Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Frankenweenie (2012)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks

Frankenweenie (2012)

Frankenweenie (2012)

Με τις φωνές των
    Charlie Tahan
    , Winona Ryder , Christopher Lee,
    Atticus Shaffer, Martin Short

ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ
    Tim Burton
    ΣΕΝΑΡΙΟ
    John August
    ΔΙΑΡΚΕΙΑ
    87 λεπτά
    ΠΡΕΜΙΕΡΑ
    22-11-12

Υπόθεση:

O
    πιτσιρίκος Victor απαρηγόρητος από τον χαμό του αγαπημένου του σκύλου, Sparky, θα τον επαναφέρει στη ζωή με τεχνητά μέσα και την βοήθεια της επιστήμης. Αλλά δυστυχώς ο παλιός του φίλος που έχει επιστρέψει από τους νεκρούς θα δημιουργήσει σε όλους προβλήματα και ο Victor θα αρχίσει να αναρωτιέται αν έκανε καλά που τον επανέφερε στη ζωή.

Τι μου άρεσε και τι όχι.

Ο Τim Burtonμου αρέσει καταρχήν. Και αυτό είναι το πρώτο θετικό, που ξέρεις τι ταινία θα δεις πάνω-κάτω από τον ίδιο. Ύστερα η ιστορία που δανείζεται τον μύθο του Frankenstein, αλλά με παιδικούς χαρακτήρες. Ένα παιδάκι και τον σκύλο του. Το "Frankenweenie" είναι remake μίας δικής του μικρού μήκους ταινίας του 1984 με τον ίδιο τίτλο που τώρα είναι σε πιο μαύρη έκδοση και animation με την τεχνική του stop-motion . Και είναι και ασπρόμαυρο. Και όλα αυτά είναι τα πολύ καλά στοιχεία και περιμένεις να δεις κάτι ανάλογο σαν την Νεκρή Νύφη. Αλλά δεν το βλέπεις, γιατί αναλώνεται σε πολλά γνωστά του πράγματα που δεν του προσφέρουν κάτι νέο στην σκηνοθεσία του.

Έχουμε ξαναδεί την ρετρό ατμόσφαιρα τρόμου που έχει εδώ η ταινία και τα μαύρα κωμικά στοιχεία, όπως και την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του χαρακτήρα και σε άλλες ταινίες του. Δεν έχει καμία μεγάλη διάφορα με προηγούμενους ήρωες του. Είναι καλοφτιαγμένοι όλοι σαν χαρακτήρες βέβαια, και εξαιρετικό το σχέδιο με την λεπτομέρειά του, η μαυρόασπρη φωτογραφία και η μουσική του, αλλά κουράζεσαι μετά από λίγο γιατί όλα αυτά τα έχεις ξαναδεί και αλλού και στο έργο του γενικά που είναι διαποτισμένο με το σκοτεινό και το μαύρο. Του λείπει η σπίθα και η έμπνευση στην ταινία, ενώ στην διεκπεραίωση του είναι καλός.

Προσωπικά την περίμενα πολύ την ταινία, δεν λέω ότι είναι χάλια και απογοητευτική, αλλά ήταν κατώτερη του ονόματος του. Ούτε και το
    Dark Shadows ήταν καλό όμως. Μήπως άρχισε να κουράζεται ο Burton; Να στερεύει σαν σκηνοθέτης και να επαναλαμβάνεται, γιατί αυτήν την αίσθηση μου άφησε η ταινία. Της επανάληψης. Το ParaNorman το βρήκα πολύ καλύτερο.
    Trailer

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Του έδωσες και κατάλαβε με τα animation, charlitos

Ο Burton είναι ομολογουμένως σε κρίση, η έμπνευση έχει στερέψει και η δεκαετία του '90 έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Το χειροποίητο και ασπρόμαυρο Frankeweenie όμως μου άρεσε, ήταν κάτι ποιοτικό, ίσως γνώριμο αλλά όχι κορεσμένο και άνοιξε ερμητικά και γλυκά το φωτάκι στο πρόσωπο του Burton μετά από χρόνια.

Λογικά θα το προτείνουν στα Oscar και καλά θα κάνουν. Πολύ ωραίο το review σου και κατατοπιστικό charlitos

3. Thanks charlitos thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Πάνω κάτω, την ίδια άποψη έχω με τον charlitos, αν και μάλλον είμαι περισσότερο απογοητευμένη από την ταινία.

Η βασικότερη ένστασή μου αφορά το τέλος, το οποίο είναι
    Spoiler
    . Φταίει που είναι μια παραγωγή της Ντίσνεϊ, όπου
    Spoiler
    Όπως έχω γράψει και αλλού, το βασικό χαρακτηριστικό της φιλμογραφίας του (αλλά και εξω-κινηματογραφικών του projects) είναι η ιδιαίτερη σχέση του με ό,τι ο περισσότερος κόσμος θεωρεί τρομαχτικό ή απωθητικό: τέρατα, μεταλλαγμένους, το Διαφορετικό και το θάνατο. Ο Μπάρτον τα αντιμετωπίζει όλα αυτά με χιούμορ και τρυφερότητα, τα αγκαλιάζει και τους κάνει παρέα, τα καταλαβαίνει και βρίσκει τη θετική τους πλευρά. Οι ταινίες του μας έμαθαν ότι ο θάνατος είναι μεν αναπόδραστος, αλλά δεν είναι απαραίτητα ο μαύρος τρόμος που όλοι φανταζόμαστε -- μπορεί να είναι πολύχρωμος και αστείος, όπως στη Νεκρή Νύφη, ή μια απόδραση στην ελευθερία κι επιστροφή στην πραγματική μας φύση, όπως στο Big Fish.

Κι όμως, στο Frankenweenie,
    Spoiler

Μια ακόμα ένσταση που έχω αφορά τη θέση του Μπάρτον απέναντι στην επιστήμη. Αν και συμφωνώ ότι η επιστήμη οφείλει να θέτει ερωτήματα για το πώς λειτουργεί ο κόσμος και να προσπαθεί να βρει τις απαντήσεις, εντούτοις δεν μπορείς να παραβλέψεις τα ηθικά όρια που οι επιστήμονες πρέπει να σεβαστούν. Αυτό είναι κάτι που τονίζεται ιδιαίτερα στο βιβλίο-έμπνευση γι' αυτή την ταινία, τον "Φρανκενστάιν" της Μαίρη Σέλλεϋ, αλλά σχεδόν αποκηρύσσεται εδώ. Όταν ο πατέρας του Βίκτορ αποφασίζει ότι
    Spoiler
    , μόρφασα από αηδία.

Κατά τα λοιπά, οι γνώριμοι χαρακτήρες του Μπαρτονικού σύμπαντος είναι εδώ (το γκοθ μελαγχολικό κορίτσι, η αλαφροΐσκιωτη - ταμάμ ο ρόλος για την Helena Bonham Carter, αν η ταινία γυριζόταν με ηθοποιούς -, οι συμμαθητές που είναι όλοι του ψυχιάτρου, οι αδαείς αθηροσκληρωτικοί γείτονες, ο παρεξηγημένος ήρωας -- που δεν είναι ο Βίκτορ, αλλά ο δάσκαλός του, κύριος Rzykruski), υπάρχουν μπόλικες αναφορές σε διάφορες κλασικές ταινίες τρόμου/καταστροφής, το τεχνικό κομμάτι είναι εξαιρετικό -- αυτό που λείπει, κατά την άποψή μου, είναι η ψυχή.

ΥΓ. Η γάτα, όσο παρέμενε γάτα, ήταν μακράν η πιο αστεία παρουσία στην ταινία.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 10 Ιανουαρίου 2013 στις 00:59
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Thanks Maxus, charlitos, Zolla thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Μ άρεσε αρκετά, αλλα ενιωσα και εγω μια απο τα ίδια. Δεν είναι και κακό αυτό, γιατί είχε το στυλ του και το υφος του ο Μπάρτον και καπως ετσι την περίμενα. Ειχε πάντως πολύ καλες σκηνές και γέλασα άρκετα. Συμπάθησα πολύ τον Σπάρκι! 7/10 Ευχάριστω για το πολύ καλό review, charlitos.

7. Thanks charlitos thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Chiras365 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Του έδωσες και κατάλαβε με τα animation, charlitos
    Σε ευχαριστώ Chiras365, ναι, γούσταρα πολύ που έκανα reviews. Λεω να κάνω και ενα τρίτο, αλλα για τανία μάλλον.

9. Thanks Chiras365 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Maxus
    Likes / Thanks
    Ενω ειμαι fan του Barton και το περιμενα,δυστυχως δεν μου άρεσε η ταινια.Εχω υψηλες απαιτησεις απο αυτον τον ανθρωπο.Θα συμφωνησω με τον charlitos και την HristinaB.Tα ειπατε ολα!

Ευχαριστω charlitos για το review!

11. Thanks charlitos thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία