Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Arbitrage (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

Arbitrage (2012)

Arbitrage

Σκηνοθεσια/Σεναριο: Nicholas Jarecki
    Cast: Richard Gere , Susan Sarandon , Tim Roth , Brit Marling
    Πρεμιερα Ελλαδα: 22 Νοεμβριου 2012
    Χωρα Παραγωγης: ΗΠΑ

Υποθεση:
    Ο 60χρονος Ρομπερτ Μιλερ(Richard Gere),δισεκατομμυριουχος και προεδρος μια μεγαλης εταιρειας,προσπαθει μεσω ενος 'μαγειρευματος' των οικονομικων στοιχειων να συγκαλυψει την τεραστια οικονομικη τρυπα της εταιρειας που διευθυνει.Σε συναρτηση με την εξαψη δυο ακομα προσωπικων του προβληματων,η ζωη του μπαινει σε μια πολυ δυσκολη τροχια.

The Appearance of the Old Production Code

Ο νεαρος Αμερικανος δημιουργος Nicholas Jarecki,εχοντας ηδη παραγει δυο μικρου μηκους ταινιες,ερχεται με την πρωτη και αρκετα προσωπικη ταινια,ενα -οπως εχει δηλωσει -γραμμενο στο χερι εργο που τεινει να γινει το απολυτο θριλερ της χρονιας! Πηγη εμπνευσης οπως δηλωσε -εμεσα για τον ιδιο- ο Richard Gere ειναι οι γονεις του Jarecki,economic traitors της-τοτε-Wall Street εποχης.Οπως καταλαβαινει κανεις,τα ερισματα ηταν πολλα απο μικρη ηλικια και η αυθεντικοτητα των ιδεων του μιξαρισμενη με το πηγιαιο ταλεντο αντικατροπτιζεται στην οθονη και γινεται ευκολα αντιληπτη ακομα και απο ενα απαιδευτο ματι.

Ενα απο τα κυριαρχα 'ατου' της ταινιας ειναι ο τροπος με τον οποιο προσεγγιζεται ο θεατης.Λογιζω ως σπουδαιο το γεγονος πως απο τα πρωτα λεπτα επιασα τον εαυτο μου να ''συμμετεχει'' με ενεργη σκεψη,διαλεγοντας μεριες και ζυγιζοντας τις ομολογουμενως πρωιμες καταστασεις.Αυτη η γνησια αμεσοτητα που εκπνεει το σεναριο ειναι νομιζω και ο λογος για τον οποιο ειμαι αισιοδοξος για τον συγκεκριμενο σκηνοθετη.

Ο κεντρικος χαρακτηρας της ταινιας δεν ειναι αλλος απο τον Ρομπερτ Μιλλερ(Richard Gere).Ενας ανδρας δυναμικος,ευρυθμος,στα early 60's που καθημερινα ισορροπει σε ενα λεπτο σκοινι.Απαιτητικη και φαινομενικα ''βρωμικη'' δουλεια,οικογενεια και ερωμενη.

Η αναγκη να ποθειται ειναι διαχυτη,κατι το οποιο του δινει μια απροσμενη ειλικρινεια ως προς την εκφραση των συναισθηματων του σε διαπροσωπικο επιπεδο.Στον επαγγελματικο τομεα απο την αλλη προκεται για ενα δυναμικοτατο ατομο,εμπειρο και ειδικο που ειναι ικανο να βαλει τα χερια του πολυ βαθια για να παρει αυτο που θελει.Πως μπορουν ολα αυτα να αλλαξουν απο την μια στιγμη στην αλλη? Ο εφιαλτης της καταστροφης βρισκεται ενα βημα μπροστα και δυο πισω στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Εαν με ρωτουσε καποιος πως θα μοιραζα τα κινηματογραφικα βραβεια,η πρωτη απαντηση που θα επαιρνε θα ηταν η εξης: Οσο πιο πολυπλοκος ο χαρακτηρας,τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες...

Το Arbitrage,μας παρουσιαζει εναν εκκωφαντικα complex χαρακτηρα,που ο μεστος και ωριμος Richard Gere τον κανει δικο του,με το επιφανειακο του παρουσιαστικο να κρυβει υπεροχα ολα τα βρωμικα και χυδαια μυστικα του Ρομπερτ Μιλερ.
    Το εξοχο supporting cast με μια φανερη ελευθερια κινησεων κανει φανταστικη δουλεια.Ο Tim Roth,στον ρολο του κλασσικου Αμερικανου ντετεκτιβ,δινει εναν ολοτελα δικο του τονο στον χαρακτηρα.Παρ'ολο που ο κινηματογραφικος του χρονος δεν ειναι πολυς,τα ματια σου δεν φευγουν απο πανω του,καθως το περιεργο και παρανοικα 'guilty' παρουσιαστικο σε συναρτηση με την υποκριτικη ευφυια του ηθοποιου σε μαγνητιζουν.Η μεστη Susan Sarandon γνωριζει ολα τα ''κουμπια'' του Ρομπερτ Μιλερ και με το ωριμο της προσωπο ειναι απολυτα πειστικη..
    Τελος,ενα απο τα σημερινα hot names,η Brit Marling υποδυεται πολυ καλα το ηθικο αντιβαρο της ταινιας,οντας η συνεργατις-κορη του Ρομπερτ Μιλερ.

Ο χαρακτηρας του Richard Gere ειναι πανεξυπνα γραμμενος.Απο την αρχη ο θεατης γνωριζει πως προκεται για εναν ενοχο ανθρωπο,που πιθανως να αξιζει να βρισκεται στην φυλακη για ολη του την ζωη.Παρ'ολα αυτα η συμπαθεια προς το μερος του ειναι ανικητη,κατι το οποιο οφειλεται στην σκηνοθετικη ματια του Jarecki.Ενας ενοχος ανθρωπος που ορθως κατηγορειται,με τον θεατη ομως να ειναι ο μονος που βλεπει τι πραγματικα γινεται μεσα του,τι διεργασιες κανει το μυαλο του,για ποιον λογο πραττει ετσι οπως πραττει και ποιοι ειναι οι απωτεροι του σκοποι.
    Εμεινα ενθουσιασμενος απο το συγκεκριμενο θριλερ,τοσο απο το σκηνοθετικο κομματι,που το βρηκα αψογο και ευφυιες,οσο φυσικα και απο την καταπληκτικη ερμηνεια του Richard Gere,ενος καλου ηθοποιου που τοσα χρονια αναλωθηκε σε μετριες παραγωγες.Για μενα,προκεται για την καλυτερη ερμηνεια στην καριερα του και ευελπιστω να εκτιμηθει απο τα εκαστωτε Κινηματογραφικα Βραβεια της Χρονιας.

Επισημο Site:Arbitrage Official Site
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Chiras365; 5 Οκτωβρίου 2012 στις 17:42

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Αν και έργο περιεχομένου και σοβαρότητας που συνήθως αυτά του είδους τα έργα παρασύρουν με την υπόθεση και την ομαδική συλλογική ερμηνεία τους, δεν μπορείς να μην ξεχωρίσεις την ερμηνεία του Richard Gere, στην απόλυτη ωρίμανσή του.

Ποτέ μου δεν μου άρεσε ο Gere στα δραματικά του. Κάτι μουτες έκανε, προσπαθουσε να μιμηθεί το δράμα, δεν με έπειθε. Λίγος μου έκανε. Ως φάτσα ή γοης, οκ, πάμε αλλού όμως...είχε το γκελ του, αλλά σε άλλο επίπεδο. Εδώ είναι αλλιως όμως. Είναι ουσιαστικός και πιο πλήρης στον χαρακτήρα του και στις εναλλαγές του σεναρίου. Πολύ ωραία τα supps από τους Susan Sarandon και Nate Parker, ενώ το σενάριο του Nicholas Jarecki εξαιρετικά τεχνικά γραμμένο, που δεν θα με ξαφνιάσει αν φτάσει στα oscar. Όπως βέβαια και ο Gere για πρωτη φορά στην καριερα του! Πολύ ωραία ταινια!

Chiras365, νομίζω οτι είναι το πρώτο σου κινηματογραφικό review. Mε το δεξι και καλή συνέχεια. Πολύ καλό...και εντελώς του γούστου μου!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 1 Οκτωβρίου 2012 στις 20:36

3. Thanks Orianna, qazxsw, Chiras365 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Νομίζω έρχεται Ελλάδα στις 22 Νοεμβρίου οπότε θα την δω τότε την ταινία και θα πω την άποψη μου.Δεν έχω δει το τρέιλερ αλλά από αυτά που έχω ακούσει (μαζί και το πολύ καλό review σου) έχει κερδίσει το ενδιαφέρον μου.

Άντε περιμένουμε και το review για το Lawless, που βγαίνει στις 25.

5. Thanks Chiras365 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της dove
    Likes / Thanks
    πολύ ωραίο το review σου!μου αρέσει κ η φωτό του Gere με το ωραίο μαλλάκι!

εντάξει είναι εξαιρετικός ο Gere,καταπληκτική η ερμηνεία του!
    Δεν την πολυπεριμένα αυτή την τροπή της ταινίας,δεν ξέρω γιατί!Δεν ενθουσιάστηκα,ούτε απογοητευθηκα όμως!

7/10

7. Thanks Chiras365 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Orianna
    Likes / Thanks
    Ευχάριστη έκπληξη η ταινία με ένα πολύ καλό Richard Gere που βούτα στα βαθιά με την ερμηνεία του. Αλλά και η ταινία παραμένει στιβαρή και πλούσια θεματικά με επαρκείς δραματικούς ρυθμούς και ατμόσφαιρα αστυνομικού θρίλερ.
    Το σενάριο είναι πολύ καλό που υποστηρίζεται από την σκηνοθεσία και τους ηθοποιούς. 8/10
    Πολύ ωραίο review Chiras365, ευχαριστώ για την παρουσίαση μιας αξιόλογης ταινίας.

9. Thanks Chiras365 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Σε όλη τη διάρκεια ένιωθα πως έβλεπα "γεμάτη" ταινία με χαρακτήρες και πλοκή.Πολύ ωραίες οι ερμηνείες από το καστ με ήρεμη δύναμη τον Gere σε μία από τις καλύτερες ερμηνείες του,που έχω δει.Έπαιζε και ο αγαπημένος ο Tim Roth που είναι ταλεντάρα.Μου θύμισε πολύ bell (τη σειρά βιβλίων) η ιστορία ως προς τη θεματολογία της - ο πλούσιος με την ερωμένη,το σκάνδαλο και όλα αυτά - αλλά τελικά το σενάριο είναι original.

Πολύ ωραία ταινία γενικά.Thanks για το review!

11. Thanks Chiras365 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας