Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 έως 40 από 78

Θέμα: The Knick Season 1 - Official Discussion Thread

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Ο Michael Nathanson (Side Effects, The Wolf Of Wall Street) προβιβάστηκε ως βασικός χαρακτήρας στη δεύτερη σεζόν του The Knick.

ΠΗΓΗ

2. Thanks t0ny3 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Psofimis
    Likes / Thanks
    Περιμένω την κριτική του Chiras για το finale γιατί....

Αν και γενικά η σειρά είναι μια ωμή-ρεαλιστική εικόνα της εποχής οι περισσότερες εξελίξεις του τελευταίου επεισοδίου ήταν τελείως απρόβλεπτες για μένα.

Τέλος της σεζόν για μια φοβερή νέα σειρά. Τεράστια ανυπομονησία για τη συνέχειά της!

10/10 για την σεζόν στο σύνολό της.

4. Thanks Chiras365 thanked for this post
    Likes t0ny3, eparatos liked this post
    TV Master Το Avatar του/της eparatos
    Likes / Thanks
    Ηρθα να ρίξω μια ματιά στον ένα άρρωστο [Chiras] κι έπεσα πάνω στον άλλο [Psofimis] και μου έφτιαξε το κέφι. Τις τελευταίες μέρες μου έχει αποσπάσει την προσοχή η "Honourable Woman", περίμενα να ολοκληρωθεί για να το δω, είμαι στο 4ο επεισόδιο κι έχω άλλα 4 και μετά θα δω τον Δρ. Θάκερυ, οπότε θα καθυστερήσω λίγο. Περιμένω γκραντ φινάλε, αντάξιο των δημιουργών της σειράς, ο Psofimis έπεσε απ' τα σύννεφα, άρα το επιβεβαιώνει, ο Chiras έχει δει το επσόδιο κι έχει καταπιεί την γλώσσα του...
    Τί έγινε, ρε παιδιά... Μόνο εμείς βλέπουμε "The Knick";
    Ο μηδέν αδικών ουδενός δείται νόμου
    [Αυτός που δεν αδικεί, κανένα δεν χρειάζεται νόμο]
    Αντιφάνης

6. Thanks Chiras365 thanked for this post
    Likes billasvet, Psofimis liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

Time to get better

1.10 - Crutchfield

Το τελευταίο πλάνο της πρώτης σεζόν του The Knick, μία θεμελιώδης ιστορική ειρωνία, όπως κι ένα επισφράγισμα του The Knick εν γένει και της πρωτοφανούς διαδικαστικής μορφής του σεναρίου του, έφερε την εξέλιξη που αποζητούσε από τον πιλότο.

Από το ευφυιές μοντάζ στην μέση περίπου του επεισοδίου, έως και το τέλος, το Crutchfield είναι το αρμοστό φινάλε αυτού του δημιουργήματος, ένα πορτραίτο επιστημονικής και τηλεοπτικής καινοτομίας, της προώθησης του ανθρώπινου σώματος στα άκρα, στη αξιοποίηση του χρώματος του φωτός και του μαύρου.

Είχα καιρό να νιώσω την ιδιοφυία του Soderbergh. Το μοντάζ στην τηλεόραση συνήθως είναι το ''τρίτο'' γράψιμο του σεναρίου και πολλές φορές σώζει σκηνοθέτες και ερμηνευτές. Εδώ, το μοντάζ ολοκληρώνει την σκηνοθεσία, δίνει τον ρυθμό και απελευθερώνει τις μυστικιστικές άγριες ομορφιές της ψυχής του The Knick.

Το Crutchfield είναι η σφραγίδα της σεζόν και μία συναρπαστική αντίφαση του μέλλοντος του The Knick με το μέλλον του ''The Knick''.

Ο Clive Owen είναι πενταδάτος για τα Emmy, το ίδιο ελπίζω και για τον Andre Holland κι ο Soderbergh λογικά θα έχει κατατεθειμένο τον πιλότο για consideration, αν και τα μάτια μου βγήκαν με το 108, και γενικά το τελευταίο κουαρτέτο.

Eparate και Psofimi, ας αρχίσουμε το campaign!

Βαθμολογία Σεζόν: A-

Θέση στο Top-10 μου (ολοκληρωμένων σεζόν) στην σεζόν 2014/2015, μέχρι σήμερα: #3

TV Master Το Avatar του/της eparatos
    Likes / Thanks
    Μια σειρά που θα μπορούσε να είναι Η μούσα, η δική μου, των θεατών, των συντελεστών, των δημιουργών το καμάρι. Ο Soderbergh ξεκίνησε κι έφτιαξε το "The Knick" σαν ολοκληρωμένο έργο [10 επεισοδίων] και ο, ξενερωμένος με τον κινηματογράφο, δημιουργός την κατα-βρήκε και του άρεσε και ζήτησε [και πήρε] άλλη μια σαιζόν. Κάτι μαγικό συνέβει εδώ! Τόσο ξεχωριστό
    Και για να επιστρέψω στην φανατίλα, έχουμε και συνέχεια, βλέπεις... θακ ιζ μπακ! Και "βελτιωμένος" [χάρη στο νέο θαυματουργό φάρμακο της Μπάγιερν]
    Ο μηδέν αδικών ουδενός δείται νόμου
    [Αυτός που δεν αδικεί, κανένα δεν χρειάζεται νόμο]
    Αντιφάνης

Likes / Thanks
    Ελπίζω να μην το σνομπάρουν όπως το Rectify την πρώτη του χρονιά και τουλάχιστον οι Aden Young, Adelaide Clemens, Clive Owen και Steven Soderbergh να πάρουν την υποψηφιότητα.
    Εντάξει το The Honourable Woman θα σαρώσει εύκολα στην κατηγορία του.
    Το Μανχάταν δεν μου γέμισε το μάτι για να το ξεκινήσω αλλά με το βαθμό που του έβαλες δεν μπορώ παρα να το δοκιμάσω.

Το You're the Worst μου άρεσε και μένα γιατί ήταν ιδιαίτερα τολμηρό και γι αυτό το λόγο ακριβώς δεν θα κερδίσει κάτι στα βραβεία. Το Louie πάντως είναι μακράν η καλύτερη σειρά στην κατηγορία του( όποια κι αν είναι αυτή στην αλήθεια). Καμία πρωτότυπη σειρά όμως δεν έχει ελπίδα κόντρα στο Modern Family και το μπούστο της Βεργκάρα δυστυχώς. Ευτυχώς που βραβεύουν τον Λούις Σι Κέι τουλάχιστον.

Το Leftovers ήταν εξαιρετικό επίσης.

Περιμένω τώρα την/το συνέχεια/τέλος των Homeland, Boardwalk Empire, True Detective, Fargο, Sherlock, House of Cards, Justified, Hannibal, Game of Thrones, Mad Men, Penny Dreadful, Outlander και το The Americans για να ξεχωρίσω τα καλύτερα του 2014-2015.

Έχω στα υπόψιν μου τα The Affair και A Young Doctor's Notebook (και το Μανχάταν πια).

Ελπίζω τα Turn, Vikings, Orphan Black, Halt and Catch Fire και Black Sails να ανέβουν ένα επίπεδο παραπάνω.

Στα παραπάνω δεν ξέρω αν ανήκουν τα The Good Wife και το Orange is the new Black γιατί αν και έχουν καλές κριτικές εμένα δεν μου άρεσαν αρκετά για να τα συνεχίσω μετά απο 5-6 επεισόδια..

Εσύ Chiras μπορεί να βασανίζεσαι για να βγάλεις ένα Τοπ 5 με βαθμολογίες αλλά εγώ τα είπα απλά όλα και ξαλάφρωσα.

10. Likes t0ny3, Chiras365 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Μόνο εμείς βλέπουμε "The Knick";
    Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε (με το μαλακό) αλλά μόλις τώρα έπεσα ''πάνω σας'' και ούτε που είχα ιδέα για τη σειρά. Το ακόμη πιο περίεργο είναι που δεν ήξερα ότι παίζουν ονόματα όπως του Σόντεμπεργκ και του Όουεν!
    Επειδή όμως έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα άτομα που βλέπεω να σχολιάζουν, το βάζω μπρος από αύριο(σήμερα το μενού έχει TWD & HL).
    Εψανχα για κάτι καινούργιο και δυνατό και πήγα κι έπεσα πάνω στο Forever. Καλά να πάθω.
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

12. Likes t0ny3, eparatos, Psofimis, Chiras365 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GrigD
    Likes / Thanks
    δεν έβρισκα χρόνο να βάλω κάτω τις σκέψεις μου σε κάθε επεισόδιο που παρακολουθούσα αλλά είναι αμαρτία να μην δώσω το στίγμα μου σε αυτό το αριστούργημα!

το The Knick είναι συγκλονιστικό, συναρπαστικό και ένα εφυέστατο ψυχογράφημα χαρακτήρων που σε άλλες σειρές κάνουμε σεζόν ολάκερες για να δούμε μία αντίστοιχη εξέλιξη κι όμως ΑΥΤΗ η σειρά χρειάστηκε μόνο 10 επεισόδια.

Γνωστός κι ο Cliff Martinez για τις μουσικές, κατά βάση ηλεκτρονικές, δημιουργίες του που πραγματικά με δεν πίστευα πως ταίριαξε αυτή η μελωδία με το αντικείμενο που παρακολουθούσα, πολλά συγχαρητήρια!

τον Soderbergh, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις, ποτέ δεν τον είχα σε υπόληψη, στο The Knick έδωσε ρέστα και τα πήρε πίσω και σε συνδυασμό με το μοντάζ και την φωτογραφία το σύνολο της ποιότητας ξεπέρασε το ταβάνι!
    όσο για τον Clive Owen, αγαπημένος ηθοποιός, αλλά τα τελευταία χρόνια χανόταν όλο και περισσότερο, είχα να δω αξιομνημόνευτη ερμηνεία του νομίζω από το Children of Men, τελικά έκανε την καλύτερη επιλογή που μπορούσε, το γύρισε στην τηλεόραση κι έδωσε την ερμηνεία της ζωής του, πρέπει να πάρει βραβειο οπωσδήποτε!

ΥΓ η τελευταία σκηνή, αυτό το grand finale, η τραγικότερη ειρωνεία που μπορούσε να υπάρξει στη σειρά και αυτή η ανατριχιαστική στιγμή σίγουρα θα μου μείνει μέχρι την πρεμιέρα της επόμενης σεζόν!

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    1x01 "Method and Madness"

Το Cinemax μετα απο δυο επιτυχημενες action packed σειρες, Strike Back και Banshee, αποφασιζει να ασχοληθει με κατι πιο δραματικοm ιατρικο και περιοδικο. Γενικοτερα κατι πιο κουλτουροποιοτικο, διαφορετικο απο το μεχρι τωρα υφος του. Οντας αδερφακι του HBO, η επιλογη του The Knick μοιαζει βγαλμενη απο τις συχνοτητες του HBO.

Προκειτα για μια αξιοπροσεκτη προσπαθεια, με το ονομα του Steven Soderbergh πισω απο την καμερα, μετα απο την αποχωρηση του απο τον κινηματογραφο να ιντριγκαρει και τον Clive Owen να αποδεικνυει για μια ακομη φορα την ανθηση της τηλεορασης, αφου ολο και περισσοτεροι μεγαλοι ηθοποιοι του κινηματογραφου στρεφονται προς αυτην.

Λιγο σκληρο και ωμο θα το χαρακτηριζα ως προς τις ιατρικες του εικονες. Αρκετοι ισως τις βρουν αποκρουστικες ή αηδιαστικες, αφου η καμερα παραμενει σταθερη, καθως το νυστερι εισχωρει στο γυμνο σωμα, δημιουργει την τομη, τα οργανα βλεπουν το φως του πλανου και η αιμοραγια ξεκιναει. Αν και τα περισσοτερα ιατρικα μου ακουγονται κινεζικα, η μοναδικη μου ενασχοληση με ιατρικη σειρα ειναι το House M.D., η εποχη και η εξελιξη της τοτε ιατρικης επιστημης με προτρεπουν να παρακολουθησω τη συνεχεια. Ενα στοιχειο που περιμενω με ενδιαφερον να θιχτει ειναι ο ρατσισμος και τα πρωτα του σημαδια εγιναν αντιληπτα απο το πρωτο κιολας επεισοδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την t0ny3; 24 Οκτωβρίου 2014 στις 14:54

Likes / Thanks
    Πάει και ο Tony3.
    Να περάσει ο επόμενος παρακαλώ!

16. Likes t0ny3, Chiras365 liked this post
Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας