Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: A Good Day To Die Hard (2013)

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks

A Good Day To Die Hard (2013)

Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει Σήμερα

Σκηνοθεσία: Τζον Μουρ
    Σενάριο: Σκιπ Γουντς
    Πρωταγωνιστούν: Μπρους Γουίλις, Τζέι Κόρτνεϊ, Σεμπάστιαν Κοχ
    Διάρκεια: 97'

Υπόθεση:
    O Τζον ΜακΚλέιν θα αντιμετωπίσει τη διαφθορά στη Ρωσία. Θα βρεθεί στη Μόσχα, αναζητώντας τον γιο του, που δεν έχουν τις καλύτερες σχέσεις και εκεί θα ανακαλύψει πως ο γιος του Τζακ, είναι μυστικός πράκτορας της αμερικάνικης κυβέρνησης και προσπαθεί να σώσει έναν φυλακισμένο εκατομμυριούχο. Και οι δυο τους θα αντιμετωπίσουν την σκληρή ρωσική μαφία και θα αποτρέψουν μια νέα πυρηνική καταστροφή.

Περίμενα περισσότερα αλλά και πάλι κακή δεν είναι. Την είδαμε χθες με παρέα σινεμά και ετσι-ετσι περάσαμε. Mου φάνηκε σαν κουρασμένος ο Γουιλις, γερασμένος για τον ρόλο. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις σκηνές δράσης που σε αυτές είναι καλός αλλά περισσότερο για τον χαρακτήρα του που δεν έχει το παλιό καλό χιούμορ του και στυλ που είχε στις προηγούμενες. Σαν να επαναλαμβάνεται ο χαρακτήρας του χωρίς κέφι και πλάκα. Και ο γιος του, που τον θυμήθηκα από τον Σπάρτακο στην πρώτη σαιζόν τίποτα το ιδιαίτερο δεν ήταν και αυτός. ‘Νταξει, καλά έπαιξε τον ρόλο του, αλλά δεν μου έδενε ως γιος του Γουιλις. Κάπου δεν ταίριαζαν μαζί. Oι κακοί ειναι και πάλι οι κλισεδιάρικοι ρώσοι που εχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον σαν χαρακτήρες.

Έχει πολύ καλές σκηνές δράσης και περιπέτειας, έχει πολύ καλές και γρήγορες σκηνές με εκρήξεις, κυνηγητά και πιστολίδια και όλα θυμίζουν τα προηγούμενα, αλλά τα έχεις ξαναδεί παλιότερα και καλύτερα. Ισως να περίμενα περισσότερα από το πέμπτο μέρος . Από την παρέα μου δεν ξετρελάθηκε κανείς μας , που αυτά τα βλέπουμε όλα. Ευτυχώς που δεν κλάψαμε τα λεφτά μας γιατί τότε θα ήταν για πέταμα η ταινία. Νομίζω ότι για σινεμά με ποπ-κόρν και κόκα-κόλες καλή είναι. 7/10

TRAILER

TV Master Το Avatar του/της bravelover
    Likes / Thanks
    καμια σχεση με τα προηγουμενα απογοητευση περιμενα κατι καλυτερο
    follow me on twitter : @iGiwrgos_27

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Παρά τις κακές κριτικές που πήρε η ταινία, εγώ τη βρήκα γαμάτη και απολαυστική. Πέρασα δύο ώρες που γούσταρα άσχετα απο τα κόμπλεξ που προσπάθησαν να μου δημιουργήσουν διάφοροι ψευτοκουλτουριάρηδες κριτικοί.

Στο κάτω κάτω δεν πήγα να δώ τον Πολίτη Κέιν, αλλά τον Μπρους Γουίλις να είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει αντίθετα με τον όποιο κακό βρεθεί στο δρόμο του. Παρ' ότι λοιπόν γερασμένος ο Γουίλις είναι σκέτη απόλαυση, οι ατάκες του βγάζουν γέλιο σε γενικές γραμμές και σίγουρα αποδεικνύει ότι είναι και πολύ σκληρός για να παραδώσει το franchise απο τώρα. Κάτι που ενισχύεται απο το γεγονός ότι ο "φουσκωτός" action γιός του φαίνεται πολύ λίγος και βλάκας δίπλα στον μπαμπά Τζόν.

Το σενάριο της ταινίας επίσης το βρήκα αξιοπρεπέστατο, με καλά twist εκεί που έπρεπε. Σίγουρα πάνω απο το μέσο όρο των αμερικάνικων περιπετειών όπως μας έχουν συνηθίσει τα Die Hard. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεταφορά απο κάποιο μπεστ σελερ μυθιστόρημα.

H σκηνοθεσία είχε όντως αδυναμίες, αλλά πλάκα κάνουμε τώρα. Ποιός τη χέζει τη σκηνοθεσία όταν πας να δείς action ταινία με τον Μπρούς Γουίλις.

Το συμπέρασμα είναι ότι αν θέλετε κάτι ψαγμένο ή "ποιοτικό" προσπεράστε. Αν θέλετε ένα διωράκι να γουστάρετε, πάρτε ποπ κόρν και πάτε στο σινεμά να δείτε το DH5 και κλείστε τα αυτιά σας στις κριτικές. Και αν τελειώνοντας η ταινία θέλετε και άλλο πάτε σε μια διπλανή αίθουσα και δείτε καπάκι και το Last Stand με το Σβατζενέικερ (κι εγώ έτσι τα είδα back to back).

Τhnx για το review mate.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

4. Thanks smallv17, ASante, NoRmita, Above, johnchatzo thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της bravelover
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την kKKK Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Παρά τις κακές κριτικές που πήρε η ταινία, εγώ τη βρήκα γαμάτη και απολαυστική. Πέρασα δύο ώρες που γούσταρα άσχετα απο τα κόμπλεξ που προσπάθησαν να μου δημιουργήσουν διάφοροι ψευτοκουλτουριάρηδες κριτικοί.

Στο κάτω κάτω δεν πήγα να δώ τον Πολίτη Κέιν, αλλά τον Μπρους Γουίλις να είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει αντίθετα με τον όποιο κακό βρεθεί στο δρόμο του. Παρ' ότι λοιπόν γερασμένος ο Γουίλις είναι σκέτη απόλαυση, οι ατάκες του βγάζουν γέλιο σε γενικές γραμμές και σίγουρα αποδεικνύει ότι είναι και πολύ σκληρός για να παραδώσει το franchise απο τώρα. Κάτι που ενισχύεται απο το γεγονός ότι ο "φουσκωτός" action γιός του φαίνεται πολύ λίγος και βλάκας δίπλα στον μπαμπά Τζόν.

Το σενάριο της ταινίας επίσης το βρήκα αξιοπρεπέστατο, με καλά twist εκεί που έπρεπε. Σίγουρα πάνω απο το μέσο όρο των αμερικάνικων περιπετειών όπως μας έχουν συνηθίσει τα Die Hard. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεταφορά απο κάποιο μπεστ σελερ μυθιστόρημα.

H σκηνοθεσία είχε όντως αδυναμίες, αλλά πλάκα κάνουμε τώρα. Ποιός τη χέζει τη σκηνοθεσία όταν πας να δείς action ταινία με τον Μπρούς Γουίλις.

Το συμπέρασμα είναι ότι αν θέλετε κάτι ψαγμένο ή "ποιοτικό" προσπεράστε. Αν θέλετε ένα διωράκι να γουστάρετε, πάρτε ποπ κόρν και πάτε στο σινεμά να δείτε το DH5 και κλείστε τα αυτιά σας στις κριτικές. Και αν τελειώνοντας η ταινία θέλετε και άλλο πάτε σε μια διπλανή αίθουσα και δείτε καπάκι και το Last Stand με το Σβατζενέικερ (κι εγώ έτσι τα είδα back to back).

Τhnx για το review mate.
    εγω το ανεφερα δεν εψαχνα ποιοτητα απλως σαν κατι να του έλειπε σε σχεση με τα παλιοτερα die hard σαν προχειρο δουλεια μου εβγαζε ασχετα απο τα εφε που ηταν υπεροχα

το last stand μου αρεσε περισσότερο
    follow me on twitter : @iGiwrgos_27

6. Thanks kKKK thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    ^ Aδερφέ δεν αναφέρθηκα στη δική σου κριτική η οποία είναι απολύτως σεβαστή. Μίλησα για τους επαγγελματίες κριτικούς που βάλθηκαν να πείσουν το σύμπαν όλο ότι η ταινία είναι αίσχος ενώ οι προηγούμενες ήταν αριστουργήματα ενώ όταν κι εκείνες είχαν βγεί δεν τις υποδέχθηκαν και πολύ θερμότερα.

Σαφώς και η ταινία είχε προβλήματα, απλά θεωρώ ότι όταν μιλάμε για ψυχαγωγική ταινία δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο σοβαροί.

Εμένα π.χ στην ταινία μου έλειψε το αίμα στις σκηνές βίας που υπήρχε άφθονο στις 2 πρώτες ταινίες και μετά σταδιακά μειώθηκε. Κι επίσης νομίζω ότι είχε το χειρότερο Yippee ki-yay, motherfucker απο τις 5 ταινίες. Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο μου άρεσε που η δράση έφυγε απο την Αμερική και πήγε στη Ρωσία. Οι υπόλοιπες ταινίες μας είχαν μάθει ότι οι κακοί αλλοδαποί έκαναν το λάθος να την πέσουν στο αμέρικα και έβρισκαν μπροστά τους τον Μπρους τον Γουίλις.

Αλλά για μένα αυτά ήταν ψίχουλα μπροστά στο non-stop action δίωρο.

ΥΓ Κι εμένα το Last Stand μου άρεσε πολύ περισσότερο (νομίζω ότι ήταν η περιπέτεια της χρονιάς)
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Ρε παιδιά και εγώ με την καλύτερη διάθεση πήγα..λέω old school δράση και χαβαλέ τουλάχιστον θα έχει.άσχετα τι λένε οι κριτικές. Επίσης πανέξυπνο το σλόγκαν yippee ki-yay mother russia.

Αλλά η ταινία για μένα ήταν κακή. Η παρέα μου δεν είχε δει τα άλλα και τη θεώρησαν μέτρια αλλά εγώ που είχα μία εικόνα στο μυαλό μου ξενέρωσα απίστευτα. Ο νέος Jack McClane κούραζε περισσότερο, ενώ θα έπρεπε να πάρει τα ηνία από τον Bruce. Την ίδια ώρα ο John McClane πιο γερασμένος και κουραστικός μου φάνηκε. Όχι ο Willis πάντως που γενικά είναι σε μεγάλη φόρμα τον τελευταίο καιρό.
    Επίσης μου την έσπασε που δεν είχε μεγάλο κακό, ενώ το editing ειδικά στην πρώτη καταδίωξη ήταν πολύ ενοχλητικό.

Το τελευταίο 20 λεπτο είχε μερικές γαμάτες σκηνές, αλλά δεν επηρέασε την άποψη μου πως η ταινία ήταν κακή. Ήθελα πολύ να μου αρέσει αλλά δεν... Το The Last Stand πάλι (ετοίμασα review) είναι από τις ταινίες της χρονιάς. Θα τα πω εκεί.

lizard-joe ευχαριστώ για το review!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την kKKK Εμφάνιση Δημοσίευσης

Σωστός!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johnchatzo; 25 Φεβρουαρίου 2013 στις 00:47

9. Thanks kKKK thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της ASante
    Likes / Thanks
    Συμφωνώ αρκετά με τον kKKK. Και εγω τη βρήκα κλασική ταινία δράσης και περιπέτειας για το στυλ του Die Hard ταινίων και πέρασα καλά και με τα μπαμ-μπουμ. Και ακόμα μ'αρέσει ο willis σε αυτούς τους ρόλους. Του πηγαίνον. Εμένα μ' άρεσε και η σχέση του με τον γιο του και ο ηθοποιός που τον ερμήνευε. Δεν περίμενα κάτι εντελώς διαφορετικό ουτε και πρώτοτυπο. 7/10

11. Thanks colectoras thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Μέτρια,πολύ κατώτερη από τις προηγούμενες ταινιές.Ωραίο το review lizard-joe

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us