Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ruby Sparks (2012)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Ruby Sparks (2012)

RUBY SPARKS (2012)

Πρωταγωνιστούν: Paul Dano, Zoe Kazan, Chris Messina, Annette Bening, Antonio Banderas, Steve Coogan, Elliott Gould κ.α.

Σενάριο: Zoe Kazan

Σκηνοθεσία: Jonathan Dayton / Valerie Faris

-Εσένα σου άρεσε σίγουρα. Λίγο Kaufman, λίγο Easton-Ellis, και μια κάμπριο BMW. Έτσι δεν είναι;

Κρυφός πρωταγωνιστής της ταινίας είναι το ηλιόλουστο Los Angeles. Και είχα καιρό να προσέξω κάτι τέτοιο σε ταινία, ίσως γιατί πλέον ολοένα και λιγότερες ταινίες επιλέγουν το Los Angeles ως τόπο γυρισμάτων. Όσο προχωράει το φιλμ, τόσο πιο φανερό γίνεται, το ίδιο πάνω-κάτω συνέβη και στο Collateral του Mann. Εκεί όλη τη δουλειά την είχε κάνει η Thompson Viper των Beebe/Cameron, εδώ όλη τη δουλειά την κάνει η Arri Alexa του (μόνιμου φωτογράφου του Aronofsky) Matthew Libatique.

H επιστροφή των βιντεοκλιπάδων Jonathan Dayton / Valerie Faris στο σινεμά (μετά το εντυπωσιακό τους ντεμπούτο στο Little Miss Sunshine) είναι μία καλιφορνέζικη καρτ-ποστάλ για τον παντοτινό έρωτα. Ιδιοφυής συγγραφέας, επιτυχημένος με την πρώτη, υποφέρει από φρικτό writer's block μέχρι που ο ψυχαναλυτής του του προτείνει να γράψει για κάποιον που τυχόν συμπαθεί τον σκύλο του. Με αφορμή αυτήν την αποστολή, ο ήρωας θα φανταστεί και θα συγγράψει τόσο έντονα τον έρωτα της ζωής του, που ο έρωτας αυτός θα ζωντανέψει και θα εμφανιστεί απρόσμενα δίπλα του, με τη μορφή της σεναριογράφου της ταινίας Zoe Kazan, και με το όνομα Ruby Sparks.

Όλοι οι δευτερεύοντες χαρακτήρες του έργου είναι ανερμάτιστες και ανάπηρες καρικατούρες. Το ίδιο και οι ερμηνείες τους (Banderas, Bening, Messina, Coogan). Ή μάλλον σχεδόν όλοι, γιατί κατά τη γνώμη μου διασώζεται o Elliott Gould στο ρόλο του ψυχαναλυτή, χάρη στην στιβαρή του φωνή και στη ζακέτα και τα ψαρά πυκνά μούσια του Robin Wiiliams από το Good Will Hunting. Το σενάριο της (εγγόνας του Elia) Kazan έχει μία πολύ καλή βασική ιδέα, αλλά όχι αρκετές σελίδες για να γεμίσει το κινηματογραφικό χρόνο, με αποτέλεσμα η ταινία να υποφέρει από τα μισά της στο ρυθμό της, με τις επιμέρους σκηνές να βασανίζονται από τη τ(ρ)αχύτητα των πλάνων τους. Αλλά.

Έχει την καταπληκτική φατσούλα της πρωταγωνίστριας, τα σπαρταριστά γαλλικά της, ένα πειστικό happy-end, και ένα ακόμη πειστικότερο σάουντρακ, με μουσικάρες από τον Nick Urata των DeVotchKa, και, πάνω απ' όλα, με το Ca Plane Pour Moi του Plastic Bertrand.

-Εσένα σου άρεσε σίγουρα. Λίγο Kaufman, λίγο Easton-Ellis, και μια κάμπριο BMW. Έτσι δεν είναι;

“Και λίγο Σο, και λίγο Άλεν, και λίγο Μπρυκνέρ ακόμη-ακόμη”, σκέφτηκε εκείνος. Μα πάνω απ' όλα σκέφτηκε ξανά και ξανά τον ευατό του, χρόνια πίσω, να χορεύει μεθυσμένος στο Σαν Τροπέ με την πρώτη Ruby Sparks στους ρυθμούς του Ca Plane Pour Moi του Plastic Bertrand. Τότε που νόμιζε ότι το μυστικό του παντοτινού έρωτα ήταν να αλλάξεις τον άλλον. Ενώ τώρα ξέρει ότι το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάζεις τον ευατό σου.

Ο Paul Dano είναι καταπληκτικός στον πρωταγωνιστικό ρόλο, και κλέβει άνετα την παράσταση από τη (real-life σύντροφό του) Kazan. Σπουδαία φυσιογνωμική επιλογή, διατηρεί τη ζωντάνια του από την αρχή ως το τέλος, ενώ είναι συγκλονιστικός στην απόδοση των ψυχοσωματικών αντιδράσεων του χαρακτήρα του. Τον περιμένω στην καινούργια ταινία του McQueen.

“Έτσι είναι”, αποκρίθηκε εκείνος. Και χαμογέλασε πονηρά.

Τελευταία επεξεργασία από τον/την savvas999; 4 Απριλίου 2013 στις 00:13

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Dr. Iceman δεν πέρασε πολύς καιρός που έπεσα πάνω στην γνώμη σου περί του Adventureland του Mottola που με βρήκε σύμφωνο. Όπως εκεί, έτσι και εδώ, χωρίς αποστασιοποίηση, εκθέτεις πολύ όμορφα τα καλά και άσχημα μιας ταινίας που εν γένει προσπάθησε και τα κατάφερε.. Μέχρι ενός σημείου όμως.

Το Ruby Sparks το περίμενα αρκετό καιρό πριν πάρει ημερομηνία κυκλοφορίας λόγω των μουσικών πνευμάτων Dayton και Faris και την αξιαγάπητη δουλειά τους σε μία από τις αγαπημένες ταινίες, το Little Miss Sunshine. Ομολογώ πως περίμενα περισσότερα. Τουλάχιστον όμως το αποτέλεσμα ήταν ειλικρινές. Και με 'δοντάκια'.

Ξεχώρισα από την μεριά μου το soundtrack που με ωθούσε σε σύνδεση, το σενάριο της Kazan που βρέθηκε υποψήφιο από τα Independent Spirit Awards αλλά και την ακόμα μια ικανοποιητική παρουσία του Paul Dano που πέρσι είχε το μελαγχολικό σετάκι ''Ruby Sparks''-''Άλλη μια νύχτα''.

3. Thanks Reben, Dr. Iceman Georges thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Μέτρια ταινία είχα υψηλότερες προσδοκίες επειδή είχε ενδιαφέρουσα πλοκή.Ωραίο review Dr. Iceman

5. Thanks Reben, Dr. Iceman Georges thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Μισητέ μου φίλε Ice, μετά απο δυο-τρια χρονια περίπου, έσωσες να κάνεις ένα νέο review!
    Kαι διάλεξες και πάλι κάτι παράξενα νοσταλγικό και μουσικά άλλα και ως εικόνα. Οι περισσότεροι περιμέναμε "περισσότερα" από το δυναμικό ντουο του υπέροχου Little Miss Sunshine που μας άφησε ξεκρέμαστους και ξεφούσκωτους σε αρκετά σημεία του. Χάνετε η πρωτη καλή διάθεση και πλήττεις...Η ερμηνεία που πολύ καλού ασχημομούρη Paul Dano είναι το παλούκι που κράτα την ταινια όρθια, για να μην καταρρεύσει, ενώ το σενάριο της Κazan έχει κρυμμένες χάρες που δεν φανερώθηκαν! Τι να το κάνεις όμως! Μισά πράγματα! Η ταινια κερδίζει μουσικά αλλά και ως ύφος και στυλ! Αυτό που απορρέει, όχι αυτό που είναι! Πολύ ωραία πρωσοπικη γραφή και πάλι καλέ μου φίλε!

7. Thanks Dr. Iceman Georges, Reben, drapetisgal7 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Μισητέ μου φίλε Ice...
    Έχω πεθάνει στα γέλια με τις "φιλοφρονήσεις" που ανταλλάσσετε κατά καιρούς.

Δεν ξέρω την ηλικία σας, αλλά ώρες ώρες...

...μου θυμίζετε αυτούς:

Δεν έχω δει την ταινία, αλλά η παρουσίαση και τα σχόλια του φίλου Ice "άναψαν" το ενδιαφέρον μου. Ευχαριστούμε δόκτορα. Μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις, να μας κάνεις την τιμή συχνότερα.

9. Thanks Dr. Iceman Georges, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Και Λίγο Όστερ

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Μισητέ μου φίλε Ice, μετά απο δυο-τρια χρονια περίπου, έσωσες να κάνεις ένα νέο review! Τι να το κάνεις όμως! Μισά πράγματα!
    Είμαι ο Μάλικ των reviews ...

Αφού με ξέρεις, υποκύπτω μόνο στην αβάσταχτη ελαφρότητα του μισού. Είτε του άλλου μισού, είτε έστω του μισού-μισού.

11. Thanks drapetisgal7, Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Dr. Iceman Georges Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Είμαι ο Μάλικ των reviews ...

Ο Ζουράρης των reviews είσαι! Μισητέ!

13. Thanks drapetisgal7, Dr. Iceman Georges thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία