Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 71 έως 80 από 150

Θέμα: Game of Thrones 4x09 - The Watchers on the Wall

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    141 Χρήστες
    8,9
    για να ψηφήσετε
    4x09
    The Watchers on the Wall

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Ο Τζον Σνόου και η νυχτερινή φρουρά αντιμετωπίζουν μια μεγάλη πρόκληση.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    08/06/2014 - 20:00
    GMT -5
    09/06/2014 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

Game of Love

Love is the death of... love

Όλες οι αγάπες σκοτώνουν

ή σχεδόν σκοτώνουν

ή είναι ήδη νεκρές

Είναι το όνειρο που έγινε εφιάλτης

είναι το όνειρο που προδόθηκε

είναι το όνειρο που ήταν κοντά μα δεν ήρθε

είναι το όνειρο που υπήρξε κάποτε

είναι το όνειρο που δε ζήσαν ποτέ

Όλα για την αγάπη...

...αλλά κάποιος δε λέει να τους αφήσει να τη χαρούν!

Καλή τύχη σε όσους έχουν ακόμη το θράσος ν'αγαπούν...

*Αφιερωμένο στον γίγαντα Σαμ και σε όσους κουράστηκαν απ' τα δυο λεπτά που "σπαταλήθηκαν" για τη δική του αγάπη.

Υστερόγραφο:

Banned
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Reben Εμφάνιση Δημοσίευσης
    *Αφιερωμένο στον γίγαντα Σαμ και σε όσους κουράστηκαν απ' τα δυο λεπτά που "σπαταλήθηκαν" για τη δική του αγάπη.
    Φιλέ Reben δεν μας κούρασαν τα 2 λεπτά του Σαμ για τη δική του αγάπη (?). Τα 45 του επεισοδίου πλην τα 2 του Σαμ μας κάνουν 43, βάλε ότι είμαστε στο 9, βάλε ότι έχουμε 10 μήνες αναμονή, βάλε ότι μας υποσχέθηκαν ωριαία επεισόδια και κανε τη σούμα που λέει και ο φίλος tasoskratos. Εγώ που την έκανα μου λείπουν λεπτά.

TV Guru! Το Avatar του/της natasssa
    Likes / Thanks
    Χθες έγραψα πως ξετρελάθηκα με τη μουσική του επεισοδίου και σήμερα -τι καλοί άνθρωποι!- κυκλοφόρησε το soundtrack της 4ης σεζόν digitally.

The Biggest Fire the North Has Ever Seen
    Spoiler

Let's Kill Some Crows
    Spoiler

Και το θέμα των Thenns που είναι από τα αγαπημένα μου
    Spoiler

5. Thanks pelvino, Reben, evangeline thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Πολυ καλο επεισοδιο, τρομερη σκηνοθεσια, τρομερα ολα, σου εκοβαν την ανασα τα εφε απο εκει πανω, ηταν λες κι ησουν εκει, ο Τζον με πωρωσε (ηταν και κουκλακι ο ατιμος), χαιρομαι να βλεπω Αιμον Ταργκαρυεν με τις σοφες ατακες που πεταει, οι γιγαντες και τα μαμαουθ ηταν ανατριχιαστικοι, το δρεπανι ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ κολπο, με συγκινησε ο βλακας Θορν με την ομιλια του, ακομα κλαιω απο τοτε που το διαβασα τον θανατο της Υγκριτ, πραγματικα ταιριαζε με τον Τζον κι η ηθοποιος ηταν πολυ καλη, αλλα εχοντας διαβασει τα βιβλια, δε ψηφισα αριστο για καποιους λογους που θα τους πω στο αλλο τοπικ. Αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν ηταν ωραιο, καθε αλλο, το ευχαριστηθηκα πολυ!

7. Likes Reben, evangeline liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της constadine
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό επεισόδιο !
    Οι Άγριοι με τα γένια , οι γίγαντες, τα μαμούθ , μου έδιναν περισσότερο την αίσθηση ότι βλέπω , Άρχοντα των δαχτυλιδιών και Χόμπιτ .

TV Guru! Το Avatar του/της gate13
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την baspav Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τα 45 του επεισοδίου πλην τα 2 του Σαμ μας κάνουν 43, βάλε ότι είμαστε στο 9, βάλε ότι έχουμε 10 μήνες αναμονή, βάλε ότι μας υποσχέθηκαν ωριαία επεισόδια και κανε τη σούμα που λέει και ο φίλος tasoskratos. Εγώ που την έκανα μου λείπουν λεπτά.
    Τα λεπτά είναι θέμα καναλιού και το κανάλι μπορεί ν' αλλάξει αποφάσεις από μέρα σε μέρα και να πει κόψε ή πρόσθεσε. Δεν ξέρω αν είχαν πει για συγκεκριμένα λεπτά, όμως για ολόκληρο επεισόδιο μάχης ήταν εντάξει νομίζω. Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα κι εγώ μία ώρα να ήταν το καθένα, αλλά τι να κάνω, εδώ δεν έχω παραπονεθεί ακόμη για τους πάλι δέκα μήνες που θ' αρχίσουν να μετράν αντίστροφα σε λίγες μέρες. Πφ..
    Only the ladder is real..

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Sanji91 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Σου αρέσει να τραβάς την προσοχή πάνω σου ε;

Δεν κατάλαβα, απαγορεύεται να εκφελρω την άποψή μου;
    Εσένα σ'αρέσει να παριστάνεις τον έξυπνο ας πούμε;

11. Likes Hrisa76 liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της ~Dr.House~
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την natasssa Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Χθες έγραψα πως ξετρελάθηκα με τη μουσική του επεισοδίου και σήμερα -τι καλοί άνθρωποι!- κυκλοφόρησε το soundtrack της 4ης σεζόν digitally.

The Biggest Fire the North Has Ever Seen
    Spoiler

Let's Kill Some Crows
    Spoiler

Και το θέμα των Thenns που είναι από τα αγαπημένα μου
    Spoiler
    Snow Castle theme...

Spoiler

13. Thanks natasssa thanked for this post
    Likes pelvino, Reben, gate13 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Τελικά είσαι μεγάλο πειραχτήρι!!
    look,
    μια επανάληψη την έκανα, αλλά όχι τη μάχη στο τείχος, οπότε για πες μου με pm τι περίμενες να δεις και δεν...
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την natasssa Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Χθες έγραψα πως ξετρελάθηκα με τη μουσική του επεισοδίου και σήμερα -τι καλοί άνθρωποι!- κυκλοφόρησε το soundtrack της 4ης σεζόν
    Νομίζω πως μόλις έφαγα "σπόιλερ". Σε εισαγωγικά γιατί δεν μπορεί να είναι πραγματικά σπόιλερ μέχρι να επιβεβαιωθεί ή να διαψευστεί. Γι' αυτό παρακαλώ θερμά να μη σχολιάσουν όσοι γνωρίζουν την απάντηση.

Ο τίτλος ενός κομματιού απ' το soundtrack, που ταυτόχρονα είναι και ο τίτλος του τελευταίου επεισοδίου, επιδέχεται διπλή ερμηνεία. Η μια, η προφανής, αφορά όλους σχεδόν τους βασικούς χαρακτήρες. Σέρσεϊ, Τζέιμι, Τύριον, Τόμμεν, Μυρσέλλα, Σάνσα, Άρυα, Μπραν, Ρίκον, Ρόμπιν, Τζον, Θήον, Ράμσεϊ... όλοι έχουν την ιδιότητα που αναφέρεται στον τίτλο, ακόμη και οι δράκοι!

Η δεύτερη ερμηνεία αφορά τη μυθολογία της σειράς. Και σε συνδυασμό με έναν δεύτερο τίτλο απο το soundtrack, νομίζω πως προδίδει τις εξελίξεις σε τουλάχιστον μια ιστορία βασικού χαρακτήρα. Και λέω τουλάχιστον μια, γιατί είναι πολύ πιθανό να επηρεάσει τις εξελίξεις και σε μια δεύτερη, άλλου πολύ βασικού χαρακτήρα. Για άμεση επιρροή μιλάω, γιατί αν πράγματι συμβεί αυτό που έχω σκεφτεί, επηρεάζει τους πάντες και τα πάντα σε βαθμό που κανείς δεν μπορεί να φανταστεί.

Δεν μου χαλάει την έκπληξη, σε καμία περίπτωση, ακόμη κι αν επιβεβαιωθεί. Έτσι και αλλιώς,το είχα απ' την πρώτη σεζόν στο μυαλό μου και οι υποψίες μου άρχισαν σιγά σιγά να παίρνουν μορφή στην 4η σεζόν. Η θεωρία μου στέκει απόλυτα με βάση όσα έχουμε δει στη σειρά μέχρι τώρα. ΑΠΟΛΥΤΑ. Υπάρχουν αμέτρητες αναφορές, ενδείξεις και σημάδια που οδηγούν εκεί με μαθηματική ακρίβεια. Θα μπορούσα να κάνω μια ακόμη break-down ανάλυση αλα "ποιος σκότωσε τον Τζόφρυ". Επειδή όμως αφορμή γι' αυτό το σχόλιο αποτελούν ενδείξεις που έρχονται "απ' έξω" (τίτλος επόμενου, τίτλος τραγουδιών) δεν θα αναφέρω τίποτα. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω, όποιος επιθυμεί να το ψάξει και διαβάσει τους τίτλους θα καταλάβει αμέσως τι εννοώ.

Μπορεί βεβαίως να έχω πέσει εντελώς έξω και να έχω διαβάσει τα σημάδια με λάθος τρόπο. Όλα είναι πιθανά. Εξ άλλου, η πρώτη ερμηνεία της λέξης στέκει επίσης απόλυτα και δικαιολογεί 100% τον τίτλο χωρίς να προδίδει απολύτως τίποτε για τις εξελίξεις. Καλού κακού όμως, προτείνω σε όποιον δεν θέλει να ρισκάρει ούτε στο ελάχιστο να αποφύγει να διαβάσει τους τίτλους των τραγουδιών.

υ.γ. Φίλε baspav, μη παίρνεις προσωπικά την αφιέρωση. Απο πολύ κόσμο άκουσα να παραπονιέται για τις σκηνές του Σαμ, οι περισσότεροι εκτός φόρουμ. Τώρα δεν ξέρω τι μετράτε εσείς και τι ακριβώς ψάχνετε να βρείτε προσθέτοντας/αφαιρώντας λεπτά, ούτε το βρίσκω ενδιαφέρον. Ένα μόνο έχω να σου πω: Ο Σαμ είναι θεματολογικά και σημειολογικά ο βασικός πρωταγωνιστής του επεισοδίου. Και επέτρεψέ μου να πιστεύω πως όποιος θεωρεί οποιαδήποτε απ' τις σκηνές του περιττή, μάλλον δεν κατάλαβε αυτό που είδε σε όλη του την έκταση και έμεινε στην επιφάνεια και στην "ψυχαγωγική" προσέγγιση του επεισοδίου. Με το οποίο δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, αλίμονο, δεν μου πέφτει λόγος. Αλλά όταν οι προσωπικές απόψεις περί "περιττού" και "ασήμαντου" παραθέτονται ως επιχειρήματα για ν'αποδείξουν οτι κάποιος δεν έκανε καλά τη δουλεία του και αντί να δώσει όσα "υποσχέθηκε" μας σέρβιρε το "άκυρο" και το "αχρείαστο", τότε υπάρχει αντίλογος. Και μάλιστα, βασισμένος απόλυτα σε όσα είδαμε και όχι σε υποκειμενικές απόψεις, αποδεικνύει το αντίθετο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 11 Ιουνίου 2014 στις 13:13

16. Thanks natasssa, electra_yoga thanked for this post
    Likes pelvino, mathripper liked this post
Σελίδα 8 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία