη βαρύτητα και δεν έχουν δουλευτεί με το ανάλογο χιούμορ. Αν και όλες τους οι ιστορίες έχουν κρυμμένα κομμάτια και επιθυμίες ανθρώπινες και οικείες, δεν μοιάζουν να αφορούν όσο θα ήθελε ο δημιουργός (η δική του ιστορία με το απωθημένο της όπερας). Κάποιες φορές το χιούμορ μοιάζει τετριμμένο και ενοχλητικά παλιομοδίτικο και γνώριμο αλλά σχεδόν μαγικά ξέρει πώς να το πλασάρει κινηματογραφικά, αφού με τις σύγχρονες επιταγές του θεάματος και της κλασικής κωμωδίας το καλύπτει και δεν σε ενοχλεί.

Η Penélope Cruz και πάλι λάμπει υπό τις οδηγίες του μέντορα της (που της χάρισε και το Oscar της) και σαγηνεύει με το παίξιμο της ως σπιρτόζα πόρνη, ο Roberto Benigni φανερώνει το ταμπεραμέντο του και το ιταλιάνικο φανφαρονισμό του μοναδικά και η θαυμάσια –θαυμάσια, Judy Davis όλη την ξινίλα της!

Η ιστορία των Jesse Eisenberg/ Alec Baldwin θα μπορούσε να είχε το μεγαλύτερο σεναριακό ενδιαφέρον και να ήταν το "γλυκό κερασάκι" όλης της ταινίαςαλλά ξεφουσκώνει αμήχανα, ενώ η ιστορία του νεόνυμφου βλαχαδερού ζευγαριού ακουμπά στις κλασικές ιταλικές κωμωδίες του 50 και 60.

Ο αειθαλής, παραγωγικός δημιουργός, στην ευρωπαϊκή του κινηματογραφική τουρνέ (Λονδίνο, Βαρκελώνη, Παρίσι, Ρώμη) των τελευταίων ετών παρουσιάζεται ακμαίος και εμπνευσμένος, ανεξάντλητος και κινηματογραφικός, που σέβεται θεσμούς και είδη, συνεργάτες και κοινό. Έχει τόση αγάπη μέσα του, τόσο κινηματογράφο να δώσει που ξεχειλίζουν στις ταινίες που κάνει. Από την Ρώμη με αγάπη, με μια μικρή στάση στο Λος Άντζελες φέτος, εύχομαι να του πούμε του χρόνου καλημέρα στην Αθήνα.

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 10 Σεπτεμβρίου 2012 στις 16:43 Αιτία: Καλύτερο trailer

Newbie
    Likes / Thanks
    Θα την δω οπωσδηποτε...δυστυχως θα αργησω λιγο γιατι στην πολη μου καθυστερουν αρκετα και απο οτι ενημερωθηκα μαλλον σε κανα 2 εβδομαδες θα προβληθει στο cinema μας...αλλα δεν προκειται να την χασω!Λιγο η αγαπη μου για τον Allen λιγο για την Ιταλια...εε δεν θελει και πολυ!Οποτε θα επιστρεψω σιγουρα με σχολια(ελπιζω θετικα).

Ευχαριστω πολυ για το review,πραγματικα πολυ ωραιο.

3. Thanks Reben, Above, Chiras365 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ευχαριστω για την κριτικη σου,οι ταινιες του Γουντι ειναι μια ιστορια απο μονες τους.Σιγουρα θα παω να την δω με καλη παρεα..

5. Thanks GEORGE77, Reben, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Τον αγαπάω! Έτσι απλά... Περισσότερα όταν με το καλό παρακολουθήσω την ταινία.

Above, πολύ όμορφη παρουσίαση! Και ταξιδιάρικη, όπως οι ιστορίες του Woody Allen.
    Διαβάζοντας μου μύρισε εσπρεσσο!

7. Thanks Zolla, Nefelistar, Above, Chiras365, GEORGE77 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Αχ βρε above με αυτά που γράφεις μου ειναι δύσκολο να αντισταθώ. Θέλω πολύ να δω την ταινία. Μου άρεσε πάρα πολύ το μεσάνυχτα στο Παρίσι.
    Θα την δω και αυτή και θα επιστρέψω.
    Reben πολυ ωραίο αυτό με τον εσπρέσσο!
    Αdove καταπληκτικό και αυτο το review σου.

9. Thanks Zolla, Reben, Above, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της χάρις2106
    Likes / Thanks
    Υπέροχο review Above. Μπράβο.
    Τώρα τελευταία έχω αρχίσει και βλέπω ταινίες του Woody Allen, και όσες εχω δει μου άρεσαν πάρα πολύ.
    Αυτήν θα προσπαθήσω να την δω στον κινηματογράφο.

11. Thanks Reben, Above, Chiras365 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της smallv17
    Likes / Thanks
    Πολυ ωραίο review Αbove! Την ταινια την ειδα χτες, ηταν πολύ ομορφη και με χιούμορ, λίγο πολύ όπως την περίμενα. Ηταν ενα απολαυστικοτατο διωρο.

Αν και οι περισσότεροι ειπαν ότι το Μεσάνυχτα στο Παρίσι ήταν καλύτερο, εμένα μου αρεσε περισσότερο από το Midnight (το οποίο με ειχε κουρασει λιγο στα μισά) και τα ειχα δει και τα δύο στο σινεμα.

Φυσικά απειρα respect στον Μπενινι, ειναι πραγματικά χαρισματικός χαιρεσαι να τον βλέπεις να παιζει!!

13. Thanks Above, Reben thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την smallv17 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Την ταινια την ειδα χτες, ηταν πολύ ομορφη και με χιούμορ, λίγο πολύ όπως την περίμενα. Ηταν ενα απολαυστικοτατο διωρο.

Αν και οι περισσότεροι ειπαν ότι το Μεσάνυχτα στο Παρίσι ήταν καλύτερο, εμένα μου αρεσε περισσότερο από το Midnight (το οποίο με ειχε κουρασει λιγο στα μισά) και τα ειχα δει και τα δύο στο σινεμα.
    Επιτελούς την είδε και κάποιος από εδω μέσα!

Ένα φιλικό μου ζευγαρι που έστειλα να την δουν, μου είπαν σχεδόν το ίδιο με σένα! Τους άρεσε περισσότερο απο το Μεσάνυχτα στο Παρίσι! Την βρήκαν πιο ευχάριστη ειδικά στο κομμάτι του Roberto Benigni και της Cruz! Και γενικά ως αίσθηση με την Ιταλία κτλ!
    Χαίρομαι που αρέσει πάντως και αυτή η ταινια, αλλά πάντα οι ταινιες του Allen στην Ελλάδα και καλά πάνε και αρεσουν! Άντε, ώρα είναι να γυρίσει και μια ταινια σε μας! Χρονια το λέω!

15. Thanks smallv17 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Και εγώ την είδα εχθές,μου άρεσε πολύ αλλά δεν την βρήκα καλύτερη από το Μεσάνυχτα στο Παρίσι.Το κομμάτι με τον Μπενίνι ήταν το καλύτερο για εμένα.Πολύ sexy η Κρούζ και μου άρεσε πολύ η φωτογραφία και η μουσική. 7/10
    Πολύ ωραίο και αυτό το review σου Above.

17. Thanks Zolla, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Ήταν κακή η ταινία,δεν το περίμενα από τον Woody Allen.Η ερμηνεία του Woody Allen ήταν το μόνο θετικό που βρήκα στην ταινία.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας