Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: The Impossible (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

The Impossible (2012)

The Impossible
    (2012)

Σκηνοθεσία : Juan Antonio Bayona
    Πρωταγωνιστούν : Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
    Παραγωγοί : Álvaro Augustin, Belen Atienza, Enrique López Lavigne
    Σενάριο : Sergio G. Sánchez
    Μουσική : Fernando Velázquez
    Φωτογραφία : Óscar Faura / Μοντάζ : Elena Ruiz
    Studio : Apaches Entertainment, Telecinco Cinema / Distributed by Warner Bros. (Spain) and Summit Entertainment (United States)
    Πρεμιέρα : 1 Ιανουαρίου 2013 / Χώρα Παραγωγής : Ισπανία

Υπόθεση:
    Η αληθινή συγκλονιστική ιστορία μιας ισπανικής οικογένειας (μολονότι αγγλικής στην ταινία) στο καταστροφικό τσουνάμι του Ινδικού Ωκεανού το 2004.

Ο σεισμός και το τσουνάμι της 26 Δεκεμβρίου του 2004 είναι μία από τις χειρότερες φυσικές καταστροφές όλων των εποχών. Ο σεισμός των 9.3 ρίχτερ που προηγήθηκε από το τσουνάμι είναι ο 3ος μεγαλύτερος που έχει καταγραφεί και το σύνολο των θυμάτων ανέρχεται στον τραγικό αριθμό των περίπου 250.000. Το μέγεθος της τραγωδίας αυτής είναι τόσο μεγάλο όσο και θλιβερό και από τότε πολλές τηλεοπτικές και κινηματογραφικές παραγωγές ενεργοποιήθηκαν με την λεπτομερή καταγραφή του.

Το κολοσσιαίο κερδοσκοπικό σύστημα κυριαρχεί και ο αυτοσκοπός του τυφλού κέρδους οδηγεί στην μέγιστη ύβρη της εμπορικής εκμετάλλευσης των ανθρώπινων τραγωδιών. Η φυσική καταστροφή του τσουνάμι ήταν κάτι που μετά το 2004 χρησιμοποιήθηκε, αλλοιώθηκε εννοιολογικά και-αναπάντεχα ειρωνικά- έπεσε θύμα εκμετάλλευσης πολλών studios. Αντιπροσωπευτικότερο παράδειγμα αυτό της ταινίας του Roland Emmerich, 2012, που με το αποκαλυπτικό και καταστροφικό της ύφος, πάντα στον βωμό της φτηνής διασκέδασης, έφτασε στο αστρονομικό ποσό των 800.000.000 σε εισπράξεις.

Ο σκηνοθέτης ενός εκ των καλύτερων ταινιών τρόμου, ''El Orfanato'', Juan Antonio Bayona κινηματογραφεί πιστά και σεβάσμια την τραγική ιστορία της οικογένειας της Maria Belon που συνάμα αντανακλά το συγκλονιστικό μέγεθος της τραγωδίας που βίωσαν χιλιάδες οικογένειες τις ημέρες εκείνες.

Η ταινία εισάγει τους χαρακτήρες της με θέρμη και γαλήνη, δίνοντας την εντύπωση απλών και καθημερινών ανθρώπων. Η αίσθηση που αποπνέει η συνέχεια μαρτυρεί πως κάτι δεν πάει καλά. Δεν το ακούς, ούτε το βλέπεις, αλλά ο κίνδυνος αιωρείται στην ατμόσφαιρα και καταφθάνει. Οι ήρεμες και αγαπημένες ανθρώπινες φιγούρες καταπλακώνονται εντός δευτερολέπτων από το αναπάντεχο ξέσπασμα της φύσης. Ο Bayona, σε συνεργασία με την διεύθυνση φωτογραφίας, κινηματογραφεί το συγκλονιστικό δεκάλεπτο της καταστροφής αριστοτεχνικά. Οι εικόνες σοκάρουν, το στοιχείο της επιβίωσης αποτυπώνεται ως το λίκνο της ζωής και ως θεατής πιάστηκα από την θέση μου μαγνητισμένος από την μοιρολατρική πραγματικότητα που αποτυπωνόταν στην οθόνη. Ο άνθρωπος σε στιγμές φυσικών καταστροφών βρίσκεται αβοήθητος και κατώτερος δομικά μπροστά στο φάσμα της κοσμικής συντέλειας. Πολύ εύκολα μπορεί κανείς να παγιδευτεί στην δίνη των κοσμοθεωρητικών συζητήσεων και την αβοήθητη φύση του ανθρώπου υπό αυτού του είδους συνθήκες.

''Close your eyes, think of something beautiful''

Σε κινηματογραφικό όμως επίπεδο, η ταινία δεν ψάχνει απεγνωσμένα και εκβιαστικά την ψυχή της. Η Naomi Watts, ως η τραυματισμένη μητέρα, είναι η αυθεντική ψυχή, αυτή η ανθρώπινη υπόσταση που συνταράζει τον θεατή, τον γονιό, τον οποιονδήποτε, με κάθε της λέξη. Με κάθε της κίνηση. Μετά τα δυνατά χτυπήματα των κυμάτων και πολύ βαριά τραυματισμένη, προσπαθεί μαζί με το μεγαλύτερο από τα τρία της παιδιά (Tom Holland) να κρατηθούν στην ζωή και να βρουν βοήθεια. Φθάνοντας στο νοσοκομείο σε κρίσιμη κατάσταση, το βάρος πέφτει στον γιο της Lucas που με περίσσιο θάρρος και κουράγιο προσπαθεί να την βοηθήσει σκεπτόμενος συνάμα την τύχη των υπόλοιπων μελών της οικογένειας.

Η εστίαση του Bayona επικεντρώνεται απόλυτα στο βλέμμα των τουριστών. Η γηγενής παρουσία λειτουργεί κατά κάποιον τρόπο ως το ευγενές πρόσωπο της φροντίδας με τον φακό να βρίσκεται υπό το πρίσμα της τραγωδίας που βιώνουν οι ξένοι ως προς την περιοχή, άνθρωποι. Πιο συγκεκριμένα, το πενταμελές βλέμμα της οικογένειας συγκλονίζει, με τον ρεαλισμό του μεγέθους της θλίψης να συνοδεύεται από τις εξαιρετικές ερμηνείες όλων των πρωταγωνιστών. Ο κινηματογραφικός χρόνος επικεντρώνεται περισσότερο σε αυτόν των Naomi Watts και Tom Holland, ενώ οι σκηνές του Ewan McGregor με τα μικρότερα παιδιά και την προσπάθεια του να βρει την γυναίκα με το παιδί του δεν αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο. Ο Juan Antonio Bayona έρχεται με την δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του και δεν αφήνει το μέγεθος που επωμίζεται να τον καταρρακώσει. Δίνει την δική του αριστοτεχνική σκηνοθετική πινελιά εκεί που πρέπει και προσδίδει εικόνα σε αδιανόητα φρικιαστικές στιγμές. Επί προσθέτως, η έξοχη χρήση του ήχου τρομοκρατεί, γεννάει ατμόσφαιρα, επιβεβαιώνοντας ότι το The Impossible είναι ταινία και όχι ένα τυποποιημένο είδος ντοκιμαντέρ.

Κατά το πέρας της διάρκειας, η Δυτικο-ευρωπαική αύρα είναι διάχυτη, με τους ντόπιους να έχουν ένα μικρό (αλλά σημαντικό) μερίδιο στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό το οποίο πραγματικά ξεχωρίζει είναι η έντιμη και προσεγμένη προσέγγιση, με το ωμό συναισθηματικά εύρος να σοκάρει και να συγκινεί. Η ερμηνεία της Naomi Watts είναι συνταρακτική, καθηλωτική, μία πραγματική εναπόθεση ψυχής και ευελπιστώ να κερδίσει το φετινό Oscar μιας και στα δικά μου μάτια της ανήκει ολοκληρωτικά. Το λεπτό σκοινί που ισορροπεί το The Impossible δεν αποτελεί τελικώς πρόβλημα και ενδυναμώνει το γεγονός πως πρόκειται για μία από τις καλύτερες και συγκινητικότερες ταινίες της φετινής χρονιάς.

Bonus Εικόνες

Trailer

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Chiras365; 8 Μαρτίου 2013 στις 17:06

Newbie Το Avatar του/της stathis567
    Likes / Thanks
    Φοβερή και συγκινητική ταινία με ανάμεικτα συναισθηματα.Νομίζω πως η Naomi Watts πρέπει να πάρει το όσκαρ Α' Γυναικείου Ρόλου, φοβερές ερμηνείες επίσης απο τον Ewan McGregor και τον πιτσιρικά. 8/10 απο μενα!!

3. Thanks Chiras365 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Καταπληκτικό review Chiras μπράβο.
    Η ταινία μου άρεσε πολύ και δεν με χάλασε το μελοδραματικό στοιχείο που είχε.Οι ερμηνείες είναι καταπληκτικές και τα δυο πιτσιρίκια παίζουν υπέροχα ειδικά το πιο μεγάλο.Η Naomi Watts δίκαια αξίζει να προταθεί για όσκαρ γιατί με συγκίνησε πολύ και ένιωσα το δράμα της και την απόγνωση της.Από τις καλές ταινίες της χρονιάς και μπράβο στον σκηνοθέτη που μετά το Ορφανοτροφείο έκανε τέτοια ταινία.

5. Thanks Reben, Nefelistar, charlitos, Above, GEORGE77, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Thanks για το review καταρχήν chiras.
    Προσπαθώ να μη γίνομαι κακός μα δεν μπορώ να μην πιάνω το φτυάρι με τέτοιες "ταινίες".
    Το έργο μπορεί να αφορά το τσουνάμι αλλά είναι πιο ρηχό και από φτυσιά.
    Ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης ρίχνουν το οσκαρικό δόλωμα γεμίζοντας το με όλα τα κλισέ του κερατά και εκβιάζουν με το ζόρι το συναίσθημα. Γενικώς αυτοί οι Bayona/Sanchez ανήκουν στην Γ κατηγορία και είναι καιρός να φάνε πόδι γιατί υπάρχουν καλύτεροι δημιουργοί στην σειρά που προσπαθούν να διακριθούν.. ενώ και η Ναόμι αξίζει καλύτερα.

7. Thanks velvetmorning, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks

Κλείσε τα μάτια σου,σκέψου κάτι όμορφο

Εξαιρετικό review chiras!!!
    Η ταινία μου άρεσε πολύ!!!Δεν με πείραξε το μελοδραματικό στοιχείο και πιστεύω ότι δεν ήταν υπερβολικό..Εξαιρετική φωτογραφία και σκηνοθεσία..Η στιγμή της καταστροφής σου "σφίγγει" το στομάχι και ανεβάζει την αγωνία...

Η Ναόμι Γουότς εξαιρετική!!!Χειρίστηκε άψογα κάθε σκηνή σε αντίθεση με τον Μακγκρέγκορ ο οποίος δεν το έχει πολύ το μελοδραματικό..Αλλά ήταν καλός σε γενικές γραμμές...Βέβαια δεν μπορώ να μην σταθώ στη ερμηνεία του μεγαλύτερου παιδιού.Συγκινητικό το παίξιμό του..Στις δύσκολες στιγμές στάθηκε στο πλάι της μητέρας του..

Υ.Γ. Η ταινία βασίζεται σε αληθινή ιστορία..Σίγουρα για να τη γράψουν πήραν πληροφορίες από την οικογένεια..Σκέφτομαι πόσο δύσκολο πραγματικά θα ήταν γι' αυτούς να θυμηθούν αυτά τα γεγονότα..
    Δεν πιστεύω ότι θα έχουν το θάρρος και τη ψυχή να δουν την ταινία πάντως..

9. Thanks Reben, charlitos, freedoom, Above, Chiras365 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Τι ευγενικά και όμορφα διαχειρίστηκε ενα τόσο διαφορετικό θέμα ο Juan Antonio Bayona, που μετά από το κλειστόφοβικο "Ορφανοτροφείο", ανοίχτηκε στην απέραντη καταστροφή ενός φυσικού φαινόμενου. Από το μεταφυσικό στο φυσικό! Έχοντας και πάλι ως κέντρο βάρους και βάθους την αγάπη μιας μητέρας για τα παιδιά της (άλλα και της οικογένειας όλης) και με ρεαλιστικές και ωμές ερμηνευτικές κατευθύνσεις στους ηθοποιούς του, η φυσική καταστροφή ενός αληθινού περιστατικού γίνεται μια μελοδραματική ταινια με μπόλικο συναίσθημα που παρασύρει όπως και το τσουναμι.
    Δεν ενοχλεί και συμπληρώνει το ύφος και το στίγμα της ταινιας που μαζί με την επιβίωση, η ανάγκη για ζωή κυριαρχεί! Η ερμηνεία της Watts, είναι στις καλύτερες γυναικείες της χρονιάς και μένει να δούμε αν το ιδιο θα αποφασίσει και η ακαδημία σε 4 μέρες! Ειδική μνεία στο πιτσιρίκο Tom Holland, που θα μπορούσαμε να μιλούσαμε άνετα για υποψηφιοτητα oscar στο Β΄ανδρικό!

Eξαιρετικό το review σου Chiras365!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 6 Ιανουαρίου 2013 στις 15:44

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Yπέροχη και συγκινητική ταινία. Με έπιασε την ψυχή.
    Πολύ καλή και η Watts και τα παιδιά. Ωραία μουσική κ φωτογραφία. 9/10
    Υπέροχο και το review σου Chiras365

12. Thanks Above, Reben, Nefelistar, GEORGE77, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της alexandra16
    Likes / Thanks
    Φοβερή ταινία.Την είδα και δεύτερη φορά,και ενώ ήξερα τι θα γινόταν,κατάφερε και πάλι να μου δημιουργήσει τα ίδια συναισθήματα όπως την πρώτη φορά.
    Η Naomi Watts και το μεγαλύτερο παιδάκι της οικογένειας ξεχώρισαν για μένα.

Πάρα πολύ καλό το review Chiras365!

14. Thanks Chiras365, Reben thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Θα είναι τεράστια αδικία αν δεν κερδίσει το Oscar η Naomi Watts.Έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας.

16. Thanks Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Συνήθως το κρατάω για το τέλος, αυτή τη φορά θέλω να ξεκινήσω ευχαριστώντας τον φίλο μας για την υπέροχη παρουσίαση της ταινίας αλλά και τον σχολιασμό. Chiras, όλες οι σκέψεις που πέρασαν απ' το μυαλό μου και όλα όσα αισθάνθηκα παρακολουθώντας την ταινία βρίσκονται στο κείμενό σου. Συγχαρητήρια και πάλι ευχαριστώ.

Δεν είχα ιδέα οτι πρόκειται για αληθινή ιστορία. Πίστευα πως πρόκειται για μυθοπλασία που βασίζεται στο τραγικό αυτό γεγονός. Ομολογώ πως ήμουν καχύποπτος και σκεπτόμουν πως μια μαύρη σελίδα στην ιστορία της σύγχρονης ανθρωπότητας κινδυνεύει να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης απ' τη βιομηχανία του θεάματος. Έτυχε να διαβάσω και ένα σχόλιο πριν λίγες μέρες που με προδιέθετε αρνητικά. Με έντονα επικριτικό ύφος χλεύαζε τον δημιουργό που ανάμεσα σε τόσες χιλιάδες ντόπιους νεκρούς, με περίσσιο θράσος επέλεξε να μας μιλήσει για 5 Αμερικανούς τουρίστες. Αποδεικνύεται βέβαια πως εκτός απο κακεντρεχής ο συγκεκριμένος κύριος ήταν και αδιάβαστος.

Ευτυχής συγκυρία για εμένα, σοφή επιλογή για τον δημιουργό, το ξεκαθάρισμα στην αρχή και όχι στο τέλος οτι πρόκειται για την ιστορία μιας πραγματικής οικογένειας. Διέλυσε εξ' αρχής κάθε μου προκατάληψη και μου επέτρεψε να παρακολουθήσω την ταινία με μυαλό ανοιχτό και ελεύθερο. Και με ανοιχτή καρδιά, έτοιμη να δεχτεί το δράμα, όχι το κινηματογραφικό, αλλά το ζωντανό δράμα μιας απ' τις χιλιάδες οικογένειες που βίωσαν την καταστροφή που σκόρπισε το θάνατο και άλλαξε για πάντα τη ζωή όσων κατάφεραν να επιβιώσουν. Κι όλες οι υπερβολές, όλα τα κλισέ του κινηματογράφου, παύουν να είναι κλισέ και υπερβολές όταν η φρίκη της καταστροφής δεν χτυπά την πόρτα χαρακτήρων, αλλά την πόρτα των ανθρώπων.

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά! Τόσο κράτησε η εισαγωγή της ταινίας και η παρουσίαση των πρωταγωνιστών. Και πρόλαβαν σε αυτό το τόσο λίγο διάστημα να κερδίσουν την συμπάθειά μου. Μια πολύ όμορφη και ευτυχισμένη οικογένεια, που αναζητούσε λίγες μέρες διακοπών στον επίγειο παράδεισο. Και δέκα λεπτά ακόμη... για να μετατραπεί ο παράδεισος σε κόλαση και να με παρασύρει κι εμένα η οργή της φύσης στη δίνη της συντέλειας.

Με την ανάσα μου να πνίγεται και το στομάχι μου δεμένο κόμπο έζησα την ένταση και την αγωνία του ανθρώπου που προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατηθεί στη ζωή. Κι αισθάνθηκα πραγματικά αβοήθητος, μικρός και ασήμαντος, σκέψεις που πλημμυρίζουν το μυαλό όταν για λίγο η μανία της θάλασσας ηρεμεί, μέχρι το κύμα της επιστροφής εμφανιστεί ξανά και ο εφιάλτης ξεκινά απ' την αρχή. Εικόνα, ήχος, μουσική, εφέ και ερμηνείες συνεργάζονται άψογα και το αποτέλεσμα σε αναγκάζει να γαντζωθείς απ' όπου βρεις. Αισθάνθηκα την απόγνωση, τον πόνο, την υπερπροσπάθεια. Κι όταν αισθάνθηκα την ανατριχίλα να διαπερνά όλο μου το σώμα αντικρίζοντας τα τραύματα της μάνας, όταν με κοίταξε στα μάτια και είδα μέσα τους ταυτόχρονα τη θλίψη και τη δύναμή της, θυμήθηκα πόσο αγαπώ την Naomi Watts και σκέφτηκα: "Ποιος στο διάολο είναι αυτός ο Juan Antonio Bayona και γιατί δεν τον έχω ξανακούσει;"

Η συνέχεια ανάλογη. Με σπουδαίες ερμηνείες και έντονη συναισθηματική φόρτιση, το δράμα της οικογένειας προσεγγίζεται με σεβασμό και συγκλονίζει. Όταν μια τέτοια ταινία σε αναγκάζει να σκουπίζεις δάκρυα απ' τα μάτια, έχει πετύχει το σκοπό της.

Chiras και πάλι συγχαρητήρια για το εξαιρετικό review. Σε ευχαριστώ πολύ που μου την πρότεινες!

18. Thanks GEORGE77, freedoom, Above, Chiras365 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας