Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια με αρχεία mkv

Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks

Βοήθεια με αρχεία mkv

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Εγώ γενικώς το mkv δεν το δουλεύω καθόλου, καθώς έχω έναν Η/Y που δεν τα παίζει σωστά. Τώρα όμως που απέκτησα καινούρια τηλεόραση, συνέδεσα ένα εξωτερικό δίσκο που είχα με το BSG (που το έχω εδώ και κανά δυο χρόνια και δεν έχω καταφέρει να το δω). Είχα διαβάσει ότι οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι στα mkv δεν παίζουν στην TV (Samsung), οπότε είπα να βρω υπότιτλους νέους σε εξωτερικό αρχείο. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω ποιο τύπο υπότιτλων να βρω για mkv. Ό,τι έχω δοκιμάσει από αυτά που κυκλοφορούν (με εξαίρεση για το επεισόδιο 1x01) δεν συγχρονίζονται με τίποτα.

Δυστυχώς λόγω της παλαιότητας του Η/Υ μου δεν υπάρχει δυνατότητα για επεξεργασία του mkv αρχείου. Οπότε απλά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την version των υποτίτλων για να ψάξω σωστά.

Ευχαριστώ!

TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks
    Τα mkv αρχεία συνήθως είναι εκδόσεις 720/1080p.
    Οπότε ψάξε για υπότιτλους τέτοιων εκδόσεων.

Newbie Το Avatar του/της artistas2010
    Likes / Thanks
    καλημέρα, φίλε μου και εγώ έχω samsung tv αλλά το πρόβλημα που έχω συναντήσει εώς τώρα είναι να μην παίζει κάποια αρχεία mkv και κάποια avi (περισσότερο σε 3D). με ενσματομένους υπότιτλους είχα μια φορά πρόβλημα που μου έβγαζε μόνο σε άλλες γλώσσες από το menu της tv. χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω κατέβασα άλλη έκδοση της ταινίας με ενσωματομένους υποτιτλους (αλλά και χωρίς) και έπαιξε μια χαρά.

Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Είχα τόση δουλειά που δεν ξαναασχολήθηκα. Άλλωστε επειδή προβλέπεται να με πορώσει τρελά το BSG καλύτερα να το δω μαζεμένο να ησυχάσω...

Newbie Το Avatar του/της Luffy
    Likes / Thanks
    το πιο ευκολο θα ητανε να εξαγεις το αρχειου του υποτιτλου με το mkv extract.Μια διαδικασια η οποια δεν απαιτει ιδιαιτερους υπολογιστικους πορους, οποτε και παλι να ειναι το pc λογικα θα τα καταφερεις,δοκιμασε το.

6. Thanks tulka thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Luffy Εμφάνιση Δημοσίευσης
    το πιο ευκολο θα ητανε να εξαγεις το αρχειου του υποτιτλου με το mkv extract.Μια διαδικασια η οποια δεν απαιτει ιδιαιτερους υπολογιστικους πορους, οποτε και παλι να ειναι το pc λογικα θα τα καταφερεις,δοκιμασε το.
    Will try it Luffy! Thank u!

Newbie
    Likes / Thanks
    .... Λοιπόν σχετικά με το Samsung TV, Αν και η Samsung ισχυρίζεται ότι υποστηρίζει MKV αρχεία, επειδή τα αρχεία MKV είναι με ήχο DTS και η Samsung Smart TV έχουν την κακή συμβατότητα με DTS ηχητικά. Για να παίξει MKV για samsung tv, θα πρέπει να μετατρέψετε DTS MKV σε MP4 AC3, ή άλλες μορφές που υποστηρίζονται από τη Samsung Smart TV.

Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την dc4ever Εμφάνιση Δημοσίευσης
    .... Λοιπόν σχετικά με το Samsung TV, Αν και η Samsung ισχυρίζεται ότι υποστηρίζει MKV αρχεία, επειδή τα αρχεία MKV είναι με ήχο DTS και η Samsung Smart TV έχουν την κακή συμβατότητα με DTS ηχητικά. Για να παίξει MKV για samsung tv, θα πρέπει να μετατρέψετε DTS MKV σε MP4 AC3, ή άλλες μορφές που υποστηρίζονται από τη Samsung Smart TV.
    free download total video converter from http://www.convertmxffiles.com to convert mkv to Samsung video for Smart TV playing.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us