Αποτελέσματα 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ο Nicolas Winding Refn δουλεύει την διασκευή του The Incal του Alejandro Jodorowsky

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

Ο Nicolas Winding Refn δουλεύει την διασκευή του The Incal του Alejandro Jodorowsky

Ο Δανός Nicolas Winding Refn είναι συνήθως λιγομίλητος όσον αφορά τα μελλοντικά του project, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο φεστιβάλ των Καννών πρόσφατα όπου και ερωτήθηκε επί του θέματος. Είναι βέβαια γνωστό πως πιθανές μελλοντικές του δουλειές είναι το ερωτικό θρίλερ I Walk With The Dead με την Carey Mulligan, μία κωμωδία με τον Ryan Gosling και η τηλεοπτική σειρά Barbarella. Από ότι φαίνεται όμως το ρεπερτόριο του δεν σταματάει εδώ καθώς τα τελευταία νέα μιλάνε για την ενεργή συμμετοχή του στην διασκευή ενός έργου του καλού του φίλου Alejandro Jodorowsky.

Είναι γνωστό μέσα από τις δηλώσεις του ίδιου πως ο Χιλιανός πρωτοπόρος δημιουργός Alejandro Jodorowsky αποτέλεσε μεγάλη επιρροή στο έργο του και τις περασμένες ημέρες στις Κάννες φρόντισε να το επισημαίνει όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Αυτή η σχέση αλληλεπίδρασης φαίνεται πως μετουσιώνεται και σε μία πρακτική συνεργασία καθώς ο Refn δήλωσε ενδιαφέρον για την διασκευή της σειράς κόμιξ The Incal που έχει την υπογραφή του Jodorowsky και του Jean Giraud, ή αλλιώς Mobieus. Το θέμα του The Incal είναι η επιστημονική φαντασία και είναι το πρώτο δημιούργημα που εισάγει τον ιδιόμορφο κόσμο του Jodorowsky, ή αλλιώς The Jodoverse. Η πρώτη δημοσίευση του ήταν το 1981 με το The Dark Incal και ακολούθησαν ακόμα 5 συνέχειες.

Μετά την αφιέρωση του Only God Forgives στον Χιλιανό δημιουργό, ο Winding Refn δείχνει πως είναι αποφασισμένος για την υλοποίηση του project, κάτι που έχει ακουστεί για πολλούς δημιουργούς εδώ και πολλά έτη και συγκεκριμένα την δεκαετία του 1980 και λίγο μετά τον χρόνο δημοσίευσης των πρωτότυπων αντιγράφων.

Πηγή:IndieWire

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    και ακομη δεν εχω δει ταινια του τυπου...και ας τον συζητουν παντου..αυτο παντως και τη σειρα Barbarella με ενδιαφερουν επειδη ειναι sci fi...λογικα το Drive πρεπει να το βαλω μια μερα να το δω...για το Only God αν το φερει το σινεμα θα παω...

Ευχαριστω για το νεο Chiras.!!

3. Thanks Chiras365 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Προσωπικά, βρήκα το Drive βαρετό και τρομερά υπερεκτιμημένο. Εκτός από την ατμόσφαιρα δεκαετίας του '80, που ήταν πετυχημένη, αν και δεν είναι του γούστου μου, δε βρήκα τίποτα άλλο ενδιαφέρον στην ταινία.

Το Only God Forgives έφαγε γιούχα στις Κάννες και ο ίδιος ο Ρεφν επέδειξε αλαζονία στη συνέντευξη τύπου, άρα, για μένα, έχει φάει ήδη κόκκινο.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Ο Taika Waititi φαίνεται να έχει ήδη βρει την επόμενη κινηματογραφική προσπάθεια αφού θα ετοιμάσει μεταφορά για το κόμικ των Alejandro Jodorowsky και Moebius, The Incal, στο οποίο η Humanoids που το έκδωσε θα είναι παραγωγός. Το σενάριο το έχουν γράψει οι Jemaine Clement και Peter Warren. Το The Incal ακολουθεί τις περιπέτειες του John Difool, που θα βρει το Light Incal, ένα παντοδύναμο κρύσταλλο που προστατεύει όσους τον πιστεύουν. Η ιστορία κυκλοφόρησε στο γαλλικό περιοδικό Metal Hurlant το 1980 και ολοκληρώθηκε το 1988 έχοντας μέσα πολιτικές ίντριγκες, διαγαλαξιακά ταξίδια, μυστικισμό και άλλα πολλά. Ο Alejandro Jodorowsky ήταν σημαντική επιρροή για τον Waititi και δεν έχασε την ευκαιρία να μπει στο κόσμο του. Το The Incal πλέον είναι ολόκληρο σύμπαν από ιστορίες, γνωστό και ως Jodoverse. Ο Nicolas Winding Refn θα αναλάμβανε πριν από εννέα χρόνια τη μεταφορά αλλά δεν προχώρησε κάτι. Τελευταία δουλειά του Δανού σκηνοθέτη ήταν το τηλεοπτικό Too Old to Die Young ενώ από το 2016 και το The Neon Demon δεν έχει δώσει κάτι άλλο κινηματογραφικά.

ΠΗΓΗ

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας