Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 έως 30 από 47

Θέμα: Breaking Bad 5x11 - Confessions

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    93 Χρήστες
    9,7
    για να ψηφήσετε
    5x11
    Confessions

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Ο Τζέσι αποφασίζει να αλλάξει, ενώ ο Γουόλτ και η Σκάιλερ προσπαθούν να αντιμετωπίσουν κάτι απροσδόκητο.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    25/08/2013 - 21:00
    GMT -5
    26/08/2013 - 05:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Σοκ και δέος.
    Ο τίτλος του επεισοδίου με έχει προϊδεάσει, αλλά το μυαλό μου δεν περίμενε αυτή τη στροφή. Πολύ έξυπνη κίνηση από τον Walt, που αποδεικνύει ότι το σενάριο της σειράς έχει βάθος και δυναμιτίζει όσο πρέπει την ατμόσφαιρα για τα επεισόδια που ακολουθούν. Όχι ότι δεν ήταν πριν, αλλά πλέον Hunk & Walt είναι μισητοί εχθροί. Δεν υπάρχει επιστροφή.
    Ο χαρακτήρας του Walt, πλην του χαρακτηρισμού "χειραγωγός" αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πανέξυπνος, ψύχραιμος και με μια λύση σε κάθε πρόβλημα. Το ξέσπασμα του Τζέσι δεν περίμενε μόνο, να δούμε πώς θα εξελιχθεί και αυτό.
    Και ερχόμαστε στη σκηνή της φλασιάς του Τζέσι. Αν και διάβασα το σχόλιο του φίλου gio25, εξακολουθώ να έχω τις επιφυλάξεις μου.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την gio25 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Με αφορμή το σχόλιο του φίλου panagiotis,ο Sepinwall εχει φτιάξει ενα επεξηγηματικο timeline του τσιγάρου και της αποκαλυψης:
    Spoiler
    Μέχρι τώρα επεφημώ, κυριολεκτικά, τη σειρά, για τη λογική αλληλουχία των γεγονότων και την ομαλή και συνεπέστατη εξέλιξη των χαρακτήρων της. Όμως, η φλασιά του Τζέσι, παραδόξως, δεν μου κάθεται τόσο καλά, παρά την εξαιρετική περιγραφή στο σχόλιο του gio. Ίσως, στην τελική να ισχύει το "He has been thinking about this often in the months since it happened — far more often and more intensely than those of us watching the show have, and in a more compressed time period.", που επειδή έχει μεσολαβήσει και τόσος καιρός από τη μία σαιζόν στην άλλη, να μην μου έχει εντυπωθεί, σαν τηλεθεατή, η εσωτερική ένταση του Τζέσι.

Παρ' όλ' αυτά, το επεισόδιο, για άλλη μια φορά, εκτός από εξαιρετικές ερμηνείες μας χάρισε και απίστευτες σκηνές. Η σκηνή με τους 4 στο τραπέζι, η σκηνή στην έρημο, μέχρι και το ότι μας έδειξαν την ταραντούλα να περπατά, ήταν υπέροχες. Τόση ένταση και δράμα συγκεντρωμένες σε σκηνές, που κατά τ' άλλα, δεν έχουν καθόλου δράση, έχω δει σε ελάχιστες σειρές-ταινίες.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

3. Likes mary_be, gio25 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Για εξηγήστε μου κάτι ρε παιδιά.
    Μόλις έκανα μια επανάληψη στο 4χ12. Οκ. Το τσιγάρο με την ρικίνη χάνεται από το πακέτο του τζέσι, αυτός πάει στον Γουόλτ κλπ κλπ κλπ...
    Χθες τι είδαμε λοιπόν? Για ακούστε πως το καταλαβαίνω εγώ.
    Ο Τζέσι πάει στο γραφείο του Σαούλ...κάποια στιγμή βγάζει από την τσέπη του το μπάφο κλπ κλπ. θεωρούμε λοιπόν ότι ο Τζέσι δεν κουβαλάει μαζί του πακέτο με τσιγάρα και ανάβει αυτό που έχει. Σωστά???

Ο Σαούλ δηλαδή τι έκανε ή τέλος πάντων ο μπράβος του.
    Παίρνει τον μπάφο από την τσέπη του και τον αντικαθιστά με ένα πακέτο τσιγάρα, όπου μέσα εκεί υπάρχει και το τσιγάρο με την ριτίνη, νουμμένου λοιπόν ότι κάποια στιγμή...και με νέο όνομα πια, ο Τζέσι θα το ανάψει και καληνύχτα. Σωστά?

Ρωτάω τώρα?
    και το βαπόρι από την Περσία να έχεις πιει, πόσο λαλάκας πρέπει να είσαι για μην πάρεις χαμπάρι ότι βρίσκεσαι ξαφνικά με ένα πακέτο τσιγάρα στην τσέπη σου?

Ετσι είναι το σενάριο ή κάπου κάνω λάθος? Εάν θέλανε να τον φάνε τον μικρό, γιατί δεν το κάνανε στην έρημο και στήσανε όλο αυτό το σκηνικό?
    Η απάντηση είναι βέβαια ότι άλλο να βρουν στην έρημο ή σε κάποιο χαντάκι, αν ποτέ το έβρισκαν το πτώμα ενός σημαντικού μάρτυρα και άλλο ο Τζέσι να πεθάνει από ΄΄φυσικά αίτια΄΄.

Για βοηθάτε
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    ^^

Ο Jesse πήγε στο χθεσινό επεισόδιο στο γραφείο του Saul έχοντας στην δεξιά του τσέπη ένα πακέτο τσιγάρα, καμίας σχέσης με εκείνο του End Times (4.12) και στην αριστερή του με χόρτο. Ο φύλακας του Saul, Huell, παίρνει μόνο το χόρτο απο την αριστερή του τσέπη .

Περιμένοντας το βαν, ο Jesse ψάχνει το χόρτο, δεν το βρίσκει, βλέπει μόνο ότι έχει το πακέτο, έχει στον νου του ότι ο Huell τον ''κόλλησε'' για ακόμη μία φορά πρίν από λίγη ώρα, αυτήν την φορά όντας σίγουρος ότι του πήρε το χόρτο και η μεγάλη σύλληψη της ιδέας έρχεται σε συνδυασμό με την υποψία του στο 4.12, όταν και τότε ήταν σχεδόν σίγουρος ότι ο Huell του πήρε την ricin. Breaking Bad=Moments of epiphany

Η ρικίνη, στο 5.01 δόθηκε από τον Saul στον Walt, και στο 5.02, ο Walt έφτιαξε μία ψεύτικη κάψουλα με αλάτι και την έβαλε μέσα στην ηλεκτρική σκούπα του Jesse έτσι ώστε να τον καθυσυχάσει και να μηδενίσει όλες τις πιθανές υποψίες. Η ricin εντωμεταξύ συνέχισε να είναι στην κατοχή του Walt όπου και την πήρε ακόμα μία φορά ''έξω'', στην συνάντηση του με την Lydia περί των Τσέχων στο 5.08. Μετά, τοποθέτησε τελικώς την ricin στην μπρίζα του σπιτιού του, όπου και την ξαναπαίρνει στο flash-forward που είδαμε στην αρχή αυτής της σεζόν.

Η ricin ήταν και είναι μόνο μία και βρίσκεται στην κατοχή του Walt. Σε αυτό το επεισόδιο ήθελαν όντως να στείλουν τον Jesse μακριά και όχι να τον σκοτώσουν.

Newbie Το Avatar του/της Simbelmyne
    Likes / Thanks
    Ορίστε και ένα βίντεο με τα γεγονότα που περιγράφει ο chiras πιο πάνω.

Nothing beside remains, round the decay of that colossal wreck, boundless and bare, the lone and level sands stretch far away...

Newbie
    Likes / Thanks
    Και εκει που λες , ενταξει τι αλλο μπορει να προφερει αυτη η σειρα .. ποσο καλυτερα επεισοδια μπορουν να υπαρξουν ..
    ερχεται ενα επεισοδιο που σε αφηνει ξανα με το στομα ανοιχτο !
    συγκλονιστικες ερμηνειες και μια απο τις καλυτερες σειρες ever .

TV Maniac Το Avatar του/της Krasas
    Likes / Thanks
    Το έγραψα και αλλού, αλλά ήταν ένα φανταστικό επεισόδιο.

Η ανάλυση που παραθέτει ο gio είναι (πολύ) κοντά σε σχόλιο που είχα γράψει σε άλλο forum για το πώς καταλαβαίνει ο Jesse τι έγινε πραγματικά με τη ρικίνη. Τελικά, ίσως σε τέτοιες σεναριακές τροπές να χρειάζεται βομβαρδισμός από σχετικές σκηνές στο "previously on"(δεν εγκρίνω γιατί στην ουσία λειτουργούν ως spoilers) και ένας εσωτερικός μονόλογος υπερ-επεξηγηματικός (σε βαθμό αηδίας Dexter Season 6+)

Σε μένα βοήθησε ότι το συγκεκριμένο σκηνικό το είχα στο μυαλό μου συνέχεια από τότε που το έστησαν σαν μυστήριο που θα μπορούσε εύκολα να έχει είτε τον Walt είτε τον Gus ένοχο, και η ενοχή του Walt πάνω-κάτω βασιζόταν στο "πόσο επιδέξιος μπορούσε πια να είναι ο Huel;". Οπότε σχεδόν σαν τον Jesse που είναι pre-conditioned πλέον να θεωρεί ό,τι λέει ο Walt ως ψέμα, εγώ ήμουν pre-conditioned να περιμένω από τον Huel να κάνει κάτι που να φανερώνει πόσο επιδέξιος είναι στο ξάφρισμα. Από τη στιγμή στο γραφείο του Gus που παρατήρησα την κίνηση του Huel, ήξερα ότι η Alaska δεν θα έβλεπε Jesse.

Τέλος πάντων, συνοπτικά να γράψω κι εδώ τα δικά μου σχόλια (παραθέτω τμήμα από το post μου στο άλλο forum):

Μου αρέσει πολύ όταν κάποιοι χαρακτήρες της σειράς φτάνουν σε έξυπνα συμπεράσματα σχεδόν off-camera (μια άλλη χαρακτηριστική περίπτωση ήταν όταν η Skyler συμπεραίνει ότι ο Walt πάνω-κάτω είναι έμπορος ναρκωτικών). (Εδώ αναφέρομαι στο ξέσπασμα του Jesse στην έρημο, το ότι δεν έχαψε το (νέο) παραμύθι για την εξαφάνιση του Mike, και ότι γενικά "πιάνει" το ότι ο Walt σκέφτεται πρώτα το τομάρι του, και τον έχει φλομώσει στο ψέμα)

Η σκηνή στο εστιατόριο έχει πολλή φάση (ο Hank είναι έτοιμος να σκαρφαλώσει στο τραπέζι), αλλά από τη στιγμή που η Marie (που αν και με μικρό ρόλο, δίνει ρέστα στα τελευταία) του λέει "γιατί δεν αυτοκτονείς, να μας γλιτώσεις" μέχρι και το τέλος/aftermath του βίντεο-"εξομολόγηση"-ρουα-ματ, είναι το αγαπημένο μου κομμάτι στο επεισόδιο.

9. Likes greekie, savvas999, gio25 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της m0rpheas
    Likes / Thanks
    Ενδεχομένως λίγο άσχετο, αλλά εδώ και κάποιες ώρες κυκλοφορεί τρομερό βιντεάκι που συνδυάζει τη συγκλονιστικότερη σκηνή του επεισοδίου με τα χθεσινά καραγκιοζιλίκια της Miley Cyrus στα VMA.

Για το επεισόδιο με έχετε καλύψει όλοι οι προηγούμενοι, ήταν καταπληκτικό. Νομίζω πλέον ανοίγει με αξιώσεις η συζήτηση για το αν πρόκειται για την καλύτερη τελευταία σαιζόν σε σειρά ever, αν μετρήσουμε το 2ο μισό της 5ης ως ξεχωριστή σαιζόν δηλαδή. Έχουμε χρόνο βέβαια για αυτό, η σειρά έχει ψωμί ακόμα και οι δημιουργοί κάνουν τα πάντα για να μας φτάσει το σαγόνι στο πάτωμα. Περιμένω πως και πως την 1η σκηνή του επόμενου επεισοδίου

11. Likes greekie, derevos, Krasas, tasoskratos, gio25 liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    παιδια δεν καταλαβαινω καποια πραγματα. Η ρικηνη δοθηκε στον τζεσι για να σκοτωσει τον γκας. Δεν τα καταφερε ομως. Γιατι επρεπε ντε και καλα να βαλει ο γουολτ τον χιουελ να του την κλεψει; Αν τοσο πολυ χρειαζοταν ρικηνη ο γουολτ για κατι αλλο, ας φτια3ει αλλη. Και ποιος ειναι ο λογος που ο γουολτ δηλητηριασε το παιδακι με εκεινο το λουλουδι;

TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την unlimited Εμφάνιση Δημοσίευσης
    παιδια δεν καταλαβαινω καποια πραγματα. Η ρικηνη δοθηκε στον τζεσι για να σκοτωσει τον γκας. Δεν τα καταφερε ομως. Γιατι επρεπε ντε και καλα να βαλει ο γουολτ τον χιουελ να του την κλεψει; Αν τοσο πολυ χρειαζοταν ρικηνη ο γουολτ για κατι αλλο, ας φτια3ει αλλη. Και ποιος ειναι ο λογος που ο γουολτ δηλητηριασε το παιδακι με εκεινο το λουλουδι;
    Το δηλητηριάσε για να παγιδεύσει-χειραγωγήσει τον Τζέσι, ότι και καλά το έκανε ο Gus και να έχει ένα παραπάνω κίνητρο ο Τζέσι, είτε να τον σκοτώσει, είτε να μη δεχτεί να αντικαταστήσει πλήρως τον Γουόλτ, ως μάγειρας. Σε τέτοια περίπτωση, ο Γουόλτ ήταν άχρηστος και ο Γκας θα τον σκότωνε. Γενικά, ήθελε να απομακρύνει τον Τζέσι από υποψήφια (αποκλειστική) συνεργασία με τον Γκας.
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

Newbie Το Avatar του/της braindamagedcg
    Likes / Thanks
    Άριστο επεισόδιο. Από κάθε άποψη. Εύγε. Διεκδικεί με άνεση τον τίτλο του καλύτερο επεισοδίου της σειράς μέχρι τώρα για μένα. Έξοχο build up για το φινάλε. Εκεί που η 5η σαιζον με είχε απογοητέυσει λίγο στην αρχή (το είχε γυρίσει σε mission impossible και με μέτριους δεύτερους χαρακτήρες (βλ. Lydia), το δεύτερο μισό της είναι ό,τι καλύτερο. Συνοψίζει τα παρελθόντα, εμβαθύνει στα παρόντα και υπόσχεται για τα μελλούμενα.
    Καλή απόλαυση, λοιπόν.

15. Likes thanasislost liked this post
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία