Σελίδα 3 από 30 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 έως 30 από 293

Θέμα: Game of Thrones 4x10 - The Children

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    166 Χρήστες
    9,3

για να ψηφήσετε
    4x10
    The Children

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Τα πράγματα αλλάζουν μετά από μια αναπάντεξη άφιξη βόρεια του τείχους. Η Νταινέρις πρέπει να αντιμετωπίσει την σκληρή πραγματικότητα. Ο Μπραν μαθαίνει περισσότερα για τη μοίρα του.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    15/06/2014 - 20:00
    GMT -5
    16/06/2014 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της natasssa
    Likes / Thanks
    Ένα πρώτο ποστ για να εκφράσω το πένθος μου για το γέρικο λιοντάρι, τον αρχοντόγερο Tywin Lannister.
    Ναι, το ξέρω πως δεν τον ξεπλένει ούτε ο Αμαζόνιος (να είμαστε και επίκαιροι με το Μουντιάλ) για όσα έχει κάνει αλλά προσωπικά ήταν από τους αγαπημένους μου παίκτες του Παιχνιδιού.

TV Master Το Avatar του/της neon50
    Likes / Thanks
    RIP τεράστιε Tywin, θα μας λείψεις..
    Scoobies.

4. Thanks natasssa thanked for this post
    Likes smallville, Έστερ, baspav, Crow21, kKKK liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της ~Dr.House~
    Likes / Thanks
    Τραγικότατη ειρωνεία έτσι ;
    Από την πρώτη σεζον θυμάμαι ότι το μόνο που έλεγε ήταν ότι μόνο η οικογένεια είναι αυτή που μένει. Και τώρα πέθανε ξέροντας ότι ο ένας από τους 3 απογόνους του , τον σκότωσε. Και οι υπόλοιποι δυο δε μπορούν να συνεχίσουν το όνομα του είτε γιατί δε τους νοιάζει είτε γιατί δε μπορούν. Και το ξέρει.

Η υπέρτατη ειρωνεία.
    Καλά να πάθει. (σόρρι νατάσσα )

6. Thanks tanoulitsa, natasssa thanked for this post
    Likes Reben, baspav, t0ny3, kKKK liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Απίστευτο επεισόδιο. Ίσως το πρώτο season finale της σειράς που πραγματικά τα έσπασε. Είχε πολύ δυνατές σκηνές και εξελίξεις σε όλα τα επίπεδα.

Για αρχή μου άρεσε που έκλεισε το στορυ με την εισβολή των Άγριων του Βορρά. Μπορεί ο Στάννις να έσκασε μύτη ως απο μηχανής θεός αλλά μου άρεσε που η εν λόγω ιστορία δεν τράβηξε παρα πέρα. Α ρε Στάννις, τουλάχιστον αξιοποίησες το δάνειο απο την τρόικα. Βέβαια τώρα είναι τα ωραία (κάτι σαν τους δικούς μας Ολυμπιακούς Αγώνες ένα πραμα), μετά να δούμε πως θα ξεπληρώσει τα δανεικά. Προβλέπονται μνημόνια.
    Πάντως η Κόκκινη τον μπάνισε τον Σνόου οπότε έπεται συνέχεια.

Η Ντενέρυς για ακόμη μια φορά είδε τα ζόρια της εξουσίας. Και έτσι "Αυτή που Σπάζει τις Αλυσίδες", έβαλε αλυσίδες στα παιδιά της. Γενικά μέσω της Ντενέρυς, ο Μάρτιν πραγματεύεται την εξουσία, την ελευθερία, την τάξη και γενικά τα συστατικά και τη δοσολογία του περίεργου εκείνου και μυθικού κοκτέιλ που λέγεται σωστή διακυβέρνηση.

Απο την άλλη ο Μπραν βρήκε το δέντρο και το κοράκι με τα 3 μάτια. Φοβερή όλη η σκηνή. Το "Παιδί" πολύ spoooky και η μαγεία του ωραία. Γαμάτη η μάχη με τους σκελετούς αλλά και το ότι ο Μπράν πλέον το έμαθε το κόλπο και χρησιμοποιεί όλο και πιο συχνά τον Χόντορ ώς "άβαταρ". Αν και απο αυτά που είπε ο γέροντας, στην πορεία θα μπεί σε κάτι που πετάει. Προφανώς στον χαμένο δράκο της Ντενέρυς.

Μετά είχαμε όλη αυτή την περίεργη σκηνή με την Άρια, το Σκύλο και τη Ψηλένκο. Να πώ την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να γίνει η μάχη των δυό γομαριών αλλά την ευχαριστήθηκα. Η Μπριάννα ήταν φοβερή. Ειδικά όταν σταμάτησε να πολεμάει σαν ιππότης, του γ@###ε τα ράμματα του Σκύλου.
    Όσο για τη σκηνή μετά, μου άρεσε πολύ. Γιατί η Άρια δεν τον σκότωσε και τον άφησε να πεθάνει μόνος του; Τον λυπήθηκε; Κώλωσε; Τον εκδικήθηκε;
    Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν συνδυασμός των παραπάνω και κάτι ακόμα. Η Άρια, ζώντας δίπλα στο σκύλο, έμαθε απο αυτόν. Το να τον παρατήσει να ψωφήσει αλλά και να τον ληστέψει ήταν κάτι που όπως έχουμε δεί, θα το έκανε ο Σκύλος. Οπότε θεωρώ ότι τον εκδικήθηκε, τον λυπήθηκε, τον τιμώρησε και ταυτόχρονα τον τίμησε κοπιάροντας τα χούγια του.

Τέλος είχαμε την απόδραση του Τύριον με τη βοήθεια του αδερφού του. Κάτι που φυσικά περιμέναμε να γίνει. Το μετά, όμως τα έσπασε.
    Ναι ρε Τύριον. Έτσι φάε και την π0#τ@ν@ και τον άλλο το σκατόψυχο και μέλιστα εκεί που του αξίζει. Πάνω απο τη χέστρα. Επιτέλους ο Τάυγουιν πλήρωσε τα κρίματά του αλλά πάνω απ' όλα πλήρωσε την αλαζονεία του. Πολύ το ευχαριστήθηκα.

Τα πράγματα βέβαια στο Γουέστερος, με το θάνατο του αρχι-Λάνιστερ γίνονται πιο ρευστά (και παρακαλώ να μη γίνουν συνειρμοί με το μέ το μέρος που σκοτώθηκε). Οι Λάνιστερ σαφως και μένουν στην εξουσία αλλά για πόσο; Σιγά σιγά θα πρέπει να κλείνει και το "παιχνίδι του Στέμματος" και να ασχοληθούν με την πραγματική απειλή. Τα ζόμπι του Βορρά.

Γενικά η 4η σεζόν ήταν η αγαπημένη μου ως τώρα. Κατάφερε να με πορώσει άγρια σε βαθμό που να σκέφτομαι μήπως αρχίσω τα βιβλία (αν και με τα τωρινά οικονομικά, το βλέπω δύσκολο). Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και του χρόνου.
    Άντε καλό καλοκάιρι και να είμαστε και του χρόνου εδώ να τα λέμε.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

Τα παιδιά του Τάιγουιν

Ο Τάιγουιν, φορώντας τη μάσκα του ψυχρού και ανέκφραστου προσπαθεί να ξεφύγει απ' την δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Παίζει τα ρέστα του σε μια συζήτηση που θυμίζει παρτίδα πόκερ. Προσπαθεί να μπει στο μυαλό του Τύριον, να τον παραπλανήσει, να τον ξεγελάσει. Η πρώτη του αντίδραση είναι να προσπαθήσει να ρίξει τους τόνους και προσποιούμενος οτι η κατάσταση δεν είναι και τόσο σοβαρή όσο φαίνεται προτείνει να μιλήσουν στο δωμάτιο και κάνει την κίνηση να σηκωθεί. Τα μάτια του Τύριον δίνουν την πιο κατηγορηματική απάντηση, η κατάσταση είναι πράγματι σοβαρή, δεν έχουν να πάνε πουθενά. Δεύτερη προσπάθεια του Τάιγουιν να μειώσει την ένταση επισημαίνοντας οτι το μέρος δεν είναι κατάλληλο για συζήτηση. Ο Τύριον τον διακόπτει μπαίνοντας κατευθείαν στο ψητό: "Πάντα με ήθελες νεκρό". Ναι, εδώ θα πούμε ό,τι έχουμε να πούμε. Ο Τάιγουιν συνεχίζει τις μπλόφες του. Με τα μάτια του να δείχνουν κάτι άλλο απο αυτό που λέει το στόμα του προχωρά σε μια αναπάντεχη απάντηση και παραδέχεται την κατηγορία. Η κάμερα γυρίζει στον Τύριον και στα δικά του μάτια φαίνεται ολοκάθαρα οτι δεν περίμενε τόσο εύκολη ομολογία. Σε μια ακόμη προσπάθεια παραπλάνησης ο Τάιγουιν επιχειρεί να πείσει τον Τύριον οτι στην πραγματικότητα θαυμάζει την ανθεκτικότητά του, οτι δεν θα άφηνε ποτέ να τον σκοτώσουν, οτι είναι Λάννιστερ, οτι είναι γιος του. Ο Τύριον τον αγνοεί και του λέει οτι αγαπούσε την Σέι. Η παρτίδα συνεχίζεται, με τον Τάιγουιν να επιχειρεί ξανά και ξανά να σηκωθεί, να μεταφέρει τη συζήτηση αλλού, να ρίξει την ένταση, να απαξιώσει την Σέι. Ο Τύριον συνεχίζει να είναι σοβαρός και προειδοποιεί. Ο Τάιγουιν κάνει μια τελευταία προσπάθεια να τον παραπλανήσει, ώσπου αποφασίζει να αγνοήσει την προειδοποίηση και αποκαλεί και πάλι την Σέι πόρνη. Πιστεύει οτι ο Τύριον μπλοφάρει και παίζει ρέστα. Το πρώτο βέλος καρφώνεται στο στήθος του. Όχι, ο Τύριον δεν μπλοφάρει. Αυτή τη φορά ο άρχοντας Τάιγουιν δεν θα κερδίσει την παρτίδα.

Ρεσιτάλ ερμηνείας απ' τους δυο αγαπημένους μου ηθοποιούς, άριστη σκηνοθεσία. Έχω σοκαριστεί, ακόμη δεν το έχω πιστέψει. Είχα εκφράσει την άποψή μου στα προηγούμενα επεισόδια και είχα αναλύσει τους λόγους που περίμενα μεγάλες εξελίξεις στο Κινγκς Λάντνινγκ. Όχι με τον Τύριον, ποτέ δεν πίστεψα οτι θα πεθάνει. Μπορεί να υπήρχε μια μικρή αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού μου (γιατί εντάξει, GoT βλέπουμε) αλλά ποτέ δεν το πίστεψα πραγματικά. Περίμενα λοιπόν σημαντικές εξελίξεις ανεξάρτητα απ' την τύχη του Τύριον. Οι Λάννιστερ είναι ένα καζάνι που βράζει και απ' την αρχή της σεζόν μας προετοιμάζουν για το ξέσπασμα. Όπως είχα πει χαρακτηριστικά, περίμενα οτι θα γίνουν κώλος και οτι ο Τάιγουιν θα επηρεαστεί σημαντικά απ' τις εξελίξεις. Είχα μάλιστα αναφέρει παλιότερα ακόμη και την περίπτωση να τον σκοτώσει κάποια στιγμή ένα απ' τα παιδιά του. Ο Τζέιμι, ίσως έχοντας φτάσει στο αμήν και θολωμένος απ' την άρρωστη αγάπη του για την αδελφή του. Η ακόμη περισσότερο η Σέρσεϊ, για την οποία έχω αμέτρητες φορές αναφέρει οτι την έχω ικανή για όλα. Αλλά ο Τύριον; Ποτέ δεν μου πέρασε απ' το μυαλό... ποτέ! Παρά το γεγονός οτι είχα όλες αυτές τις σκέψεις στο μυαλό μου, σοκαρίστηκα και ξαφνιάστηκα τόσο πολύ, που μόνο όταν είδα το δεύτερο βέλος να καρφώνεται στην καρδιά του Τάιγουιν το πίστεψα. Απίστευτο! Απ' τις αγαπημένες μου σκηνές της σειράς και βέβαια ανυπολόγιστα σημαντικές. Αλλάζουν τα πάντα, σε τέτοιο βαθμό που αισθάνομαι οτι δεν φτάνουν 10 μήνες για να τα αναλύσω... Θα έχουμε πάρα πολλά να πούμε στη συνέχεια. Για αρχή θα σταθώ σε μερικές παρατηρήσεις:

-Πέθανε πάνω στον "θρόνο". Ατιμωτικός θάνατος για τον Τάιγουιν, τον χαρακτήρα με το μεγαλύτερο κύρος στη σειρά. Λατρεύω τις ειρωνείες και αυτή είναι μια απ' της πιο τραγικές για τον ίδιο.

-Πέθανε έχοντας μάθει για την αιμομιξία των παιδιών του. Τι ειρωνεία και αυτή. Πάντα το ήξερε, απλά ποτέ δεν το παραδέχτηκε και έλεγε ψέματα στο ίδιο του τον εαυτό. Η επιβεβαίωση της Σέρσεϊ ήταν το πρώτο "βέλος" που δέχτηκε και αναμφίβολα δεν τον πόνεσε λιγότερο.

-Είσαι γιος μου, είσαι γιος μου, είσαι γιος μου, Δεν είσαι γιος μου. Το ξέραμε, δεν ξαφνιάστηκε κανείς. Αλλά είναι άλλο πράγμα να το ξέρεις και άλλο να το βλέπεις. Δεδομένου οτι τίποτε δεν είναι σημαντικότερο για τον Τάιγουιν απ' το όνομά του, όταν έλεγε στον Τύριον εκείνο το "Είσαι Λάννιστερ" είχα πειστεί οτι σε κάποιο (μικρό έστω) επίπεδο το πιστεύει. Ίσως να ξεγελούσε και πάλι τον εαυτό του προσπαθώντας να αποδεχτεί την δεδομένη κατάσταση και να χρυσώσει το χάπι. Αλλά τα τελευταία του λόγια δεν χωράνε αμφισβήτηση. Ακόμη μια ειρωνεία, αφού τελικά παραδέχτηκε οτι υπήρχε κάτι που πάντα έβαζε πιο ψηλά απο το όνομά του. Και ακόμη πιο τραγική ειρωνεία απ' τα τελευταία λόγια που ξεστόμισε, ήταν τα λόγια που άκουσε. "Είμαι γιος σου, πάντα ήμουν γιος σου". Ο Τάιγουιν που πάντα κέρδιζε αυτό που ήθελε έχασε στο τέλος τα πάντα. Ακόμη και αυτό του πήρε ο Μάρτιν, σε μια σπανιότατη, απόλυτη και ολοκληρωτική απόδοση δικαιοσύνης.

-Είναι η δεύτερη φορά που στήνει παγίδα στον Τύριον χρησιμοποιώντας μια πόρνη. Και αυτό ήταν που τελικά όπλισε τα χέρια του Τύριον. Ανελέητο κάρμα...

-Η βαλλίστρα του Τζόφρυ, μην ξεχνιόμαστε. Όλα έχουν σημασία. (κι άλλο κάρμα)

-Happy fathers day! (ναι... κι άλλο κάρμα)

-Ήταν άραγε μπλεγμένος τελικά στην δολοφονία του Τζόφρυ. Δεν είναι σημαντικό τώρα πια, αλλά το ερώτημα παραμένει. Θ' απαντηθεί στην πορεία ή θα παραμείνει αναπάντητο; Ο χρόνος θα δείξει.

-Ποιος θα γίνει Χέρι; Εδώ σε θέλω κάβουρα...

Ο Τύριον δεν θ' είναι ποτέ ξανά ο ίδιος. Αυτές οι εμπειρίες είναι τόσο τραυματικές που κάτι αλλάζουν και αφήνουν ανεξίτηλα σημάδια στην ψυχή του ανθρώπου. Δεν ξέρω ποια θ' είναι η μοίρα του, τι θα βρει πηγαίνοντας στην ανατολή, ποιος θα είναι ο νέος Τύριον που θα δούμε στη συνέχεια. Ο Τύριον που κοιτάζει τη ζωή στα μάτια ψάχνοντας απαντήσεις πέθανε, ή έστω πέθανε ένα κομμάτι του. Αυτός ο Τύριον δεν άφησε τα σκαθάρια κάτω, το έλιωσε με όλη την δύναμη της ψυχής του. Κι αν για τον πατέρα του η εκδίκηση είχε γλυκόπικρη γεύση, η πίκρα απ' την προδοσία της αγαπημένης του δεν θα σβήσει ποτέ. Για εκείνη γύρισε πίσω και δεν πήγε αμέσως στον Βάρυς. Ίσως γιατί βαθιά μέσα του δεν είχε πιστέψει ή δεν ήθελε να πιστέψει οτι ήταν αλήθεια. Δεν ήθελε να φύγει χωρίς την ευκαιρία να μάθει την αλήθεια, την έμαθε, αλλά ήταν πολύ πιο σκληρή απ' ό,τι φανταζόταν. Θα το άντεχε αν μάθανε οτι η Σέι απειλήθηκε, οτι αναγκάστηκε να στραφεί εναντίων του. Αυτό ήλπιζε η πονεμένη του καρδιά. "My Lion"... αυτό δεν αντέχεται... και πριν προλάβει να συνειδητοποιήσει καλά καλά τι συμβαίνει, πριν προλάβει να ξυπνήσει απ' το σοκ, η Σέι τραβάει μαχαίρι. Καμία κουβέντα, καμία προσπάθεια για δικαιολογία, ούτε καν οτι όλες οι πουτάνες είναι πουτάνες. Συγκλονιστική σκηνή, με τον Τύριον να σφίγγει την αλυσίδα που κάποτε της χάρισε, ζητώντας συγγνώμη αμέσως μετά... Συ-γκλο-νι-στι-κή σκηνή...δεν θέλω/μπορώ να το αναλύσω περισσότερο αυτή τη στιγμή... θα μείνω για την ώρα με το συναισθηματικό αντίκτυπο των εικόνων, που ήταν απ' τις πιο δυνατές της σειράς. Ο Dinklage αξίζει τα πάντα!

Ο Τζέιμι με μπέρδεψε αρκετά. Περίμενα να επέμβει, το είχα πει οτι θα ήταν αδιανόητο να μη προσπαθήσει να σώσει τον αδελφό του. Κάποια στιγμή μπήκαν αμφιβολίες στο μυαλό μου. Τον "έριξε" η Σέρσεϊ γι' ακόμα μια φορά και πίστεψα οτι ίσως τελικά επιστρέψει στο περίφημο "The things i do for love". 'Άρχισα να πιστεύω οτι θα προδώσει τον Τύριον και κάθε στιγμή οι μου φαινόταν όλο και πιο ύποπτος. Δεν περίμενα δάκρυα βεβαίως, αλλά κάτι στον τρόπο που αποχαιρέτισε τον αδελφό του δεν με έπεισε. Και το φιλί του μου θύμισε Ιούδα. Τελικά αποδείχτηκε οτι ο Τζέιμι έλεγε την αλήθεια. Ευτυχώς, δεν ήθελα να γκρεμιστεί και πάλι η εικόνα του έτσι όπως έχει σιγά σιγά ανατραπεί με τόσο κόπο. Δεν τον έχω συγχωρήσει ακόμα, δεν μπορώ να ξεχάσω τι έκανε στον Μπραν. Αλλά μετά το "Oathkeeper" έχει κερδίσει πάρα πολλούς πόντους προς αυτήν την κατεύθυνση. Με συγκίνησε σ' εκείνο το επεισόδιο, ανατρίχιασα όταν έδωσε το σπαθί του στην Μπρίεν, λέγοντάς της πως το σπαθί του Νεντ Σταρκ πρέπει να προστατέψει τις κόρες του. Δεν ξέρω τι να περιμένω απ' το Τζέιμι, δεν αποκλείω την περίπτωση να με απογοητεύει και πάλι στη συνέχεια. Δεν ήθελα όμως να το κάνει τώρα με τον Τύριον. Και χάρηκα πολύ που οι φόβοι μου δεν επιβεβαιώθηκαν.

Η Σέρσεϊ αναλαμβάνει την διακυβέρνηση (υποθέτω) και ο θεός φυλάξει. Να το ξαναπώ; Την έχω ικανή για όλα, φρόντισε άλλωστε και η ίδια να μας το υπενθυμίσει. Προτιμά να βάλει φωτιά και να τα κάνει όλα στάχτη παρά να επιτρέψει να αγγίξει κανείς τα παιδιά της. Mad Queen... Και βέβαια δεν θα παντρευόταν τον Λόρας, είχα πει οτι κανείς δεν την πίστεψε. Με τον Τάιγουιν εκτός παιχνιδιού μπορεί πλέον να κάνει ο,τι θέλει. Να δούμε πως θα επηρεαστεί η συμμαχία με τους Ταϋρέλ και κατά πόσο η Σέρσεϊ θα καταφέρει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις. Έχω αναλύσει εκτενώς την άποψή μου για εκείνη. Δεν την έχω ικανή να κυβερνήσει, δεν τη θεωρώ τόσο έξυπνη όσο η ίδια νομίζει οτι είναι, λειτουργεί συναισθηματικά και παρορμητικά, κάτι που έχει αποδειχτεί κακός σύμβουλος για όποιον παίζει το παιχνίδι του θρόνου. Είναι ίσως ο πιο επικίνδυνος άνθρωπος στο Γουέστερος και έχει στα χέρια της εξουσία και δύναμη που δεν θα έπρεπε. Είναι απο τους "αγαπημένους" μου χαρακτήρες, όχι βεβαίως επειδή την αγαπώ πραγματικά, αλλά επειδή την βρίσκω εξαιρετικά καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα. Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας της με το ενδιαφέρον στα κόκκινα. Και η εξέλιξη της σχέσης της με τον Τζέιμι έχει ενδιαφέρον. Δεν με έπεισε με όσα είπε και έκανε, πιστεύω οτι έπαιξε και πάλι θέατρο για να τον τουμπάρει και να την στηρίξει ενάντια στον πατέρα της. Λάτρεψα την απίστευτη ειρωνεία οτι αυτός που τελικά την έσωσε απο τον ανεπιθύμητο γάμο και τον αποχωρισμό της απο τον Τόμμεν, ήταν ο Τύριον!

*Το κείμενο τραβάει περισσότερο απ' ότι υπολόγιζα και δεν έχω γράψει ακόμη ούτε το 1/3 απ' αυτά που έχω στο μυαλό μου. "Τα παιδιά του Ένταρντ", "Τα παιδιά της Ντανυ" και "Τα παιδιά του Δάσους" στα επόμενα...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 16 Ιουνίου 2014 στις 16:43

TV Guru! Το Avatar του/της tanoulitsa
    Likes / Thanks
    Το πιο επικό αντικειμενικά season finale την σειράς, κλείνει κύκλους ανοίγει νέους και για πρώτη φορά ΔΙΝΕΙ ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ σε κάποιο σημείο της.
    Η Άρια έφτασε στην πηγή και την Σανσα δεν την είδε, η οποία μου έλειψε από το επεισόδιο (ποιος θα μου το λεγε..)ήθελα να ειδωθούν κρίμα. Η εκδίκηση στον Σκύλο άριστη, αν και δεν περίμενα να πεθάνει. Το σκάλωμα την Άρια να γλιτώσει από την Μπριεν, εγώ μόνο δεν το κατάλαβα; άσε που με λίγο ψηστήρι την πήγαινε και στο τοίχος. Βέβαια πάει στην Ντενίρις... δεν κακό.
    Ο Στάνις τι και πως στο τοίχος; απότομο θα το λεγα. Η κόκκινη ρόλο δεν είχε την δουλεία της όμως με το ένα πλανάκι την έκανε, run Jon -you know nothing- Snow! Η συζήτηση με τον Μανς και το κάψιμο της Ύγκριτ όμορφες και καλο στημένες.
    Ακόμα βαρίεμαι τον Μπραν. Ναι!
    Τώρα στα του Τύριον, κάθε σκηνή του μαγική. Μαγική η σκηνή με τον Τζέιμι, που θα μου λείψουν ως δίδυμο, μαγικός ο φόνος την Σεί, ο πόνος, η πίκρα και η ειρωνία με το "my lion" και την αλυσίδα, αλλά μαγικότερη και ΑΠΟΛΥΤΗ η δολοφονία του Τάιγουιν, αν και η συζήτηση θα ήθελα να διαρκέσει λίγο ακόμα. Γενικά δεν περίμενα να τον "φάει" αλλά το τι χάρηκα δεν λέγετε, χάρηκα κυρίως με την ειρωνεία και τους συμβολισμούς που ξεχειλίζουν από τον θάνατο του δυνατότερου ανθρώπου στο Κινγκς Λάντινγκ.
    Η Σερσεί τόσο πια τον "θέλει" τον αδερφό; ασυγκράτητη ή δηθενία; πάντως χάρη να μην παντρευτεί την έκανε ο Τυριον.
    Στο Μπράβος, η Ντενίρις, απλά όμορφη ατενίζει τους δράκους, το ότι έμεινε ο ένας έξω.. μου μυρίζει φασαρία.

Η τελευταία σκηνή με την Άρια να ατενίζει το γαλάζιο των νέων χωρών προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ για κλείσιμο.
    Καλό καλοκαίρι παίδες και τα λέμε σε 9 μήνες :*
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tanoulitsa; 16 Ιουνίου 2014 στις 16:38

10. Thanks electra_yoga thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Τρεις σεζόν περίμενα να το πεις το Valar Morghulis! Το είπες τελικά, χαϊβάνι! Άντε στο Μπραάβος επιτέλους.

ΤΥΡΙΟΝ, ΘΕΕ για στα χέρια σου παλικάρε! Έκοψες το κεφάλι του φιδιού και τώρα, χοχο, τώρα αρχίζει το καλό.

Το όλον θέμα Μπραν και δένδρου δεν το καταλαβε η χαζή του χωριού. Δηλαδή απλά πήγε εκεί για να τελειοποιήσει την τέχνη του;

Βορρά, βορρά τι μου ΄χεις κάνει. Η σκηνή που σκάνε οι Μπαραθιανοί από παντού ήταν εντελώς αναπάντεχη. Άντε Στάννις, έκανες κι ένα καλό.

Και τέλος θα το πω αφού δεν είναι σποίλερ αλλά καθαρά δική μου εκτίμηση βάση μόνο μιας σκηνής 2 δευτερολέπτων.
    Μήπως είδαμε τη μάνα του Σνόου;;
    Αν ναι, τότε δεύτερο χοχο, έχει να γίνει.

Newbie Το Avatar του/της electra_yoga
    Likes / Thanks
    Εντυπωσιακό, μεγαλοφυές και αριστουργηματικό φινάλε, αντάξιο μιας συγκλονιστικής σεζόν, που παρόλο που το ευχόμαστε, δύσκολα θα μπορέσει να ξεπεραστεί! Εύγε στην εμπνευσμένη υπερ-παραγωγή που κατάφερε άριστα να μας μεταδώσει την υπερβατική αίσθηση πως η γη γυρίζει (κι όμως!) και πως όλα (ω, ναι!) δεν περιστρέφονται γύρω από έναν σιδερένιο θρόνο!

Και για να μην ξεχνιόμαστε, έστιν ουν δίκης οφθαλμός ός τα πανθ' ορά!

Αριστούργημα!

n a m a s t e

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Tyrion
    Likes / Thanks
    Μα πόσο γαμάτος είμαι τελικά

Goodbye, Father!

Newbie
    Likes / Thanks
    Είμαστε σίγουροι ότι ο Τάιγουιν είναι νεκρός; Οι καμπάνες μπορεί να ήταν για το θάνατο του ή για να μαζευτεί ο στρατός να οργανωθούν να βρουν τον "εγκληματία". Σε κάθε περίπτωση πάντως ο αδερφός Λάννιστερ είναι ο επόμενος για εκτέλεση...

15. Likes kKKK liked this post
Σελίδα 3 από 30 ΠρώτοΠρώτο 1234513 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία