Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 έως 23 από 23

Θέμα: Revolution 2x22 - Declaration of Independence

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    22 Χρήστες
    6,2

για να ψηφήσετε
    2x22
    Declaration of Independence

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Οι Miles, Charlie και Monroe σχεδιάζουν επίθεση στους Πατριώτες αλλά πρέπει να καταστρώσουν ένα νέο και επικίνδυνο σχέδιο για να αποτρέψουν τον πόλεμο μεταξύ Καλιφόρνιας και Τέξας.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    21/05/2014 - 19:00
    GMT -5
    22/05/2014 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    to telos tis seiras gia na dosei telos stin istoria se leei comics! diavasa idi to proto tha to vrite k sti selida tis seiras sto fb. edaksi den m leei k kati auto pou ekanan einai san na sou deinoun to senario na diavaseis to telos...toulaxiston tha mas lisoun tis apories etsi gia to gamoto tis ipotheseis pou to vlepame 2 xronia!
    spiros#27

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Είχα μεγάλο απωθημένο που δεν είχα καταφέρει ποτέ να τσεκάρω τη συγκεκριμένη σειρά, ενώ βρισκόταν πάντα στη λίστα μου. Φυσικά και γνώριζα για τις μέτριες έως και πολύ κακές κριτικές, αλλά σε τέτοιες θεματολογίες δεν αντιστέκομαι, έστω κι αν πέρασαν αρκετά χρόνια.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Έχουμε μία κλασική περίπτωση σειράς με sci-fi στοιχεία στην μετά Lost εποχή. Ήταν η περίοδος που το κάθε κανάλι, ο κάθε κριτικός και ο κάθε τηλεθεατής έψαχνε το νέο Lost, όχι βέβαια πως δε συνεχίζεται ακόμη και σήμερα με βασικό παράδειγμα την περσινή αποτυχία του The Crosssing. Το Revolution είναι μια σειρά που ξεκίνησε με μια ενδιαφέρουσα ιδέα σε ένα post apocalyptic σκηνικό. Το μεγάλο λάθος ήταν η κακή επιλογή ηθοποιών σε κάποιους ρόλους, ενώ το γράψιμο ακόμη και χαρακτήρων με αξιόλογους ηθοποιούς δε βοηθούσε. Το ξεπερασμένο επίσης φορμάτ των full season οδήγησε σε αρκετές κοιλιές και έχασε τηλεθέαση. Πάντως θεωρώ μετά το mid-season της πρώτης σεζόν η σειρά βρήκε το χαρακτήρα της και βελτιώθηκε αισθητά.

Η πρώτη σεζόν αν και είχε το μυστήριο για την εξαφάνιση της ενέργειας, είχε θέμα με τους villains, κι όπως ανέφερα ξεκίνησε πολύ νωθρά στα πρώτα 9 επεισόδια. Πάντως έδωσε γρήγροα κάποιες απαντήσεις, με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε μία εντελώς διαφορετική και ανανεωμένη δεύτερη σεζόν, όπου η ενέργεια έχει αποκατασταθεί. Στη δεύτερη σεζόν αλλάζουμε σκηνικό, εξαφανίζεται το μυστήριο και πάμε σε εμφυλίους πολέμους. Αυτή η αλλαγή βοήθησε να γίνει λίγο πιο σοβαρή η σειρά στο σενάριο και να σωθούν κάποιοι χαρακτήρες, όπως για παράδειγμα ο Μονρό. Παράλληλα αναπτύσσουν ένα story με τους νανίτες το οποίο όμως ποτέ δεν κατάφερε να ολοκληρωθεί.

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε η σειρά και θεωρώ πως κακώς έγινε δέκτης τόσο σκληρών κριτικών. Κρατάω στοιχεία και από τις δύο σεζόν, ενώ για μένα το ιδανικό σενάριο θα ήταν να βλέπαμε έναν συνδυασμό της πρώτης σεζόν με το μυστήριο της και τον εμφύλιο της δεύτερης σεζόν. Οι νανίτες αν και εντυπωσιακοί ως θεματολογία δεν με έπεισαν.

Αν και δε θεωρείται ως μεγάλο κοπλιμέντo, απόλαυσα πολύ περισσότερο το Revolution από ότι τις τελευταίες σεζόν του The Walking Dead.

Τη σειρά θα τη χαρακτήριζα ως ένα συνδυασμό The Walking Dead (λόγω post apocalyptic σκηνικού), Jericho (λόγω του εμφυλίου στη δεύτερη σεζόν) και Lost (λόγω μυστηρίου και μεταφυσικών στοιχείων).

Πιστεύω με μία μικρή τρίτη σεζόν θα ήμουν ικανοποιημένος για το κλείσιμο. Οι σεναριογράφοι όμως μάλλον είχαν στο μυαλό τους μεγαλύτερο πλάνο και τελικά δεν τους βγήκε.

TV Guru! Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Την ολοκλήρωσα και εγώ σήμερα τη σειρά, ωραία ήταν, μου άρεσε αλλά το τέλος μου το χάλασε, δυστυχώς!

Ένα μικρό πρόλογο, πριν ξεκινήσω το σχολιασμό της! Όταν είχε κάνει πρεμιέρα η σειρά αυτή, το 2012, είχα δει 1-2 επεισόδια τότε αλλά δεν θυμάμαι για πιο λόγο τη σταμάτησα και δεν την συνέχισα, βέβαια πάντοτε την είχα στο μυαλό μου έτσι ώστε κάποια στιγμή να την ολοκληρώσω και έτσι και έγινε!

Ωραία σειρά ήταν, δεν μπορώ να πω, αλλά με κακό τέλος, βασικά πήγαιναν και για άλλη ή άλλες σεζόν και κάτι μάλλον δεν τους βγήκε και έτσι κόπηκε απότομα, πάντως αν συνέχιζε θα είχε ενδιαφέρον!

Οι χαρακτήρες είχαν δυνατή χημεία μεταξύ τους, μου άρεσε πολύ η κεντρική ομάδα και ο τρόπος που έλυναν τα προβλήματα τους και ήταν ο ένας δίπλα στον άλλον συνέχεια σε τόσο περίεργες και δύσκολες συνθήκες! Τα εφέ της σειράς ήταν ωραία, όπως και οι μάχες ήταν αρκετά αληθοφανής θα έλεγα, βέβαια υπήρχαν και κάποια κενά σε αυτές, αλλά τέλος πάντων!

Μία ειδική αναφορά, θα ήθελα να κάνω, στη Τσάρλι, η ηθοποιός που την ενσάρκωσε, η Tracy Spiridakos ήταν απλά μία κούκλα, πολύ μου άρεσε και με ελληνικές ρίζες παρακαλώ πολύ!
    Μου άρεσε ο ρόλος που της δόθηκε, ειδικά στη δεύτερη σεζόν, ήταν πιο ηγετικός και είχε περισσότερο ενεργό ρόλο στη πορεία της ιστορίας, βέβαια και στη πρώτη σεζόν πολύ σημαντική ήταν!

Α, ρε πατρίδα τι κοριτσάρες βγάζεις!!

Αυτά λοιπόν για τη σειρά, μετά από χρόνια κατάφερα και την είδα!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας