Αποτελέσματα 1 έως 2 από 2

Θέμα: Doctor Who 3x11 - Utopia

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    2 Χρήστες
    7,5
    για να ψηφήσετε
    3x11
    Utopia

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    16/06/2007 - 19:35
    GMT 0
    16/06/2007 - 22:35
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Αν έχει νόημα να μιλήσουμε για "μυθολογικά" επεισόδια στο Doctor Who, αυτό είναι ασφαλώς ένα από αυτά. Η αποκάλυψη της πραγματικής ταυτότητας του καθηγητή Yana έδεσε πολύ έξυπνα με στοιχεία από προηγούμενα επεισόδια -- τα λόγια του Προσώπου του Μπο, το ρολόι-χαμαιλέοντας -- και είναι εξαιρετικά σημαντική και από μόνη της, μιας και πλέον γνωρίζουμε ότι ο Ντόκτορ δεν είναι ο μοναδικός ζωντανός Timelord του σύμπαντος. Μένει να δούμε πώς θα τον επηρεάσει αυτή η ανακάλυψη.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ξετρελάθηκα με τον Κάπταιν Τζακ. Τον γουστάρω απέραντα αυτό το χαρακτήρα, βρίσκω απίστευτα αστείο το πώς την πέφτει σε οτιδήποτε κινείται, ανεξαρτήτως φύλου ή φυλής (ο Ντόκτορ προσπαθεί να του βάλει φρένο, αλλά κανείς άλλος δε διαμαρτύρεται, γιατί ο Τζακ είναι ωραίο γκομενάκι). Ο διάλογος που είχε με τον Ντόκτορ σχετικά με την αθανασία του ήταν η αγαπημένη μου σκηνή του επεισοδίου, είχε μια θεατρική ποιότητα, θα έλεγα. Εκτιμώ ιδιαίτερα τη σημασία που δίνει ο Ντόκτορ του RTD στα fixed points in time
    spoiler για το DW του Μόφατ
    , αλλά και πάλι οφείλω να ομολογήσω ότι μου φάνηκε παράξενο το πώς προσπαθούσε να αποφύγει τη συνάντηση με τον Τζακ. Ίσως είναι και η ανάμνηση της Ρόουζ που έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα γι' αυτόν.

Λοιπά σχόλια:
    • Οι Futurekind ανέδιδαν πολύ έντονη αίσθηση Mad Max.
    • Μου άρεσαν πολύ οι λεπτομέρειες που ο RTD σκαρφίστηκε για την εξωγήινη φυλή στην οποία ανήκε η Chadtho (το εσωτερικό γάλα, ο τρόπος ομιλίας). Πάντα θαυμάζω την πολύ ζωηρή φαντασία, κυρίως επειδή εγώ δε διαθέτω καθόλου. Θα ήθελα, εντούτοις, να είχε διαφορετικό όνομα, για να μην επαναλαμβάνονται οι λέξεις Chad και tho, που χρησιμοποιεί στην αρχή και στο τέλος κάθε φράσης της.
    • Η ιστορία υποτίθεται ότι διαδραματίζεται στο τέλος του σύμπαντος, άρα, είναι να απορεί κανείς για τη Utopia: αυτή δεν είναι μέρος του σύμπαντος; Γιατί να εξακολουθεί να υπάρχει, όταν όλα τα υπόλοιπα τελειώσουν; Μου θύμισε, επίσης, ένα υπέροχο βίντεο που είχα δει πρόσφατα, σχετικά με το τέλος του σύμπαντος. Λίγο μεγάλο, αλλά πραγματικά μαγικό, σε βάζει να σκεφτείς πράγματα που δεν είχες ποτέ αναρωτηθεί και να φιλοσοφήσεις το νόημα της ύπαρξης. Αν του αφιερώσετε μισή ώρα από τη ζωή σας, δε θα χάσετε:

Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 12 Αυγούστου 2020 στις 01:05
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας