Σελίδα 28 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 182627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 271 έως 280 από 293

Θέμα: Game of Thrones 4x10 - The Children

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    166 Χρήστες
    9,3

για να ψηφήσετε
    4x10
    The Children

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Τα πράγματα αλλάζουν μετά από μια αναπάντεξη άφιξη βόρεια του τείχους. Η Νταινέρις πρέπει να αντιμετωπίσει την σκληρή πραγματικότητα. Ο Μπραν μαθαίνει περισσότερα για τη μοίρα του.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    15/06/2014 - 20:00
    GMT -5
    16/06/2014 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    και ότι τα βιβλία 4-5 έχουν πολύ λίγες εξελίξεις και αποκλείεται να μπορέσουν το καθένα να βγάλει από μια σεζόν εκτός και αν κόβουμε φλέβες σε κάθε επεισόδιο.
    Μεταξύ μας,
    1 βιβλίο για κάθε σεζόν είναι λίγο. Από την άλλη πάλι, 2 βιβλία για 2 σεζόν, δεν φτάνουν τα επεισόδια. Μιλάμε για χορταστικά επεισόδια και όχι βόλτες στα λιβάδια...
    Ότι οι παραγωγοί θα ανακατέψουν τα γεγονότα των 2 βιλίων αυτό είναι σίγουρο. Να υποθέσω ότι θα δείξουν και κάτι από τα ΄΄προσεχώς΄΄? Δεν αποκλείω τίποτα, όπως δεν αποκλείω την πιθανότητα ο συγγραφέας να έχει ΄΄επηρεαστεί΄΄ πλέον από τα σχόλια των τηλεθεατών και, ενώ είχε άλλα στο μυαλό του, να γράψει και να τελειώσει την ιστορία του με άλλο τρόπο.

Έχοντας σπουδάσει αγγλική λογοτεχνία και έχοντας διαβάσει πολύ υλικό της να σου πω ότι ο Μάρτιν δεν λέει. Όχι μόνο δική μου γνώμη, συμφοιτητές και καθηγητές τα ίδια έχουν πει που έχουν διαβάσει τη δουλειά του. Επιπέδου σεναριογραφίας Χάρη Ρώμα ένα πράγμα. Για την κυρά Μαρίκα από το χωριό καλός, για ανθρώπους που έχουν το υπόβαθρο να κρίνουν χάσιμο χρόνου.
    Δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω σε αυτά που λες. Σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρεις.
    Εγώ απλά σε αρκετά σημεία τον βρήκα κουραστικό. Τι φορούσε ο μεν, τι έτρωγε η δε, πως ήταν μαγειρεμένο και πολύ περπάτημα ρε παιδί μου.

Βρε τόση ανάλυση για τον Tyrion Linus εεε Lannister ήθελα να πω!
    Ο Tyrion Linus ήδη θα την ειχε παντρέψει την Σερσέι με τον Λόρας.
    Τέτοιο παλλικάρι, από όπου περνάει οι γυναίκες αυτοκτονούν, έχει πάρει το μισό Γουέστερος, ένας Μπον Βιβέρ που όμοιος του δεν υπάρχει, γλετζές, ανοιχτοχέρης, με εξώφυλλα σε όλα τα φημισμένα περιοδικά, με...,με...και που μόλις ο Τύριον του είχε κάνει κουβέντα για το προξενιό, ο Ιππότης των Ανθέων είχε πει <<ότι η Σερσέι δεν του αρέσει και ιδιαίτερα, την βλέπει σαν μεγάλη του αδελφή, δεν νομίζει ότι θα ταιριάζανε στο κρεββάτι...>>
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά γίνεται να κάνετε τις συζητήσεις για τα βιβλία στο άλλο thread και όχι στα episode reviews;;

Στην τελική ανοίξτε νέο θέμα για το αν πρέπει ή όχι να διαβάσει κάποιος τα βιβλία.
    Αν έφτιαξε καλά τον μπακλαβά η Σάνσα όπως στα βιβλια, αν η σπλατεριά του Όμπερυν είχε περισσότερο μυαλό στο έδαφος στην περιγραφή του βιβλίου, αν χιόνιζε πιο πολύ όταν πήγαινε ο Σνόου στον Μανς κι άλλα τέτοια.

Άλλο να ρωτάει κάποιος και να απαντάτε με spoiler tag κι άλλο να έχετε πάρει εργολαβία τις μισές σελίδες του review επειδή δεν αποτύπωσε καλά στο γυαλί κάτι.

Εδώ είναι episode review. Κρίνουμε βάση όσων βλέπουμε και μόνον, όχι βάση αυτών που θα έπρεπε να δούμε.

EDIT:
    ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ούτε και η συζήτηση για το αν κάποιος πρέπει ή όχι να διαβάσει τα βιβλια, χωράει εδώ πέρα.
    Αν έπρεπε να γίνει edit σε όλο το thread αναθεμά κι έμεναν 10 σελίδες με τα του επεισοδίου και μόνο. Όποιος αποφάσισε να διαβάσει τα βιβλία δεν χρειάζεται να το δηλώνει εδώ...

Μείνετε στο θέμα λοιπόν. Το τι εντυπώσεις σας αφήσε το επεισόδιο 4x10 του Game of thrones και η σεζόν γενικότερα.

4. Thanks savvas999, Reben, electra_yoga, haros_83, gio25 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της haros_83
    Likes / Thanks
    Ζητώ συγνώμη για τη δική μου συμβολή σε αυτό το μπάχαλο με τα βιβλία. Δεν έχει σημασία ποιός το ξεκίνησε, το θέμα είναι ότι το συνέχισα και εγώ σε κάποιο βαθμό, και για αυτό απολογούμαι.

6. Thanks greekie thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της geon565
    Likes / Thanks
    Tα συγκεκριμενα βιβλια του Μαρτιν ειναι απο τα καλυτερα του ειδους. Αυτοι με το υψηλο υποβαθρο να διαβασουνε Φιοντόρ.

Series addicted since: Friday the 13th
    and Tales of the Gold Monkey

8. Likes princeG liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την greekie Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά γίνεται να κάνετε τις συζητήσεις για τα βιβλία στο άλλο thread και όχι στα episode reviews;;
    Σωστό. Αλλά εδω μπορούμε να πουλήσουμε πνεύμα και ανωτερώτητα σε περισσότερο κόσμο. Πως να αφήσουμε την ευκαιρία να πάει χαμένη όταν η αγένεια, ο εγωκεντρισμός και η ψευδαίσθηση μεγαλείου είναι το κύριο χαρακτηριστικό του χαρακτήρα μας; Ε; Πως;
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

10. Likes geon565 liked this post
    TV Master Το Avatar του/της ojosdebrujo
    Likes / Thanks
    Παιδιά, σας εκλιπαρώ, λήξτε τις διενέξεις σας, και ας επιστρέψουμε στο παρεΐστικο κλίμα κουβέντας που είχαμε, γιατί είναι κρίμα να αρχίσουν τα banια του λαού και εδώ μέσα.

Είπατε κάποια πράγματα, ξεφύγατε και λίγο, οκ, μην το παρακάνετε όμως. Μια χαρά δεν ήμασταν μερικές σελίδες πιο πριν; Τι ωραία που συζητούσαμε για το Got; Για τα άλλα, υπάρχουν και τα pm. Μια χαρά τσακωμούς μπορείτε να ρίξετε και με pm.
    “Common sense is merely the deposit of prejudice laid down in the human mind, before the age of 18.”

Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την ~Dr.House~ Εμφάνιση Δημοσίευσης

Greekie, αλήθειά λέει ο Τάσος ;
    Δε πιστεύω στα αυτιά μου.
    Κλασσική αντρική τακτική, αμ δε πέφτω τόσο εύκολα. Ποιο εύκολα θα διαβάσω Harry Potter παρά GoT. Θέλω να δω που το πάει η σειρά κι αν ζω σε 5-6 χρόνια να διαβάσω πού το πήγαινε ο Μάρτιν.

13. Likes ~Dr.House~, gate13 liked this post
    Newbie Το Avatar του/της electra_yoga
    Likes / Thanks
    Έτσι.

Υπάρχει παραδίπλα sub-forum για συζητήσεις για βιβλία του GoT, υπάρχει επίσης άλλο sub-forum για συζητήσεις επεισοδίων including book Spoilers, υπάρχει άλλο με spoilers/trailers/photos/news της κάθε σεζόν και υπάρχει και το παρόν forum όπου συζητάμε για τα επεισόδια που βλέπουμε κάθε φορά. Υπάρχουν λοιπόν πολλά δωμάτια για να πάει κανείς να χαλαρώσει και ευχαριστούμε γι' αυτό.

Μας ενδιαφέρουν οι επιλογές και το τι κάνει ο καθένας? Όχι βέβαια. Διότι είναι αυστηρά προσωπικό το πώς θα διαχειριστεί κανείς το θέμα (τηλεοπτική σειρά ή βιβλία ή και τα δυο συγχρόνως) και είναι καθαρά δική του η επιλογή. Αλλά είναι και ζήτημα υπευθυνότητας σε ποιες από τα παραπάνω συζητήσεις θα αποφασίσει να συμμετέχει και πώς θα συμμετέχει. Θέλει προσοχή και διάκριση. Και νομίζω πως είναι ευνόητοι οι λόγοι, τους καταλαβαίνουμε όλοι και δεν χρειάζεται να το συζητάμε. Το δωμάτιο χαλάρωσης ας το διαλέξει ο καθένας μόνος του κι ας αξιοποιήσει τον χρόνο του όπως θέλει αρκεί βέβαια να μην ενοχλεί τους άλλους.

Σχετικά με την πολυσυζητημένη σκηνή και το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξε ο Sir Reben, νομίζω πως πολύ σωστά έγραψε ότι:

Sir Reben

Οι αγαπητοί κύριοι David Benioff και D.B. Weiss είναι ικανότατοι, πολύ σοβαροί, δεν παίρνουν τίποτα αψήφιστα και δουλεύουν με τρομερό ζήλο, πάθος και αγάπη για τη σειρά. Αυτό έχω εισπράξει απ' τις συνεντεύξεις τους, φαίνονται οι άνθρωποι οτι ζουν το όνειρο της ζωής τους. Και γι'αυτό τους σέβομαι και τους εκτιμώ απεριόριστα. Αποκλείεται λοιπόν να έκαναν λάθος, με την έννοια οτι δεν έδωσαν σημασία στη σκηνή. Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει ολόκληρο επιτελείο που γράφει το σενάριο κατόπιν συζητήσεων επι συζητήσεων.
    Και παρακάτω:

Τα έβαλαν κάτω, ζύγισαν τα υπέρ και τα κατά και αποφάσισαν πως ό,τι χάνουν απ' την ανεξήγητη στάση του χαρακτήρα το κερδίζουν σε σασπένς και "shock value" στην συνέχεια. Η συγκεκριμένη σκηνή με τη διπλή δολοφονία είναι μακράν της δεύτερης η πιο συγκλονιστική στην ιστορία του πολυαγαπημένου και δημοφιλέστατου χαρακτήρα. Όταν έχεις μια ευκαιρία να το κάνεις "σωστά" και να το εκμεταλλευτείς τηλεοπτικά, δεν την αφήνεις να πάει χαμένη. Αυτό έκαναν και υπο αυτό το πρίσμα καλώς το έκαναν.

Υποθετική σκηνή από το 05 Χ 01.

Sir Reben

Ο Βάρυς δίπλα στο κουτί και κοιτάζοντας τον Τύριον μέσα απ' την τρύπα ρωτάει:

Βάρυς: Τι έκανες άρχοντά μου; Γιατί; Γιατί γύρισες πίσω;

Τύριον: Φέρε κρασί. Και ένα καλαμάκι για να χωράει απ' την τρύπα.

Βάρυς: Δεν είναι ώρα για αστεία. Καταλαβαίνεις τι έχεις κάνει;

Τύριον: Ναι, άφησα το Κινγκς Λάντινγκ στα χέρια της αδελφής μου. Ούτε ο Στάννις δεν θα μπορούσε να τους εκδικηθεί χειρότερα.

Βάρυς: Άρχοντά μου, γιατί, γιατί δεν ήρθες αμέσως σ'εμένα;

Τύριον: Και να πάω που; Είσαι ανόητος αν πιστεύεις οτι ο πατέρας μου θα το άφηνε να περάσει έτσι. Θα πλήρωνε όλο το χρυσάφι που του χε απομείνει για να του φέρουν το κεφάλι μου. Τώρα θα κάνει το ίδιο η αδελφή μου. Αλλά χαλάλι, τουλάχιστον πήρα αυτό που ήθελα.

Βάρυς: Και τι ήθελες άρχοντά μου;

Τύριον: ...
    Την απάντηση θα την μάθουμε προφανώς σε κάποια από τις πρώτες σκηνές της πρεμιέρας της επόμενης σεζόν, που δεν αποκλείεται να μην απέχει και πολύ από τον παραπάνω υποθετικό διάλογο. Οι συντελεστές θα έχουν αρκετό χρόνο να προβληματιστούν για το πώς θα παρουσιάσουν τον χαρακτήρα του Τύριον από εδώ και πέρα. Ίσως δούμε έναν διαφορετικό χαρακτήρα. Αυτό θα εξαρτηθεί και από το τηλεοπτικό μάρκετινγκ αφού προφανώς ούτε και οι ίδιοι μπορούσαν να φανταστούν την μεγάλη τηλεοπτική επιτυχία που θα είχε τόσο ο ήρωας όσο και ο ηθοποιός που τον ενσαρκώνει. Τούτο φαίνεται και από το γεγονός ότι μονοπωλεί το ενδιαφέρον των συζητήσεων, ίσως βέβαια και λόγω του συγκλονιστικού φινάλε. Νομίζω πως θα πρέπει να καταβάλουν αρκετή προσπάθεια για να ξεπεράσουν την τέταρτη σεζόν η οποία είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την electra_yoga; 24 Ιουνίου 2014 στις 15:16

n a m a s t e

15. Likes χάρις2106, greekie, iokasti13, Reben, ka71 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Queen Visits Game Of Thrones Studio In Belfast

Πολύ θα ήθελα να είμαι από μια γωνιά να άκουγα τι είπε στην Σερσέι, γιατί στον Βάρυς σίγουρα θα είπε <<πάρε και τον μικροδάχτυλο και ελάτε, σας χρειάζομαι>>
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

17. Likes greekie, geon565 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Δεν ξερω αν αναφερθηκε, αλλα ο Drogon συμπεριφεται διαφοετικα και πιο βιαια απο τα αδεριφα του απο τη στιγμη που γεννηθηκε.

Γνωριζατε οτι ο Jacob Anderson (Grey Worm) ακολουθει και μουσικη καριερα ως Raleigh Ritchie;

Σελίδα 28 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 182627282930 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας