Αποτελέσματα Δημοσκόπησης: Τελικά πώς να μεταφράζουμε στα ελληνικά τον βαθμό του Adama?

Ψηφοφόροι
47. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Ναύαρχος

31 65,96%
  • Πτέραρχος

8 17,02%
  • Ανθυπολοχαζός (ή ανθυκωλοχαζός από το lieutenant )

3 6,38%
  • Μπάρμπας

4 8,51%
  • Gaff

0 0%
  • Μιγιάτζι

0 0%
  • Μιγιάγκι

2 4,26%
Δημοσκόπηση Πολλαπλών Επιλογών.
Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 48

Θέμα: Ναυαρχούκος ή Πτεραρχούκος;

TV Master Το Avatar του/της tzot
    Likes / Thanks

Ναυαρχούκος ή Πτεραρχούκος;

Λοιπόν, όπως ξέρετε, εδώ είμαστε μια αναρχοβασιλευόμενη δημοκρατία, για αυτό και ζητώ ευθέως τη συνδρομή σας στο θέμα της απόφασης για το τι τελικά είναι ο ρημάδης ο Adama.

Σημειώστε ότι αν θέλετε να συμμετάσχετε σοβαρά στην ψηφοφορία, επιλέξτε μία από τις δύο πρώτες επιλογές. Οι υπόλοιποι που υπάγεστε στο ΔΞ/ΔΑ -- λευκά -- άκυρα μπορείτε να επιλέξετε μια από τις υπόλοιπες. Τριήμερη τιμητική άδεια στον επόμενο πλανήτη που θα αράξουμε για όποιον βρει πού κολλάει η τρίτη πονηρή επιλογή.

Ναυαρχούκος, υπέρ:

Η δομή της ιεραρχίας σαφώς ταιριάζει περισσότερο με του Ναυτικού (για την ακρίβεια, μπορείς να πεις ότι ένα διαστημόπλοιο κλάσης του Galactica είναι κάτι μεταξύ υποβρυχίου και αεροπλανοφόρου).

Admiral είναι ναύαρχος, όπως και να το κάνουμε.

Πτεραρχούκος, υπέρ:

Δεν υπάρχει colonel στο ναυτικό, ή αν υπάρχει, δεν το έχω συναντήσει πουθενά. Ομοίως, δεν υπάρχει private στο ναυτικό, και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι οι πεζοναύτες (οπότε και το
    “private” θα κολλούσε) που κάνουν τα θελήματα (όπως ο Τζάφι στο εν λόγω επεισόδιο). Χάριν ομοιομορφίας λοιπόν, Πτέραρχος. (υπάρχει colonel και private στην αεροπορία των ΗΠΑ).

Οι περισσότεροι από αυτούς πετάνε ή πετούσαν. Θα μου πείτε, και το ναυτικό έχει αεροπορία, αλλά εκεί 'εν κατέ'ω πώς αλληλοαποκαλούνται. Έπειτα, μιλάμε για το διάστημα, και αμφιβάλλω αν το Ναυτικό (εν αντιθέσει με την Αεροπορία) θα είναι το πρώτο σώμα της Ελλάδας που θα στείλει στρατό στον Σείριο για να βρει τους προγόνους μας.

Συζήτηση:

Οι ΕΛΔΥΔ (Ελληνικές Δυνάμεις Διαστήματος) δεν υφίστανται ακόμα, οπότε κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Την δική μου εκούσια κακή μετάφραση του Admiral σε Πτέραρχο, δεν είναι υποχρεωτικό να την δεχτείτε, και επειδή έχω δει πως αρκετοί διαφωνούν με την επιλογή μου και τους καταλαβαίνω απόλυτα, ας αποφασίσει ο λαός (ναι, παιδιά, εδώ το κριτήριο της μάζας το σεβόμαστε ).

TV Maniac Το Avatar του/της Nik_sgr
    Likes / Thanks
    Προτείνω να συνεχίσεις οπως και στα προηγούμενα επεισόδια να τον αποκαλεις ''Πτεραρχο'', επειδή κάποιος ή κάποια ''βαφτισε'' τον Ζακ Λουκ Πικαρντ, ''Ναύαρχο'' απο το StarTrek δεν σημαινει ότι είναι κι ετσι, και πρεπει να το αποδεχτουμε και στο Galactica, σωστοοοςςς;

TV Master Το Avatar του/της katsosi
    MIT (Minaroupolis Institute of Technology)
    Likes / Thanks
    Εγώ πιστεύω ότι είναι "Ναύαρχος". Το Galactica θεωρείται πλοίο και μιλάμε και για στόλο.
    Βέβαια όπως και να το μεταφράσετε δεν έχει σημασία αρκεί να συνεχίσετε την πολύ καλή δουλειά που κάνετε.

You shouldn't take life too seriously! You will never make it out alive!!!

Make my city grow...
    Tribal Wars Junkie!!!

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tzot Εμφάνιση Δημοσίευσης

Οι ΕΛΔΥΔ (Ελληνικές Δυνάμεις Διαστήματος) δεν υφίστανται ακόμα, οπότε κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Την δική μου εκούσια κακή μετάφραση του Admiral σε Πτέραρχο, δεν είναι υποχρεωτικό να την δεχτείτε, και επειδή έχω δει πως αρκετοί διαφωνούν με την επιλογή μου και τους καταλαβαίνω απόλυτα, ας αποφασίσει ο λαός (ναι, παιδιά, εδώ το κριτήριο της μάζας το σεβόμαστε ).
    Σε περιπτωση που η δημοσκοπηση ληξει 50-50 μεταξυ Πτεραρχου-Ναυαρχου, εγω βρηκα, μια πιο μεσοβεζικη λυση......... Να τον ονομάσεις ''Ταξίαρχο Θεοχάρη'' ή ''Αστυνόμο Μπέκα'', ή ''Μπλεκ'', ή ''Κάπταιν Ό Χάρα'' ή καλύτερα μιας και εκκρεμει η δικη του Μπάλταρ να τον πουμε ''Τσακ Νόρις'' στην υπηρεσια του νομου, κατι πιο πιασαρικο δηλαδη
    Τεσπα καλη κι η πλακα, σοβαρα τωρα, καλυτερα οσοι ψηφισουν, να ψηφισουν με βαση την επιχειρηματολογια που ανελυσε πιο πανω ο Τζοτ και επειδη με καλυψε πληρως, ψηφιζω ''Πτεραρχος''(αποψη μου)
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Nik_sgr; 25 Φεβρουαρίου 2007 στις 12:58

TV Master Το Avatar του/της spalas
    Likes / Thanks
    Εγώ είχα το πρόβλημα Στρατηγούκος - Πτεραρχούκος με τη μετάφραση του Stargate. Τελικά κατέληξα στο 2ο. Άρα καταλαβαίνω τι περνάς.

Προσωπικά ψήφισα Ναυαρχούκος. Νομίζω ότι μιλάμε για στόλο με πλοία... έστω διαστημόπλοια. Άλλωστε μεταφορικά "πλέεις" στο διάστημα και είναι λογικό να αποτελούν εξέλιξη του ναυτικού. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το ιππικό που μετεξελίχτηκε σε πυροβολικό (όσοι ενδεχομένως θυμάστε από το στρατό όπου υπήρχε Ίλαρχος). Παράλληλα τα έθιμα είναι πιο ναυτικά. Αν πεθάνει πχ κάποιος θα τον στείλουν στο μαύρο διάστημα κατ' αντιστοιχία με τη θάλασσα.

Βέβαια για τους υπόλοιπους βαθμούς θα υπάρχει μπέρδεμα.
    Σκέψου όμως δύο πράγματα:
    1ο. Στο Galactica έχουν σωθεί λίγοι άνθρωποι και άρα είναι πιθανόν να βρίσκονται αναμεμειγμένοι από διάφορα σώματα (άρα λύνεται το θέμα Colonel, private κλπ)
    2ο. Μόνο το ναυτικό έχει διαφορετικούς βαθμούς (πεζικό, ειδικές δυνάμεις και αεροπορεία στις ΗΠΑ ονομάζονται όλοι το ίδιο)

Και επειδή είχα φάει κάμποσες ώρες με το Stargate έχω φτιάξει και ένα πινακάκι με τις αντιστοιχίες των βαθμών. Όποιος θέλει το βάζω μπας και φανεί χρήσιμο και σε κανέναν άλλο.
    Επισυναπτόμενα Αρχεία Επισυναπτόμενα Αρχεία

6. Thanks Elendil, Morfeus, ria2006, tzot thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Στα σοβαρά, Ναύαρχος ψήφισα, και γιαυτό με καλυψαν τα παιδιά πιο πάνω.

Γενικά όμως ο Adama είναι ο Μάρμπας που όλους τους αγαπάει και είναι παιδιά του...

8. Thanks bill667 thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της tzot
    Likes / Thanks
    Μέχρι στιγμής ευχαριστώ όλους για τη συμβολή σας.

Το «Μπάρμπας», παρεμπιπτόντως, το έβαλα στη λίστα επειδή είχα μια τάση να μεταφράσω το Old Man, που ενίοτε λένε για τον Adama, ως Μπάρμπα, αλλά η συγκεκριμένη λέξη δεν έχει για όλους μας την ίδια αίσθηση, εξ ου και το πιο τυπικά σωστό Γέρος.

TV Master Το Avatar του/της ria2006
    Likes / Thanks
    Κι εγώ ναύαρχος ψήφισα γιατί από την πρώτη στιγμή σαν Ναύαρχο
    τον αντιλήφθηκα. By the way, είναι ο πιο συμπαθής χαρακτήρας για μένα και μπράβο στον Admiral Tzot που άνοιξε ωραίο θεματάκι!

Battlestar Galactica Review

"No one believed that we would survive the cylon nuclear holocaust,
    or the hell on New Caprica, or the 50,000 other
    crises we've lived through
    But we did, we're here
    We've made this veritable habit
    out of defying the odds particularly, William Adama.
    And he is alive.He is alive.
    And he will take command of this fleet again."

Newbie Το Avatar του/της Zeus
    Likes / Thanks
    Και εγώ έβαλα Ναύαρχος,δεδομένου ότι το Galactica όπως και τα υπόλοιπα διαστημόπλοια "συμπεριφέρονται" σαν πολεμικά πλοία παρά σαν αεροσκάφη...Οι βαθμοί Colonel και Private μπορεί να μην υπάρχουν στο ναυτικό, αλλά μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για "διαστημικό ναυτικό" που διαθέτει και "αεροπορία" (τα μαχητικά και τα μεταγωγικά μικρά διαστημόπλοια που μεταφέρει το Galactica...).Εκεί χρειάζεται οπωσδήποτε ένας Colonel για να συντονίζει τις πτήσεις και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται σε σχέση με τα μαχητικά...
    Σκεφτείτε το Galactica σαν τα σύγχρονα αεροπλανοφόρα...Μπορεί ο Ναύαρχος να δίνει εντολές για απο/προσνηώσεις μαχητικών,περιπολίες κ.λπ. ,αλλά υπάρχει και ένας αξιωματικός ο οποίος συντονίζει αυτές τις κινήσεις...
    Οπότε δεν μπορούμε πιστεύω να λέμε τον Adama Πτέραρχο, αλλά Ναύαρχο (οι πτέραρχοι δεν διοικούν στόλους...)
    Φιλικά...

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την spalas Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Εγώ είχα το πρόβλημα Στρατηγούκος - Πτεραρχούκος με τη μετάφραση του Stargate. Τελικά κατέληξα στο 2ο. Άρα καταλαβαίνω τι περνάς.

Παράλληλα τα έθιμα είναι πιο ναυτικά. Αν πεθάνει πχ κάποιος θα τον στείλουν στο μαύρο διάστημα κατ' αντιστοιχία με τη θάλασσα.

Βέβαια για τους υπόλοιπους βαθμούς θα υπάρχει μπέρδεμα.
    Σκέψου όμως δύο πράγματα:
    1ο. Στο Galactica έχουν σωθεί λίγοι άνθρωποι και άρα είναι πιθανόν να βρίσκονται αναμεμειγμένοι από διάφορα σώματα (άρα λύνεται το θέμα Colonel, private κλπ)
    2ο. Μόνο το ναυτικό έχει διαφορετικούς βαθμούς (πεζικό, ειδικές δυνάμεις και αεροπορεία στις ΗΠΑ ονομάζονται όλοι το ίδιο)
    Πολυ καλη η αναλυση και ευστοχη η παρατηρηση σου για τα διαφορα εναπομεινοντα σώματα στο galactica, πιστευω οτι και εμενα με καλυψες.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας