Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 13

Θέμα: Oz: The Great and Powerful (2013)

Newbie Το Avatar του/της ASante
    Likes / Thanks

Oz: The Great and Powerful (2013)

Oz: The Great and Powerful (2013)
    Όζ: Μέγας και Παντοδύναμος

Σκηνοθεσία: Σαμ Ράιμι
    Σενάριο: Μίτσελ Κάπνερ, Ντέιβιντ Λίντσεϊ-Αμπέρ (βασισμένo στο μυθιστόρημα του Λ. Φρανκ Μπάουμ)
    Πρωταγωνιστούν: Τζέιμς Φράνκο, Μίλα Κούνις, Ρέιτσελ Γουάις, Μισέλ Γουίλιαμς
    Φωτογραφία: Πίτερ Ντέμινγκ
    Μοντάζ: Μπομπ Μαρόσκι
    Μουσική: Ντάνι Ελφμαν
    Διάρκεια: 130'

Η υπόθεση θέλει τον Οσκαρ Ντιγκς, Οζ, έναν περιοδεύων απατεώνα μάγο, που θα παρασυρθεί στο Κάνσας του 1905 από έναν τυφώνα με το αερόστατό του και θα καταλήξει ως δια μαγιάς σ’ έναν μαγικό κόσμο με εξωτική βλάστηση, παραμυθένια πλάσματα, και μάγισσες. Και εκεί θα αρχίσει τα παραμύθι του.

Που όσο όμορφο είναι σαν εικόνα τόσο βαρετό είναι από ένα σημείο και μετά. Άρχισε τόσο εντυπωσιακά από τα γράμματα κιόλας και όλη η σκηνή με τον τυφώνα που ήταν καταπληκτική, αλλά μετά ξεφούσκωσε. Είμαι μεγάλη φαν του κλασικού Μάγου του Οζ του Βίκτωρ Φλέμινγκ με την Τζούντι Γκάρλαντ, όσο ρετρό και αν ακούγομαι, που παραμένει ένα αξεπέραστο παραμύθι πολύ μπροστά της εποχής του. Και χρώματα, μουσική, συναίσθημα και ανεμελιά.

Ο Ράιμι μάλλον ήθελε να κάνει μια Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων να συναντά το Αβαταρ. Κακές ταινίες και οι δυο και έκανε μια εξίσου κακή τρίτη από τη βλακεία του να μοιάσει στις άλλες δυο. Το Χόλυγουντ ρέει βαθιά στο αίμα του και η φαντασία, το ανεμπνευστο σενάριο, τα παιδαριώδες ηθικά διδάγματα, η κλισέ μάχη του κλασικού καλού με το κακό που έχει δυο όψεις και το political correct φινάλε του σε πειράζει στα νεύρα. Σε τσατίζει γιατί είναι πολύ απλοϊκό παραμυθάκι ενώ θα μπορούσε να γίνει μια νέα σκοτεινότερη και δημιουργική ιστορία με μεγαλύτερο ενδιαφέρον αφού είναι και πρίκουελ του κλασικού. Χαράς το.

Όπως και ο Τιμ Μπέρτον τα θαλάσσωσε με την Άλικη και ο Ράιμι έκανε τα ίδια πιστεύω. Παρουσίασαν μια απλή, παιδική και επίπεδη ταινία. Ίσως να έμενε στα Σπαιντερ-μαν του που τα κατάφερε καλύτερα. Μου άρεσαν οι τρεις μάγισσες, όμως Μισέλ Γουίλιαμς, Μίλα Κούνις και Ρέιτσελ Γουάιζ όπως έπαιξαν τους ρόλους τους με καλύτερη την Γουάιζ, ενώ καθόλου ο Τζέιμς Φράνκο, που αν και ατζαμής, τσαρλατάνος απατεώνας και με χιούμορ η γοητεία και η ελαφράδα που έπρεπε να είχε ο ρόλος δεν του βγήκε. Και το προσπάθησε. Λίγος για τον ρόλο του. Πολύ ωραία τα εφφε, τα χρώματα τα σκηνικά τα κουστούμια και όλα αυτά που είναι πλούσια πολύ και σε θαμπώνουν αλλά από ζουμί τίποτα. Μια από τα ίδια, τα βαρετά χολιγουντιανά υπερθεάματα. Δεν έχω τίποτε με αυτά, αλλά πλήττω η καημενούλα όταν όλα είναι ίδια και τόσο μπουκωμένα. Για ξέσκασμα πηγα να δω την ταινία παρέα με την αδελφή μου και έσκασα περισσότερο. Ελπίζω να μην ήμουν πολύ αυστηρή αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Και να σκεφτείτε ότι είμαι παραμυθατζού και αυτά μ αρέσουν. Τζίφος!

Trailer

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    ASante με βρίσκεις σύμφωνο στην γνώμη σου για την ταινία Σ'ευχαριστώ πολύ για την κριτική

Ο Οζ δεν με άγγιξε, δεν με ταξίδεψε πουθενά, δεν με κέρδισε σχεδόν σε κανένα του σημείο, απεναντίας μου προσέφερε στιγμές άβολης υποκριτικής (!!) και επικριτικών σκέψεων. Κρατάω την καλή παρέα που είχα μαζί μου και τις μακάβριες συζητήσεις περί τον τρόπο με τον οποίο κινηματογραφούνται τέτοιου είδους ιστορίες.

3. Thanks ASante thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Και εγω δεν άκουσα πολύ καλά σχόλια αλλά μου άρεσουν αυτού του είδους τα παραμύθια και στο σινέμα όπως και στην τιβι και θα το δω. Είναι του στυλ μου αυτές οι ταινίες. Λατρέυω και την Μισέλ Γουίλιαμς και μου άρεσε και η Αλίκη του Μπάρτον και μάλλον θα μου άρεσει. Ευχαριστώ για την κριτική σου asante.

5. Thanks ASante thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    συγνωμη αλλά πως μπορώ να κατεβάσω τον υπότιτλο??

TV Master Το Avatar του/της bravelover
    Likes / Thanks
    στο box office σαρωσε ομως
    follow me on twitter : @iGiwrgos_27

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Και περνωντας πασα απο το Box Office να πω οτι πολυ χαιρομαι που σαρωσε...μου αρεσε πολυ η ταινια..οπως μου αρεσαν και τα Avatar και Alice in Wonderland...οντως θυμιζε Alice αλλα εγω το βρηκα στα πολυ θετικα...ωραιος ο Franco, κουκλα η Williams μου αρεσαν και οι Weisz και Kunis στο ρολο του...το πιθηκακι ολα τα λεφτα...ιδιως στην ατακα για τις μπανανες...το πορσελανινο κοριτσακι το λατρεψα...ιδιως οταν χρησημοποιησε glue για να τις κολλησει τα ποδια της...magic in a bottle...

πηρε το οκ και για sequel...σιγουρα θα το δω και αυτο στο κινηματογραφο...

Thnx για το review..!!

9. Thanks ASante, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Χορταστικό ως θέαμα και άκρως εντυπωσιακο, που μένει πιστό στο παραμυθένιο ύφος την παιδικοτητα και την ελαφριά διασκέδαση χωρίς να μας ταλαιπωρεί και να μας σκοτεινιάζει! Αυτήν την μεταφορά ήθελαν αν κάνουν και την πέτυχαν. Και εισπρακτικά αυτό απέδειξε τελικά. Δεν τόλμησαν κάτι άλλο ως κινηματογραφική ανάγνωση και τους βγήκε.
    Τώρα, αν είναι και κάτι που θα θυμάμαι...όχι βέβαια. Πέρασα όμορφα, εντυπωσιάστηκα εν μέρει (εχω δει και καλύτερα) και μετά το ξέχασα! Μ' άρεσε και ο Franco και η Williams! Κάτι υποψηφιούλες για σκηνικά, κοστούμια ψιλοείδα πάντως!

Βρήκα και το τραγούδι της γεροντονέας Mariah Carey το Αlmost Home που ερμηνεύει αποκλειστικά για την ταινια και στο video cip έχει πολύ καλές σκηνές από την ταινια.Ευχαριστώ για το review ASante.

Mariah Carey - Almost Home

11. Thanks ASante, blackys88b thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Filmfreak
    Likes / Thanks
    Εμένα πάντως δεν με χάλασε. Καλύτερο από Χιονάτη και Αλίκη το βρήκα, ίσως και γιατί δεν περίμενα τίποτα αυτή τη φορά. Σίγουρα τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ούτε κακό το λες. Άλλωστε για Disney δεν θα περίμενα και τίποτα περισσότερο, σπανίως βλέπουμε. Πάντως τα εφέ παραήταν καρτουνίστικα για τα γούστα μου και κακοφτιαγμένα ακόμα σε αρκετά σημεία. Για μια τέτοια παραγωγή πάντα.

13. Thanks ASante thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    για τα εφφε αυτου που σκεφτηκα ειναι οτι ισως ηθελαν να τα παρουσιασουν καπως ψευτικα...αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου...

15. Thanks ASante thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Filmfreak
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την blackys88b Εμφάνιση Δημοσίευσης
    για τα εφφε αυτου που σκεφτηκα ειναι οτι ισως ηθελαν να τα παρουσιασουν καπως ψευτικα...αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου...
    Και καλά σε φάση αναφοράς στον παλιό Μάγο του Οζ; Αν ήταν σκόπιμο σίγουρα δεν ήταν ξακάθαρο.

17. Thanks blackys88b thanked for this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία