Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: Moonrise Kingdom (2012)

TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks

Moonrise Kingdom (2012)

Moonrise Kingdom (2012)

Σκηνοθεσία : Wes Anderson
    Σενάριο : Wes Anderson, Roman Coppola
    Cast : Jared Gilman, Kara Hayward, Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Tilda Swinton, Frances McDormand, Harvey Keitel.
    Είδος : Κωμωδία, Δράμα, Ρομαντική
    Διάρκεια : 94 λεπτά.

Υπόθεση: Σε ένα νησί δίπλα στην ακτή της New England, ένα αγόρι και ένα κορίτσι ερωτεύονται και αποδρούν μαζί στην άγρια φύση ενώ όλοι οι τοπικοί φορείς ενεργοποιούνται και προσπαθούν να τους εντοπίσουν.

Wes Anderson: Άλλοι τον μισούν και άλλοι τον λατρεύουν σίγουρα όμως πρόκειται για έναν δημιουργό που έχει αφήσει το στίγμα του στο σύγχρονο κινηματογραφικό στερέωμα. Το νέο του εγχείρημα ακολουθεί πιστά την μέχρι τώρα καλλιτεχνική του πορεία και φυσικά δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο. Η κινηματογράφηση του σε συνδυασμό με την εξαιρετική φωτογραφία και το μοντάζ είναι χάρμα οφθαλμών. Τα κάδρα είναι γεμάτα ψυχή και νοσταλγία και απορροφούν το maximum από το σενάριο. Ενώ το γνωστό grotesque, καρτουνίστικο στυλ του Anderson δεν θα μπορούσε να είναι απών.

Όσο αφορά τις ερμηνείες, τα πιτσιρίκια είναι πολύ καλά ενώ το λαμπερό all star cast που τα πλαισιώνει, στέκεται στο ύψος των περιστάσεων με τους Bruce Willis και Edward Norton να ξεχωρίζουν στους τραγελαφικούς τους ρόλους. Μην περιμένετε βέβαια τίποτα συγκλονιστικό ερμηνευτικά, καθώς η ταινία αποτελεί περισσότερο ένα κωμικό, εκκεντρικό παραμύθι και όχι ένα hardcore δράμα που θα επέτρεπε σε όλους τους ηθοποιούς να ξεδιπλώσουν τις δημιουργικές ικανότητες τους.

Ας μπούμε στο ζουμί τώρα... Τι είναι τελικά, το moonrise kingdom ? Κατά την γνώμη μου.. πρόκειται για έναν ύμνο στον εφηβικό έρωτα και την νεανική αθωότητα που ταυτόχρονα εξετάζει θέματα όπως η σημασία της οικογένειας και της κοινότητας. Οι πρωταγωνιστές ξεφεύγουν έστω και για λίγο από την σκληρή πραγματικότητα και ζουν την μαγεία. Όσο παρανοϊκό και να φαίνεται το συγκεκριμένο δημιούργημα του σύμπαντος του Άντερσον κρύβει μια μεγάλη δόση αλήθειας. Μπορεί τα χρόνια να περνάνε και να μεγαλώνουμε, δεν θα πάψουμε όμως να έχουμε ζωγραφισμένο βαθιά μέσα μας το δικό μας moonrise kingdom όπως ο μικρός Σαμ.

Τέλος δεν θα μπορούσα να μην εκθειάσω και τις γλυκές, χιουμοριστικές πινελιές όπως και τις υπέροχες μουσικές επιλογές. Για τα αρνητικά θα έλεγα πως υπάρχει ένα μικρό σχετικά κουραστικό διάστημα που όμως δεν κλέβει από την μαγεία της ταινίας.

Trailer
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 21 Σεπτεμβρίου 2012 στις 22:50

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Μπραβο για το ομορφο review,σημερα ειδα και εγω την ταινια και εχω αποκομμισει εφαμιλλα συναισθηματα και ιδεες..

Πρεπει να φρεσκαρω το The Royal Tennenbaums ετσι ωστε να σιγουρευτω πως το Moonrise Kingdom ειναι η καλυτερη και πληρεστερη ταινια του Αnderson to date.

Ομορφη,αγνη,ιδιοτροπη με τα ψηγματα νοσταλγιας να προσδιδουν μια μεθυστικη αυρα.Το πρασσινοκιτρινο φυσικο χρωμα της φυσης με τις παιδικες φωνες και ιδεες μου εκαναν το κλικ που ενιωθα μονο με συγκεκριμενες ταινιες των 90'ς και early 00'ς.

Εν γενει φανταστικη η ταινια και μακαρι να φτασει στην δεκαδα των Οσκαρ.Ωραιες οι ερμηνειες,ειδικα του,θελω να πιστευω,αναγεννημενου Νορτον,αλλα οχι για Οσκαρ οπως ακουγονταν μεχρι προσφατα..

Ξανα μπραβο για το review special

3. Thanks Nefelistar, Above, johnchatzo, TheSpecialOne thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Υπέροχη ταινία!!! Την απόλαυσα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Όμορφη, αστεία, γλυκιά και σατιρική ταυτόχρονα. Ένα ταξίδι στο όνειρο όπως ακριβώς πρέπει να είναι ο καλός κινηματογράφος.
    Η καλύτερη ταινία του Anderson κατά τη γνώμη μου και η τρανή απόδειξη στους υπερφίαλους δικούς μας σκηνοθέτες πως δεν χρειάζεται να δείξεις αιμομιξίες, πορνογραφίες και αποκρουστικές συναισθηματικές καταστάσεις για να δείξεις τις δυσλειτουργίες της κοινωνίας. Αν έχεις ταλέντο μπορείς να το κάνεις τόσο χαριτωμένα...όπως ακριβώς το Moonrise Kingdom.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Λίγο νοσταλγικό, λίγο ρετρό, λίγο πικρό, λίγο γλυκό μα πολύ δημιουργικό το αποτέλεσμα της ταινιας! Τα παλιά αγνά υλικά δεν μπαγιατευουν, αλλά μαγειρεύονται και σερβίρονται ζεστά και φρέσκα! Ο Anderson δεν θέλει να μεγαλώσει και κράτα το παιδί μέσα του που το ωριμάζει καλλιτεχνικά και δεν το μεγαλώνει.
    Προσφιλής προς αυτόν η δεκαετία του 60, γίνεται το πεδίο της ταινιας του, που η αγνότητα, ο έρωτας, η φιλιά και ο πόλεμος του Βιετνάμ γίνονται σημαία των παιδιών που βρίσκουν διέξοδο σε ενα μαγικό βασίλειο! Κατάδικο τους και πολύ προσωπικό...Υπέροχη ταινια, εξαιρετικό το χρώμα στη φωτογραφία, ένα πλήρες και πανέξυπνο σενάριο (το χω στην φετινή πεντάδα μου στα oscar ήδη) και θαυμάσιες ερμηνείες (επιτελούς για το Norton) από όλο το cast και έξοχες μουσικές επιλογές! Γλυκύτατη και καλοφτιαγμένη ταινια!

TheSpecialOne πολύ καλό review!

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Πραγματικά μαγεύτηκα όταν την είδα στο σινεμά πριν κάτι μήνες.Γεμάτη χρώματα,απίστευτες μελωδίες και τραγούδια,ένα πολύ χαριτωμένο και νοσταλγικό σενάριο και ένα σωρό ηθοποιούς να ερμηνεύουν περίεργους χαρακτήρες.(του Bruce Willis o αγαπημένος μου)
    Ήταν η πρώτη ταινία του Wes που είδα και μέχρι τώρα η καλύτερη.Από τις αγαπημένες μου ταινίες για φέτος!! Thanx για το review

7. Thanks Above, TheSpecialOne, Chiras365 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Αχ, πάρα πολύ όμορφη ταινία. Γλυκιά και ανθρώπινη. Μ' άρεσε πάρα πολυ ο Γουίλις. Πολύ καλός, αλλα και όλοι οι ηθοποιοί. Δν περίμενα να μου αρέσει τόσο, ειδικά προς το τέλος. Απο τις πολύ καλές που είδα φέτος. Καταπληκτικό review TheSpecialOne. Mπράβο.

9. Thanks Above thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της ramianna
    Likes / Thanks
    ενω παίζαν πολλοι καλοι ηθοποιοι εμενα καπου με κουρασε...ελεγα ποτε θα τελειωσει...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us