Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 42

Θέμα: True Detective 2x01 - The Western Book of the Dead

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    48 Χρήστες
    8,0

για να ψηφήσετε
    2x01
    The Western Book of the Dead

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Η εξαφάνιση ενός δημοτικού υπαλλήλου ξεσκεπάζει μια παράνομη επιχείρηση και γίνεται η απαρχή για τη διεξαγωγή έρευνας από τρεις αστυνομικούς και έναν επαγγελματία κακοποιό.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    21/06/2015 - 20:00
    GMT -5
    22/06/2015 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks

My Least Favorite Life

Το τίποτα είναι το σπίτι μας. Η ύπαρξη η εξορία μας.

Εάν όντως αφαιρέσεις τη νοσταλγία, μας μένει η συνειδητοποίηση της ατέλειας (μας).

Κόντρα στο ρεύμα, είμαι πολύ ''μέσα'' με τη νέα σεζόν του True Detective.

Newbie Το Avatar του/της zymaroulis1980
    Likes / Thanks
    Καλη πρεμιερα. Ελπιζω σε αναλογη συνεχεια.

4. Likes greekie, Dr. Iceman Georges liked this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    ψυχάκιας εντελώς ο πορνοστάρ με το μουστάκι.
    Taylor Kitsch εσύ, η κορμάρα σου, οι ματάρες σου κι η εντελώς κ@@@@τική φωνή σου.
    Vaughn, OK.
    H Aντιγόνη αδιάφορη.

Για την κυρια ιστορία δεν μας έδειξε και πολλά παρα μόνο στο τέλος.

Οκ, για πρώτο επεισόδιο. Αργό για τα γούστα μου βέβαια. Θεωρώ θα μου αρέσει περισσότερο απο την πρώτη σεζόν μιας και δεν ήμουν φαν των περσινών πρωταγωνιστών ούτε της ιστορίας που είχε.

Επίσης: Αθηνά η θεά του έρωτα? ΝΤΡΟΠΗ. Παιδί του δημοτικού να ρωτήσεις, ξέρει καλύτερα.

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

What the fuck is Vinci?

Ο Λέοναρντ Κοέν με την ανατριχιαστική χροιά της φωνής του παραδίδει το ανησυχητικό μήνυμα για ό,τι ζει μέσα μας καλά μεταμφιεσμένο. Υπάρχει κάτι απελπιστικά δυσοίωνο στο πρώτο πλάνο του επεισοδίου που δεν μπορώ να εντοπίσω ούτε να εξηγήσω. Το μόνο βέβαιο είναι πως στην 2η σεζόν του το True Detective απο τα πρώτα δευτερόλεπτα υπόσχεται και απειλεί με τη σκοτεινή και κατάμαυρη φύση του.

Μ' αρέσει η ατμόσφαιρα, η φωτογραφία, η μουσική και η γενικότερη αύρα της σειράς είναι όπως την περίμενα. Μ'αρέσει το καστ. Για τον Κόλιν Φάρελ είχα ορισμένες αμφιβολίες αλλά τις σκόρπισε με το καλημέρα. Ο Βινς Βον ούτε κρύο ούτε ζέστη για την ώρα αλλά του έχω εμπιστοσύνη. Ευχάριστη έκπληξη η Ρέιτσελ Μακ Άνταμς που για πρώτη φορά βλέπω σε κάτι διαφορετικό απο το συνηθισμένο της "sweetheart" και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Μ'αρέσει και ο τρόπος που εξελίσσεται η αφήγηση. Δύσκολο και πολύπλοκο το σενάριο και με τις διάφορες ιστορίες που ξεδιπλώνονται παράλληλα τα πρώτα εισαγωγικά βήματα είναι πολύ κρίσιμα. Βρίσκουν όμως ισορροπία και χτίζουν γερά θεμέλια μέσα απο απλούς και καλογραμμένους διαλόγους και σε συνεργασία με τις ερμηνείες και τη σκηνοθεσία καταφέρνουν να καθοδηγήσουν τον θεατή τονίζοντας όλα τα απαραίτητα σημεία.

Πολλά τα θετικά της πρεμιέρας, λοιπόν, υπόσχονται μια ενδιαφέρουσα, σκοτεινή και γεμάτη μυστήριο ιστορία και είμαι "ψημένος" να την παρακολουθήσω μέχρι τέλους. Οφείλω πάντως να πω οτι κρατάω μικρό καλάθι. Το σενάριο πνίγεται απο υπερβολές και οι χαρακτήρες ήδη με το καλημέρα μου φαίνονται υπέρ του δέοντος φορτωμένοι. Ο πρωταγωνιστής για παράδειγμα: Ντετέκτιβ Βελκόρο, διεφθαρμένος μπάτσος, κατάχρηση εξουσίας, οξύθυμος, αλκοολικός, αυτοκαταστροφικός. Η γυναίκα του, με την οποία ανεπιτυχώς προσπαθούσαν να κάνουν παιδιά, έπεσε θύμα βιασμού και εννέα μήνες αργότερα γέννησε ένα παιδί που δεν του μοιάζει καθόλου. Ο υπόκοσμος έρχεται σε επαφή μαζί του και του δίνει τον ένοχο, ο ήρωάς μας τον καθαρίζει και τώρα είναι εργαλείο στα χέρια του υποκόσμου. Η γυναίκα του τον παράτησε, κάποια στιγμή επέστρεψε και εκκρεμεί δικαστική διαμάχη για την κηδεμονία. Ο ίδιος θέλει το παιδί, το βλέπει σαν δικό του και πιστεύει οτι θα είναι καλύτερα μαζί του ενώ όλα δείχνουν το αντίθετο. Κλασικό "wannabe a good dad" αλλά έχω θέματά και δεν μπορώ δηλαδή. Ο μικρός πέφτει θύμα μπούλινγκ στο σχολείο και ο μπαμπάς διαχειρίζεται την κατάσταση όπως κάθε πατέρας που σέβεται τον εαυτό του. Πηγαίνει στο σπίτι του νταή και μπροστά στα μάτια του σπάει τα μούτρα του πατέρα του με σιδερογροθιά. Μετά στέλνει συγκινητικά μηνύματα μετάνοιας στον γιο του και βγαίνει για φαγητό με τον υπόκοσμο όπου ενημερώσει για τις δουλείες πίνοντας πανάκριβο ουίσκι σαν redneck. Και είμαστε ακόμα στην πρεμιέρα.

Η μπατσίνα μας, επίσης αλκοόλα, τζογαδόρισα, με σεξουαλικές ορέξεις που φρικάρουν τον παρτενέρ της, που παραγγέλνει κινέζικο (σιγά μη μαγείρευε), διαβάζει βιβλία για μαχαίρα και έχει αυτοσχέδιο στόχο στο σπίτι της. Έχει και μια αδελφή που κάνει ιντερνετικό πορνό, και ας μην ξεκινήσω με τον διανοούμενο πατέρα της που το θεωρεί φυσιολογικό μιας και το όνομά της είναι Αθηνά, η θεά της αγάπης όπως μας εξηγεί. Ντάντυ ίσιους τα κορίτσια, λογικό, ούτε τα ονόματα που τους έδωσε δεν ξέρει τι σημαίνουν. Πάντως η μάνα τους φταίει.

Είναι και ο τυπάρας με τη σημαδεμένη κορμάρα που δεν έχει και μεγάλη όρεξη για φίκι με τη θεάρα γιατί η ζωή του "είναι κάπως αυτόν τον καιρό". Βγαίνει σε άδεια κατηγορούμενος οτι απαίτησε στοματικό απο διάσημη καλλονή για να μη της κόψει πρόστιμο. Καβάλάει τη μηχανή, τερματίζει το εργαλείο και κλείνει τα φώτα για να αυτοκτονήσει(?). Το μετανιώνει, γλιτώνει στο τσακ και πέφτει πάνω στο πτώμα του ανθρώπου μυστήριο που ψάχνουν όλοι.

Με τα μισά απο αυτά θα είχα ήδη πειστεί για το πόσο κατεστραμμένοι και αυτοκαταστροφικοί είναι. Ειλικρινά δεν θέλω να είμαι αρνητικός, αλλά η σύγκριση με τα περσινά δεν κολακεύει καθόλου την πρεμιέρα. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα και η γενική αίσθηση του επεισοδίου αλλά όταν αφήνω τις εντυπώσεις στην άκρη και κοιτάζω τις σημειώσεις μου για τους χαρακτήρες, αυτό που βλέπω μου κόβει τον ενθουσιασμό και τη φόρα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 22 Ιουνίου 2015 στις 16:55

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Dr. Iceman Georges
    Likes / Thanks

Don't Talk About My Family, Elvis

Μου άρεσε το περιτύλιγμα. Η βασική πρωταγωνίστρια ονομάζεται Αντιγόνη Μπεζερίδη, μιά χαρά, από τη μία αναμένουμε πλέον από αυτήν να εκ(πληρώσει) το πεπρωμένο της, από την άλλη, η αναφορά στον Πόντιο πιονέρο του φιλμ-νουάρ με προκαταλαμβάνει θετικά για το χαρακτήρα της.

Γέλασα πολύ με την Αθηνά και την ιστορία της κηδεμονίας του μπάσταρδου γιού. Έχω την εντύπωση ότι ο Pizzolato έχει αρχίσει να ξεσκονίζει την ελληνική μυθολογία, πρώτα με τους Ορφικούς στον πρώτο κύκλο, τώρα με το Δωδεκάθεο.

Υπενθυμίζω ότι η Αθηνά υπήρξε παρθένος θεά, πλην όμως απέκτησε ένα γιό, τον Ερεχθέα/Εριχθόνιο, μετέπειτα βασιλέα των Αθηνών (και μ' ένα παντοτινό μνημείο παγκόσμιας εμβέλειας για πάρτη του). To cut a long story short, όταν ο Ήφαιστος επεχείρησε να βιάσει την Αθηνά, αυτή αντιστάθηκε επιτυχώς, πλην όμως το σπέρμα του Ηφαίστου κύλησε στο πόδι της. Η Αθηνά σκούπισε το πόδι της με μάλλινο ύφασμα που πέταξε στη γη (έριο, χθων), η Γαία γονιμοποιήθηκε, και εννέα μήνες μετά, γεννήθηκε ο λεγάμενος, τέκνο του Ηφαίστου και της Γαίας, τον οποίον οι βιολογικοί του γονείς προσέφεραν στην Αθήνα, και αυτή τον φρόντισε σαν γιό της. Sounds Familiar.

Ονομασία:  εριχθονιος.jpg
Εμφανίσεις: 745
Μέγεθος:  55,9 KB

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Dr. Iceman Georges; 22 Ιουνίου 2015 στις 17:51

Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Δώστε κατάθλιψη στον λαό.
    Im ready, bitches!

TV Maniac Το Avatar του/της menes
    Likes / Thanks

That is not dead which can eternal lie...

Κέντησε πάλι το HBO. Οι άνθρωποι δεν είναι απλά καλλιτέχνες του είδους τους, είναι οι Μότσαρτ του είδους τους.

Σε μια σειρά τύπου ανθολογίας δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Ή τουλάχιστον δεν ήξερες τι να περιμένεις μέχρι να έρθει το HBO και να σου πει "Ψιτ, αγοράκι, έλα να σου δείξω πως παίζεται το παιχνίδι."

Τόσο μα τόσο διαφορετικό από την πρώτη σαιζόν και συνάμα τόσο μα τόσο ίδιο. Η δεύτερη σαιζόν μυρίζει καμένη από τον ήλιο της Καλιφόρνια άσφαλτο όπως η πρώτη μύριζε σαν βάλτος της Λουιζιάνα. Τα πλάνα της ημέρας γεμάτα φως και όμως να πνίγονται σε ένα απροσδιόριστο ανίερο Λαβκραφτιανό σκοτάδι που κρύβει απειλές ακόμα και εκεί που το φως τυφλώνει.

Τέτοια ατμόσφαιρα δεν περιμένει κάποιος σε μια ανθολογία αστυνομικής σειράς αλλά σε μια ανθολογία μυθολογίας Κθούλου. Και το έκαναν έτσι οι κερατάδες που φαίνεται ολότελα φυσιολογικό. Και ξεχνάς ότι βλέπεις αστυνομική σειρά και περιμένεις να πεταχτεί από μια σκιά ο Χαστούρ και να σου κάνει "Κου-κου".

Ναι το true detective είναι αστυνομική σειρά αλλά πραγματικά είναι άλλο είδος τηλεόρασης.

Μετά το The Wire, το HBO το έκανε ξανά.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την menes; 22 Ιουνίου 2015 στις 18:36
    "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
    κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
    μα θεοί κι' όξαποδώ
    κει δεν είναι παρά δώ."

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Εισαγωγική η πρεμιέρα, περιμένω περισσότερα στα επόμενα επεισόδια. Μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι χαρακτήρες των Colin Farrell και Taylor Kitsch. Εξαιρετική σκηνοθεσία από τον Justin Lin.
    superheronews.gr

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Πολύ καλό το πρώτο. Εξαιρετικός ο Φάρελ και έκπληξη η Μακ Άνταμς. Η φωτογραφία-σκηνοθεσία στην γνωστή από πέρυσι υποκίτρινη θερμή παλέτα που σου περνάει υποσυνείδητα την αίσθηση της διαφθοράς και του κινδύνου. Πολλές νύξεις σχετικά με τον ηθικό-πνευματικό προσανατολισμό της υποκουλτούρας των ΗΠΑ και αν το πάει προς τα εκεί που υποψιάζομαι θα υποκλιθώ στον Πιζολάτο. Ωστόσο για αυτό θα γράψω αφού ολοκληρωθεί η σεζόν και αφού επιβεβαιώσω τις υποψίες μου. Ο ρυθμός χαλαρός στο πρώτο επεισόδιο που επικεντρώθηκε στους χαρακτήρες και το υπόβαθρό τους δεν με κούρασε καθόλου. Μου άρεσε που η μπατσίνα έχει ελληνική καταγωγή και όνομα και υποψιάζομαι από τις εμμονές της με την αυτοάμυνα πως έχει πέσει και αυτή θύμα σεξουαλικής εκμετάλευσης. Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα βέβαια από την πλοκή της εφετινής σεζόν που σίγουρα δεν θα μείνει στους γνωστούς μαφιόζικους τραμπουκισμούς αλλά θα μας πάει πολύ βαθύτερα μιας και τα βίτσια του αντιδημάρχου μας προϊδεάζουν για πολλά. Ωστόσο είμαι σίγουρος πως σε αυτή την σεζόν ο Πιζολάτο δεν θα μείνει απλά στο τι, ποιος, πότε και πως, αλλά θα προχωρήσει ποιο βαθιά και στο γιατί με την πρόθεση να μας περάσει κάποιο μήνυμα. Τουλάχιστον αυτό συνέλαβαν οι δικές μου κεραίες από κάποιες σκόρπιες μεν αλλά ισχυρές ενδείξεις.

12. Thanks Reben thanked for this post
    Likes ATHENA1971, GEORGE77, johny f, menes, GrigD liked this post
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία