Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 71 έως 80 από 103

Θέμα: Outlander Season 1 - Official Discussion Thread

TV Master Το Avatar του/της Psofimis
    Likes / Thanks
    Το πρώτο μισό της σεζόν το είδα ευχάριστα αλλά απο το πρώτο επεισόδιο του δεύτερου μισού άρχισα να κουράζομαι και να σκιπάρω σκηνές.
    Η παραγωγή είναι εξαιρετική σε όλα της. Φοβερά κοστούμια, σκηνικά κλπ.
    Η σκηνοθεσία πάρα πολύ καλή. Πανέμορφα πλάνα της Σκωτίας.
    Οι ερμηνείες επίσης. Πολύ καλό το κάστινγκ σε όλους τους σημαντικούς χαρακτήρες.
    Ακόμα και η μουσική είναι καταπληκτική.

Αλλά το σενάριο το παρατράβηξαν. Έχουν περάσει χρόνια απο τότε που διάβασα το βιβλίο, το οποίο μου είχε αρέσει αρκετά αν και ήταν στο κατάλογο romance γιατί είναι πολύ "unisex" η ιστορία, αλλά πραγματικά δεν θυμάμαι να έκοψαν και κάτι απο ένα βιβλίο 900 σελίδων. Τα έβαλαν όλα και η πυκνότητα σε λεπτομέρειες που δεν με κούρασε στο βιβλίο με κούρασε στη τηλεόραση. Πολλές σκηνές άρχιζαν να μοιάζουν με filler και τις προσπερνούσα για να προχωρήσει η ιστορία. Ίσως γι αυτούς που δεν διάβασαν το βιβλίο και δεν ξέρουν τι θα γίνει στη συνέχεια να μην τους νοιάζει και τόσο. Δεν ξέρω...

Στο Game of Thrones παραπονιόμαστε που κόβουν πάρα πολλά απο τα βιβλία και πως τα 10 επεισόδια δεν είναι αρκετά για κάθε βιβλίο. Στο Outlander έγινε το ακριβώς αντίθετο. Νομίζω θα ήταν πολύ καλύτερη με 10-12 επεισόδια αντί για 16.

Μπράβο πάντως που την ανανέωσαν γιατί το 2ο βιβλίο είναι πολύ καλύτερο και δεν επικεντρώνεται αποκλειστικά στον Τζέιμι και την Κλερ..

Edit: Σχεδόν ταυτόχρονα ποστάραμε auron12 και συμφωνούμε. Ναι όντως υπάρχουν και στο βιβλίο αυτές οι σκηνές αλλά άλλο να τις διαβάζεις κι άλλο να τις βλέπεις σε όλο τους το μεγαλείο. Για μένα που έχω δει χειρότερα στο πχ GoT δεν με πειράζει αλλά για τις γυναίκες/κορίτσια που προορίζονταν βασικά το σόου ίσως ήταν λίγο too much. Ο Ronald D. Moore σεβάστηκε απολύτως το βιβλίο και οι fans της συγγραφέως θα έμειναν σίγουρα ευχαριστημένες/οι αλλά για τους casual viewers ίσως να κούρασε όλη αυτή η λεπτομέρεια και ο αργός ρυθμός όπως κι εμένα...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Psofimis; 31 Μαΐου 2015 στις 23:21

2. Thanks auron12 thanked for this post
    Likes t0ny3 liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    ειδα το φιναλε...το οποιο σε σημεια με εκνευρισε αλλα υποθετω δεν εχω δικαιωμα να παραπονεθω γιατι ηξερα που εμπλεκα...η παραγωγη παντως ειναι πολυ ψηλης ποιοτητας...ισως επιστρεψω για τη δευτερη σεζον.!

4. Likes t0ny3 liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks

TV Guru! Το Avatar του/της alexandra16
    Likes / Thanks
    Η σειρά μου άρεσε στο σύνολο της πάρα πολύ και κατάφερε να γίνει μια από τις αγαπημένες μου. Η παραγωγή της άψογη, οι ερμηνείες όλες πολύ καλές και μου άρεσε πάρα πολύ η όλη ατμόσφαιρα του 18ου αιώνα που είχε δημιουργήσει.

Παρόλα αυτά, είναι δύσκολη σειρά κι ας μη της φαίνεται από την αρχή. Δύσκολη με την έννοια ότι ώρες ώρες έχει κάποιες σκληρές σκηνές με αποκορύφωμα φυσικά το φινάλε. Ήμουν όλη την ώρα με έναν μορφασμό πόνου και λύπησης με αυτά που έβλεπα. Ναι μεν, είχα διαβάσει γι αυτό που θα γινόταν και πίστευα ότι ήμουν προετοιμασμένη,αλλά εκεί που νόμιζα ότι θα ήταν μια δύσκολη σκηνή μερικών λεπτών,κατέληξε να είναι το μισό επεισόδιο.

Πολύ μισητός χαρακτήρας αυτός ο Τζακ Ράνταλ. Αυτός και ο Ραμσει του got....εύχομαι και οι 2 να έχουν αργό και βασανιστικό θάνατο,δεν είναι άνθρωποι!!
    Πάντως ήθελα να τελειωσουμε με τον Ράνταλ αυτή τη σαιζόν. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και δε ξέρω τι γίνεται στη συνέχεια με αυτόν,αλλά δε ξέρω αν θα αντέξω να τον ξαναδώ να κάνει τα δικά του και στη 2η σαιζόν. Αηδίαζω και μόνο που τον βλέπω.

Συνεχίζω εννοείται με τη 2η σαιζόν, καθώς με εξαίρεση το φινάλε την αγάπησα τη σειρά.Νοιάζομαι για τους χαρακτήρες κι ελπίζω να είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα γι αυτούς του χρόνου. Όσο για τη Κλερ δε ξέρω τι σκοπεύει να κάνει.
    Spoiler

Psofimis, αξίζει να διαβάσω τα βιβλία?? Ή είναι καλύτερα να βλέπω τη σειρά χωρίς να ξέρω τίποτα??

7. Thanks Psofimis thanked for this post
    Moderator Το Avatar του/της GrigD
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την alexandra16 Εμφάνιση Δημοσίευσης

Πολύ μισητός χαρακτήρας αυτός ο Τζακ Ράνταλ.

δεν σκόπευα να σχολιάσω αλλά το παραπάνω κουότ με ανάγκασε

το βιβλίο (δεν το έχω διαβάσει) και μάζι και η σειρά (που λένε ότι είναι πολύυυυυ πιστή μεταφορά του βιβλίου) πρόκειται για ένα καλογυρισμένο άρλεκιν και τίποτα παραπάνω... στις επίμαχες σκηνές σεξ του κεντρικού ζεύγους, που περιείχε όλες τις φαντασιώσεις μιας γυναίκας, φανταζόμουν και την ωραιοποιημένη περιγραφή που θα έκανε η κυρά συγγραφέας στα βιβλία κι μονολογούσα "τελικά άρλεκιν βλέπω"... τζάμπα οι προσδοκίες μου για πολιτικές ίντριγκες και ιστορικές μάχες!

κι επιστρέφω στην παράθεση! αφού πρόκειται για άρλεκιν πως θα δεχτεί ο θεατής τον 2ο γάμο της Κλαιρ, με τον παίδαρο φυσικά, αν δεν μισήσει ο θεατής τον πρόγονο του 1ου άντρα της που του είναι φτυστός! ε αν είναι δυνατόν!!!

ΥΓ κρίμα για τον Μουρ, που λόγω του bsg τον έχω σε εκτίμηση, που κάθισε και ασχολήθηκε με ρομάντζο εποχής

9. Likes ATHENA1971, t0ny3 liked this post
    TV Master Το Avatar του/της edesp
    Likes / Thanks
    Psofimis, αξίζει να διαβάσω τα βιβλία?? Ή είναι καλύτερα να βλέπω τη σειρά χωρίς να ξέρω τίποτα??
    Απ' όσο ξέρω, μόνο τα δυο πρώτα βιβλία της σειράς έχουν εκδοθεί στα ελληνικά (χωρισμένα σε 2 τόμους το καθένα λόγω όγκου). Τα υπόλοιπα βιβλία είναι στα αγγλικά (περίπου 900 σελίδες το καθένα).
    Προσωπικά, πριν από αρκετά χρόνια είχα διαβάσει τα πρώτα 6 ή 7 βιβλία, αλλά μετά βαρέθηκα και τα παράτησα.
    Εφόσον η σειρά ακολουθεί πιστά τα βιβλία (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), θα σου πρότεινα να δεις τη σειρά καλύτερα... Δεν χάνεις και τίποτα!

11. Thanks Psofimis, alexandra16 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Και εγώ σαν την edesp είχα διαβάσει 4-5 βιβλία πριν απο χρόνια στα αγγλικά και μετά το παράτησα. Τα πρώτα 2-3 είναι καταπληκτικά ακόμα και για μένα που είμαι άνδρας γιατί εκτός τους ρομαντικού κομματιού η συγγραφέας κάνει φοβερή δουλειά στην παρουσίαση της εποχής/ων (λόγω ταξιδιών στο χρόνο) και εκτός της Κλαιρ παίρνει ανάλογο χρόνο και ο Τζέιμι στα επόμενα βιβλία και έτσι δεν βρίσκεσαι πάντα στο μυαλό μιας γυναίκας. Εσύ που είσαι και κοπέλα δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς καθώς αυτή η σειρά είναι μακρααααααααάν η καλύτερη ρομαντική περιόδου στη λογοτεχνία και το 2ο βιβλίο είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο της σειράς καθώς μπαίνουν 2 ακόμη σημαντικότατοι πρωταγωνιστές στην ιστορία της σειράς ως σύνολο και έτσι αξίζει να το διαβάσεις. Το θέμα είναι πως η μεταφορά στην τηλεόραση είναι ακριβέστατη και έτσι δεν έχει νόημα να πας και να αγοράσεις το βιβλίο αν μπορείς να περιμένεις 6-8 μήνες μέχρι την επόμενη σεζόν.

Γι αυτούς/ες που χαλάστηκαν με τη σειρά για διάφορους λόγους όπως :

- Μόνο ένα βασικό ρομαντικό ζευγάρι (Κλαιρ/Τζέιμι)
    - Μόνο Σκωτία 17ου αιώνα
    - Μικρή επιρροή των χαρακτήρων σε σημαντικά ιστορικά γεγονότα/πρόσωπα
    - Τεράστια δόση του Ράνταλ

Θα πρέπει να ξέρουν πως θα αποζημιωθούν αν συνεχίσουν την σειρά στην 2η σεζόν.

13. Thanks alexandra16 thanked for this post
    Likes edesp liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της alexandra16
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την GrigD Εμφάνιση Δημοσίευσης
    δεν σκόπευα να σχολιάσω αλλά το παραπάνω κουότ με ανάγκασε

το βιβλίο (δεν το έχω διαβάσει) και μάζι και η σειρά (που λένε ότι είναι πολύυυυυ πιστή μεταφορά του βιβλίου) πρόκειται για ένα καλογυρισμένο άρλεκιν και τίποτα παραπάνω... στις επίμαχες σκηνές σεξ του κεντρικού ζεύγους, που περιείχε όλες τις φαντασιώσεις μιας γυναίκας, φανταζόμουν και την ωραιοποιημένη περιγραφή που θα έκανε η κυρά συγγραφέας στα βιβλία κι μονολογούσα "τελικά άρλεκιν βλέπω"... τζάμπα οι προσδοκίες μου για πολιτικές ίντριγκες και ιστορικές μάχες!

κι επιστρέφω στην παράθεση! αφού πρόκειται για άρλεκιν πως θα δεχτεί ο θεατής τον 2ο γάμο της Κλαιρ, με τον παίδαρο φυσικά, αν δεν μισήσει ο θεατής τον πρόγονο του 1ου άντρα της που του είναι φτυστός! ε αν είναι δυνατόν!!!

ΥΓ κρίμα για τον Μουρ, που λόγω του bsg τον έχω σε εκτίμηση, που κάθισε και ασχολήθηκε με ρομάντζο εποχής

Επειδή ο Τζακ Ρανταλ είναι αντιπαθέστατος, δε σημαίνει ότι καταδικάζω και βάζω στην ίδια μοίρα και τον απόγονο του επειδή έχει την ίδια φάτσα.
    Απ'όσο έχουμε δει είναι 2 τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες έτσι κι αλλιώς. Απλά βρίσκεται σε άλλη χρονική περίοδο,.Αν ποτέ βρεθούν στην ίδια, τότε θα μας απασχολήσει κι αυτός.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την edesp Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Απ' όσο ξέρω, μόνο τα δυο πρώτα βιβλία της σειράς έχουν εκδοθεί στα ελληνικά (χωρισμένα σε 2 τόμους το καθένα λόγω όγκου). Τα υπόλοιπα βιβλία είναι στα αγγλικά (περίπου 900 σελίδες το καθένα).
    Προσωπικά, πριν από αρκετά χρόνια είχα διαβάσει τα πρώτα 6 ή 7 βιβλία, αλλά μετά βαρέθηκα και τα παράτησα.
    Εφόσον η σειρά ακολουθεί πιστά τα βιβλία (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), θα σου πρότεινα να δεις τη σειρά καλύτερα... Δεν χάνεις και τίποτα!
    900 σελίδες το κάθε βιβλιο???τα πρώτα 6 ή 7?? υπάρχουν κι άλλα δηλαδή?? ο μαι γκοντ!! Ντάξει, καλή είναι και η σειρά

15. Likes edesp liked this post
    Likes / Thanks
    900 σελίδες το κάθε βιβλιο???τα πρώτα 6 ή 7?? υπάρχουν κι άλλα δηλαδή?? ο μαι γκοντ!! Ντάξει, καλή είναι και η σειρά
    800 σελίδες το λιγότερο για κάθε βιβλίο. Το 5ο πχ αποτελείται.... απο 1500 σελίδες...
    Ο μέσος όρος είναι δηλαδή +1000 σελίδες για 8 βιβλία της βασικής σειράς και 3 έξτρα μιας spin off.
    Ακόμα και αν ερωτευτείς τους χαρακτήρες και την ιστορία τους η σειρά ως σύνολο είναι τεράστια ακόμη και για "επαγγελματία" αναγνώστη...

17. Likes edesp liked this post
    TV Master Το Avatar του/της edesp
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Psofimis Εμφάνιση Δημοσίευσης
    800 σελίδες το λιγότερο για κάθε βιβλίο. Το 5ο πχ αποτελείται.... απο 1500 σελίδες...
    Ο μέσος όρος είναι δηλαδή +1000 σελίδες για 8 βιβλία της βασικής σειράς και 3 έξτρα μιας spin off.
    Ακόμα και αν ερωτευτείς τους χαρακτήρες και την ιστορία τους η σειρά ως σύνολο είναι τεράστια ακόμη και για "επαγγελματία" αναγνώστη...
    Πω πω!! Έχεις δίκιο! Είχα απωθήσει από τη μνήμη μου τον αριθμό των σελίδων... Έριξα τώρα μια ματιά και πράγματι το 4ο και το 5ο είναι 1.400+ σελίδες...
    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Psofimis. Το δεύτερο βιβλίο είναι ίσως το καλύτερο της σειράς και είμαι σίγουρη ότι και η δεύτερη σεζόν της σειράς θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα!

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας