Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: Twilight Breaking Dawn Part II

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks

Twilight Breaking Dawn Part II

Twilight Franchise
    Ένα από τα πιο κερδοφόρα franchise στην ιστορία του κινηματογράφου έφτασε και επίσημα στο τέλος του, και αν και έχουν υπάρξει φήμες ότι θα υπάρξουν και άλλες ταινίες, το Twilight Saga ως η κύρια ιστορία των τριών βασικών χαρακτήρων έχει επίσημα τελειώσει. Το 2008 όταν βγήκε η πρώτη ταινία Twilight μπορώ να πω ότι με κέρδισε το στοιχείο του φανταστικού σε συνδυασμό με το ρομαντικό στοιχείο, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι ξαφνικά έγινα οπαδός των ταινιών. Ένα χρόνο μετά ακολούθησε το New Moon, το οποίο ήταν ότι πιο αχρείαστο μπορούσαν να φτιάξουν αλλά το 2010 βγήκε το Eclipse που ξανά χωρίς να με ενθουσιάσει βρήκα αρκετά θετικά στοιχεία. Και κάπου εδώ έρχεται και το τέταρτο βιβλίο της σειράς στη μεγάλη οθόνη σε δύο μέρη κάτι που κατά τη προσωπική μου άποψη έγινε ξεκάθαρα για περισσότερα κέρδη αφού και οι δύο ταινίες μπορούσαν να χωρέσουν σε μια. Με λίγα λογία το μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης ταινίας που κυκλοφόρησε το 2011, Breaking Dawn Part 1 ήταν άδικος χρόνος.
    Twilight Breaking Dawn Part II
    Είδος: Ρομαντικό Φαντασίας
    Cast: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Billy Burke, Ashley Greene, Michael Sheen, Peter Facinelli, Dakota Fanning, Christopher Heyerdahl, Jamie Campbell Bower
    Σενάριο: Melissa Rosenberg (σενάριο), Stephenie Meyer (βιβλίο)
    Σκηνοθεσία: Bill Condon
    Προϋπολογισμός 120 εκατομμύρια
    Κέρδη: 829,2 εκατομμύρια
    Υπόθεση: Μετά από την γέννηση της Renesmee, οι Cullens θα αναγκαστούν να μαζέψουν βρικόλακες από όλο το κόσμο με σκοπό να προστατέψουν την οικογένεια τους απο τους Volturi.
    Σίγουρα όχι το καλύτερο blockbuster που θα δει κάποιος αλλά αφού ξεπεράσεις τη πρώτη μίση ώρα που το έχουν ρίξει στο ψάξιμο γενικά δίνει κάποιες ωραίες σκηνές και δεν κουράζει ως ταινία. Η μάχη της ταινίας ήταν αρκετά καλή με το φινάλε του πρακτικά να είναι αυτό που λειτούργει περισσότερο ως το χαρούμενο τέλος παρά την φυσική εξέλιξη της ταινίας. Οι δεύτεροι χαρακτήρες για ακόμη μια φορά είναι αυτοί που έχουν περισσότερο ενδιαφέρον αφού πλέον δεν υπάρχει ούτε καν το ερωτικό τρίγωνο για να απασχολήσει το νεανικό κοινό της ταινίας.
    Μυθολογία

Αυτό που ενοχλεί κυρίως για το Twilight Franchise είναι το γεγονός ότι θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλύτερες ταινίες αν εκμεταλλεύονταν καλύτερα την μυθολογία τους αφού εκτός του θανάτου που έδιναν στους βρικόλακες με το κεφάλι να βγαίνει ως πορσελάνινη κούκλα και το γεγονός ότι λάμπουν στον ήλιο, το θέμα με τις ειδικές δυνάμεις μου τράβηξε το ενδιαφέρον και το παρελθόν των Volturi σίγουρα θα μπορούσε να δώσει πιο δυνατές ιστορίες. Φυσικά δεν θα είχε καμιά σχέση με την γνωστή μυθολογία των βρικολάκων αλλά έτσι και αλλιώς τα τελευταία χρόνια στο κινηματογράφο το συγκεκριμένο μυθοπλαστικό ον έχει υποστεί πολλές αλλαγές. Άρα γιατί να μην δεχτώ ως θεατής και τις υπερδυνάμεις;
    Το Cast

Προσωπικά δεν θεωρώ την Kristen Stewart τόσο χαλιά και πιστεύω ότι ο Robert Pattinson μπορεί να κάνει καριέρα αλλά αυτό δεν ισχύει και για τον Taylor Lautner. Εκτός και αν το ρίξει στις ταινίες δράσης. Φυσικά το συγκεκριμένο franchise δεν μπορεί να δώσει και μια καθαρή εικόνα των ικανοτήτων των ηθοποιών για αυτό και θα περιμένω να τους δω σε άλλες ταινίες για να κρίνω. Εκτός του πρωταγωνιστικού τρίο πάντως, η σειρά ταινιών κατάφερε να μαζέψει ένα ικανοποιητικό cast β’ ρόλων. Από τους νεαρούς Jamie Campbell Bower, Ashley Greene, Dakota Fanning και Maggie Grace μέχρι και τους πιο έμπειρους Michael Sheen, Peter Facinelli και Billy Burke όλοι πρόσθεσαν στη ταινία τα θετικά τους στοιχεία. Ακόμη και ο Christopher Heyerdahl, ο οποίος στη τελευταία ταινία είχε μόλις μια λέξη, το Finally, και αυτή όχι σε πραγματικό χρόνο, έδωσε με το δικό του τρόπο κάτι στη ταινία.

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks
    Η πρώτη είχε καλή ατμόσφαιρα αλλά ήταν τόσο γελοίο το περιεχόμενο και οι ερμηνείες που όποτε το πετυχαίνω γελάω πολύ. Οι επόμενες ταινίες είναι εντελώς αδιάφορες -ειδικά το δεύτερο- . Το τελευταίο τώρα εντάξει βλέπεται μία φορά μόνο για τη μάχη στο δεύτερο μισό που είχε πλάκα. Δεν είχα βαρεθεί ιδιαίτερα όταν το είδα.

Η Stewart παρότι μου φαίνεται βαριεστημένη σε ότι κάνει και μου άρεσε μόνο στο Adventureland έχει σίγουρα μέλλον. Το ίδιο και ο Pattinson που από πέρσι έχει αρχίσει τις σοβαρές επιλογές με το Cosmopolis και τώρα ετοιμάζει ταινία με τον Guy Pearce από το σκηνοθέτη του Animal Kingdom. Ο τρίτος δυστυχώς δεν...

Γενικά για μία σειρά ταινιών που έχει τεράστιες εισπράξεις και έχει συζητηθεί τόσο πολύ, δεν υπάρχει καθόλου περιεχόμενο και απορώ τώρα που τελείωσε η μόδα τους αν θα κάτσει κανένας να τις δει τα επόμενα χρόνια.

Thanks για το review black.

3. Thanks blackys88b thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Αν εξαιρέσεις την πρώτη ταινία που ήταν καλή,οι υπόλοιπες ήταν επιεικώς απαράδεκτες.Η μεγάλη μου αδερφή που έχει διαβάσει τα βιβλία και της άρεσαν όλες οι ταινίες.Έχουμε διαφωνήσει σ'αυτό πολλές φορές και η γνώμη της δεν αλλάζει.Ο Pattinson έχει δυνατότητες σαν ηθοποιός καθώς μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις στις ταινίες Remember Me και Water for Elephants.Αν θέλει να κάνει καριέρα πρέπει να αποφύγει ταινίες όπως Twilight & Cosmopolis
    superheronews.gr

5. Thanks blackys88b thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Δεν υπήρξα φαν του franchise και ούτε τσίμπησα σχεδόν με τίποτα. Αντιλήφθηκα και κατανόησα πλήρως την αποδοχή και την επιτυχία του, άλλα κινηματογραφικά δεν μου είπε κάτι!

Σίγουρα υπάρχει εξέλιξη της αρχικής ιστορίας και θεματολογική ανάπτυξη, αλλά δεν με αφορούσε πότε! Από την άλλη, από την στιγμη που η ταινια είχε κοινό και εκτός κινηματογράφου, έχει δουλευτεί και ανάλογα για να επιτευχθεί η σωστή πρόσμειξη των δυο αυτών τεχνών. Μυθιστορήματος και σινεμά.

Και ίσως στο δέσιμο, κάτι να χάθηκε! Οκ...Ας μην είμαστε και σκληροί με την ταινια. Το σκοπό της τον πετυχαίνει, άσχετα αν δεν αφορά τους πάντες! Το κοινό της το σέβεται...όπως π,χ σεβάστηκε το Amour και το Lincoln το δικό του! Για το πρωταγωνιστικό δίδυμο τα εχω ξαναπεί και παλιότερα...δεν είναι άμοιροι ταλέντου ούτε θεώρησα πότε τόσο ατάλαντη την Stewart!

Σιδεροκέφαλος black attack με το πρωτο σου review (καιρός ήταν) πολύ κάλο και περιεκτικό, άντε τώρα να μας κάνεις και τον Jack με τους Γίγαντε
    ς!

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο review blackys88b.
    'Εμενα μου άρεσαν όλες οι ταινίες και τα τελευταία μέρη ηταν καλύτερα και με περισσότερη δράση. Δεν είπαμε οτι είναι ταινιάρες, αλλά καλά περνάς. Και μια χαρά και οι πρωταγωνιστές και τα σενάρια. Μου άρεσαν όλα.

8. Thanks blackys88b, Above thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Ντάξει, καλύτερο πράγμα με το twilight ήταν ότι τελείωσε...

Νομίζω με εκφράζει απόλυτα το video-rant που έκανε ένας φίλος...

http://www.youtube.com/watch?v=l1KxmcB54AI

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία