Αποτελέσματα 1 έως 9 από 9

Θέμα: Community 6x01&02 - Ladders & Lawnmower Maintenance and Postnatal Care

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    13 Χρήστες
    7

για να ψηφήσετε
    6x01&02
    Ladders & Lawnmower Maintenance and Postnatal Care

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Ο πρύτανης Pelton προσλαμβάνει έναν διοικητικό σύμβουλο για να φτιάξει το Greendale θέτοντας τον Abed εναντίον των Jeff, Britta και Annie. O Jeff και η Frankie προσπαθούν να απελευθερώσουν τον πρύτανη Pelton από την ακριβή του εικονική πραγματικότητα και η Britta ανακαλύπτει μια πικρή αλήθεια για τους γονείς της και τη γενναιοδωρία των φίλων τους.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    17/03/2015 - 3:00
    GMT -5
    17/03/2015 - 10:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    η λατρεια επεστρεψε με γεματα επεισοδια και κεντισε... ωραιο το πρωτο, εισαγωγικο λογω αλλαγης καναλιου μεχρι να μας δωσει τις εξελιξεις που θα εχει η σειρα, ωραιο το κλεισιμο με την Σιερλι...ακομη καλυτερο το δευτερο που κουβαλησε μπολικη τρελα...κυριως η ιστορια του Dean.!

3. Likes dukewalker liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Ωραία η πρεμιέρα της λατρεμένης σειράς, η οποία μου είχε λείψει. Απολαυστικότατοι Τσανγκ και Πρύτανης , ο τελευταίος στο δεύτερο επεισόδιο τα έσπασε.

5. Likes dukewalker liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

well played

7. Likes t0ny3, GEORGE77, gio25 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Χαίρομαι που επέστρεψε.Συμπαθητικά τα πρώτα δύο.Ωραίος ο Dean.

TV Master Το Avatar του/της dukewalker
    Likes / Thanks
    Επέστρεψε με ελλείψεις χαρακτήρων αλλά με την ίδια αύρα, αυτό είναι το σημαντικό
    THE WIRE - COMMUNITY - LOST - TBBT - HOUSE
    FIREFLY - FRIENDS - CASTLE - THE LEAGUE - GoT

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Αρχικα να πω πως μου ειχε λειψει η τρελα της σειρας, οποτε χαιρομαι που επεστρεψα στον κοσμο της, ομως μου φανηκε καπως διαφορετικη και δεν μπορω να το εξηγησω. Σιγουρα μου λειπει ο Τροι! Ωραια εξηγηση για την απουσια της Σερλι, με αναφορα στον πραγματικο λογο και οι μπιχτες του Harmon για τον Πιρες συνεχιζονται.

Μου αρεσαν οι αναφορες για την αλλαγη καναλιου.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    6X01, "Ladders"

Δε με ενθουσίασε η πρεμιέρα της έκτης σεζόν. Πρώτα απ' όλα, νομίζω ότι έγιναν μάλλον λάθος χειρισμοί στην εισαγωγή του νέου χαρακτήρα της Φράνκι, η οποία εμφανίστηκε μεν ως αντικαταστάτρια της Σίρλεϊ στην ομάδα, αλλά στην πραγματικότητα όντως πρόκειται για μια πιο δυναμική εκδοχή της Άννι. Οπότε, αναρωτιέται κανείς, τι νέο έχει να προσφέρει ως χαρακτήρας; Και, ναι, ούτε ο Χάρμον το άφησε ασχολίαστο αυτό, αλλά, από την άλλη, για ποιο λόγο να προσθέσει ένα χαρακτήρα που μοιάζει τόσο πολύ με έναν προϋπάρχοντα; Η εισαγωγή της, δε, έγινε μ’ έναν πολύ παράξενο τρόπο, που δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Το να στρατολογήσει τον Άμπεντ, απ’ όλους τους ανθρώπους, στην υπηρεσία της πραγματικότητας και της βαρετής βελτίωσης της σχολής δε μου έβγαλε και πολύ νόημα, δε μου φάνηκε καν εντός χαρακτήρα για τον Άμπεντ.

Γενικά, η όλη ιστορία με τη βελτίωση του Greendale ήταν ανέμπνευστη: με αυτό ακριβώς το θέμα δεν ασχολήθηκαν τα δύο τελευταία επεισόδια της προηγούμενης σεζόν; Και αφού κόπιασαν τόσο γι’ αυτό, με ποια λογική αφήνει ο Τζεφ τους πάντες να μπεκρουλιάσουν και να δημιουργηθούν τόσα προβλήματα; Γιατί κανείς δεν αναρωτιέται τι απέγιναν τα χρήματα του Μπότσερτ, τώρα που τα έχουν τόσο ανάγκη; Σίγουρα το Community δεν είναι μια σειρά λογικής, αλλά άλλο το σουρεαλιστικό χιούμορ και άλλο η αδιαφορία για όσα γεγονότα έχουν προηγηθεί.

Δε μου άρεσε, επίσης, η υπερβολική χρήση των μοντάζ, ο χωρίς φινέτσα και πολύ κυριολεκτικός meta σχολιασμός του Άμπεντ για την κατάσταση της σειράς και των χαρακτήρων,

My umbrella concern is that you, as a character, represent the end of what I used to call our show, which was once an unlikely family of misfit students, and is now a pretty loose knit group of students and teachers. None of whom are taking a class together in a school which, as of your arrival, is becoming increasingly grounded, asking questions like, how do any of us get our money? When will we get our degrees, and what happened to that girl I was dating?
    και το σχόλιο για τον Πιρς και την καρέκλα του. Λύσσαξε αυτός ο Χάρμον με τον Τσέβι Τσέις πια! Ανεξάρτητα από τα παρασκήνια της συμπεριφοράς του ηθοποιού, αυτό το συνεχιζόμενο θάψιμο έχει καταντήσει όχι μόνο μονομανία, αλλά και σχεδόν προσβλητικό για τους φαν της σειράς, όπως εγώ, που θεωρούσαν τον Πιρς μέλος της ομάδας και την απώλειά του πλήγμα.

Από κει και πέρα:

• Αν ο Άμπεντ έγραψε τον εναρκτήριο λόγο του dean, όπου δεν αναφέρεται η Σίρλεϊ ως μέρος της ομάδας που έσωσε τη σχολή, γιατί αναρωτιέται πού είναι;
    • Γιατί δεν έγινε καμιά αναφορά στον Χίκι;
    • Ωραία που ξαναείδαμε Τοντ και Βίκι, αλλά πού είναι ο Νιλ και ο Magnitude;

Όταν ο Γκάρετ βλέπει τα φρίσμπι να ορμάνε καταπάνω του, ήθελα τόσο πολύ ένα "crisis alert"! Δεν πιστεύω να τον κάνουν τον κακό της σεζόν, θα ξενερώσω και δεν έχει καν λογική. Όπως λογική δεν είχαν και οι ατάκες του Τσανγκ, αλλά αυτές τουλάχιστον είχαν πλάκα.

Frankie: I think we'd all benefit if we were more like you, so what do you say?
    Chang: Let's order some food!
    Frankie: Let's save Greendale.
    Abed: Let's save Greendale.
    Chang: Tacoooos! We are something else.

Τέλος, αυτό:
    - I had an idea about how to de-electrify the pool.
    - Oh, that's already been dealt with.
    - Okay, well, then, there's...
    - Oh, let's see. Done, done, deloused, appraised, defused, rebuilt, de-peanut buttered, debunked, spayed, neutered, underway, re-sanctified, plunged, deported and exhumed.
    Κλασικό, vintage, αυθεντικό Community. Τηγάνισέ μας τον εγκέφαλο!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    6X02
    Οριακά καλύτερο το δεύτερο επεισόδιο, κυρίως χάρη στο επαναλαμβανόμενο gag του Τσανγκ με το δαγκωμένο χέρι και την εξαιρετική του κατάληξη στο σπίτι των γονιών της Μπρίτα (το επιπλέον αστείο είναι ότι τους ήξερε *και* αυτός!).

Η ατάκα του dean
    And Jesus wept, for there were no more worlds to conquer
    -- και, κυρίως, ο τρόπος που τη λέει -- θα μπει στο πάνθεον των καλύτερων στιγμών του, όπως κι αυτό:

Jeff: Hey, Dean. I'm coming over and I'm pulling you out of there.
    Dean: I'll bite you.
    Jeff: I'll beat you up.
    Dean: I'll like it and then I'll fire you and then I'll get right back in it.
    Jeff: I'll still get to beat you up.
    Η ιστορία με τους γονείς της Μπρίτα μου άρεσε λιγότερο. Τη βρήκα πιο mainstream απ' ό,τι με έχει συνηθίσει η σειρά, αν και είχε και τις καλές της στιγμές, από άποψη διαλόγων:

Britta: You've all been lying to me for years. What kind of friends are you?
    Jeff: Poor. We're poor friends. And you mooch off us because you're too proud to use your own support system. What kind of friend are you? And having met them, what were you rebelling against? Was it generosity, whimsical game nights, or delicious lobster bacon mashed potatoes?
    Britta: You ate the potatoes? You, you don't even eat carbs.
    Jeff: I eat love, Britta. Hot, delicious love that you were willing to wipe your ass with.
    Η τελευταία σκηνή, με το τρέιλερ-παρωδία των Gremlins, ήταν απολαυστικά κακόγουστο.

Τέλος,
    Dean: And that, my friend, is the Greendale effect.
    Jeff: I'll never get out of here, will I?
    Dean: I haven't met many that do.
    Εδώ συμπεριλαμβάνονται και όλοι οι θεατές!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας