Σελίδα 6 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 4567816 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 έως 60 από 287

Θέμα: Game of Thrones 4x08 - The Mountain and the Viper

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    144 Χρήστες
    9,0
    για να ψηφήσετε
    4x08
    The Mountain and the Viper

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Τα κίνητρα του μικροδάχτυλου βρίσκονται υπό αμφισβήτηση ενώ ο Ράμσι προσπαθεί να δείξει στο πατέρα του την αξία του. Η τύχη του Τύριον έχει αποφασιστεί.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    01/06/2014 - 20:00
    GMT -5
    02/06/2014 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Master Το Avatar του/της ojosdebrujo
    Likes / Thanks
    Δεν ξέρω πώς να χαρακτηρίσω το επεισόδιο γι' αυτό αποφεύγω να βαθμολογήσω.

Επειδή μόλις το είδα, το μόνο που μπορώ πω είναι πως ο Μάρτιν είναι πολύ μεγάλο @ρχίδι. Ήταν ανάγκη να πεθάνει; Και να πεθάνει έτσι; Ο Μάρτιν πρέπει να έχει πολλά ψυχολογικά. Νομίζω πως η σκηνή με τα σκαθάρια ήταν καθαρά η αυτοκριτική του Μάρτιν. Αυτός είναι το καθυστερημένο που σκοτώνει τα σκαθάρια χωρίς λόγο.

Κρίμα ρε Όμπερυν. Ήσουν ωραίος και ζούσες όπως γούσταρες. Τέτοιος θάνατος δεν σου άξιζε. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς στον π@υτσο γίνεται να καρφώσουν κάποιον τόσες φορές, ακόμα και στο στήθος και να συνεχίσει να ζει. Ελπίζω το μ@λ@κισμένο βουνό να υποκύψει στα τραύματά του. Αλλά και να ψοφήσει, τι χαρά να πάρεις; Αφού δεν θα ζει ο Όμπερυν να το δει. Σκατά και απόσκατα. Έχουμε που έχουμε τα δικά μας, βλέπουμε κι αυτό και γινόμαστε ακόμα πιο σκατά. Άντε πηδήξου Μάρτιν. Ήδη με αυτά που κάνει, θεωρώ δεδομένο ότι θα αποκεφαλίσουν τον Τύριον. Να ζήσουμε να τον ξεχάσουμε κι αυτόν. Μ@λ@κ@ Μάρτιν.
    “Common sense is merely the deposit of prejudice laid down in the human mind, before the age of 18.”

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την auron12 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οκ εχεις δικιο απλα ηθελα να πω τον πονο μου που τον κρατουσα καιρο τωρα....
    ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΠΟΙΛΕΡ ΣΤΟ ΛΙΝΚ
    ΕΔΩ μιλάμε για τα επεισόδια ελεύθερα χωρίς σποιλερ κτλ όσοι έχουμε διαβάσει τα βιβλία.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

4. Thanks auron12, ojosdebrujo, greekie thanked for this post
    Likes patrickdrd liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της gate13
    Likes / Thanks
    Πείτε με ό,τι θέλετε. Ούτως ή άλλως ο καθένας αλλιώς παίρνει μέσα του οτιδήποτε. Η σκηνή με τα σκαθάρια είναι απ' τις πιο αληθινές και ρεαλιστικές και αγαπημένες μου σκηνές, σίγουρα. Την λάτρεψα. Ειδικότερα επειδή είναι των συγκεκριμένων δύο αδερφιών. Αυτή τη φορά κι ο Τζέιμι έδωσε ρεσιτάλ λέγοντας απλώς τα απαραίτητα. Ακόμη και δοκίμιο θα μπορούσα να γράψω πάνω της.

Το 8ο επεισόδιο, ήταν ένα κάρο γρήγορες εξελίξεις. Από την άλλη (σε αντίθεση με πολλούς εδώ) κάποια στιγμή είδα πως έχουν περάσει 25 λεπτά επεισοδίου και νόμιζα πως έβλεπα ώρες ολόκληρες.

Το πιο λολ, που θέλω να γράψω τώρα, πριν το ξεχάσω, γιατί αύριο (να έρθει κι ο Ρέμπεν χαχα) θα μιλήσουμε για τις εξελίξεις, είναι πως είχε πλανάκι του χάρτη μέσα στη σειρά πέρα απ' τα κρέντιτς (παρακολουθούν το φόρουμ μας μάγκες) χαχα
    Only the ladder is real..

6. Likes electra_yoga, Harkonnen, Reben, kKKK, pelvino liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks

το γέλιο της τρελής αρχικά , λογικά θα το ξημερώσουμε σήμερα θα μας τρελάνει αυτος

8. Thanks natasssa thanked for this post
    Likes electra_yoga, ~Dr.House~, Reben liked this post
    TV Master Το Avatar του/της neon50
    Likes / Thanks
    Ρε με δουλεύετε; Απίστευτη η ιστορία με τα σκαθάρια και κόλλαγε τέλεια γιατί ακριβώς το ίδιο πράμα έκανε και το βουνό στον Όμπεριν..

Απίστευτο επ, δεν ξέρω πως θα το ξεπεράσουν την επόμενη βδομάδα μιας και το 9ο είναι πάντα γεμάτο αίμα..
    Scoobies.

Newbie Το Avatar του/της Έστερ
    Likes / Thanks

Cry

Όχι ρε Μάρτιν.....γιατίιιιι;;;;;;
    Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω...Το σκεφτόμουνα φυσικά και αυτό το ενδεχόμενο αλλά μας πόρωσε τόσο πολύ ο Όμπεριν στη μάχη που λέω επιτέλους θα γίνει η ανατροπή και θα ζήσει το είδωλο

http://24.media.tumblr.com/dfe2d120f...6v6ro1_400.gif
    Respect

Όσο για το υπόλοιπο επεισόδιο, δεν τρελάθηκα είναι η αλήθεια, αλλά μ'αρέσει πολύ το δίδυμο Σάνσα-Littlefinger και νομίζω ότι θα μεγαλουργήσουν μαζί. Άρυα και Σκύλος επίσης φοβερό δίδυμο, χωρίς όμως κάποια τόσο ενδιαφέρουσα σκηνή σε αυτό το επεισόδιο. Τώρα μένει να δούμε τι θα απογίνει ο Τυριον...

(Edit: αν μπορεί καποιος admin να φτιαξει το gif γιατί δεν ξέρω πως εμφανίζεται κανονικά )

11. Likes kKKK liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Επίσης ο ανώμαλος πιστεύω θα 'φάει' στα επόμενα 2 άλλον έναν συμπαθή χαρακτήρα τον 'Σκύλο'.Δεν είναι τυχαίο που η Άρυα του υπενθύμισε πάλι ότι έπρεπε να του το καυτηριάσει το τραύμα στον λαιμό του.

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Οι στρατιώτες συλλαμβάνουν τη νεαρή γυναίκα και την δένουν σε έναν πάσσαλο. Ο διοικητής τους συγκεντρώνει τους εξαθλιωμένους κατοίκους της κατεχόμενης περιοχής και με ύφος χιλίων καρδιναλίων βγάζει έναν λόγο του στιλ: "εγώ, σας φέρθηκα ωραία, αλλά δεν κάθεστε φρόνιμα και τώρα θα σας δείξω εγώ, θα δείτε τι θα πάθετε". Πλησιάζει την αιχμάλωτη, βγάζει ένα μαχαίρι και της κόβει το λαρύγγι. Στη συνέχεια σκουπίζει το αίμα απ΄το μαχαίρι με ένα κομμάτι ύφασμα που της είχε δώσει ο αγαπημένος της και κοιτάζοντάς την να ξεψυχά γεμάτος αλαζονεία μονολογεί: "Και τώρα ας έρθει να με βρει αυτός ο αχρείος".

Και ήρθε. Προσποιούμενος οτι θα παραδοθεί εμφανίζεται πάνω στο άλογό του με τα χέρια πίσω απ' το κεφάλι. Οι φρουροί των πλησιάζουν και αρπάζουν τα χαλινάρια. Και πάνω που έχουν πιστέψει οτι επιτέλους έπιασαν τον επαναστάτη, ξεκινά η επίθεση. Ο επαναστάτης, με την εικόνα της νεκρής του αγάπης να του θολώνει το μυαλό, ορμά με μανία πάνω στους εχθρούς του σκοτώνοντας τον έναν μετά τον άλλο. Από πίσω οι σύντροφοί του εμφανίζονται και ξεκινούν ομαδική επίθεση και καταλαμβάνουν το οχυρό. Στην κορυφή του λόφου, ο διοικητής παρακολουθεί λερώνοντας τα σώβρακά του. Οι επαναστάτες τον περικυκλώνουν και περιμένουν τον αρχηγό τους. Εκείνος πλησιάζει τον διοικητή, τον κοιτάζει στα μάτια, τον κατεβάζει απ' το λόφο με τις κλωτσιές και τον στήνει στον ίδιο πάσσαλο που σκότωσε την αγαπημένη του. Τον κοιτάζει ξανά στα μάτια, βγάζει το μαχαίρι και του σκίζει το λαιμό απο άκρη σ'άκρη.

Παραθέτω τα λόγια απ'τον ανατριχιαστικό μονόλογο εκδίκησης της παραπάνω σκηνής:

William Wallace said:
    "

"
    Την αγαπώ πολύ αυτήν την ταινία (και όχι, δεν είχε χαρούμενο τέλος). Εύχομαι να την είχε δει και πρίγκιπας του Ντορν.

"Αν τη σκότωσε το Βουνό, ο πατέρας σου τον διέταξε. Πες στον πατέρα σου ότι βρίσκομαι εδώ.
    Και πες του ότι δεν πληρώνουν μόνο οι Λάννιστερ τα χρέη τους"

Ο Όμπερυν δεν είναι απ' αυτούς που λένε λίγα. Δεν είναι ο άντρας ο πολλά βαρύς και ασήκωτος, ο σοβαρός, ο μετρημένος και λακωνικός. Τα λέει ρε παιδί μου, δεν τα κρατάει μέσα του για να τον κατατρώνε. Είναι πολύ αυθόρμητος, ντόμπρος και ειλικρινής. Αν έχει κάτι να σου πει θα στο πετάξει στα μούτρα. Και θα φροντίσει να στο πει με κάθε δυνατό τρόπο, ώσπου να καταλάβεις οτι δεν είναι εκείνος που φοβάται την αλήθεια. Ούτε τα στερεότυπα φοβάται. Αγάπησε μια μπάσταρδη και την έβαλε κορόνα στο κεφάλι του. Δεν πέρασε ποτέ κρυφά την πόρτα του πορνείου, ούτε έκρυψε ποτέ τι κάνει κέφι στο κρεβάτι του. Ο Όμπερυν, ο πατέρας, ο αδερφός, ο σπουδαίος πολεμιστής, ο ποιητής, ο άνθρωπος που βούτηξε με πάθος στη ζωή αρνούμενος να βάλει φρένο στην καρδιά και στο μυαλό του, ποτέ δεν μας έκρυψε ποιος είναι και τι θέλει. "Θα ξεκινήσω με τον Κλεγκέιν", μας είπε... κι εμείς μεθύσαμε απ' την υπόσχεση και κάναμε όνειρα προσπερνώντας την ουσία. Αφού αποτύχαμε να δούμε εγκαίρως οτι το Βουνό δεν ήταν για τον Όμπερυν παρά ένα σκαλί για να φτάσει εκεί που πραγματικά ήθελε. Και βιαστήκαμε να τον κρίνουμε ξανά για τις επιλογές του, όπως το κάναμε πολλές φορές στο λίγο διάστημα που έμεινε μαζί μας. Γιατί τον συμπαθήσαμε γι' αυτό που θέλαμε να είναι. Άλλοι τον ήθελαν περισσότερο "άντρα", άλλοι λιγότερο συναισθηματικό, λιγότερο παθιασμένο, για να μας κάνει τη χάρη και να μας δώσει αυτό που θέλουμε. "Και τι γίνεται μ'αυτό που θέλω εγώ;", μας είπε... Θέλει το Βουνό, αλλά ακόμη περισσότερο θέλει τον Μωάμεθ. Και δεν έχει άλλο τρόπο να φτάσει σ'αυτόν, παρά μόνο τον τρόπο που επέλεξε. Ήταν εύκολη η μονομαχία για τον Όμπερυν, πραγματικά πολύ εύκολη. Τόσο εύκολη που τελείωσε πριν καν αρχίσει και ο γίγαντας φαινόταν μυρμηγκάκι μπροστά του. Αν ήθελε απλώς να τον σκοτώσει θα μπορούσε να το κάνει χωρίς να ιδρώσει. Ήθελε όμως κάτι πολύ πιο δύσκολο και δεν άφησε τη μοναδική του ευκαιρία να πάει χαμένη. Μεγάλο το ρίσκο, έπαιξε ρέστα με τα μάτια καρφωμένα όχι στην αρένα αλλά στην εξέδρα. Και το πλήρωσε με τον πιο φρικιαστικό θάνατο που έχουμε δει έως τώρα. Κι εγώ μπορεί να τράβηξα τα μαλλιά μου, να φώναξα, να έβρισα, να ξέσπασα και να είπα "όχι". Γιατί πρόλαβα σ'αυτό το λίγο όχι απλά να τον συμπαθήσω, αλλά ν'αγαπήσω αυτόν τον σπουδαίο χαρακτήρα. Γι' αυτό που ήταν, για την αλήθεια του, για το πάθος του, για την φλόγα της δικαιοσύνης που έκαιγε μες την καρδιά του, γιατί ήταν πραγματικά αρσενικός και δεν παρέκκλινε στιγμή απ'΄τα θέλω του. Θα λείψει πολύ απ' τη σειρά, αλλά αν ήταν γραφτό να πεθάνει ο Όμπερυν, δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο θάνατο απ' αυτόν.

Ένα πράγμα ήθελα να δω στη μονομαχία περισσότερο απ' όλα. Τις αντιδράσεις των άμεσα εμπλεκομένων και δεν μου χάλασαν το χατίρι. Βεβαίως όσα συμβαίνουν μέσα στην αρένα είναι ο πρωταγωνιστής, όμως η μάχη που δίνεται στην εξέδρα είναι που προσδίδει στην μονομαχία τη βαρύτητα που έχει αποκτήσει. Το Βουνό σε λίγους θα έλειπε, ενώ η προσωπική βεντέτα του Όμπερυν, αν και μας αγγίζει συναισθηματικά, δεν θα είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο στις εξελίξεις αν ήταν απλά ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Στην εξέδρα λοιπόν παίζεται το παιχνίδι του θρόνου, εκεί όπου τα βλέμματα, οι εκφράσεις και η γλώσσα του σώματος λέει τα πάντα. Εκεί που οι Λάννιστερ χωρίζονται γι' ακόμα μια φορά φέτος σε κομμάτια. Με τον Τύριον να αγωνιά, τον Τζέιμι να απολαμβάνει τη διαφαινόμενη νίκη του πρίγκιπα και την Σέρσεϊ να κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα. Μέχρι που τα συναισθήματα ανατρέπονται, ο Τϋριον καταδικάζεται, το πρόσωπο του Τζέιμι σκοτεινιάζει και της Σέρσεϊ φωτίζεται περισσότερο απο ποτέ. Και ο Τάιγουν... δεν έχω ιδέα τι σκέφτεται... δεν είναι εύκολο να διαβάσεις πίσω απ' αυτό το ανέκφραστο προσωπείο. Η λογική μου λέει πως γι' ακόμα μια φορά πήρε το καλύτερο που μπορούσε απο μια δεδομένη κατάσταση. Αλλά το ένστικτό μου φωνάζει πως δεν του είναι αρκετό και χαίρεται λιγότερο απ όσο θα ήθελε. Άλλα σχέδια είχε στο μυαλό του και αν υπάρχει κάτι για τον Τάιγουιν που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως σπάνια αποτυγχάνει σε ότι σχεδιάζει. Πιστεύω πως η μονομαχία δεν έχει τελειώσει, κι ας βιάστηκε να βγάλει ετυμηγορία. Περιμένω τα μεθεόρτια, τολμώ να πω με μεγαλύτερη ανυπομονησία απ' όσο την ίδια την μονομαχία. Απο την πρεμιέρα της σεζόν οι Λάννιστερ δέχονται το ένα χτύπημα πίσω απ' το άλλο. Πέρα απ' τον θάνατο του Τζόφρυ, τις οικονομικές δυσκολίες και τις υποχωρήσεις που αναγκάστηκαν να κάνουν, έχουν διαταραχθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και οι σχέσεις τους μεταξύ τους. Περίμενα λοιπόν το ξέσπασμα, γι'αυτό και είχα πιστέψει οτι ο Όμπερυν θα κερδίσει. Η νίκη του Viper περίμενα να προκαλέσει την αφορμή για ισχυρούς τριγμούς στα θεμέλια του οίκου των λιονταριών. Διαψεύστηκα, αλλά η διαίσθησή μου λέει πως δεν έχει κλείσει οριστικά αυτό το θέμα. Περιμένω απ΄τον Τζέιμι να αντιδράσει, να δώσει για τον αδελφό του μια τελευταία μάχη, αυτή που δεν μπόρεσε να δώσει με το σπαθί. Δεν ξέρω πως, δεν μπορώ να φανταστώ με ποιον τρόπο. Ίσως, αν πεθάνει κι το Βουνό να επικαλεστεί ισοπαλία; Δεν ξέρω, δεν θέλω να κάνω υποθέσεις. Δεν πιστεύω πάντως οτι ο Τζέιμι θα καθίσει με σταυρωμένα χέρια. Και βεβαίως, αν επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο, περιμένω σθεναρή αντίδραση και απ' την Σέρσεϊ. Και τον Τάιγουιν γι' ακόμα μια φορά στη μέση. Με λίγα λόγια, δεν ξέρω τι, δεν ξέρω πως, αλλά περιμένω να γίνουν οι Λάννιστερ κώλος με απρόβλεπτες συνέπειες. Στην άκρη της καρέκλας μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Τι έγινε φίλος; Τι κοιτάς; Χαζέψαμε;

ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΣΑΝΣΑ!!!

Μου τη σπάει εκείνος ο τύπος που πετάγεται και λέει το κλασικό: "Σας τα λεγα εγώ". Μου ανάβουν λαμπάκια, μου γυρίζουν τα μάτια, δεν το αντέχω. Την αλήθεια όμως θα την πω. Δεν έχω αισθανθεί ποτέ μεγαλύτερη δικαίωση σε σειρά. Απο την πρώτη σεζόν περίμενα υπομονετικά αυτή τη στιγμή. Πίστευα πολύ σ'αυτόν τον χαρακτήρα και το αδικαιολόγητο μίσος του κόσμου απέναντι στη Σάνσα φούντωνε ακόμη περισσότερο την πίστη μου σ'εκείνη. Υπήρχαν στιγμές που αισθανόμουν οτι μόνο εγώ, η Σόφι Τέρνερ και ο Μάρτιν γουστάρουμε τον χαρακτήρα. Δεν ισχύει προφανώς, γιατί και εδώ στο φόρουμ η Σάνσα έχει υποστηρικτές, αλλά έτσι το αισθανόμουν. Ίσως γιατί ήμουν ο πρώτος που έσπευσε να την υπερασπιστεί με τόσο πάθος. Ίσως γιατί όλα τα μακροσκελή κείμενά μου μοιάζουν μικρά αν τα συγκρίνει κανείς με όσα έχω γράψει κατά καιρούς για τη Σάνσα. Επιτρέψτε μου λοιπόν να το χαρώ λιιιιγο παραπάνω.

Σηκώνεται απο το γραφείο, πλησιάζει το παράθυρο, ανοίγει, φωνάζει:
    ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΣΑΝΣΑ!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

Θεάρα! Να τα λέμε αυτά. Και επίσημα πλέον απο πιόνι παίκτης. Η μοίρα της έπαιξε το πιο άσχημο παιχνίδι, αλλά η Σάνσα κατάφερε όχι μόνο να αντέξει, αλλά να μάθει απ' τις δυσκολίες και την δυστυχία που βρήκε στο δρόμο της. Και ήρθε η στιγμή που ό,τι έχει διδαχθεί στη ζωή της έχει την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσει προς όφελός της. Απο το ράψιμο που έμαθε μικρή στο Γουίντερφελ, μέχρι το προσωπείο που η ανάγκη για επιβίωση την ανάγκασε να φορά για τόσο καιρό και να υπομένει. Και βεβαίως, τα μαθήματα για το πως παίζεται το παιχνίδι, που άθελά τους τη δίδαξαν οι μάστορες του είδους, όλοι εκείνοι που τη θεωρούσαν πολύ χαζή για ν' ασχοληθούν σοβαρά μαζί της. Αλλά και απ' τον μάστερ της μηχανοραφίας πρόλαβε να μάθει πολλά, με βασικότερο οτι δεν είναι πια μικρή, αλλά μια γυναίκα που αντιλαμβάνεται τι σημαίνει να είναι όμορφη και ποθητή. Άλλα κόλπα... δεν ξέρω τι μας περιμένει στην πορεία, αλλά δεν μπορώ να κρύψω τη χαρά μου για την εξέλιξη του χαρακτήρα αλλά και για την απίστευτη δυναμική που αποκτά το δίδυμο. Εύχομαι να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Εύχομαι όλοι οι θεοί, παλιοί και νέοι, να φωτίσουν τον παρανοϊκό και σαδιστή που τόση πίκρα μας κέρασε πάλι ώστε να επενδύσει στον χαρακτήρα αυτά που αξίζει και να τον φτάσει μέχρι εκεί που δεν πάει. Ας είναι η Σάνσα το "Dark Horse" σου χοντρούλη... και όλα θα στα συγχωρήσω.

Χωρίς σχόλια:

Ε ναι... δεν πάει άλλο δηλαδή... την καταλαβαίνω απόλυτα. Άπειρα ρισπέκτ γι'αυτή τη σκηνή. Άπειρα!
    Παρεμπιπτόντως, κάτι έγραψα χθες στο προηγούμενο επεισόδιο για Σάντορ-Άρυα. Φοβάμαι πως έχω καταλάβει που θα καταλήξει αυτή η ιστορία. Η σκηνή που είδαμε με τον ετοιμοθάνατο, όχι μόνο δεν ήταν άχρηστη όπως λένε μερικοί, αλλά είμαι πεπεισμένος οτι πρόκειται για μια απ' τις σημαντικότερες της συγκεκριμένης ιστορίας, που σε συνδυασμό με διάφορα άλλα στοιχεία εκτιμώ πως προδίδει τις εξελίξεις. Ίσως επεκταθώ αναλυτικότερα στην συνέχεια. Μπάι δε γουέι, αν και δεν γίνεται απόλυτα σαφές στο επεισόδιο, θεωρώ πως η Άρυα φεύγει. Σιγά μην έχουμε φάμιλι ριγιούνιον. Ξεχάστε το.

Η Νταινέρυς ανελέητη. Με το δίκιο της, την πρόδωσε αυτός που εμπιστευόταν περισσότερο απ' όλους. Σκληρό μάθημα, ίσως χρειαζόταν να το μάθει και αυτό. Αυτό που δεν ξέρει βέβαια είναι αυτό που γνωρίζουμε εμείς. Οτι ο Σερ Τζόρα πράγματι ξεκίνησε ως κατάσκοπος αλλά ή μεταστροφή του και η αγάπη του για την Ντάνυ είναι πέρα για πέρα αληθινή. Φαντάζομαι θα τον ξαναδούμε κάποια στιγμή. Φλασιά: Θυμάται κανείς τον διάλογο Τζόρα-Σέλμυ στο 3x05; Θεωρώ πολύ πιθανό να προσπαθήσει να εξιλεωθεί αποδεικνύοντας την αγάπη κι αφοσίωσή του στην Νταινέρυς με όποιο τρόπο μπορεί, έστω και απο μακρυά.

Τεράστιος ο βορράς. Η σκηνή που ο Μπόλτον αναγνωρίζει τον γιο του κι εκείνος γονατίζει μπροστά του είναι επικούρα απ΄τις λίγες. Ένας λόγος παραπάνω γιατί έρχεται απ' το στρατόπεδο των "κακών". κάτι που δεν βλέπουμε συχνά. Ο Θήον έχει πληρώσει για τα εγκλήματά του. Ασυγχώρητος, αλλά υπάρχει όριο ακόμη και στην δίψα για εκδίκηση και δικαιοσύνη. Έχει γυρισμό άραγε ο χαρακτήρας ή έχει περάσει την γραμμή δίχως επιστροφή; Εκεί που έφτασε η μόνη λύτρωση που μπορεί να περιμένει φαίνεται να είναι ο θάνατος.

Οι άγριοι έφτασαν. Κρατάω την αντίθεση της βαρβαρότητας της επίθεσης με την ανθρωπιά της Ίγκριντ. Θα έχουμε και συνάντηση με Σνόου να υποθέσω; Σε κάθε περίπτωση αναμένεται να γίνει χαμός στο βορά και απ' ότι φαίνεται θα γίνει επιτέλους το μπαμ που τόσο καιρό προετοιμάζεται.

υ.γ. Δεν γίνεται να θεωρείται ανούσιος ο διάλογος με τα σκαθάρια. Απλά δεν γίνεται...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 4 Ιουνίου 2014 στις 13:25

Newbie Το Avatar του/της Harkonnen
    Likes / Thanks
    R.I.P. Prince Oberyn Martell. Ήσουν cool (και καλοπαιγμένος! Pedro Pascal!) χαρακτήρας και θα μου λείψεις.

(Πάντως ο Ned Stark σ'έφαγε. Για ένα επεισόδιο...)
    ​--------------------------------------------[SIGPIC][/SIGPIC]

Newbie
    Likes / Thanks
    Ε, όχι να πεθάνει ΚΑΙ ο Όμπεριν! Δεν το δέχομαι! Και με αυτόν τον τρόπο κιόλας, ΚΑΙ έξαφνα αφού αναστήθηκε το παλιοΒουνό! Δηλαδή τζίζους, μη μείνει ένας να χαρούμε κι εμείς!
    Ελπίζω να ψοφήσει και το Βουνό τουλάχιστον για να μην το έχω καημό.
    Και όσο για τα υπόλοιπα, καταφχαριστιέμαι την κατάντια του Θήον, και την αφύπνιση της Σάνσα.

16. Likes Reben, greekie liked this post
Σελίδα 6 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 4567816 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία