Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 37

Θέμα: Captain America: The Winter Soldier (2014)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Θυμάμαι κάποτε, όταν πρωτόβγαίναν οι ταινιες με σούπερ ήρωες, λέγαμε δυο-τρία πραγματάκια, κάτι για το Hollywood, και για Αμερικανιές, κάτι για τα εφε και έξω απο την πόρτα!
    Τώρα, βλεπω μετά μεγάλης μου ικανοποίησης, ότι το είδος "θεριεύει και σοβαρεύουν" οι αναλύσεις και οι απόψεις. Που σημαίνει οτι τα πράγματα εξελίσσονται, η σκέψη του κοινού ωριμάζει, γιατί το ωριμάζει το είδος και το οδηγεί και αλλού!
    Χαίρομαι πολύ για αυτό, γιατί το πίστεψα εξ αρχής, το αντιμετώπισα σοβαρά και με τους κώδικες του και του έδωσα τη θέση που πίστευα ότι του αρμόζει.Βασικά, του έδωσα χρόνο για να αναπτυχθεί και έπεται και συνέχεια...

2. Likes Super Gogeta liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Είναι προφανές ότι ανήκω στην ισχνότατη μειοψηφία, που βρήκε αυτή την ταινία εξωφρενικά προβλέψιμη, κλισεδιάρικη και σαφώς κατώτερη της πρώτης -- που μπορεί να μην τη θυμάμαι ως υπόθεση, αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει πολύ καλύτερη εντύπωση απ' ό,τι περίμενα/φοβόμουν (το ρετρό κομμάτι της ήταν γοητευτικό).

Τι πήγε, κατά την άποψή μου, λάθος στο Στρατιώτη του Χειμώνα;

Πρώτα και κύρια, η ιστορία:
    Spoiler
    Χασμουρητό. Πρωτοτυπία μηδέν, άσε που δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να καταλάβω στην αρχή τι γινόταν.

Δεύτερον, είναι δυνατόν να δίνεις στην ταινία σου τον όνομα ενός χαρακτήρα, τον οποίο ουσιαστικά χρησιμοποιείς μόνο για να σαπίσει στο ξύλο τον πρωταγωνιστή; Όπως τόνισε και ο Filmfreak, το κεντρικό θέμα της ταινίας ήταν
    Spoiler
    και ο Στρατιώτης του Χειμώνα ήταν, στην καλύτερη, ένας περιφερικός χαρακτήρας χωρίς βάθος, που λειτουργεί απλώς ως ανθρώπινο οπλοπολυβόλο.

Τρίτον, μηδενική χημεία της Μαύρης Χήρας με τον Καπετάν Αμέρικα (αντίθετα, έβραζε ο τόπος στις σκηνές της με τον Hawkeye στους Εκδικητές).

Τα τρία πράγματα που κρατάω ως θετικά ήταν η προσθήκη του Φάλκον (συμπαθέστατος), η σκηνή με το ομιλόν κομπιούτερ στο παλιό στρατόπεδο και η ακεραιότητα κι η παλιομοδίτικη, αλλά τόσο ευγενής, ηθική του Κάπταιν. Με βάση αυτή ακριβώς την ηθική, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτός ο ήρωας είναι το ανθρώπινο ανάλογο του Σούπερμαν.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης

Τι πήγε, κατά την άποψή μου, λάθος στο Στρατιώτη του Χειμώνα;

Πολλά πήγαν στραβά καλή μου HristinaB! Και έχουν να κάνουν τα περισσότερα με το ότι δεν εχεις δει το πρωτο μέρος, που εισαγάγει τον ήρωα και τον χαρακτήρα/δέσιμο με τον Στρατιώτη του Χειμώνα! + ότι αγνοείς τον χαρακτήρα του Cap! + πολλά άλλα που εινια συγκοινωνούντα δοχεία με τις ταινιες της Μarvel!
    Είπαμε καλή η ανάλυση, αλλά η υπεραναλυση στο είδος του αφερεί το γνήσιο gerne του που εινια η ψυχαγωγία! Φοβάμαι οτι αν σου πω να δεις την Φρουτοπία, την Ντενεκεδούπολη και την Οδύσσεια του Διαστήματος...θα μου χαλάσεις όλη την εικόνα που εχω!

Αστειεύομαι και υπερβάλω βέβαια με το τελευταιο, αλλά πιστεύω οτι "καις" τις ταινιες του είδους με την υπερ-ανάληση που τους κάνεις! Δεν είναι Μπέργκμαν και Φελινι...μια απλή ταινια δράσης και ψυχαγωγίας είναι!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 27 Απριλίου 2014 στις 19:21

5. Likes tasoulis1980 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Χαχαχαχαχα, πού τη θυμήθηκες την Οδύσσεια του Διαστήματος; Μου άρεσε τόσο πολύ όταν ήμουν παιδί!

Την πρώτη ταινία του Κάπταιν Αμέρικα την έχω δει. Μπορεί να μη θυμάμαι λεπτομέρειες (αλλά ακριβώς επειδή είναι ταινία δράσης και απλής ψυχαγωγίας, αυτό δε με στενοχωρεί και τόσο), αλλά θυμάμαι ότι είχα περάσει καλά, παρότι δεν το περίμενα. Επειδή δεν ήμουν ποτέ ιδιαίτερα φαν των κόμικ, η αίσθηση που είχα για τον Κάπταιν ήταν ότι πρόκειται για κάποιον υπερπατριώτη τύπου God bless America κι εγώ αυτές τις βλακείες δεν τις μπορώ καθόλου (ένας από τους λόγους που δε μου άρεσε ούτε στο ελάχιστο το Zero Dark Thirty). Διαψεύστηκα, όμως, γιατί η πρώτη ταινία, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, αφορούσε κάτι πολύ ευρύτερο από το πόσο γαμάτη είναι η Αμερική και οι στρατιώτες της. Μάλιστα, ακριβώς επειδή είχε έντονο και το ρετρό στοιχείο, την είχα βρει και αισθητικά γοητευτική. Με άλλα λόγια, όταν άναψαν τα φώτα στο θερινό που την είχα δει, είπα "Ωραία ταινία ήταν αυτή!".

Ε, αυτό ΔΕΝ το είπα τούτη τη φορά, γιατί η δεύτερη ταινία δεν είχε τίποτα που να την ξεχωρίζει από το σωρό (όπως δεν είχε ούτε ο πρώτος Θωρ, ούτε οι Avengers, είχαν και παραείχαν όμως οι Χ-Men του Μπράιαν Σίνγκερ, για παράδειγμα, ή ο πρώτος Iron Man). Δεν είχε καν αυτό που ο τίτλος μας υπόσχεται, δηλαδή το βάρος της ταινίας να πέσει πάνω στον κακό και στη σχέση του με τον ήρωα
    Spoiler

Δράση είχε μπόλικη, δεν αντιλέγω, καθώς και αρκετές χορταστικές σκηνές one on one μάχης, αλλά δεν είχε χιούμορ (μόνο στο σχόλιο για τον κλιματισμό που λειτουργεί κανονικά γέλασα) ούτε χημεία μεταξύ των πρωταγωνιστών (αν και ο Φάλκον είναι συμπαθέστατος). Βλέπεις, δεν ψάχνω να βρω υπαρξιακά νοήματα στα μπλοκμπάστερ (παρότι η υποψία κάποιου τέτοιου νοήματος ήταν το μόνο πράγμα που μου άρεσε στον Προμηθέα), αλλά θα πρέπει να έχουν κάτι για να με κρατήσουν. Ο Κάπταιν Αμέρικα είναι ένας συμπαθητικός ήρωας -- είναι υπερβολικά καθαρός και ηθικός, παλιομοδίτης με ένα συγκινητικό τρόπο και δεν κουβαλάει πάνω του τα τραύματα π.χ. του Μπάτμαν (που, πρέπει να το ομολογήσουμε, είναι κομματάκι κουκουρούκου), αλλά τον πάω και θα τον έκανα παρέα. Μόνο που από μόνος του δε μου είναι αρκετός για να περιμένω την επόμενη ταινία του με ανυπομονησία.

ΥΓ1. Για να ευχαριστηθεί κανείς μια φουτουριστική ταινία δράσης οφείλει να επιδεικνύει μεγάλη ανοχή στις συχνά κουλές επιστημονικο-τεχνολογικές φαεινές ιδέες τως σεναριογράφων. Οπότε, ΟΚ, δε θα αναρωτηθώ για τα επιτεύγματα του Σταρκ, ούτε για τη γαμάτη ασπίδα του Κάπταιν. Αλλά η
    Spoiler
    παραπήγαινε...

ΥΓ2. Έστω και μια επιδερμική ανάλυση καταδεικνύει σαφώς ότι οι περσόνες του Μανώλη του Μανάβη και του δαιμόνιου δημοσιογράφου Πίκου Απίκου αποτελούν κρίσιμα κοινωνιολογικοπολιτικά σύμβολα Ζζζζζζζζζζ.........
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

7. Likes bill667, tasoulis1980 liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της tasoulis1980
    Likes / Thanks
    Εγώ παρόλο που δεν έχω δει ακόμη την πρώτη ταινία μου άρεσε πάρα πολύ η 2η.
    Το ίδιο και του κολλητού που δεν έχει δει και αυτός το πρώτο μέρος.

Πολύ δράση ,γεμάτη αγωνία και όντως από τις καλύτερες ταινίες της Marvel που έχω δει.

Το cliffhanger όντως ήταν λίγο απότομο. Οκ καταλάβαμε ότι θα έχει και τρίτο μέρος.

9. Thanks Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ΥΓ2. Έστω και μια επιδερμική ανάλυση καταδεικνύει σαφώς ότι οι περσόνες του Μανώλη του Μανάβη και του δαιμόνιου δημοσιογράφου Πίκου Απίκου αποτελούν κρίσιμα κοινωνιολογικοπολιτικά σύμβολα Ζζζζζζζζζζ.........

Χαίρομαι πρωτίστως που διαθέτεις χιούμορ και δεν είσαι καμιά κομπλέξαρα γενικότερα, αλλά και με τα είδη!

Και πάλι θεωρώ οτι υπέρ-αναλυεις το είδος και συγκεκριμένα αυτήν την ταινια που δεν έχει το βάθος του Batman του Nolan ή έστω την παρουσίαση του Singer στους δεύτερους Χ-Men, ώστε να επιδέχεται τέτοιου είδους ανάλυση! Βεβαια, ο καθένας μπορεί να το κάνει και να φτάσει κάτι σε μεγάλο βάθος στην κριτική του, άλλα για μένα το καίει! Για μένα πάντα! Κάπου μου μπέρδεψες το φουτουριστικό με το επιστημονικής φαντασίας και το comic, που εινια διαφορετικά είδη και ας έχουν κοινό παρανομαστή τα εφε π.χ ή την δράση!
    Γιατί και το Alien και το Blade Runner και το Brazil είναι επιστημονικής φαντασίας όπως και το Star Wars και το Matrix, αλλά όπως και το κάνουμε...έχουν τεράστιες διαφορές και άλλο περιεχόμενο και υπόβαθρο μεταξύ τους!Αλλού στοχεύουν και αλλιως αναλύονται!

Εν κατακλείδι... μ αρεσει που θες να δεις και το τρίτο μέρος του Cap όταν βγει και καλά να 'μάστε να τα πούμε πάλι το 2016!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 28 Απριλίου 2014 στις 18:05

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Spaceman

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Γιατί και το Alien και το Blade Runner και το Brazil είναι επιστημονικής φαντασίας όπως και το Star Wars και το Matrix, αλλά όπως και το κάνουμε...έχουν τεράστιες διαφορές και άλλο περιεχόμενο και υπόβαθρο μεταξύ τους! Αλλού στοχεύουν και αλλιως αναλύονται!
    Δεν μπορώ να κρατηθώ, καλέ μου φίλε, μου ήρθε αυτόματα ...

2001. Alien. Blade Runner. Brazil. Solaris. Star Wars. The Matrix.
    The Time Has Come.
    Vote For Gravity.

Αυτή είναι καμπάνια για τα βραβεία, ρε πανάσχετοι λομπίστες της συμφοράς!

Υ.Γ. Ευτυχώς που ο Chris Evans μας αδειάζει τη γωνιά ....
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Dr. Iceman Georges; 28 Απριλίου 2014 στις 18:13

12. Likes Chiras365, Above liked this post
    Likes / Thanks
    ^^^ Ξέχασα το 2001!!! Θα βάλω και το Solaris μέσα!
    Ναι, τα παρατάει ο Evans! Αλλά έχει ακόμα τον Cap 3 και τους Eκδικητες 3!

14. Likes Dr. Iceman Georges liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Δε μου αρεσε καθολου η πρωτη ταινια και ξαφνιαστηκα οταν ακουσα σχεδον απο παντου καλα λογια για την δευτερη κι αποφασισα να κρατησω μικρο καλαθι. Τελικα ηταν πολυ ωραια, παρα τα προβληματα που ειχε, οπως
    Spoiler

Η επομενη ταινια ειναι οι Guardians of the Galaxy, σωστα;

16. Thanks Above thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Αυτο σε αντιθεση με τον Κουλσον ειναι απο τα κομιξ και οδηγησε και σε μια πολυ επιτυχημενη εποχη για τον καπτεν...και φυσικα ακολουθει η "καλυτερη ταινια της σεζον"

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας