Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: ParaNorman (2012)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks

ParaNorman (2012)

Paranorman: Μια Μεταφυσική Ιστορία (2012)

Mε τις φωνές των- Kodi Smit-McPhee, Tucker Albrizzi, Anna Kendrick, Casey Affleck, Christopher Mintz-Plasse

ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ/ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ- Chris Butler

ΔΙΑΡΚΕΙΑ
    92 λεπτά
    ΠΡΕΜΙΕΡΑ
    13-09-12

Η υπόθεση της ταινίας.

Ο Norman είναι ένα αγόρι που έχει το μακάβριο χάρισμα να βλέπει νεκρούς και να συνομιλεί μαζί τους. Το σχολικό του περιβάλλον, οι φίλοι του και ι οικογένεια του τον θεωρούν παράξενο και αλλόκοτο αλλά θα είναι και ο μόνος που θα σώσει την επαρχιακή του πόλη όταν οι νεκροί θα σηκωθούν από τους τάφους τους από μια πανάρχαια κατάρα.

Γιατί μου άρεσε.

Είναι ένα πολύ μαύρο, σκοτεινό αλλά χαριτωμένο stop-motion animation, αρκετά τρομακτικό για τα μικρά παιδιά που απευθύνεται πιστεύω σε μεγαλύτερες ηλικίες και σε ανθρώπους που τους αρέσουν οι ταινίες τρόμου αλλά και τα animation που δεν είναι μόνο παιδικά και ευχαρίστα. Σαν τα πολύ καλά Coraline , Νεκρή Νύφη, Xριστουγεννιάτικος Εφιάλτης και Frakenweenie, που δεν είναι καθόλου συνηθισμένα και έχουν πολλά στοιχεία τρόμου.

Εδώ το μικρό αγόρι σαν το πιτσιρίκι της έκτης αίσθησης επικοινωνεί και αυτό με τους νεκρούς και με το φάντασμα της γιαγιάς του βλέπουν μαζί ταινίες τρόμου, αλλά δεν τους φοβάται καθόλου. Τους έχει συνηθίσει και έχουν γίνει η καθημερινότητα του. Μέσα από πολλές αναφορές και εμπλουτισμένο από το σινεμά τρόμου, έξυπνα δεμένες με την αφήγηση το Paranorman οδηγεί περίεργα στην ενηλικίωση μέσα από το μεταφυσικό και είναι μια ταινία που δε φοβάται να τρομάξει τον ανήλικο (και τον ενήλικο) θεατή της και να τον κάνει να περάσει ευχάριστα μόνο αν του αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες. Πολύ καλές οι φωνές των ηθοποιών, τα χρώματα και τα σχέδια με τα ζόμπι και τα τέρατα. Μου θύμισαν παλιές κλασικές ταινίες τρόμου. Μου άρεσε περισσότερο από το Frakenweenie, αν και το περίμενα περισσότερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους αποφασίσουν να διαβάσουν την κριτική μου. Πρώτη φορά γράφω κάτι τέτοιο.

Trailer

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Συγχαρητήρια πολλά charlitos, πρώτο σου review, κατατοπιστικό, όμορφο, καλογραμμένο και πολύ καλή η επιλογή της ταινίας.

Το Paranorman είναι μέσα στις 5 αγαπημένες μου φετινές animation και μάλλον μαζί με το Frankeweenie το 3ο αγαπημένο μου (Le Tableau και Wreck it Ralph είναι πρώτα). Όπως γράφεις κι εσύ, μαύρο με αρκετές επιρροές επικοινωνεί πολύ όμορφα αφηγηματικά και χαρίζει και μερικές πανέμορφες μεμονωμένες σκηνές!

Μην χαθείς από τις κριτικές κι εγώ πρόσφατα άρχισα μιας και είναι κάτι πολύ δημιουργικό πρώτα για εσένα τον ίδιο !

3. Thanks χάρις2106, Zolla, GEORGE77, charlitos, Vourvas, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Με το δεξί και εσύ charlitos στα reviews. Πολύ όμορφο το πρώτο σου, εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλα. Και σε έμενα άρεσε ο παράξενος Nornan, που ως άλλος -πολυ σωστά αναφέρεις-Cole Sear απο την 6η Αίσθηση- βλέπει και επικοινωνεί με νεκρούς!

Η αρχική σεκάνς με την πεθαμένη γιαγιά του που βλέπουν μαζί ταινίες τρόμου, σε βάζει στο gore κλίμα του εντελώς ενήλικου animation που σταδιακά πολλά νεκρά πράγματα θα ζωντανέψουν και θα κυριεύσουν την οθόνη σου. Ωραία χρώματα, έξυπνες αναφορές σε γνώστες ταινίες τρόμου και εφαλτήρια για εξέλιξη που δανείζεται και δεν μιμείται, σωστοί διάλογοι, γοργή σκηνοθεσία, με αγωνία και περιπέτεια.

Είναι από την εταιρία παράγωγης Laika που το 2009 μας είχε χαρίσει τo καλύτερο Coraline: To σπίτι στην ομίχλη και σίγουρα συγκαταλέγεται στα πολύ καλά animation του 2012. Άντε και με μια υποψηφιότητα για οscar. Αν μπει μέσα το Γαλλικό The Painting, αυτό θα χάσει γιατί μάλλον θα του φάει την θέση το Frankenweenie!

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Υπέροχο animation.Σκοτεινό με μαύρο χιούμορ από αυτά μου μ'αρέσουν πολύ.Πολύ ωραία ιστορία ενηλικίωσης που με πολλά στοιχεία τρόμου περνάει τα μηνύματα της διαφορετικότητας.Πολύ ωραία χρώματα,σχέδια και β'χαρακτήρες.Συμπάθησα πολύ τον Norman.8/10
    Ευχαριστώ πολύ για το review charlitos.

TV Guru! Το Avatar του/της χάρις2106
    Likes / Thanks
    Μπράβο charlitos, υπέροχο το review σου!
    Την ταινία την βρήκα εξαιρετική. Μου άρεσε πολύ, και συμφωνώ μαζί σου, λίγο περισσότερο από το Frakenweenie. Μου κόλλησε και το τραγουδάκι που έπαιζε στο τέλος

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Και μένα μου άρεσε το τραγουδάκι και χάρηκα που έφτασε στα οσκαρς η ταινία.

8. Thanks Nefelistar, GEORGE77, χάρις2106, Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Συγχαρητήρια για τη παρουσίασή σου charlitos!!!

Η συγκεκριμένη ταινία είναι η καλύτερη κινουμένων από όσες έχω δει φέτος..Δεν έχω δει τον Ραλφ...Πολύ ωραίο το θέμα της,τα χρώματά της και μου άρεσε και ο "ιδιαίτερος" πρωταγωνιστής με το μαλλάκι πρόκα..

Paranorman,Frankenweenie and Brave

10. Thanks charlitos thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Έξυπνη η ιδέα της ταινίας που έχει πολύ ωραία χρώματα και κινηματογραφικές αναφορές.Κάπου στη μέση έχασα κάπως το ενδιαφέρον για την ιστορία...παρ'όλα αυτά η ταινία βλέπεται ευχάριστα από μικρούς και μεγάλους.Το Ραλφ παραμένει η επιλογή μου για animation της χρονιάς.

Thanks για το review και καλωσήρθες στο κλαμπ

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολύ μου άρεσε η ταινία και ως ιστορία και ως ατμόσφαιρα, αλλά το brave ειναι το αγαπημένο μου για φέτος! Συμπάθησα και εγω τον Norman και την γιαγιά του. Υπέροχα χρώματα, σχεδία και μουσική. 8/10 Ευχαριστώ charlitos, πολύ καλό review.

13. Thanks sweetcharlote, Above thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Υπέροχη, υπέροχη, υπέροχη. Αυτά εχω να πω.
    Και η ατμόσφαιρα και οι αναφορές και το χιούμορ και η ιστορία, ολα πολύ καλά δωσμένα. Μου άρεσε οσο και το Coraline. Μπράβο γαι το review.

15. Thanks Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία