Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 15

Θέμα: Argo (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks

Argo (2012)

Αrgo (2012)

Είδος: Δράμα-Θρίλερ-Ιστορία
    Πρωταγωνιστούν: Ben Affleck,Bryan Cranston,Alan Arkin,John Goodman
    Σενάριο: Chris Terrio (βασισμένο στο βίβλίο του Antonio J. Mendez The Master of Disguise και στο άρθρο του Joshuah Bearman The Great Escape που δημοσιεύτηκε στο Wired Magazine.)
    Σκηνοθέσία: Ben Affleck
    Official website

Υπόθεση: Το 1979 στο πικ της ισλαμικής επανάστασης μια ομάδα Ιρανών στρατιωτών εισβάλει στην Αμερικανική πρεσβεία στην Τεχεράνη και κρατά όμηρους 52 Αμερικανούς.Κατά τη διάρκεια της ταραχής έξι Αμερικανοί διπλωμάτες καταφέρνουν να αποδράσουν και βρίσκουν άσυλο στο σπίτι του Καναδού πρέσβη.Ο ειδικός στις φυγαδεύσεις της CIA Τόνι Μέντεζ οργανώνει ένα παράτολμο σχέδιο προκειμένου να τους απομακρύνει με ασφάλεια από την χώρα.

Προσωπική αξιολόγηση: Με το Argo o Affleck ενίσχυσε την άποψη που έχουν κάποιοι κριτικοί οτι είναι καλύτερος σκηνοθέτης παρά ηθοποίος.Μας παρουσίασε μια καλόγουστη ταινία με απλό ρυθμό,αγωνία,ανατροπές και έξυπνο χιούμορ.Η αναπαράσταση της δεκατίας του 70 μπορώ να πω οτι ήταν άψογη ενώ ακόμα χρησιμοποίησε πολύ καλά το παράλληλο μοντάζ, τον διάλογο, την κλιμάκωση της πλοκής και τέλος την γρήγορη κίνηση της κάμερας του.Εξαιρετικός ο Alan Arkin που υποδύεται τον Lester Siegel έναν φανταστικό παραγωγό του Hollywood με ιδιαίτερο χιόυμορ όπως και ο John Goodman τoν αληθινό και βραβευμένο με Όσκαρ μακιγιέρ των ταινιών «Ο Πλανήτης των Πιθήκων» και «Star Trek», John Chambers .Το μοναδικό ελάττωμα της ταινίας ήταν η αγιοποίηση της CIA καθώς στο παρελθόν έχει σχεδιάσει και έχει εκτελέσει πάρα πολλές πολιτικές δολοφονίες, πραξικοπήματα και επεμβάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από τον/την drapetisgal7; 11 Ιανουαρίου 2013 στις 17:51

TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Καλή ταινία να σκοτώσεις την ώρα σου... μέχρι εκεί.
    Τους διθυράμβους των κριτικών δεν τους έχω καταλάβει να πω την αλήθεια ούτε την γκρίνια για το ότι έφαγε άκυρο ο Άφλεκ. Έχω δει χαλαρά πολύ καλύτερες σκηνοθεσίες φέτος....

3. Thanks Reben, tarantina thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία και με κράτησε. Δεν την είδα απλά για να περάσει η ωρα μου και νόμιζα οτι θα την βαρεθώ. Και το σεναριο και η σκηνοθεσία του Αφλεκ ηταν πολύ καλη, αφου και ηθοποιούς συντόνισε σωστά και το θέμα. Και είχε και πολύ καλό ρυθμό και αγωνία. Πολύ καλή ταινία. 9/10. Ευχάριστω για το ριβιού.

5. Thanks Nefelistar, Reben, GEORGE77, charlitos, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ταινία με τέλειο μοντάζ, πολύ καλές Β'Ερμηνείες και δυναμικό story που η σκηνοθεσία του Affleck το απογείωσε.

Για μένα είναι από τις αρκετά καλές ταινίες της χρονιάς, όχι στο τοπ-10 μου αλλά σίγουρα κάπου ψηλά.

Πολύ καλό και κατατοπιστικό το review σου, ευχαριστώ!

7. Thanks Reben, drapetisgal7 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της charlitos
    Likes / Thanks
    Απο τις καλύτερες μου ταινίες για φέτος. Πάρα πολύ μ άρεσε και με κράτησε. Και πολύ καλό σενάριο με αγωνία είχε, και πολύ καλές ερμηνείες. Και τέτοιες ταινίες λείπουν. Ο affleck έκανε καταπληκτική δουλειά που το εφτιαξε και με χιούμορ και κρίμα που δεν προτάθηκε για το οσκαρ.9/10
    Ευχαριστώ για το review σου, drapetisgal7. Πολύ καλό.

9. Thanks ASante, Nefelistar, Reben, drapetisgal7, GEORGE77, Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Και εμένα μου άρεσε πολύ η τανία και το θέμα της..
    Για αυτό και όπως έχουν πει κάποιοι στο φόρουμ θεωρώ και εγώ πως το σενάριο επισκιάζει τη σκηνοθεσία του Άφλεκ που όμως είναι εξαιρετική.Και ο ίδιος μου άρεσε αλλά ο Alan Arkin (όσο λίγο και να έπαιξε) ήταν πολύ καλός.Όπως είδα έχει καταγωγή από Ρωσία για αυτό δικαιολογείται ο τρόπος ομιλίας του ο οποίος δίνει ένα + στην ερμηνεία του.

Μπορεί να υπάρχουν στοιχεία που μπορεί να υποστηρίζουν τη CIA ή και πράγματα που κάνει η Αμερική αλλά τα θεωρώ λογικά μιας και για αυτούς η πατρίδα είναι ψηλά..Αλλά δεν τα ασπάζομαι σε καμία περίπτωση και έτσι τα παρακάμπτω..

Θενκς drapetisgal7

11. Thanks Nefelistar, Reben, Above, drapetisgal7 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της MrSolo
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την GEORGE77 Εμφάνιση Δημοσίευσης

Μπορεί να υπάρχουν στοιχεία που μπορεί να υποστηρίζουν τη CIA ή και πράγματα που κάνει η Αμερική αλλά τα θεωρώ λογικά μιας και για αυτούς η πατρίδα είναι ψηλά..Αλλά δεν τα ασπάζομαι σε καμία περίπτωση και έτσι τα παρακάμπτω..

Θενκς drapetisgal7
    Θα μ άρεσε και ενα σχόλιο για τις Ιρανικές φρικαλεότητες όμως,υπάρχουν ντοκουμέντα φωτογραφίες βιντεο παντου στο ιντερνετ και μάλιστα ανεβασμένα με καμάρι και όχι απο αντίπαλα στρατόπεδα...μεγαλωσαμε με τέτοιο αντιαμερικανισμό σε αυτή τη χώρα που θεωρούμε πιο αποτρόπαιο να σου παίρνουν το πετρέλαιο παρά τη ζωη με εξευτελιστικό τρόπο
    Η κατάσταση είναι τραγική σ αυτες τις χωρες και δεν φταίνε οι αμερικανοι και η CIA που λιθοβολούνται κοπελιές για ένα φιλί ή επειδή δεν κάτσανε στον Μαχμουτ και τις κατηγόρησε για μοιχεία
    Πες μου μια χώρα απ αυτές που δεν καταπατούνται στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα ? Που λένε ψέματα οι αμερικανοι πάνω σε αυτό ?

TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την MrSolo Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Θα μ άρεσε και ενα σχόλιο για τις Ιρανικές φρικαλεότητες όμως,υπάρχουν ντοκουμέντα φωτογραφίες βιντεο παντου στο ιντερνετ και μάλιστα ανεβασμένα με καμάρι και όχι απο αντίπαλα στρατόπεδα
    Εννοείτε ότι και η μία και η άλλη πλευρά έχουν διαπράξει απίστευτες φρικαλεότητες εις βάρος ανθρώπων και πολλές φορές σε άμαχο πληθυσμό..
    Το ότι ανέφερα την Αμερική στο σχόλιο μου είναι επειδή η ταινία είναι αμερικάνικης παραγωγής και σε πολλά σημεία της υποστήριζε τις ενέργειες της CIA κλπ..Αν έβλεπα ταινία Ιρανικής παραγωγής θα σχολίαζα αναλόγως..Δεν είναι και αυτό το θέμα μας εδώ νομίζω..

...μεγαλωσαμε με τέτοιο αντιαμερικανισμό σε αυτή τη χώρα που θεωρούμε πιο αποτρόπαιο να σου παίρνουν το πετρέλαιο παρά τη ζωη με εξευτελιστικό τρόπο
    Ντάξει δεν σου παίρνουν μόνο το πετρέλαιο.Ο αριθμός των θυμάτων από τις επιδρομές ήταν πολύ μεγάλος.Και άμαχος πληθυσμός κυρίως.

Η κατάσταση είναι τραγική σ αυτες τις χωρες και δεν φταίνε οι αμερικανοι και η CIA που λιθοβολούνται κοπελιές για ένα φιλί ή επειδή δεν κάτσανε στον Μαχμουτ και τις κατηγόρησε για μοιχεία
    Πες μου μια χώρα απ αυτές που δεν καταπατούνται στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα ? Που λένε ψέματα οι αμερικανοι πάνω σε αυτό ?
    Δεν είπα ότι φταίνε οι Αμερικανοί σε κάτι και ότι λένε ψέματα.Είναι πράγματα που τα βλέπουμε οι ίδιοι καθημερινά.Δυστυχώς τα φαινόμενα καταπάτησης των δικαιωμάτων σε αυτές τις χώρες είναι πάρα πολλά και το βλέπουμε κυρίως από τη θέση της γυναίκας κλπ..Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..

Εν κατακλείδι το σχόλιο μου αφορούσε μόνο και μόνο την ταινία..Δεν είχα σκοπό να ξεκινήσω διάλογο για το ποιος ευθύνεται περισσότερο κλπ..Απλώς σχολίασα την στάση της Αμερικής..
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την GEORGE77; 21 Ιανουαρίου 2013 στις 14:52

14. Thanks Nefelistar, Chiras365, MrSolo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Πολύ ευχάριστη η ταινία! Όχι κάτι το εντυπωσιακό, πνιγμένο στο δράμα και τη (στημένη) αγωνία, ή την υπέρβαση σε κάποιον τομέα. Απλή, καθαρή, με αρχή, μέση και τέλος.
    Πολύ καλός ο Arkin και ο Affleck.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

16. Thanks Chiras365, Reben thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Για να είμαι ειλικρινής την περίμενα καλύτερη. Το παράδοξο είναι οτι αν με ρωτήσουν τι ήταν αυτό που δεν μου άρεσε, θα δυσκολευτώ να απαντήσω.

Σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα με κάποιες ευκολίες στο σενάριο ούτε με τις ενέσεις αμερικανιάς που λίγο-πολύ ήταν αναμενόμενες. Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι την αναγκαιότητα της υπο-ιστορίας του πρωταγωνιστή. Ξέρω βεβαίως οτι το χόλιγουντ ψοφά για οικογενειακά δράματα και πατεράδες που πασχίζουν να σταθούν στο ύψος τους. Στην προκειμένη μου θύμισε το πλαστικό κερασάκι που βάζει στην πάστα ο ζαχαροπλάστης. Για κάποιο λόγο πρέπει να είναι εκεί, σε μερικούς αρέσει κιόλας, εγώ πάντοτε το αφήνω στην άκρη.

Κι αν όλα αυτά είναι πταίσματα και εύκολα μπορώ να τα παραβλέψω, τότε η μόνη εξήγηση που μου μένει για να δικαιολογήσω την μικρή μου απογοήτευση είναι ο ντόρος που περιτριγυρίζει την ταινία και ανέβασε τις προσδοκίες μου στα ύψη. Όχι πως ήταν κακή, σε καμία περίπτωση. Όμως με όλα όσα είχα ακούσει περίμενα διαμαντάκι. Και δεν το είδα.

Στα θετικά, που άλλωστε έχουν και μεγαλύτερο ενδιαφέρον, η εντυπωσιακή αναπαράσταση της εποχής. Φωτογραφία, κοστούμια, μακιγιάζ, αξεσουάρ και κάθε είδους αντικείμενα συνθέτουν όμορφα το σκηνικό και γυρίζουν πειστικά το χρόνο πίσω, τότε που η δύση λάτρευε τους ροκ θεούς της. Dire Straits, Rolling Stones, Van Halen και Led Zeppelin, συναντούν την μουσική της ανατολής και μαζί δίνουν ρυθμό στην ταινία και συνθέτουν ένα απολαυστικό soundtrack. Η αληθινή ιστορία δίνει πνοή στο σενάριο, ενώ προσφέρει στην ταινία το ειδικό βάρος που πάντα λειτουργεί ευεργετικά σε αυτές τις περιπτώσεις. Αρκετά καλός και ο έλεγχος του ρυθμού, που αργά και σταθερά στήνει τα πιόνια στο άνοιγμα και μπαίνει σε ένα δυνατό φινάλε με ένταση και αγωνία.

Στο μήλο της έριδος, τη σκηνοθεσία του Άφλεκ, αναμφίβολα έχουμε να κάνουμε με την καλύτερη και πιο ώριμη δουλειά του. Αν ήταν αρκετό για να μπει σφήνα στην κατηγορία και να διεκδικήσει το βραβείο της ακαδημίας, είναι ένα ερώτημα που θα αφήσω στους πιο ειδικούς να το απαντήσουν. Διέκρινα πάντως δυνατότητες, ξεκάθαρη άποψη και όραμα. Θα περιμένω με ενδιαφέρον τις επόμενες προσπάθειές του, γιατί αν μη τι άλλο, ο Άφλεκ πάνω απ' όλα μου βγάζει την δίψα του δημιουργού που πραγματικά αγαπά την τέχνη του.

18. Thanks velvetmorning, Nefelistar, Chiras365 thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία