Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Brave (2012)

TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks

Brave (2012)

- Μια φορά κι έναν καιρό -

Στα σκοτσέζικα όρη, ζει η Μερίντα, η πριγκίπισσα ενός βασιλείου με βασιλιά τον Φέργκους και βασίλισσα την Έλινορ. Μια κόρη που αψηφά τους νόμους αλλά και δεινή τοξότρια, η Μερίντα θα αρνηθεί ένα ιερό έθιμο και θα φέρει αναστάτωση στη χώρα. Σε μια προσπάθεια της να φέρει τα πράγματα σε ηρεμία, θα συμβουλευτεί μια γηραιά σοφή γυναίκα, η οποία θα της εκχωρήσει ένα βαρύ θέλημα.

- Οι πριγκίπισσες καίνε τα σουτιέν τους -

Η Pixar μετά από το περσινό της παραστράτημα με το cars 2, επέστρεψε με ένα πολύ καλό επαναστατικό υλικό. Κάνει την αρχή και ρίχνει μια γροθιά στο κατεστημένο θέλοντας να ανασκευάσει την πεπατημένη οδο του παραμυθιού. Γι αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο στην ταινία έχει το σενάριο το οποίο είναι πρωτοποριακό και ταυτόχρονα ευχάριστα προβλέψιμο. Όχι δεν είμαι τρελός, θα σας εξηγήσω αμέσως τι εννοώ.

Εδώ έχουμε την γνωστή ιστορία μιας πριγκίπισσας που πρέπει να παντρευτεί αυτόν που θα της προξενέψουν και όπως είθισται, οι υπόψηφιοι γαμπροί είναι για τα μπάζα. Η κοπέλα φέρνει αντίρρηση και ξαφνικά…γνωρίζει τον όμορφο, γενναίο άνδρα που θα της κλέψει την καρδιά. Ε, εδώ αυτό δεν γίνεται καθώς αυτός ο χαρακτήρας είναι υπο εξαφάνιση. Η κοπελιά θέλει να πάρει την μοίρα στα χέρια της και δεν είναι θύμα όπως οι άλλες κλώσσες της disney που περίμεναν τον όμορφο πρίγκιπα πάνω στο άλογο. Επίσης εδώ λείπει και ο χαρακτήρας του κλασικού κακού. Κανένας δεν επιθυμεί να σταματήσει κάποιον γάμο γιατί πολύ απλά δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα και κανείς δεν βαζει τρικλοποδίες στην ηρωίδα μας. Η Μέριντα είναι ανεξάρτητη, δυνατή, δεν έχει ανάγκη κανέναν σε αντίθεση με την εικόνα των αντρών οι οποίοι παρουσιάζονται ως ανώριμα παιχνιδιάρικα μωρά που δεν είναι ικανοί να επιβληθούν.

Μπορεί όμως ο σκελετός του παραμυθιού να βουτάει στον φεμινισμό και να αλλάζει, αλλά η πλοκή είναι τρομερά προβλέψιμη, όπως πιστεύω θα έπρεπε
    . Αφού μιλάμε για φεμινισμο, στο προσκήνιο βρίσκεται η σχέση μητέρας-κόρης, η οποία εξελίσσεται όπως σε άλλες τόσες ταινίες. Μόλις γίνεται η μεγάλη ανατροπή, η οποία στην αρχή φαίνεται γελοία, καταλαβαίνεις αμέσως τι τροπή θα πάρουν όλα τα πράγματα μέχρι το τέλος. Αυτό όμως δεν σε χαλάει. Ήδη έχει υπάρξει η πρωτοτυπία στα θεμέλια της ιστορίας και δεν μπορείς να πεις το συνηθισμένο «μια από τα ίδια».

Ως animation έχει υπέροχο σχέδιο, αρκετά σκοτεινό όμως για παιδία, γεγονός που κατάλαβε η Pixar και γι αυτό προσάρμοσε τα αστεία της περισσότερο στις μικρές ηλικίες. Για παράδειγμα,
    δεν υπάρχει η καλή ατάκα που θα γελάσει ο μεγάλος αλλά μια σειρά από κινήσεις και χειρονομίες που θα ξεκαρδιστεί ο μικρός θεατής.

- Νεκροψία -

Χωρίς να φτάνει σε καλλιτεχικό επίπεδο το wall-e ή το Toy Story, η ταινία ήρθε για να δώσει μια νέα, μοντέρνα πνοή στο παραμύθι, ανασκευάζοντας κάποιες συμβάσεις του, παραμένοντας όμως στην ποιότητα που μας έχει συνηθίσει η pixar. Σίγουρη οσκαρική υποψηφιότητα.

βαθμολογία: 3,5/5

Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Δεν μας τα λέει πολύ καλά η Pixar, την ματιάσαμε νομίζω! Σάρωνε τα τελευταία χρονια, την υμνούσαμε και την ματιάσαμε. Πέρσι με το Cars 2 και φέτος με το Brave, έχασε λίγο την λάμψη της.
    Το Brave, ανεβάζει ταχύτητες στην εισαγωγή των ηρώων και της ιστορίας αλλά χάνει τον στόχο στην υλοποίηση και στο φινάλε. Ως ανανεωτικό του είδους δεν περναει, αφού ο βασικός γυναικείος χαρακτήρας υστερεί σε σημεία, τυποποιείται σε κλισέ και δεν υπερβαίνει την ταινια. Δεν την καθοδηγεί, άπλα την συμπληρώνει. Βέβαια, η μουσική, το χρώμα, τα γενικά πλάνα είναι υπέροχα και έξοχα, οι supp χαρακτηρες πάλι κερδίζουν, ενώ τεχνικά είναι άρτιο. Δεν είναι κακή ταινια, αλλά δεν ανήκει στα "χρυσά χαρτιά" της εταιρείας. Ούτε και φέτος την βλεπω να φεύγει με το oscar! Κάτι μου λέει ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη ο Τim Burton!

Κουκουμπή, μπράβο για το review, χιουμοριστικό, φρέσκο και πλήρες!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 8 Οκτωβρίου 2012 στις 17:49

3. Thanks Reben, charlitos, GEORGE77, kukube thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ευχαριστω και μπραβο για το review,μιλαμε για ενα animation το οποιο ισως να φτασει στα Οσκαρ.Μιας και δεν το εχω δει δεν ειναι πρεπον να εκφρασω αποψη αλλα με αυτα που λετε και διαβαζω γενικοτερα,καταλαβαινω πως προκεται περι αξιολογου anime.Η αληθεια ειναι οτι περιμενω το Paranorman καλυτερο αλλα οπως συζητησαμε μαζι και αλλου, παιζεται Ελλαδα μονο μεταγλωτισμενο

+1 στον Above για το Frankeweenie στο οποιο μαλλον εγινε πολυ καλη δουλεια και προσθετω ξανα,μιας και υπαρχει αυτο το anime oscar buzz,το πανεμορφο Le Tableau που αγαπησα και θελω να προταθει 100%

5. Thanks Reben, kukube thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Eμένα μου άρεσε βρε παιδιά, τι να πω. Τη χάρηκα και δεν με κούρασε καθόλου. Τα μικρά αδελφάκια της Μερίντα είναι ολα τα λέφτα, ενω ειναι μαγικά τα πλάνα στο δάσος, τα χρώαμτα και η μουσική. Γελασα και με τον πατέρα της Μερίντα. Μου άρεσε πολύ η ταινία παιδιά. 9/10 Ευχαριστώ για το review kukube.

7. Thanks Reben, kukube, Chiras365 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Πραγματικά το review σου είναι τόσο ευχάριστο τόσο όμορφο που μου δημιούργησε την διάθεση να πάω να το δω αν έχω το χρόνο, αλλιώς σίγουρα στο σπίτι.
    Θα σου πρότεινα να έφτιαχνες ένα και για το paranorman αν ήθελες και είχες χρόνο.

9. Thanks kukube thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Σαν κάτι να έλειπε πιστεύω και εγω αν και μου άρεσε, ειδικά στο πρώτο μέρος. Ντάξει η πιχαξ δεν υπάρχει και παντα κανει καλες ταινίες, αλλα αυτή ήταν λιγο κατώτερη της. Τα αδελφάκια και ο μπαμπάς, ολα τα λεφτά. 7/10 Πολύ καλό review και πρωτότυπο!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την charlitos; 4 Δεκεμβρίου 2012 στις 12:26

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την kukube Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Η κοπελιά θέλει να πάρει την μοίρα στα χέρια της και δεν είναι θύμα όπως οι άλλες κλώσσες της disney που περίμεναν τον όμορφο πρίγκιπα πάνω στο άλογο.

Μπράβο φίλε kukube, πολύ ωραίο και απολαυστικό review!

Λοιπόν, το είδα χθες το βράδυ και μου άρεσε αρκετά. Τις τελευταίες μέρες οι κεραίες μου έπιαναν πολύ αρνητικό κλίμα για την ταινία και πίστεψα πως πρόκειται για μεγάλη πατάτα. Άδικη η τόσο σκληρή κριτική για μένα και σε καμία περίπτωση δεν συμβαδίζει με την ποιότητα της ταινίας. Πιστεύω πως αρκετός κόσμος ενοχλήθηκε απ' την επικράτηση του Brave στα Oscar και ίσως αυτό πυροδότησε/ενίσχυσε την αρνητική προδιάθεση. Σίγουρα έχουμε δει καλύτερες δουλειές της Pixar. Και εννοείται πως και στα δικά μου μάτια το εξαιρετικό Wreck-it Ralph είναι ο Βασιλιάς της χρονιάς (και όχι μόνο). Δεν το πήρε, η ακαδημία έκρινε αλλιώς, τέλος η ιστορία. Δεν θα κράξω το Brave ούτε θα το βγάλω άχρηστο επειδή μου άρεσε κάποιο άλλο περισσότερο.

Ωραία ιστορία, με τις πρωτοτυπίες και τα σμιλεμένα κλισέ που περιέγραψε πολύ ωραία ο φίλος μας. Είναι της μόδας η τοξοβολία, τεράστια η απήχηση του Hunger Games και της Katniss. Διαβάζοντας τα σημεία των καιρών, πήρε και η Pixar ένα κοριτσόπουλο, του έδωσε και ένα τόξο και το έβαλε να πρωταγωνιστήσει στη νέα της ταινία. Βάλε και λίγο από Braveheart, λίγο Game of Thrones, λίγο fairytale, λίγη μαγεία, μπόλικα RPG στοιχεία... έτοιμο το γλυκό. Το αποτέλεσμα είναι μεν ένα όμορφο και ευχάριστο παραμύθι, το πάντρεμα πολλών διαφορετικών στοιχείων είναι πετυχημένο και αποδίδει, όμως δεν καταφέρνει να παρουσιάσει κάτι πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό, κάτι που θα θυμάσαι μετά απο καιρό. Καλό το χιούμορ (συμφωνώ με τον kukube αλλά υπήρξαν και οι στιγμές που γέλασα), εντυπωσιακή εικόνα και εξαιρετική σχεδίαση τοπίων και χαρακτήρων. Αυτό όμως που με εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η μουσική. Υπέροχες σκοτσέζικες νότες, μαγικές και ταξιδιάρικες φωνές.

Συμπερασματικά, το Brave δεν κάνει την υπέρβαση, είναι όμως αξιόλογο, βλέπεται πολύ ευχάριστα και αν δεν σταθείς επίμονα στις αδυναμίες του και το αφήσεις να σε ταξιδέψει, δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο.

kukube και πάλι ευχαριστώ για το review.

12. Thanks Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Reben Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πιστεύω πως αρκετός κόσμος ενοχλήθηκε απ' την επικράτηση του Brave στα Oscar...
    Aρκετός κόσμος, όντως! Τον τελευταίο καιρό, που ψήφιζαν τα μέλη ανέβηκε πολύ η δημοτικότητα του Brave! Έκπληξη που κέρδισε σε σχέση με το καταπληκτικό Wreck-it Ralph και μας τα έκανε μούσκεμα η ακαδημία. Βέβαια από την άλλη, ξέρω και κόσμο που βρήκε πολύ παιδικό και υπερβολικό τον Ralph και δεν τους μάγεψε, ενώ το έκανε το Brave, που τους συγκίνησε και πολύ! Και για μένα το Wreck-it Ralph ήταν το καλύτερο περσι!

14. Thanks Reben thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Αλλα περιμενα να δω, αλλα ειδα τελικα...
    Ηξερα για μια κοπελα που ειναι ασσος στην τοξοβολια, δεν ειχα ακουσει τιποτα περι πριγκιπισσας και γαμου και νομιζα οτι θα παει σε καποια μαχη η κοπελα με το τοξο της παραμασχαλα και θα σωσει τη μερα. Οταν συνειδητοποιησα οτι δε θα δω καμια μαχη, αλλα οτι ειναι ουσιαστικα εστιασμενο στη σχεση με την μητερα της, ξινισα και προβλεψα ολα τα κλισε. Καλα, αυτο με την αρκουδα δεν το ειχα προβλεψει, αλλα καταλαβατε τωρα! Αλλα αυτο που βγαζει μια ομιλια η Μιραντα στο τελος και ξαφνικα κανει στροφη 180 μοιρων η μητερα της το ειχα προβλεψει και μου την σπανε κατι τετοιου ειδους πραγματα, δε γινεται να αλλαζει ο αλλος γνωμη με ενα πατημα του κουμπιου...
    Κατα τα αλλα, το διασκεδασα και λιγακι ταυτοχρονα, τα αδερφια της Μιραντα ηταν ολα τα λεφτα κιολας!
    Ωραιο review, kukube!

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    προσωπικα την απολαυσα την ταινια....η πρωταγωνιστρια ηταν υπεροχη, διαφορετικη και πανω απο ολα με τελεια προφορα... η ιστορια απλη αλλα ομορφη...η μαμα μεταμορφωμενη ολα τα λεφτα..!!!

thnx για το review..!!!

17. Likes veronica1 liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία