Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Killer Joe (2012)

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks

Killer Joe (2012)

Σκηνοθεσία: Williams Fiedkin
    Σενάριο: Tracy Letts
    Ηθοποιοί: Matthew McConaughey / Emile Hirsch / Juno Temple / Gina Gershon / Thomas Haden Church
    Πρεμιέρα: 20/09/12
    Διάρκεια: 102 λεπτά

Νεονουάρ θρίλερ με πολλές δόσεις μαύρης κωμωδίας και b-movie αισθητικής,το Killer Joe είναι μία από τις καλύτερες και πιο original ταινίες της χρονιάς.Σκηνοθετημένο από τον William Fiedkin των μεγάλων επιτυχιών "The Exorcist" και "The French Connection" το σενάριο της ταινίας βασίζεται στο θεατρικό έργο του Tracy Letts.

Ο Joe Cooper είναι ντεντέκτιβ, που στον ελεύθερό του χρόνο σκοτώνει κόσμο επί πληρωμή.Όταν ο νεαρός Κρις δέχεται απειλές για τη ζωή του εξαιτίας ενός χρηματικό ποσού που χρωστάει προσλαμβάνει τον Killer Joe για να δολοφονήσει την μητέρα του,η οποία έχει μεγάλη ασφάλεια ζωής.Από κει και πέρα στο σκηνικό αναμιγνύονται η αδερφή του Κρις,Dottie την οποία θέλει ο Killer Joe ως εγγύηση για τα λεφτά του,ο πατέρας Ansel και η σύντροφός του Sharla.

Η ταινία περιλαμβάνει πολλά twist,χιούμορ,γυμνό,βία και θα μπορούσε να είναι απλά over the top με σκοπό να προκαλέσει.Είναι και αυτό αλλά όχι μόνο αυτό,αφού όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την γεμάτη ενέργεια σκηνοθεσία του Friedkin που πλησιάζει τα 80 χρόνια ζωής και τις εκπληκτικές ερμηνείες μας δίνουν ένα απροσδόκητα καλό αποτέλεσμα.

Ο Matthew McConaughey υποδύεται τον Killer Joe και δίνει την καλύτερη ερμηνεία της μέχρι τώρα καριέρας του.Παρότι τα τελευταία 15 χρόνια το ταλέντο του αναλώθηκε σε κάτω του μετρίου ρομαντικές κομεντί, ο Τεξανός ηθοποιός φαίνεται να μην κάνει κακές επιλογές πλέον έχοντας ήδη πρωταγωνιστήσει στα "Lincoln Lawyer" , "Magic Mike" , "Bernie" τα προηγούμενα δύο χρόνια, ενώ τον περιμένουμε στα "Mud" , "Wolf of Wall Street" και "Paperboy".

Εξαιρετικές ερμηνείες όμως παραδίδουν και τα υπόλοιπα μέλη του καστ.Από τον Emily Hirsch(Into the Wild) και την νεαρή Juno Temple (The Dark Knight Rises) μέχρι τους παλιούς Thomas Haden Church ( Sideways) και Gina Gershon (Showgirls).Όλοι μαζί δημιουργούν μία από τις χειρότερες οικογένειες που έχουμε δει σε ταινία τα τελευταία χρόνια.

Το Killer Joe τελικά δεν είναι για όλους.Πολλοί θα το βρουν αργό,υπερβολικό και ειδικά η επίμαχη σκηνή με το κοτόπουλο ίσως τους προσβάλει.Οι υπόλοιποι δεν έχουν παρά να απολαύσουν το ρεσιτάλ ερμηνείας από τον McConaughey και το υπόλοιπο καστ,την γεμάτη διάθεση και ενέργεια σκηνοθεσία και ένα σενάριο που δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις.

Trailer

Επίσημο Site:
    http://killerjoethemovie.com/
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johnchatzo; 23 Οκτωβρίου 2012 στις 17:31

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Μπραβο και ευχαριστω για το review σου John.Into the point οπως παντα.

Τον Σεπτεμβριο του 2011,στο Φεστιβαλ της Βενετιας,εχοντας στραμμενο το βλεμμα μου στο Tinker Tailor Soldier Spy,δεν μπορεσα να μην παρω μια πρωτη και ακρως ελκυστικη ''μυρωδια'' απο την νεα,τοτε,ταινια του Friedkin που απεσπασε βραβειο Σκηνοθεσιας αλλα και πολυ καλες κριτικες.

Με τον καιρο και ενω δεν εβρισκε διανομη την ξεχασα,ξεχαστηκε γενικοτερα και το μονο που ειχαμε στα χερια μας ητανε το ακρως υποσχομενο trailer.

Και εν ετη 2012,1 χρονο ακριβως μετα την πρεμιερα του,ηρθε στους κινηματογραφους της Ελλαδας.

Οσα ειχα διαβασει και αφουγκραστει,ισχυαν και με το παραπανω.Η ταινια αποτελει ενα φλογερο και ζωηροτατο καρικατουριστικο πλαισιο που μεσω της ανανεωμενης και φανερα αισιοδοξης αφης του Friedkin βρισκει την ταυτοτητα της.Το μαυρο χιουμορ,η βια,το σεξ και οι φοβεροι-μα φοβεροι-διαλογοι αποτελουν και την βαση του φιλμ.

Αυτο που πραγματικα απογειωνει την ταινια σαν οντοτητα ειναι οι ερμηνειες της.Χωρις ηθικους φραγμους και με μια ελευθερια κινησεων,το καστ δινει ρεσιταλ.Η Gina Gershon επιστρεφει δυναμικα,με την 1η της σκηνη να ειναι για replay/capture O παντα καλος και ωριμος Haden Church βρισκει εναν ρολο που πανω κατω εχει ξαναπαιξει στο παρελθον,αλλα ποτε τοσο καλα!

Η Juno Temble,με την 2η καλυτερη ερμηνεια στην ταινια,δινει ζωη σε εναν χαρακτηρα πολυπαθη,ισως επιφανειακα τον πιο αγνο,αλλα κρυβοντας εσωτερικα πολλα καταλοιπα που ερχονται στην φορα με το περας των σκηνων.Το προσωπο της αθωοτητας,στον ρολο της μικρης ''παρθενας'' που αποτελει το μονο αμολυντο στοιχειο της οικογενειας εδωσε πολλους ποντους σε ολη την ταινια.

Πανω απο ολους και σε μια ερμηνεια που θα κανω καιρο να ξεχασω,ο φοβερος(ναι,το ειπα) Matthew McConaughey,που ειναι φανταστικος.Απλα δειτε τον,δεν λεω τιποτα αλλο.Φετος ειναι η χρονια του και πρεπει να επελθει η αναγνωριση!!

Μετα την 2η θεαση,την συγκαταλεγω στις καλυτερες φετινες που ειδα..Συγνωμμη για το σεντονι john και σε ολους,αλλα ειχα στο μυαλο μου και εγω να γραψω το review

3. Thanks Boyd Crowder, Dr. Iceman Georges, kKKK, johnchatzo thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Συρε κι έλα

Μου φάνηκε σα να βλέπω την σταχτοπούτα για μισογύνηδες. Δε μ' εκπλήσσει τόσο. Και το θεατρικό (πάνω-κάτω) έτσι ήταν, και ο letts είναι μεγάλος μισογύνης. Η επιστροφή του billy friedkin μπλα-μπλα-μπλα δε μ' έψησε, έχω, δε, την αμυδρή εντύπωση ότι το bug με το shannon ήταν κομματάκι(α) καλύτερο (και το θεατρικό, that is). Πάντως, μία αδυναμία στον hirsch και στην temple την έχω, και τη δικαίωσαν στην ταινία!

Στα αλήθεια, η σπουδαία δουλειά του letts, η καταπληκτική οικογένεια weston του august θα μας απασχολήσει του χρόνου. Χοντρός, κλούνι, μέριλ, τζούλια το γυρίζουν τώρα για τα βραβεία του χρόνου ...

Ευχαριστώ johnchatzo!

http://www.celebuzz.com/photos/georg...-osage-county/

5. Thanks Boyd Crowder, lost24, Chiras365, johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Τα συγχαρητήρια μου στον Letts για αυτό το μισάνθρωπο, αποκρουστικό, αρρωστημένο, διαστροφικό, χυδαίο έργο τέχνης. Μου θύμισε κάτι visitor Q + ichi the killer του takashi miike.... συνδυασμένο με ταινίες των Κοέν.. Φυσικά όχι για όλους και για αυτούς που προσβάλλονται εύκολα.. πάντως για μένα η σάτιρα δεν έχει όρια και βρήκα την ταινία καταπληκτική...

7. Thanks Boyd Crowder, Chiras365, johnchatzo thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Boyd Crowder
    Likes / Thanks
    Καλό, πολύ καλό, δεν έπαθα πλάκα. Eνδιαφέρον αν μη τι άλλο.Ευχάριστο για τα γούστα μου, αρκετά κοντά σε αυτά που περίμενα να δω. Δεν έχω αρκετή εικόνα της Juno Temple, αλλά έκλεψε την παράσταση σε ένα σαφώς δυνατό cast, που μάλλον ήταν και το βασικό ατού της ταινίας. H σκηνοθεσία ήταν όπως έπρεπε, θα μπορούσε να ήταν μεγάλη παγίδα για ένα νεότερο να το πάει πιο κοντά σε "επιθετικές" πεπατημένες ανάλογων ειδών απ' ότι ταιριάζει στην αργή ανάπτυξη της ιστορίας. Μια ιστορία που φαίνεται πως έχει βγει από θεατρικό κείμενο. Δεν ξέρω πόσο καλό ήταν το αρχικό υλικό, μου έκανε εντύπωση όμως που, παρότι το διασκεύασε ο ίδιος ο δημιουργός του, το αποτέλεσμα είχε σημεία που δε με κέρδιζε όσον αφορά τη συνέχεια των διαλόγων. Τελικά, δεν πιστεύω πως δεν είναι για όλους, παρότι μάλλον έτσι είναι, πιστεύω πως η αξία του είναι σε μεγάλο βαθμό στις πολλές διαστάσεις που δίνονται σε μια φαινομενικά απλή ιστορία.

Ανερυθρίαστο προμόσιον του αγαπημένου μου χοντρού μαλλιαρού country τραγουδιάρη της εποχής μας, που ως κολλητός του ο Matthew το έχωσε το τραγουδάκι στη σκηνή του δείπνου.

9. Thanks johnchatzo thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    eyxaristo

Ο/η teor1 έγραψε μετά από 1 λεπτό(ά) και 9 δευτερόλεπτο(α)...

Τελευταία επεξεργασία από τον/την teor1; 14 Απριλίου 2013 στις 10:24 Αιτία: Αυτόματη Συγχώνευση Μηνυμάτων

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us