Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Lost -Πώς σας φάνηκε το 3x08;

Ψηφοφόροι
548. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Aψογο!!!

249 45,44%
  • Πολύ καλό!!

159 29,01%
  • Καλό!

64 11,68%
  • Μέτριο...

38 6,93%
  • Δεν μου άρεσε.

38 6,93%
Σελίδα 29 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 1927282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 281 έως 290 από 295

Θέμα: Lost 3x08 - Flashes Before Your Eyes

TV Guru! Το Avatar του/της Mathias
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Tigran Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τα μπινελίκια ήταν λόγο του ότι έδωσαν τις απαντήσεις σε ένα απο τα πιο "όμορφα" μυστήρια της σειράς, μέσα απο ένα podcast...Είναι σαν να υποτιμούν τον εαυτό τους...Λές και δέν μπορούσαν να το δείξουν μέσα απο τα επεισόδια αυτό το πράγμα...
    Όσο για το οτι είναι δούλοι των συμβολαίων και του Marketing, φαντάζομαι το έκαναν επίτηδες γιατί είδαν οτι πολλά άτομα σταμάτησαν να βλέπουν τη σειρά, επειδή δέν έδινε απαντήσεις...Και έτσι είπαν να δώσουν τις απαντήσεις μέσα απο ένα podcast!!! Αυτό δέν εννοείς και εσύ; ή λάθος κατάλαβα;
    Ναι. Θεωρώ πως ρισκάρουν πάρα πολύ με διάφορα σενάρια σε κάθε επεισόδιο. Άλλες φορές πετυχαίνει το ρίσκο άλλες όχι. Όταν λοιπόν δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα, πάντα βρίσκουν έναν τρόπο να επαναφέρουν το ξεχείλωμα. Μπορεί με ένα διαφημιστικό ή μια συνέντευξη ή με κάποιο Hint κάπου.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ «Θύμα του εαυτού της» και «ξεχείλωμα».
    Για δύο επεισόδια τώρα όλα έδειχναν time travel, όλα. Αναφορές σε βιβλία, αντίστροφα μηνύματα, ηχητικά, αναγραμματισμοί, είδωλα χρονικά, το όνομα της κυρίας, ο Ντέμοντ, οι αναμνήσεις, ΟΛΑ.
    Ακόμη κι εγώ που μήνες τώρα λέω πως ο Ντέμοντ έκανε ταξίδι στο χρόνο, είχα τις αμφιβολίες μου. Πες σε ποιά άλλη σειρά θα έβλεπες όλα τα σημάδια και οι σκηνές να το λένε και εσύ θα παρέμενες με αμφιβολίες, Σε καμία. Εδώ είναι το σημείο κλειδί. Οι ίδιοι οι παραγωγοί έχοντας περιπλέξει όλα τα σενάρια και την ιδέα του όλα είναι πιθανά, έπεσαν στην παγίδα τους και δεν τους πιστεύει κανείς. Όλοι ψάχνουν για κάτι κρυφό που δεν είδαν. Και πολλές φορές δεν υπάρχει. Είναι απλά αυτό που βλέπεις.

Θυμάμαι εκείνο το παραμύθι "Ο ΓΥΜΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ" που όλοι πίστευαν και έλεγαν πως ήταν ντυμένος για να φανούν ευφυείς.

2. Thanks nectar, lost123 thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Tigran
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Mathias Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ναι. Θεωρώ πως ρισκάρουν πάρα πολύ με διάφορα σενάρια σε κάθε επεισόδιο. Άλλες φορές πετυχαίνει το ρίσκο άλλες όχι. Όταν λοιπόν δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα, πάντα βρίσκουν έναν τρόπο να επαναφέρουν το ξεχείλωμα. Μπορεί με ένα διαφημιστικό ή μια συνέντευξη ή με κάποιο Hint κάπου.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ «Θύμα του εαυτού της» και «ξεχείλωμα».
    Για δύο επεισόδια τώρα όλα έδειχναν time travel, όλα. Αναφορές σε βιβλία, αντίστροφα μηνύματα, ηχητικά, αναγραμματισμοί, είδωλα χρονικά, το όνομα της κυρίας, ο Ντέμοντ, οι αναμνήσεις, ΟΛΑ.
    Ακόμη κι εγώ που μήνες τώρα λέω πως ο Ντέμοντ έκανε ταξίδι στο χρόνο, είχα τις αμφιβολίες μου. Πες σε ποιά άλλη σειρά θα έβλεπες όλα τα σημάδια και οι σκηνές να το λένε και εσύ θα παρέμενες με αμφιβολίες, Σε καμία. Εδώ είναι το σημείο κλειδί. Οι ίδιοι οι παραγωγοί έχοντας περιπλέξει όλα τα σενάρια και την ιδέα του όλα είναι πιθανά, έπεσαν στην παγίδα τους και δεν τους πιστεύει κανείς. Όλοι ψάχνουν για κάτι κρυφό που δεν είδαν. Και πολλές φορές δεν υπάρχει. Είναι απλά αυτό που βλέπεις.
    Σωστός Mathias! Το έθεσε πολύ ωραία! Βέβαια αυτό τους δίνει και την ευελιξία να "γέρνουν" το σενάριο απο όποια μεριά θέλουν...κάποια στιγμή βέβαια πρέπει να δώσουν και μιά απάντηση η οποία να τα συνδέει όλα αυτά! Τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι την πιθανότητα, να μας πούν στο τέλος οτι ξέρετε στο νησί υπήρχαν ταυτόχρονα δυο διαφορετικές καταστάσεις να συμβαίνουν οι οποίες ήταν εξίσου μυστήριες η μία με την άλλη.
    Για παράδειγμα, ναι μέν να υπάρχει πλύση εγκεφάλου και όλα αυτά, αλλά να υπάρχουν και κάποια εξωπραγματικά φαινόμενα στο νησί που δέν έχουν να κάνουν με την Dharma και τους others...

Newbie
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε το επεισόδιο αλλά όχι ρε παιδιά και το καλύτερο που έχει παιχτεί...Εξάλου μήπως το παρατραβάνε με τα ταξίδια στο χρόνο ??Είναι μια άψογη σειρά,απο τις καλύτερες που έχουν παιχτεί,αλλα το επεισόδιο ήταν απλά μέτριο....

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Ωραια εξηγηση
    Του Des του δωθηκε η δυνατοτητα να ξαναζησει το παρελθον κατα καποιο τροπο!!
    Ποιος ειναι ο τροπος δεν μας ειπαν ομως

Lunargap ευχαριστω για την παραθεση του podcast. Αποφευγω να κοιταω trailer, συνεντευξεις και τετοια γιατι δε μου αρεσουν τα spoilers.

Newbie Το Avatar του/της commaz
    Likes / Thanks
    Τι σημαίνει ξαναζώ το παρελθόν; Νομίζω πως αν απλά ξαναζήσει κάποιος το παρελθόν του απο μια παρατηρητική ματιά. απλά ερμηνεύει κάποια πράγματα αλλιώς, χωρίς όμως τελικά να αλλάζει τελικά η ιστορία του. Παράδειγμα: Σου αρέσει μια γκόμενα, της την πέφτεις και τρώς χυλόπιτα...και μετά απο ενα μήνα, "κατά κάποιο τρόπο" έχεις την δυνατότητα να παρατηρήσεις τον εαυτό σου. Τι θα κάνεις; Θα εντοπίσεις ΌΛΕΣ τις λάθος πράξεις σου και θα αναλύσεις καλύτερα ΌΛΑ τα ερεθίσματα που τότε είχες πάρει αφού ήδη γνωρίζεις το μέλλον και την κατάληξη...αλλά τελικά τι θα γίνει; Πάλι θα την φάς την χυλόπιτα!!!

Ελπίζω να σας διαφώτισα για τα πιστεύω μου...!!!
    Το πιο geek blog
    What any geek wants...

TV Guru! Το Avatar του/της Mathias
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την commaz Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τι σημαίνει ξαναζώ το παρελθόν; Νομίζω πως αν απλά ξαναζήσει κάποιος το παρελθόν του απο μια παρατηρητική ματιά. απλά ερμηνεύει κάποια πράγματα αλλιώς, χωρίς όμως τελικά να αλλάζει τελικά η ιστορία του. Παράδειγμα: Σου αρέσει μια γκόμενα, της την πέφτεις και τρώς χυλόπιτα...και μετά απο ενα μήνα, "κατά κάποιο τρόπο" έχεις την δυνατότητα να παρατηρήσεις τον εαυτό σου. Τι θα κάνεις; Θα εντοπίσεις ΌΛΕΣ τις λάθος πράξεις σου και θα αναλύσεις καλύτερα ΌΛΑ τα ερεθίσματα που τότε είχες πάρει αφού ήδη γνωρίζεις το μέλλον και την κατάληξη...αλλά τελικά τι θα γίνει; Πάλι θα την φάς την χυλόπιτα!!!

Ελπίζω να σας διαφώτισα για τα πιστεύω μου...!!!
    Namaste off topic.
    Δεν θα φας χυλόπιτα σίγουρα. Απλά δεν θα έχεις ιδέα τι θα γίνει. Είναι η θεωρία της πεταλούδας. Είχε βγει και ένα έργο σχετικό.
    Η θεωρία ως αρχή, λέει: " Το φτερούγισμα μιας πεταλούδας στο Πεκίνο, μπορεί να προκαλέσει σεισμό στο Los Angeles".
    Αυτό είναι το δικό μου πιστεύω. Δηλαδή, πως οι πιθανοί συνδυασμοί μιας πράξης μας σε σχέση με οτιδήποτε μπορεί λαμβάνει χώρα γύρω μας, είναι απρόβλεπτοι.
    Στραματάω το και ζητώ συγνώμη.

Θυμάμαι εκείνο το παραμύθι "Ο ΓΥΜΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ" που όλοι πίστευαν και έλεγαν πως ήταν ντυμένος για να φανούν ευφυείς.

TV Guru! Το Avatar του/της Tigran
    Likes / Thanks
    Το "ταξίδι" του Ντέσμοντ(ακολουθεί τρελή θεωρία):
    Λοιπόν έχουμε και λέμε.
    Ας θεωρήσουμε οτι το "ταξίδι στο παρελθόν" δέν έγινε στην πραγματικότητα, αλλά στο μυαλό του Ντέσμοντ. Τι εννοώ: Τον παίρνουν μετά από την έκρηξη αυτοί οι "κάποιοι", τον πηγαίνουν σε ένα εργαστήριο, και τον βάζουν (κάτι σαν mind control) να δει το παρελθόν του. Μέσα απο μιά Virtual Reality κατάσταση ο Des νομίζει οτι αυτά που βλέπει είναι αλήθεια και κάνει το πάν για να αλλάξει τη μοίρα του...Δυστυχώς όμως, αυτοί οι "κάποιοι" είναι αποφασισμένοι να τον κάνουν να πιστέψει ότι όλα είναι στα χέρια της μοίρας...οπότε ότι κι αν έκανε ο Des, τελικά πάλι στο νησί θα κατέληγε...
    Θα μου πείτε γιατί να το κάνουν αυτό; Ο Ντές μέχρι πριν την καταστροφή της καταπακτής, είχε ένα μεγάλο σκοπό στη ζωή του...Νόμιζε πως σώζει τον κόσμο. Τώρα όμως αυτό χάθηκε, οπότε θα πρέπει να βρουν έναν τρόπο, να του δώσουν κάποιες απαντήσεις ώστε να μην τρελαθεί...και πολύ απλά του λένε ότι όλα στο χέρι της μοίρας είναι και τελείωσε...
    Δέν μου κάθετε πολύ καλά αλλα είπα να το γράψω!

Newbie
    Likes / Thanks
    eyxaristo......

TV Master Το Avatar του/της nectar
    Likes / Thanks
    Μου πήρε βδομάδες να διαβάσω όλο το τόπικ, αλλά τελικά τα κατάφερα
    Για μένα το επεισόδιο ήταν άψογο (έτσι ψήφισα και το προηγούμενο 03χ07 για διαφορετικούς όμως λόγους) Είχε πολύ μυστήριο κι αυτό είναι ένα συστατικό που μ' αρέσει πολύ.
    Τώρα όσον αφορά στο τι συνέβη στον Ντέσμοντ... κατά τη γνώμη μου η πιο σωστή έκφραση απ' όσες διάβασα στις προηγούμενες σελίδες ήταν το ότι βρέθηκε σε "χωροχρονική ανωμαλία"... αν θέλετε το λέτε time travel... ας μην παίζουμε με τις λέξεις. Πάντως δεν θεωρώ ότι ήταν ούτε όνειρο ούτε flashback.

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sonic
    Likes / Thanks
    Και εγώ Άψογο ψήφισα. Εγώ αυτό όμως που δεν έχω καταλάβει είναι ότι εάν ο Ντέσμοντ πήγε πίσω στο χρόνο την στιγμή που γύρισε το κλειδί και επανήλθε στο "παρόν" όταν έφαγε τη ροπαλιά επειδή ουσιαστικά παρενέβη σε κάτι που είχε γίνει, πως είναι δυνατόν να "βλέπει το μέλλον" και τώρα? Αφού δεν τα είχε ζήσει τα μετά της έκρηξης...Βασικά τώρα που το σκέφτομαι παίζει να γύρισε και κανα 2ο κλειδί σε κανα άλλο hatch ο Σκωτσέζος...Και τώρα που το ξανάσκεφτομαι αυτά περί εμφυτευμένων μνημών και πλύση εγκεφάλου ενισχύονται (θυμηθήτε σκηνή σωτηρίας Carl)

Σελίδα 29 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 1927282930 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας