Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 17

Θέμα: Beasts Of The Southern Wild (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Beasts Of The Southern Wild (2012)

Beasts Of The Southern Wild

Τα Μυθικά Πλάσματα του Νότου
    (2012)

Πρωταγωνιστούν: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly, Lowell Landes, Pamela Harper
    Σκηνοθεσία: Benh Zeitlin
    Σενάριο: Lucy Alibar -Benh Zeitlin
    Φωτογραφία: Ben Richardson / Μουσική: Dan Romer-Benh Zeitlin /Μοντάζ: Crockett Doob-Affonso Gonçalves/ Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Dawn Masi /Σκηνικά: Annie Evelyn Κοστούμια: Stephani Lewis
    Είδος: Δράμα/Kοινωνικο

Υπόθεση: Σε ένα αποξενωμένο και αποκομμένο μέρος, στους βαλτότοπους της Λουζιάνα που οι άνθρωποι ζουν φτωχά σε σχεδίες, καλύβες και στην ύπαιθρο, ένα μικρό κοριτσάκι μεγαλώνει σχεδόν μόνο του, με τον πατέρα του να απουσιάζει συνέχεια ενώ η μητέρα της την έχει εγκαταλείψει. Η μικρή έχει φτιάξει έναν δικό της κόσμο και έχει γεφυρώσει το φανταστικό με το πραγματικό σύμφωνα με τις δικες της ανάγκες και επιθυμίες . Μετά από μια φυσική καταστροφή οι ισορροπίες της μικρής θα ανατραπούν…

Off- Βroadway +Sundance+ Κάννες = Οscar. Ο Μακρύς δρόμος …

Ύπαιθρος, άνθρωποι και στοιχεία της φύσης στον πυρήνα της φαντασίας.

Ανεξάρτητο δημιουργικό σινεμά. Αμερικανικό. Από εκείνα που δεν σου τρυπούν την ψυχή με την μιζέρια τους και από εκείνα που δεν τρέχουν γύρω -γύρω από μια υπολανθάνουσα κουλτούρα ώστε να βρουν θύματα που θα τα χρεώσουν ως υψηλή ακαταλαβίστικη τέχνη για τους λίγους και μυημένους . Είναι βαθειά και ανθρώπινη τέχνη! Που σου μιλά άλλες φορές στα ταπεινότερα ένστικτα σου και άλλες φορές στα υψηλά πνευματικά σου αποθέματα που τα ανακαλείς όταν παραστεί ανάγκη. Με τα μυθικά πλάσματα του Νότου, βρέθηκα αρχικά (την έχω δει άλλες δυο φορές από πέρσι) κατάμουτρα με μια τεράστια αποκάλυψη που άκουγε στο όνομα της 6χρονης -στα γυρίσματα- Quvenzhané Wallis, που ειναι η ψυχάρα της ταινίας και μέσα από τον ρόλο της αλλά και το διακριτικό υπόκωφο παίξιμο της, μου παρουσίαζε έναν κόσμο ρεαλιστικά φανταστικό, λυρικό, ονειρικό, φαντασιόπληκτα παιδικό και βατά ποιητικό, με εικόνες, μουσικές και φωτογραφίες μιας ζωής στα άκρα και μιας φυσικής καταστροφής που με έναν μαγικό τρόπο δεν με ψυχοπλάκωνε.

Έβρισκε τρόπους να μου κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για το παρακάτω και να μετατρέψει σε προσωπική γιορτή, το πολύ της δυστυχίας, σε θρίαμβο επιβίωσης κα ζωηρής φαντασίας. Το πολύ που γίνεται ακόμα περισσότερο, όταν ξυπνά και θυμώνει το ένστικτο της επιβίωσης… Στην αναμέτρηση της φαντασίας με την πραγματικότητα της σκληρής ζωής, κερδισμένοι και χαμένοι δεν υπάρχουν, όταν δεν έχεις κάτι να χάσεις και αυτό που έχεις φτιάξει, αν γκρεμιστεί, ξανακτίζεται. Το μυαλό και η φαντασία είναι ο χρυσός μιας ζωής που μπορεί να σε διατηρήσει πλούσιο για πάντα… Καμιά φυσική καταστροφή δεν δαμάσει τη φαντασία…

"Έβρισκε τρόπους να μου κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για το παρακάτω και να μετατρέψει σε προσωπική γιορτή, το πολύ της δυστυχίας, σε θρίαμβο επιβίωσης κα ζωηρής φαντασίας. Το πολύ που γίνεται ακόμα περισσότερο, όταν ξυπνά και θυμώνει το ένστικτο της επιβίωσης…"

Ο σκηνοθέτης Benh Zeitlin που καταφέρνει το αδύνατο ώστε να μην κάνει λαπά την ταινία με τέτοιο θέμα, βρίσκει εμφανώς τα δάνεια του στο ποιητικό σινεμά των εικόνων του Malick και στο βάθος του Fellini -αλλά από μια ασφαλής απόσταση-, συνδυάζοντας την φαντασία με τον ρεαλισμό, μετατρέποντας σε στιβαρούς πρωταγωνιστές την ύπαιθρο και τους φυσικούς χώρους!
    "Ι am the Man..."

Η μικρή, εκφραστική, αποκαλυπτική Quvenzhané Wallis, "ένα ερμηνευτικό αντράκι" που σπάει τα κοντέρ της Ακαδημίας, ως η μικρότερη υποψήφια Α, ρόλου όλων των μεικτών κατηγοριών, ξεχειλίζει από συμπυκνωμένο ταλέντο απο πείσμα και ζωηράδα και παίζει σοβαρά ως ώριμη ηθοποιός με το ένστικτο και το θείο ταλέντο που την προίκισε ο μεγαλοδύναμος, αλλά και με την καθοδήγηση του σκηνοθέτη. Θαυμάσιος και ο Dwight Henry ως πατέρας της μικρής, που μοιράζεται ορισμένες δυνατές σκηνές μαζί της! Δίκαια ο σκηνοθέτης ξεχώρισε για το έργο από την ακαδημία που τον πρότεινε στη σκηνοθεσία, αφού δεν κατέφυγε σε ποιητικές λοβιτούρες και ευκολίες κινηματογράφησης και διαχειρίστηκε με αρμονία και σκέψη, θέμα-ύπαιθρο-ερμηνείες-μουσική και σενάριο. Η ταινία αποτελεί τροφή για το πνεύμα και για συζητήσεις, αφήνοντας σου ανάμεικτα και πληθωρικά συναισθήματα…

ΤRAILER

TV Guru! Το Avatar του/της TheSpecialOne
    Likes / Thanks
    Thanks για το review above.

Η ταινία μου άρεσε αρκετά. Αυτό οφείλεται στην συγκλονιστική σκηνοθετική δύναμη του Zeitlin που σε συνδυασμό με την φωτογραφία και την μουσική που έγραψε ο ίδιος σε κολλάει στην οθόνη. Αυτή η δύναμη παρασύρει και το δίδυμο πατέρα-κόρης που δίνουν αξιόλογες ερμηνείες. Επίσης μου άρεσε ο σουρεαλισμός που παρέπεμπε σε έναν πάντρεμα Miyazaki-Malick.
    Η αδυναμία του έργου κατά την γνώμη μου η ας το θέσω καλύτερα αυτό που με ξένισε ήταν ορισμένα πράγματα στο σενάριο. Δηλαδή κάτι μονόλογοι της μικρής για το σύμπαν κτλ μου φάνηκαν εκτός κλίματος...
    Τέλοσπαντων ήταν η 1η του σκηνοθέτη και συγχωρείται..

Παραλίγο αριστούργημα.

3. Thanks GEORGE77, johnchatzo, χάρις2106, Above, Chiras365, Reben thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Above, ευχαριστώ πολύ για το review. Οι προσωπικές τοποθετήσεις σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

Υπέροχο δείγμα ελεύθερης και δημιουργικής έκφρασης του ανεξάρτητου κινηματογράφου. Ένα μικρό έργο τέχνης που προβάλλει το όραμα του δημιουργού του, αλλά τον ξεπερνά, αφήνοντας το περιθώριο να ανακαλύψεις μέσα του όσα η καρδιά και η ψυχή σου έχουν ανάγκη να δουν. Δεν θέλω να το αναλύσω. Όσα μου πρόσφερε η ταινία είναι πολύ προσωπικά. Θα μείνω στα πρώτα αυθόρμητα λόγια που έγραψα την ημέρα που την είδα:

"Εκπληκτικό μείγμα μαγείας και ρεαλισμού, γεμάτο απο συναίσθημα, μουσική που καθηλώνει και εικόνες δυνατές, σκληρές αλλά και άγρια όμορφες. Εφιάλτες και όνειρα στήνουν χορό πάνω απ' το Bathtub, εκεί που η μικρή Hushpuppy ζει στο δικό της παραμύθι. Με ερμηνεία αξέχαστη και αφήγηση που μιλά απευθείας στην καρδιά, πλάθει ιστορίες, φιλοσοφεί και ψάχνει απαντήσεις σε ερωτήματα που ανήκουν στους μεγάλους. Μέσα απ' τα μάτια της σε ταξιδεύει στη δική της αλήθεια, εκεί όπου όλες οι καρδιές του κόσμου έχουν κάτι να πουν σε όποιον σταθεί να τις ακούσει."

υ.γ. Μόνο δυο φετινές ταινίες θέλησα να δω και δεύτερη φορά. Το BOTSW (που λάτρεψα και ξαναείδα) και το The Master (που είδα σε λάθος στιγμή και αισθάνομαι πως δεν κατάφερα να εκτιμήσω)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Απίστευτη ταινία.Με συνεπήρε ο λυρισμός της,οι ποιητικές της αναφορές,η μουσική και η μικρούλα η οποία ήταν αποκάλυψη.Πόσο όμορφη ταίνια αλήθεια και πόσες πραγματικότητες είπε.Μίλησε στην καρδιά μου και δεν χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ.Υπέροχη ταινία,υπέροχο review.Μπράβο Above.9/10

TV Guru! Το Avatar του/της χάρις2106
    Likes / Thanks
    Πραγματικά μαγεία η ταινία. Πανέμορφη, από τις πιο αγαπημένες ταινίες της χρονιάς. Θα την βάλω να την δω και 2η φορά. Η μικρή ήταν υπέροχη!

Ευχαριστούμε για το review Above, άψογο

7. Thanks GEORGE77, Chiras365, johnchatzo, Reben, Above thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Η σκηνοθεσία είναι απίστευτη και σε φέρνει σε επαφή με ένα τόσο διαφορετικό κόσμο, με τρόπο μαγικό. Όπως τα είπατε και οι υπόλοιποι, η ερμηνεία της μικρής είναι συγκλονιστική και θα ήθελα να αναφέρω και τον Dwight Henry, που υποδύεται τον πατέρα της. Επίσης η μουσική που έγραψε ο σκηνοθέτης είναι από τις καλύτερες φέτος και απορώ, αφού άρεσε στα όσκαρ δεν πήρε και εκεί υποψηφιότητα.

Με κούρασε σε μερικά σημεία, κυρίως λόγω σεναρίου αλλά δεν γίνεται να μην την απολαύσεις. Μπράβο στους ηθοποιούς που παίζουν σε ταινία πρώτη φορά και στους υπόλοιπους συντελεστές για το τελικό αποτέλεσμα.

Thanks για το review Above!

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ξεκάθαρα, στην ταινία έχουμε την απόλυτη εναρμόνιση οράματος με εκτέλεση. Ο Benh Zeitlin σκηνοθετεί το τοπίο, την φύση και τους χαρακτήρες του με σέβας και στοργή, αποπνέωντας όμως τεράστια ένταση και ψυχή.

Λίγες ταινίες και δημιουργοί καταφέρνουν στις ημέρες μας να επιδρούν τον θεατή με τέτοιον τρόπο, με τα εν λόγω μέσα, χωρίς να καταφεύγουν, πολλές φορές, σε αναπόφευχτες σχηματικές ακαταστασίες και διακυμάνσεις. Το Beasts of the Southern Wild τα καταφέρνει σχεδόν άψογα και σημάνει την εκκίνηση δύο σπουδαίων με μια πρώτη ματιά καλλιτεχνικών φωνών.

Η κριτική σου Above είναι εύστοχη, ουσιώδης και πολύ όμορφη! Πολλά μπράβο!

10. Thanks GEORGE77, Above, Reben, johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Την ταινία θα την χαρακτήριζα μαγική με όλη τη σημασία της λέξης.Η φωτογραφία και γενικότερα η σκηνοθεσία ήταν εξαιρετικές.Η γλυκύτατη πρωταγωνίστρια δεν αφήνει κανένα ασυγκίνητο και ομολογώ ότι θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να της δώσω το αγαλματίδιο Όσκαρ (δεν έχω κόλλημα με τα βραβεία γενικότερα,απλώς ως επιβράβευση για το νεαρό της ηλικίας της) φέτος!!Μου άρεσε και ο πατέρας επίσης που φαινόταν πως είχε περάσει πολλές κακουχίες στη ζωή του και ξεσπούσε δυστυχώς στη κόρη του..

Πολύ ωραίο το review σου Above!! .Ωραία η χρωματική επιλογή σε λέξεις του κειμένου,απόλυτα ταιριαστή με το πόστερ

12. Thanks Above, Chiras365, Reben, johnchatzo thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την GEORGE77 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ωραία η χρωματική επιλογή σε λέξεις του κειμένου,απόλυτα ταιριαστή με το πόστερ

Tίποτα δεν είναι τυχαίο my friend GEORGE77, προσέχω εδώ και χρονια τις παρουσιάσεις μου στο site!
    Xαίρομαι που το πρόσεξες και σε ευχαριστώ! Και επίσης χαίρομαι πολύ περισσότερο που αρέσει η ταινια!

14. Thanks GEORGE77 thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Camera D' Or

Η (καχ)υποψία μου για το υποδόριο φτιασίδωμα της φτώχειας (ως κεντρικής πολιτικής επιλογής) με τη χρήση των εργαλείων του νατουραλισμού και της ουτοπίας στιγμάτισε κάτι τι τη συνολική μου γνώμη για το φιλμ. Το σκηνοθετικό ντεμπούτο του Zeitlin είναι τόσο εντυπωσιακό, που θεωρώ αδύνατο να μπορέσει να ξεπεράσει τον ευατό του στο μέλλον. Μία από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς!

Δίκαιη κριτική, καλέ μου φίλε. Λιγάκι απόμακρη (η αποστασιοποιημένη, αν το θες), αλλά πολύ δίκαιη, εύγε!

16. Thanks TheSpecialOne, Above thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία