Αποτελέσματα 1 έως 10 από 10

Θέμα: Anna Karenina (2012)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks

Anna Karenina (2012)

Anna Karenina
    (2012)

Είδος:Κοινωνική –Δραματική-Aισθηματική

Παίζουν: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson, Matthew Macfadyen, Κelly Macdonald, Emily Watson, Michelle Dockery, Olivia Williams κ.α

Σκηνοθεσία: Joe Wright

Σενάριο: Tom Stoppard (βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημά του Leo Tolstoy)

Αμερικανική ταινία του 2012

Υπόθεση: Η Άννα Καρένινα, παντρεμένη με έναν επιφανή άντρα κύρους, ερωτεύεται έναν πλούσιο αξιωματικό του στρατού, τον κομψό κόμη Βρόνσκι , αψηφώντας την ρωσική κοινωνία. Εγκαταλείπει το σύζυγο και το γιο της για να ζήσει με τον εραστή της, ενώ ο περίγυρος της την καταδικάζει. Οι συχνές κρίσεις ζήλιας της όμως την αποξενώνουν από τον εραστή της Βρόνσκι και το τέλος της θα είναι μοιραίο.

Η άποψη μου:

Είχα μεγάλες προσδοκίες για την ταινία, γιατί και η Keira Knightley μ’αρέσει πολύ σε ταινίες εποχής αλλά και οι δουλειές του σκηνοθέτη «Εξιλέωση» και «Περηφάνια και προκατάληψη» μου άρεσαν εξίσου πολύ. Στο Περηφάνια και προκατάληψη βρήκα μια πολύ ανανεωτική γραμμή και έναν αέρα σύγχρονο χωρίς να σκιάζει το παρελθόν. Κάτι τέτοιο περίμενα και εδώ, ειδικά όταν πρόκειται για ένα από τα το γνωστότερα και πιο αγαπητά έργα του Λέοντος Τολστόι.

Την Άννα Καρένινα που θεωρήθηκε προκλητική για την εποχή της και μια γυναίκα αντικομφορμίστρια και σύμβολο της γυναικείας χειραφέτησης. Περίμενα λοιπόν μια διείσδυση στην γυναικεία ψυχολογία της κλασικής ηρωίδας και βρήκα μια απεικόνιση θεατρικής δεξιοτεχνίας και στυλιζαρίσματος,που δυστυχώς δεν έδενε στην ταινία. Ωραία τα κοστούμια, βαριά, κομψά και επιβλητικά, ακόμα καλύτερα τα σκηνικά, πολλά και πανέμορφα που αιχμαλώτισαν την εποχή και την πλούσια τάξη, ωραίες και αρκετές σκηνές που σε γεμίζουν ικανοποίηση,όπως και μουσική.

Αλλά αυτά δεν φτάνουν για το έργο αφού η υπερβολή και το καύχημα ήταν έκδηλα. H σκηνοθετική άποψη δεν είχε συνέχεια και ροη θεματική, αλλά μπέρδευε και το ύφος και το είδος που έψαχνε να βρει την ταυτότητα του στην ταινία. Κλασική ταινία αλλά με πολλά είδη μαζί. Δεν βρήκα κάτι νέο και ανανεωτικό μέσα από το δράμα τις ηρωίδας ούτε και τα αδιέξοδα της, δεν βρήκα τις διαχρονικές συγκρούσεις του πάθους σε βάθος, δεν είδα την τραγικότητα της ηρωίδας στο μέγεθος που περίμενα. Το περίβλημα ήταν υπέροχο, όχι η ουσία του. Δυστυχώς. Η Keira Knightley, θα μπορούσε να είναι ιδανική Καρέννινα, σε έναν από τους καλύτερους της ρόλους, αλλά απέτυχε να φτάσει σε βάθος,γιατί έπαιζε μηχανικά και στυλιζαρισμένα. Ήταν όμως πολύ όμορφη μέσα στα κοστούμια της, τα οποία και ζήλεψα τρελά. Αχ και αυτά τα καπέλα της! Καλός και ο Jude Law, αλλά ήθελα στη θέση του έναν μεγαλύτερο σε ηλικία ηθοποιό, ενώ πολύ λαμπερός βγήκε ο Aaron Taylor-Johnson,που δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Γενικά η ταινία είναι όμορφη και επιμελημένη σωστά και πλούσια ως παραγωγή, αλλά δεν αποδίδει το μεγαλείο του έργου του Τολστόι, ούτε προσφέρει κάτι νέο κινηματογραφικά. Προτιμώ την ταινία του 1948 με την αγαπημένη μου Vivien Leigh!

ΤRAILER ΤΑΙΝΙΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 8 Ιανουαρίου 2013 στις 21:49

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Vourvas, η κριτική σου με βρίσκει σχεδόν απόλυτα σύμφωνο.

Η σκηνοθεσία του Joe Wright, που έχω σε εκτίμηση μεγάλη, είναι εμφανώς στυλιζαρισμένη και αποστασιοποιημένη. Σε πολλά σημεία ένιωθα ικανοποίηση, που με ακρίβεια καταρρακωνόταν σε μετέπειτα στάδιο, από την μεγάλη απόσταση που δεν γεφυρώθηκε σχεδόν ποτέ αλλά και την έλλειψη χημείας των πρωταγωνιστών.

Μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση συγκεκριμένες σκηνές αλλά και φυσικά οι εικόνες που προκαλούν έως και δέος. Η Knightley είναι ιδανική για τον ρόλο και την βρήκα πολύ καλή, μια αρκετά καλή επιστροφή μετά την άτυχη στιγμή της με την ''Επικίνδυνη Μέθοδο'' του Cronenberg.

Εν γένει μια ταινία καλή, όχι στο ίδιο επίπεδο με αυτό των ''Περηφάνια και Προκατάληψη'' και ''Εξιλέωση'', αλλά αρκετά προσεγμένη και ποιοτική, συνοδευόμενη πλέον από το πολύ καλό σου γράψιμο και κριτική!

3. Thanks rhenium francium, Vourvas, johnchatzo thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Kαι εγω δεν διάβασα καλά σχόλια για την ταινία και απο οτι βλέπω, ούτε εσένα άρεσε vourvas. Θα την δω κάποια στιγμή όμως, γιατί μ αρέσει η Κίρα! Πολύ καλη η κριτική σου.

5. Thanks rhenium francium, Vourvas thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Με κούρασε λίγο η ταινία, αν δεν ηταν κακή. Είχε ενα πολύ ωραιό στυλ, περισσότερο θεατρικό. Τα κουστούμια και τα σκηνικά με συνεπήραν. Τι ρομαντική και κομψή εποχή.Τι ωραία φορέματα. Η Knightley ηταν καλή, αλλα πολύ στημένη μου φάνηκε. Κάτι με ενοχλούσε στο παιξιμό της. Καλή ταινία, αλλά περίμενα περισσότερα. 6/10 Πολύ καλό review Vourvas.

7. Thanks rhenium francium, Vourvas thanked for this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Άποψή μου, η ταινία προσβάλλει το αριστούργημα του Τολστόι.
    Μπορεί να είναι ωμό και σκληρό αυτό που λέω, αλλά δεν νομίζω να μου κινούσε το ενδιαφέρον στο ελάχιστο να διαβάσω το βιβλίο. Το αντίθετο μάλιστα, τελείως αδιάφορη θα με άφηνε. Και αυτό για εμένα συνεπάγεται με αποτυχία.

9. Thanks rhenium francium, TheSpecialOne thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Και για μένα υπήρξε απογοητευτική η νέα μεταφορά της Kαρενινα, με το ανανεωτικό ύφος και τη νέα ανάγνωση του Joe Wright που θέλησε να δώσει στο κλασικό έργο, να αποτυγχάνει συνολικά.
    Μονο τα σκηνικόκούστουμα και η μουσική της που ήταν μελωδικότατη, στοχεύουν στην καρδιά της ταινιας και εκεί τελικά πέφτει και όλο το βάρος μοιραία, γιατί αδυνατείς να κρατηθείς από την ιστορία και τις ερμηνείες.
    Δεν είναι και Πιραντέλο γα να είναι θέατρο στο θέατρο, το βαρύ ρωσικό κείμενο ώστε να σκηνοθετηθεί θεατρικά με κομψότητα και χάρη και εκεί η φόρμουλα του Wright, απέτυχε! Το πιο κραυγαλέο λάθος για μένα ήταν η συμμετοχή του Aaron Taylor-Johnson, ως εραστή της Καρενινα, που ώρες-ωρες μου θύμιζε τον...Γιάννη Μελισσανιδη, που έπαιζε Αμλετ! Αλήθεια...
    Αν η ταινια κερδίσει το oscar κοστουμιών, καθόλου δεν θα ξαφνιαστώ!
    Πολύ καλό review vourvas!

11. Thanks rhenium francium thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της kukube
    Likes / Thanks
    Ενώ βλέπεις την υπερπροσπάθεια όλων να βγει κάτι εξαιρετικό, στενοχωριέσαι που όσο περνάει η ταινία διαπιστώνεις τα κενά της, τα λάθη της, την ψυχρότητα της και πιάνεις τον εαυτό σου να έχει μαγευτεί μόνο από το περιτύλιγμα.
    [cinepanikos]

Εύστοχο το ριβιού σου!!
    Επειδή μια ταινία δεν τελειώνει ποτέ...

13. Thanks rhenium francium thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Ενδιαφέρον προσέγγιση του κλασικού έργου του Τολστόι με εκπληκτική παραγωγή και μουσική. Η σκηνοθεσία του Wright (αγαπημένη ταινία του Hanna) πάντα μου αρέσει αλλά το ίδιο "πρόβλημα" που είχα στο Atonement έχω και εδώ. Μετά την εντυπωσιακή πρώτη ώρα μένεις να χαζεύεις τη φωτογραφία και τα κουστούμια χωρίς να ενδιαφέρεσαι για τους χαρακτήρες.

Thanks για το review!

15. Thanks rhenium francium thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της rhenium francium
    Likes / Thanks
    Πριν χρόνια, που είχα διαβάσει το βιβλίο, θυμάμαι πως σκεφτόμουν ότι ο τίτλος θα έπρεπε να ήταν Konstantin Levin. Δεν με είχε συγκινήσει καθόλου η ιστορία της όμορφης αλλά βαριεστημένης συζύγου της υψηλής κοινωνίας που ζει έναν παράνομο αλλά παθιασμένο έρωτα με έναν νέο και όμορφο αξιωματικό

Το ίδιο συνέβη και με την ταινία. Βοήθησε και το γεγονός ότι η Keira και ο Kick Ass δεν μου "πούλησαν" αρκετά τον έρωτά τους.
    Κι επίσης, όσο κι αν προσπάθησαν να μου "ασχημύνουν" και "γεράσουν" τον Jude, τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να τον κάνουν ακόμη πιο γοητευτικό στα μάτια μου! Go Karenin!

Θα παραδεχτώ ότι με εντυπωσίασαν τα κουστούμια, τα καπέλα, τα σκηνικά και όλη η θεατρική σύλληψη.
    Όμως δεν ήταν αρκετά για να με κάνουν να σταματήσω να σκέφτομαι πόσοι ηθοποιοί από το cast έχουν παίξει στο Harry Potter, το Downton Abbey και το Utopia.
    "Everyone dies alone.
    But if you meant something to someone,
    if you helped someone, or loved someone,
    if even a single person remembers you,
    then maybe you never really die."
    -The Machine

TV Master Το Avatar του/της emma123
    Likes / Thanks
    Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, ούτε έχω δει την ταινία του 1997, οπότε η κριτική μου αφορά μόνο αυτήν την ταινία. Δεν δέθηκα καθόλου με την Άννα... Τη θεώρησα πολύ εγωίστρια για να δεθώ μαζί της. Απεναντίας δέθηκα με τον Αλέξει (Jude Law) και τον Levin. Δεν ξέρω, συμφωνώ ότι ζούσε σε μια δύσκολη εποχή και ήθελε να ζήσει τον έρωτά της αλλά η συμπεριφορά της απέναντι στα παιδιά της και στους άλλους ήταν άσχημη. Επίσης, δεν μου άρεσε καθόλου το τέλος. Άλλο ένα σημάδι για το πόσο εγωίστρια ήταν. (δεν ξέρω αν στο βιβλίο αποδίδεται έτσι αλλά τουλάχιστον στην ταινία μου έδωσε να καταλάβω ότι αυτοκτόνησε γιατί κατάλαβε ότι έχασε τον έρωτά της, ίσως το κατάλαβα τελείως λάθος τι να πω...)
    Στα συν της ταινίας ήταν τα κουστούμια όπως έχει ξαναϋπωθεί βεβαίως βεβαίως...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us