Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: Doctor Who 7x10 - Journey to the Centre of the TARDIS

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    31 Χρήστες
    9,6
    για να ψηφήσετε
    7x10
    Journey to the Centre of the TARDIS

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Μετά από ένα ατύχημα το TARDIS μπαίνει σε διαδικασία αυτοκαταστροφής. Ο Δόκτωρ έχει μόνο 30 λεπτά για να βρει την Κλάρα που είναι παγιδευμένη μέσα...
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    27/04/2013 - 19:35
    GMT 0
    27/04/2013 - 23:35
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Καταπληκτικό επεισόδιο. Δε ξέρω τί να πρωτοσχολιάσω. Απίστευτος βομβαρδισμός ιδεών σε τόσο λίγο χρόνο.

Πέρα απο την κεντρική ιστορία του επεισοδίου και το TARDIS, νομίζω ότι η ιδέα που μ' εντυπωσίασε περισσότερο ήταν το ρομπότ που ήταν τελικά άνθρωπος. Το ανάποδο το έχω δεί πολλές φορές (το να είναι κάποιος ανδροιδές που πιστεύει ότι είναι άνθρωπος) αλλά αυτό πρώτη φορά. Πανέξυπνη πινελιά σε μια ηδη έξυπνη ιστορία.

Και φυσικά το ερώτημα είναι τί θυμάται η Κλάρα. Γιατί μέχρι τώρα έχουμε δεί στη σειρά ότι όποτε έχουμε ξαναγράψιμο του χρόνου, υπάρχουν μνήμες που δε φεύγουν απο τους χαρακτήρες (όπως ο "Εκατόνταρχος" Ρόρυ κτλ).
    Και στο τέλος είδαμε στο άλλο σκάφος ο ένας αδερφός να φαίνεται μετανιωμένος για ότι έκανε στον αδερφό του κάτι που προφανώς είναι αποτέλεσμα κάποιου κατάλοιπου μνήμης απο τη "σβησμένη" μέρα.
    Οπότε λέτε η Κλάρα να ξαναθυμηθεί με κάποιο τρόπο το Όνομα του Ντόκτορ;;;
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

Moderator Το Avatar του/της GrigD
    Likes / Thanks
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! σήμερα βίωσα μία από τις πιο dark στιγμές του Δόκτωρ...

δεν με άφησε να πάρω ανάσα το επεισόδιο και γενικά όσα έχουν αναφερθεί ανά διαστήματα για το πως λειτουργεί το TARDIS εδώ μας τα έδωσαν στο πιάτο (με μία δεύτερη θέαση θα το επειξεργαστώ καλύτερα το όλο θέμα)...

από τη μία συμφωνώ με τον Κώστα και μου άρεσε το πως λειτούργησε η ιστορία με τα αδέρφια και για το μελλοντικό hint, αλλά από την άλλη ήταν αρκετά βεβιασμένη η ιδέα και θα ήθελα να την έβλεπα εκτενέστερα σε κάποιο επεισόδιο...

σίγουρα το highlight του επεισόδιου ήταν το ξέσπασμα του Δόκτωρ στην Κλάρα για το τι είναι!!!

ΥΓ την επόμενη φορά που θα αποφασίσουν να κάνουν filler/αδιάφορο επεισόδιο ας το αφήσουν στην άκρη και να μας δείξουν το πως καλοπερνάει ο Δόκτωρ με τις companion μέσα στο TARDIS, τόσα καταπληκτικά δωμάτια έχει!!!

TV Master Το Avatar του/της neon50
    Likes / Thanks
    Θέλω spin off σειρά ή webisodes ή κάτι με την ζωή μέσα στο TARDIS σε αυτά τα δωμάτια!!

Το ότι τα zombie ήταν οι ίδιοι από το μέλλον, ότι το android ήταν άνθρωπος, η Κλάρα να διαβάζει το όνομα του και πόσα άλλα μας έδωσαν ένα άψογο επ!
    Scoobies.

5. Likes Hrisa76 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της mefisto26
    Likes / Thanks
    Υπέροχο επεισόδιο δε λέω, το μόνο που ίσως δε μου ικανοποίησε και τόσο ήταν η απο μηχανής θεός λύση στο φινάλε.

Αλλά...
    Η φόρμα που έχει επιλέξει φέτος ο Μοφατ, κάθε επεισόδιο και μια ταινία, μας έχει στερήσει τα διπλά επεισόδια.
    Και το συγκεκριμένο εαν είχε το χρόνο να αναπτύξει λίγο καλύτερα την ιστορία των τριών αδερφών, αλλά και την επική περιπλάνηση μέσα στο TARDIS πιστεύω πως θα μιλούσαμε για αριστούργημα. Τα 45 λεπτά δεν ήταν αρκετά για την συγκεκριμένη ιδέα με αποτέλεσμα το επεισόδιο να μοιάζει λίγο "στριμωγμένο".

Newbie Το Avatar του/της Robb Stark
    Likes / Thanks
    Τίποτα λιγότερο από άριστο αυτό το επεισόδιο.
    Καταρχήν είδαμε μια περιήγηση μέσα στο TARDIS και τα δωμάτια του(ελπίζω να ξαναδούμε και στο μέλλον μια άλλη ιστορία μέσα στο TARDIS).
    Ώραία ατμόσφαιρα με τον Doctor μαζί με το τρίο Βαν Μπάλεν να ψάχνει την Κλάρα και μετά να προσπάθούν να φτιάξουν το TARDIS,ενω του κυνηγούν τα ζόμπι.
    Ώραιο σεναρίακο εύρημα με τον αδερφό που νόμιζε ότι είναι ανδροειδές ενώ δεν είναι.
    Είδαμε και μια ρωγμή του χρόνου.
    Έμαθε και η Κλάρα το όνομα του Doctor(αλλά το ξέχασε) το οποίο όπως λέει και ένα κομμένο κεφάλι αν αποκαλυφθεί σε κοινή θέα θα γίνουν άσχημα πράγματα
    Πέρα από την υπόθεση για την οποία σχολίασατε παραπάνω η αίσθηση που σου άφηνε μετά το τέλος του επεισοδίου ήταν ότι ήταν ένα ΤΕΛΕΙΟ επεισόδιο.
    Μετά το προηγούμενο πολύ καλό και το τωρινό άριστο τα 3 που απομένουν μας προετοιμάζουν για ένα δυνατό φινάλε του Doctor Who

8. Thanks enlightened_black_gnosis, neon50, kKKK, evangeline thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Naelyn
    Likes / Thanks
    Το επεισοδιο ηταν επικο. Ανετα θα μπορουσε να μπει αναμεσα στα top επεισοδια who απτο 05 και μετα.

Οπότε λέτε η Κλάρα να ξαναθυμηθεί με κάποιο τρόπο το Όνομα του Ντόκτορ;;;
    Εχω την αισθηση φιλε KKKK οτι η σκηνη στο τελος που λεει ο ενας απο τους αδερφους "Maybe I've just got a little tiny scrap of decency" μπηκε για αυτο το λογο ακριβως. Εγω θεωρω οτι ειναι ενα hint οτι αυτη η μερα δε "διαγραφηκε" εντελως. Αρα ναι, πιστευω οτι αργα η γρηγορα η Κλαρα θα θυμηθει και το ονομα του doctor και τα αλλα που της ειπε.

Θα συμφωνησω επισης με αυτο που λεει ο mefisto. Και μενα μου φανηκε καπως "στριμωγμενο" το επεισοδιο. Ισως θα επρεπε να το κανουν διπλο και να μας δειξουν λιγο παραπανω το tardis.

Παρατηρησατε το κρεβατακι του doctor?

ps - Ασχετο αλλα επεσα πανω σε αυτη τη φωτο και ειπα να τη μοιραστω με τους sn/who fans.

Spoiler

Ποσο awesomeness να χωρεσει σε μια φωτογραφια?
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Naelyn; 29 Απριλίου 2013 στις 04:15

10. Thanks enlightened_black_gnosis, revil, neon50, kKKK thanked for this post
    Likes Hrisa76 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Αυτό το επεισόδιο συγκέντρωσε όλα τα στοιχεία που καθιστούν ένα επεισόδιο της σειράς άριστο. Εξυπνο σενάριο, κορυφαία εφφε και σκηνικά...

Αριστο...

12. Thanks enlightened_black_gnosis, neon50, kKKK thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της enlightened_black_gnosis
    Likes / Thanks
    ΜΑΓΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ. Προφανώς και ψήφισα άριστο.
    Μετά το "The Doctor's Wife" ανυπομονούσα και για άλλο Tardis-centric επεισόδιο, έστω κάτι που να το πλησιάζει. Αυτό ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

Η σκηνές με την Κλάρα που ανακαλύπτει δωμάτια, πραγματάκια μέσα στα δωμάτια κλπ κλπ είναι απ' τις αγαπημένες μου στιγμές της σειράς. Η κούνια του μωρού των Ponds, η βιβλιοθήκη, η εγκυκλοπαίδεια Γκάλιφρεϊ, η πισίνα, αχ αυτή η πισίνα...

http://3.bp.blogspot.com/-dPDHFiS95e...mming-pool.png

Χοροπηδούσα.

Δεν με νοιάζει που το τέλος και η λύση μπορεί να ήταν λίγο εύκολη, δεν με νοιάζει που η ιστορία με τους σάλβατζερς δεν με άγγιξε καθόλου, τα υπόλοιπα τα αγάπησα.

"So That's Who"...
    Θέλω να δω το φινάλε χθες.
    Misanthropic devils mocking mind controlling priests
    Fundamental freedom count the number of the beast
    Religion VS will of man fresh blood spite and balls
    True rebellion rock and roll / fear of the unknown

14. Thanks kKKK thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Παρα πολύ καλό επεισόδιο...Είδαμε το Tardis...Εξαιρετική Clara...Πολύ καλό και το ''Robot'' όπως και ο Doctor...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την thanasislost; 11 Ιουλίου 2013 στις 07:28

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία