Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234
Αποτελέσματα 31 έως 35 από 35

Θέμα: Star Trek: Deep Space Nine All Seasons (1993-1999) - Official Discussion Thread

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Την έχω ξεκινήσεις και είμαι προς τα τέλη της δευτερης σεζόν. Υπέφερα στα πρώτα επεισόδια γιατι δεν μου άρεσε καθόλου το καστ. Δεν μου αρέσει καθόλου ο Σισκο.
    ΛΑΤΡΕΥΩ τον Κουαρκ και μου αρέσουν και οι άλλοι. Αλλά ο Σίσκο, δεν ξέρω γιατι, δεν μου κάνει κλικ. Όπως δεν μου έκανε ιδιαίτερα και ο Πικαρντ. (Πέστε να με φάτε)
    Αλλά όσο περνάνε τα επεισόδια συνηθίζω και βλέπω το ένα μετά το άλλο. ΑΛλά πολλά επεισόδια ρε παιδί μου. Δεν ξέρω πότε θα τελειώσω.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Hrisa76 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Υπέφερα στα πρώτα επεισόδια
    Οι πρώτοι κύκλοι είναι δύσκολοι ναι. Δεν είναι ότι τα επεισόδια είναι κακά (αν και υπάρχουν και τέτοια), απλά δεν είναι και αξιομνημόνευτα. Αλλά καλυτερεύουν όσο προχωράει η σειρά, και τα σενάρια, και γενικότερα όλη η παραγωγή, και το πόσο σαν οικογένεια σου φαίνονται οι χαρακτήρες. Με τόσα πολλά επεισόδια, ήταν 90s TV, είναι λίγο σαν να βλέπεις sitcom στο διάστημα.
    Με τον Σίσκο, δεν μου άρεσαν όλα, αλλά σίγουρα από την αρχή μου άρεσε η σχέση του με τον γιό του. Πάντως περίμενε, με τον Σίσκο είναι λίγο σαν τον Ράικερ όταν απέκτησε μούσι - η σειρά γίνεται καλύτερη όταν ο Σίσκο ξυρίζει το κεφάλι του! 3ος κύκλος καλύτερος από τους 2 πρώτους, και 4ος καλύτερος από τον 3ο.

Ωχ δεν το πόσταρα εδώ! Ορίστε τα μικρά reviews μου για όλα τα επεισόδια της σειράς (στ'αγγλικά), την είδα όλη πριν από μερικά χρόνια:
    https://vengonofuoridallefottutepare...-the-episodes/

Likes / Thanks
    Τελειωσα το Deep Space Nine.

Συνεχίζω να μην έχω στην καρδιά μου τον Σισκο αλλά ούτε γενικότερα την οικογένεια του.
    Συμπάθησα τον Οντο με την βαθιά του μελαγχολία.
    Συμπάθησα την Κίρα γιατι είναι σκληρό καρύδι.
    Συμπάθησα την Τζατζία και λίγο την Εζρι και θεωρώ ότι στο τέλος αυτό που κάνανε με την Τζατζία ήταν μεγάλη ασέβεια από τους παραγωγούς.
    Συνεχίζω να μην συμπαθώ τον Μπασιρ αλλά τον καταλαβα καλύτερα.
    Συνεχίζω να βαριεμαι τον Μαιλς και όλη του την οικογένεια.
    Απογοητευτηκα από τον Γουρφ, ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με τον φοβερό χαρακτήρα στο NG. Αλλα μία φοβερή στιγμή ήταν ο θρήνος του Γουρφ. Οι σκηνές Τζατζια με Γουρφ μετά απο σεξ ήταν φοβερες. Πρέπει να γέλασαν πάρα πολύ οι ηθοποιοι.

Βαρεθηκα τη ζωή μου με τις θρησκείες τους. Ειδικά την Γουιν απο την αρχή την σιχάθηκα.
    Συμπάθησα τελικά τον Γκαρακ.
    Ο Ντουκατ ήταν ένας χαρακτήρας πολύπλοκος και τραγικός. Εκεί που τον μισουσες, κάτι έκανε και πήγαινες να τον συμπαθήσεις. Εκεί που τον συμπαθούσες, γύρναγε στα παλιά. Εξαιρετική ερμηνεία.
    Και τώρα πάμε στην αγαπημένη μου οικογένεια, κάτι που δεν περίμενα ποτέ να το πω όταν έβλεπα το NG. Η οικογένεια των Φερενγκι.
    Οι Φερενγκι ήταν ότι χειρότερο υπήρχε στην προηγούμενη σειρά. Δεν μιλάμε για Μποργκ και τέτοια, αυτοί είναι άλλοι κατηγορίας.
    Σιχαμένοι και γλειώδεις τύποι.
    Ενώ αρχικά λάτρεψα και συνεχίζω να λατρεύω τον Κουαρκ, τελικά αγάπησα πάρα πολυ αλλά πάρα πολύ τον Νογκ και τον Ρομ.
    Τον Νογκ δεν τον συμπαθούσα καθόλου στο ξεκίνημα. Και τον Ρομ, τον είχα μόνο για να γελάω. Αλλά τους διαχειριστήκανε εξαιρετικά αυτούς τους δύο χαρακτήρες και δώσανε βάθος και εξέλιξη. Και αυτός είναι ο λόγος που αγαπάω τις σειρές αντί τις ταινίες, η εξέλιξη των χαρακτήρων.
    Ειδικά ο ηθοποιός που έκανε τον Ρομ έκανε φοβερή δουλειά γιατί έπρεπε να προσαρμόσει και σώμα και την φωνή του. Ο τρόπος που μιλάει, είναι φοβερός. Με το "Μούγκιιιιι" ακόμα γελάω.

Το Σταρ Τρεκ πάντα σου έδινε πολλά πράγματα ειδικά σε ηθικά διλήμματα. Υπήρξαν φορές που Σισκο και Ντουκατ, ήταν πολύ κοντά σε ηθικό επίπεδο και μάλιστα χαμηλό. Αλλά στο τέλος φάνηκε η διαφορετική πάστα του καθενός. Και φυσικά γουστάρω που δείξανε ότι όσο κι αν περάσουν τα χρόνια, πάντα θα υπάρχει η ανθρώπινη πονηριά και κακία. (Αυτό που κάνανε στον Οντο)

Φαίνεται η διαφορά ανάμεσα στις 3 σειρές που είχαν γίνε μέχρι τότε. Πόσο πιο πομπώδεις ήταν οι δύο πρώτες και πόσο πιο κοντά μας ηταν αυτή.

Χάρηκα πάρα πολύ με το επεισόδιο που έγινε με το αρχικό καστ, που ήταν ένα από τα πιο αστεία τότε. Συνειδητοποίησα πόσο πολύ αγαπάω το TOS και ειδικά το αγαπημένο μου δίδυμο Κερκ-Σποκ.

Ξεκίνησα βαριεστημένα την σειρά αλλά τελικά και αυτή κέρδισε μια θέση στην καρδιά μου.

Τέλος, στεναχωρήθηκα πολύ όταν διάβασα πόσοι από τους ηθοποιούς έχουν πεθάνει, με αποκορύφωμα αυτόν που έκανε τον Νογκ που πέθανε σε πολύ νεαρή ηλικία.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

4. Likes blackys88b liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Είδες 5 κύκλους 26 επεισοδίων ο καθένας μέσα σε μία βδομάδα;!;

Ο Ντουκατ ήταν ένας χαρακτήρας πολύπλοκος και τραγικός. Εκεί που τον μισουσες, κάτι έκανε και πήγαινες να τον συμπαθήσεις. Εκεί που τον συμπαθούσες, γύρναγε στα παλιά. Εξαιρετική ερμηνεία.
    Πολύ καλός στους πρώτους κύκλους. Αγαπημένο επεισόδιο εκεί που κατά λάθος ενεργοποιούν κάποια πρωτόκολλα που είχαν μείνει στον σταθμό από την εποχή που την έλεγχαν οι Καρντασιανοί, και βγαίνουν μαγνητοσκοπημένα μηνύματα του Ντουκάτ "ATTENTION BAJORAN WORKERS!". Αλλά με τον Ντουκάτ από κάποια στιγμή και μετά έγινε η καρικατούρα του απόλυτου κακού. Ιδιαίτερα προς το τέλος που είναι και δαιμονισμένος από τα Pa'wraiths, έχασε το ενδιαφέρον που είχε νωρίτερα. Και απεκτησε ενδιαφέρον ο βοηθός του ο Νταμάρ, που αρχικά ήταν ασήμαντος χαρακτήρας. Γενικά το DS9 είναι η σειρά που αναπτύσσει πολύ τους δευτερεύοντες χαρακτήρες.

Ειδικά ο ηθοποιός που έκανε τον Ρομ έκανε φοβερή δουλειά γιατί έπρεπε να προσαρμόσει και σώμα και την φωνή του. Ο τρόπος που μιλάει, είναι φοβερός. Με το "Μούγκιιιιι" ακόμα γελάω.

Likes / Thanks
    Ειχα αδεια και επειδη ειχα χτυπημενο το ποδι μου εβλεπα ολη τη μερα επεισοδια.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο ... 234

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας