Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 23

Θέμα: The X-Files 1x01 - Pilot

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    10 Χρήστες
    9,6
    για να ψηφήσετε
    1x01
    Pilot

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    10/09/1993 - 19:00
    GMT -5
    11/09/1993 - 03:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Maniac Το Avatar του/της Naelyn
    Likes / Thanks
    Λοιπόν, αφού τέλειωσα ένα μίνι μαραθώνιο The walking dead (3x10-16) και supernatural (10x13-17) με ψήσατε πολύ άσχημα να ξεκινήσω. Λίγο αυτά που γράψατε, λίγο μια συζήτηση που είχα με τη Χριστίνα (ποια άλλη??), μου έδωσαν το ερέθισμα να μπω και γω στον κόσμο των X-files.

Παρακάτω γράφω μερικά πραγματάκια που περιμένω -αν μη τι άλλο - να δω στο μέλλον.

• Την ανάπτυξη της σχέσης των δύο πρωταγωνιστών. Για σειρά που βασίζεται κατά πολύ σε δυο ανθρώπους, βασικό για μένα είναι να με κάνει να δεθώ μαζί τους. Προσοχή, όχι μόνο ως individuals. Θέλω να δεθώ και με τη σχέση αυτών των δυο. Να με νοιάζει αν πάθουν κάτι ΑΛΛΑ να με νοιάξει και αν τσακωθούν ας πούμε.
    • Ατμόσφαιρα-ατμόσφαιρα-ατμόσφαιρα!! X-files είσαι, περιμένω να με κάνεις να χαθώ στο κάθε σου επεισόδιο. Περιμένω να με κάνεις να φοβηθώ με τα διάφορα storylines σου.
    • Περιμένω να δω ΚΑΛΑ φιλεράκια, αλλά θέλω να υπάρχει και το απαραίτητο lore από πίσω. Για σειρά 46314736 επεισοδίων (είμαι σίγουρος ότι η Χριστίνα ξέρει ακριβώς των αριθμό των επεισοδίων της συγκεκριμένης σειράς) περιμένω να υπάρχει και η ιστορία η οποία θα με βοηθήσει να συνεχίσω να παρακολουθώ.

Ξεκινάω και επανέρχομαι με περισσότερα.

3. Likes prod21 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    202 είναι τα επεισόδια (το τελευταίο είναι διπλό).

Και, μα τα χίλια εξωγήινα στιλέτα, όχι απλώς θα σε νοιάξει η σχέση Μώλντερ-Σκάλι... θα σε κάψει και θα σε τσουρουφλίσει. Σκέφτομαι τελευταία σκηνή "Never Again" και αναρριγώ.

Ατμόσφαιρα; Ιδίως στις πρώτες πέντε σεζόν, να φαν κι οι κότες. Σκέφτομαι "Grotesque" και προσκυνώ.

Και φιλεράκια; Σύντομα θα ανακαλύψεις ότι αυτός ο όρος δεν έχει ακριβώς θέση στο σύμπαν των X-Files. Γιατί μπορεί η διάκριση motw και mytharc να είναι, σε γενικές γραμμές, ξεκάθαρη, αλλά και οι δύο κατηγορίες επεισοδίων έχουν εξίσου σημαντική θέση στη σειρά.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 6 Απριλίου 2015 στις 16:28
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    Οσες φορες και να το δω η μαγεια του ειναι ανεξιτηλη.Ολα ειναι εδω απ'την αρχη,το ψαξιμο,η μαγεια της σχεσης Μωλντερ και Σκαλι,ο καπνιστης,οι κλασικες σκηνες με τους δυο τους μεσα στη βροχη,στο δωματιο του ξενοδοχειου οπου ο Μωλντερ εξομολογειται στη Σκαλι την ιστορια της αδερφης του,η σκηνη με το Μπιλι Μαιλς στο δασος να προσφερει σαν θυσια τη συμμαθητρια του στους απαγωγεις της και τελος ο καπνιστης που καταχωρει το τσιπ στην αποθηκη των αποδεικτικων στοιχειων και προχωραει με φοντο ολα τα πειστηρια,αυτος ο μονος τυπος που ξερει τι συμβαινει,τι θα συμβει και ποιος ειναι πισω απο αυτη την ιστορια.Με δυο λογια ο κορυφαιος πιλοτος ολων των εποχων.
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

6. Likes domino83, sofia21 liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της domino83
    Likes / Thanks
    Αντικειμενική δεν μπορώ να είμαι σε καμία περίπτωση, να εξηγούμαστε.

Ονομασία:  mspilot.jpg
Εμφανίσεις: 339
Μέγεθος:  13,0 KB

Πώς είναι δυνατόν ένας πιλότος να μην γίνεται βαρετός ποτέ; Αληθινή μαγεία. Ναι οκ υπάρχουν επεισόδια που τα βαριέμαι ή τα αποφεύγω μετά τις τόσες φορές που τα έχω δεί αλλά τον πιλότο ποτέ. Ξέρω τί θα συμβεί κι όμως η μαγεία με παρασύρει, με κρατάει.Γι αυτό είναι μέσα στα επεισόδια που είδα μετά το φινάλε της 10ης σεζόν.

Δίνει όλα τα στοιχεία της σειράς,με τί θα ασχοληθεί. Τί θα πραγματεύεται. Εξωγήινους, περίεργα φώτα και συμβάντα, συνωμοσίες, πτώματα, νεκροψίες και όλα αυτά τυλιγμένα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα.Ολα στο πιάτο, οπότε άνετα το λατρεύεις ή το μισείς. Ημίμετρα στον πιλότο δεν έχει.
    Ολα είναι εδώ από την αρχή όπως έγραψε και ο johny f. Μα όλα.

Η Σκάλυ νιούμπι είδε όσα έπρεπε, έδειξε θάρρος και χαρακτήρα.Δεν χρειάστηκε παραπάνω για να τον εμπιστευτεί για να τον πιστέψει μόνο θα πάρει κι άλλο χρόνο.
    Ο Μώλντερ προστατευτικός μαζί της από την πρώτη κιόλας υπόθεση. Την μάγεψε και αυτός και τα ανεξήγητα φαινόμενα.Και πόσο τρελάρας με τη πυξίδα, το σπρέι κλπ, θα ήταν ψυχαναγκαστικός αν τα είχε σε κάθε επεισοδιο δε λέω, αλλά εδώ είναι λατρεία όπως ανοίγει όλα του τα χαρτιά στη καινούργια του και παντοτινή συνεργάτη.
    Τη χημεία τη βλέπουμε πρίν τη χειραψία και την ολοκληρώνει μέσα από το τζάμι της ανάκρισης τόσο έντονα.
    Ονομασία:  Screenshot024.jpg
Εμφανίσεις: 355
Μέγεθος:  11,8 KB Ονομασία:  scullypilot.jpg
Εμφανίσεις: 354
Μέγεθος:  4,6 KB

8. Likes johny f, HristinaB liked this post
    Likes / Thanks
    Μεταφορά του σχολίου από άλλο ποστ:

Νιώθω σαν να βλέπω το βίντεο γνωριμίας των δύο καλύτερών μου φίλων. Ο χρόνος και η γνώση του τι γίνεται παρακάτω με κάνουν να αγνοώ παντελώς τις όποιες αδυναμίες (τα ρούχα, το μαλλί της Σκάλι, τις αδέξιες ερμηνείες, τις κάπως τσιριχτές φωνές). Στέκομαι στη σκηνή της γνωριμίας ("Nobody down here but the FBI's most unwanted!", "I was under the impression you were sent to spy on me."), στα γυαλιά του Μώλντερ (ΓΙΑΜ!), στο βλέμμα του πίσω από το διπλό καθρέφτη στη σκηνή του υπνωτισμού, στο αδέξιο πατ-πατ-πατ του στον ώμο της Σκάλι και στη συγκινητική εμπιστοσύνη που της δείχνει από τόσο νωρίς. (Ακόμα και να την προστατέψει να μη φανεί γελοία στην αναφορά της προσπαθεί.)

Κρατήστε τον Μπίλι Μάιλς, το πορτοκαλί Χ και τα 9 χαμένα λεπτά, κρατήστε και τον αμίλητο καπνιστή τύπο.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

10. Likes johny f, domino83 liked this post
    Likes / Thanks
    1Χ79, "Pilot"

Υπόθεση: Ο Ειδικός Πράκτορας του FBI Φοξ "Spooky" Μώλντερ ερευνά υποθέσεις που σχετίζονται με την ύπαρξη εξωγήινης ζωής και παραφυσικών φαινομένων, επηρεασμένος από την εξαφάνιση της αδερφής του 20 χρόνια νωρίτερα. Οι ανώτεροί του, προσπαθώντας να τον περιορίσουν, του αναθέτουν ως συνεργάτη την πράκτορα Ντέινα Σκάλι, ιατροδικαστή, προκειμένου να δώσει επιστημονικό βάρος και εξηγήσεις στις έρευνές του.

Στην πρώτη τους υπόθεση, ο Μώλντερ και η Σκάλι ερευνούν τους μυστηριώδεις θανάτους εφήβων σε μια μικρή πόλη του Όρεγκον.

IMDB σελίδα: http://www.imdb.com/title/tt0170817/

And so it begins.

"Ένα ταξίδι χιλίων χιλιομέτρων αρχίζει μ' ένα βήμα" είπε ο Κινέζος φιλόσοφος Λάο Τσε και ο Πιλότος είναι το πρώτο μας βήμα στο ταξίδι όχι μόνο της εικοσαετούς (και συνεχίζεται!) έρευνας για την αποκάλυψη της αλήθειας "εκεί έξω", αλλά και των ζωών του πιο αληθινού ντουέτου της παγκόσμιας τηλεόρασης. Γιατί δύο είναι τα βασικά επιτεύγματα αυτού του επεισοδίου: πρώτον, θέτει τα θεμέλια για την ανάπτυξη της συνομωσίας (οι εξωγήινοι είναι εδώ, αλλά η κυβέρνηση το κρατάει μυστικό!) και δεύτερον, μας συστήνει τους ανθρώπους μαζί με τους οποίους θα την ξετυλίξουμε. Αυτό ακριβώς το δεύτερο, η πλούσια, λεπτομερής σκιαγράφηση των βασικών χαρακτήρων, είναι που δίνει αξιοπιστία σε μια ιδέα που θα μπορούσε πολύ εύκολα να την απορρίψει ο θεατής ως γελοία. Πιστεύουμε στην πιθανότητα των θεωριών του Μώλντερ, επειδή πιστεύει κι αυτός. Κι αυτόν τον πιστεύουμε επειδή μοιάζει πολύ αληθινός: δεν είναι η καρικατούρα του φανατικού με τις συνομωσίες (όπως είναι, π.χ. οι Lone Gunmen), ούτε ο Τέλειος, Αλάθητος ήρωας. Είναι ένας άνθρωπος με μία αποστολή που έχει τις ρίζες της σε ένα τραυματικό γεγονός (την εξαφάνιση της αδερφής του) και η οποία του έχει κοστίσει επαγγελματικά και σε επίπεδο φήμης: ο Μώλντερ ήταν το χρυσό παιδί του Violent Crimes Section και τώρα αντιμετωπίζεται με χλευασμό από τους συναδέρφους του, χωμένος σε ένα γραφείο στο υπόγειο, επειδή δε φοβάται να κρατήσει το μυαλό του ανοιχτό και να κάνει ερωτήσεις που οι άλλοι απορρίπτουν ως παράλογες και γελοίες. Ο Μώλντερ εμφανίζεται ως ο απόλυτος Believer, όμως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι: μπορεί να έχει τις απόψεις του, που είναι μάλλον απόλυτες, αλλά η αποστολή του είναι να βρει αποδείξεις γι' αυτό που πιστεύει. (Η αφίσα στον τοίχο του, εξάλλου, δε γράφει "I Believe", αλλά "I *Want* to Believe"... όμως αυτό θα το σχολιάσω σε επόμενο επεισόδιο.) "I'm not crazy, Scully. I have the same doubts you do" λέει κατά τη διάρκεια της νεκροψίας και, από αυτή την άποψη, μοιάζει πολύ με την Σκάλι, που επίσης ψάχνει για αποδείξεις. Η διαφορά τους είναι ότι ο Μώλντερ θέλει να αποδείξει ότι υπάρχουν περισσότερα εκεί έξω απ' όσα ξέρουμε, ενώ η Σκάλι, προς το παρόν, θέλει να κρατηθεί από την πραγματικότητα όπως τη γνωρίζει.

Η συνεργασία μεταξύ των δύο αυτών ανθρώπων, με τις εκ διαμέτρου αντίθετες κοσμοθεωρίες, θα έπρεπε να είναι δύσκολη και γεμάτη τριβές. Όμως, ο Πιλότος εξαρχής μας ξεκαθαρίζει ότι ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά αυτής της σχέσης (πλην της σεξουαλικής έντασης, που σύντομα θα χτυπήσει κόκκινο) είναι ο σεβασμός του ενός στις πεποιθήσεις του άλλου. Ο Μώλντερ δεν προσπαθεί να επιβάλλει τις απόψεις του στην Σκάλι -- επιπλέον, όταν εκείνη πάει να παρασυρθεί, της βάζει φρένο, για να προστατεύσει την εικόνα της απέναντι στα αφεντικά. Και η Σκάλι, παρότι εκ φύσεως σκεπτικίστρια, διασκεδάζει με τις θεωρίες του (παρατηρήστε πόσο συχνά χαμογελάει σ' αυτό το επεισόδιο), αν και δεν είναι ακόμα έτοιμη να παραδεχτεί ότι έχουν βάση. Είναι δεδομένο ότι έχουν αλληλοσυμπαθηθεί ήδη, το εκπληκτικό, όμως, είναι ότι αρχίζουν σχεδόν αμέσως να εμπιστεύονται σε κάποιο βαθμό ο ένας τον άλλο. Αυτό γίνεται εμφανές σε δύο από τις πιο αξιομνημόνευτες σκηνές του επεισοδίου: στην πρώτη, η Σκάλι, φρικαρισμένη από τα σημάδια στη μέση της, έχει ανάγκη από τη δική του διαβεβαίωση ότι δεν κινδυνεύει από αυτά. Αποφασίζει να του εκφράσει το φόβο της (είναι μια από τις αγαπημένες μου λεπτομέρειες το πώς διστάζει ελαφρώς αρχικά, πριν ανοίξει τη ρόμπα της) και να τον αφήσει να τη δει συναισθηματικά ευάλωτη: αυτή η πρώτη αγκαλιά
    spoiler για την υπόλοιπη σειρά
    είναι μια απτή δήλωση εμπιστοσύνης από τη μεριά της, που βρίσκει απάντηση στη δεύτερη σημαντική σκηνή, όταν ο Μώλντερ ρίχνει και τα δικά του τείχη και της εκμυστηρεύεται το οικογενειακό του τραύμα. Αν και ακόμα τη θεωρεί πιόνι των δυνάμεων που θέλουν να τον σταματήσουν, η ειλικρινής παρότρυνσή της να την εμπιστευτεί ("You've got to trust me"), γιατί είναι στην ίδια ομάδα ("I'm here just like you, to solve this") τον κάνει να της μιλήσει για ακόμα πιο προσωπικές αναμνήσεις, χωρίς να ανησυχεί ότι θα τον χλευάσει ή ότι θα τις χρησιμοποιήσει εναντίον του. Ένα επιπλέον στοιχείο που μας δίνει η συγκεκριμένη σκηνή ως προς το επίπεδο άνεσης μεταξύ τους είναι το πόσο χαλαρά την έχει πέσει η Σκάλι στο κρεβάτι του (τι κύριος, αυτός κάθεται στο πάτωμα)
    spoiler για την ένατη σεζόν
    ενώ το κερασάκι στην τούρτα είναι το eye contact μέσα από τον καθρέφτη στο τέλος του επεισοδίου, που προοικονομεί την αδιανόητη μη λεκτική επαφή που οι δυο τους θα αναπτύξουν στη συνέχεια της σειράς.

Η τελευταία σκηνή, στην αποθήκη του Πενταγώνου, βάζει τους θεατές ένα βήμα μπροστά από τους ήρωές μας. Τώρα το ξέρουμε ότι ο Μώλντερ έχει δίκιο, ότι οι υποψίες του είναι σωστές. Και θέλουμε να το μάθει κι αυτός, να πειστεί και η Σκάλι. Γι' αυτό και θα τους ακολουθήσουμε στον αγώνα τους. Καλό μας ταξίδι.

Τρίβια από την παραγωγή:
    • Τα γυρίσματα διήρκεσαν 14 ημέρες και χρειάστηκε ειδική άδεια (!) για να γυρίσουν τις σκηνές όπου ο Cancer Man καπνίζει το (ψεύτικο) τσιγάρο του μέσα σε κλειστό χώρο. Πολιτισμένος ο Καναδάς, όχι αστεία...
    • Ο κύριος που κάθεται πίσω από την Σκάλι στο αεροπλάνο είναι ο μπαμπάς του Ντέιβιντ Ντουκόβνι.
    • Για τη σκηνή της ρινορραγίας της Τερέζα, η ηθοποιός φορούσε στο κεφάλι της ένα γκατζετάκι με σωληνάκια, μέσω των οποίων διοχετευόταν το ψεύτικο αίμα (φαίνεται να προεξέχει στη ρίζα της μύτης της, αν κοιτάξετε με προσοχή).
    • Οι τίτλοι αρχής, με το πανδιάσημο μουσικό θέμα της σειράς, δεν υπάρχουν ακόμα.
    • Η αρχική μορφή του επεισοδίου περιλάμβανε και σκηνές στις οποίες εμφανιζόταν ο Ήθαν, ο γκόμενος της Σκάλι. Κόπηκαν όλες στο μοντάζ, αλλά μπορείτε να πεταχτείτε στο ποστ του "The Jersey Devil" (1X05) για να τις δείτε.
    • Στην πρώτη του προβολή, το επεισόδιο το παρακολούθησαν 12 εκατομμύρια τηλεθεατές.

Σκόρπια σχόλια:
    • Η πρώτη συνάντηση του Μώλντερ και της Σκάλι έγινε στις 6 Μαρτίου 1992. Βέβαια, από το αμέσως επόμενο επεισόδιο, χωρίς καμιά εξήγηση, η χρονολόγηση ακολουθεί το πραγματικό έτος παραγωγής, δηλαδή βρισκόμαστε πλέον στο 1993.
    • Αλήθεια, πώς ήξερε ο Μώλντερ ότι θα του φορτώσουν την Σκάλι ως συνεργάτη και είχε προλάβει να τσεκάρει το βιογραφικό της και να διαβάσει και την εργασία της; (Την οποία κατάλαβε, παρά το ότι ασχολιόταν με προχωρημένη φυσική. Γιατί δεν είναι μόνο κούκλος, το αστέρι μου!)
    • Ας μιλήσουμε για μόδα: δηλαδή, για τα ριγέ πουκάμισα με τις τεράστιες γραβάτες του Μώλντερ. Ευτυχώς, τα πουκάμισα στη συνέχεια θα βελτιωθούν, οι γραβάτες πάλι... όχι και τόσο. Τα επαγγελματικά ταγιέρ της Σκάλι είναι τόσο αδιάφορα, που θαρρείς και τα επέλεξαν προκειμένου να γίνεται ένα με το background. Βέβαια, εδώ τη βλέπουμε και με πιο σπάνια, κάζουαλ εμφάνιση: τζινάκι, τα μαλλιά (όχι ακόμα κόκκινα...) πιασμένα και με τα σνίκερς πάνω στο κρεβάτι (άτακτο κορίτσι). Τα εσώρουχα στη διαβόητη σκηνή με τη ρόμπα είναι εντελώς α-σεξουαλικά, επειδή ο Κάρτερ λύσσαξε να κάνει ξεκάθαρο το πλατωνικόν του θέματος. (Εντάξει, σ' αυτή τη φάση, λογική απόφαση. Τουλάχιστον, στο μέλλον, η Σκάλι θα αποκτήσει πολύ καλύτερο γούστο στα σουτιέν.) Το επεισόδιο είχε προϋπολογισμό 2 εκατομμύρια δολλάρια, αλλά προφανώς τους τα 'φαγαν όλα τα εφέ (ο ανεμοστρόβιλος με τα φύλλα) και δεν έμεινε ούτε σέντσι για τα κοστούμια... Το παλιομοδίτικο νυχτικό που φοράει η ηθοποιός στο cold open, εντούτοις, είναι ηθελημένο: καθ' όλη τη διάρκεια της σειράς, κάθε φορά που ένας γυναικείος χαρακτήρας (εκτός της Σκάλι!) εμφανίζεται με νυχτικό, είναι πάντα αυτό το μακρύ, γιαγιαδίστικο πατρόν, που σκοπό έχει, σύμφωνα με τον Κρις Κάρτερ, να υπογραμμίσει την αθωότητα των γυναικών-θυμάτων, καθώς τις κάνει να μοιάζουν με αγγέλους.
    • Πολλές πρωτιές σε λεπτομέρειες που θα γίνουν χαρακτηριστικές της σειράς: ακούμε για πρώτη φορά τη λέξη "debunk", που προφανώς αποτελεί το αγαπημένο ρήμα του Κάρτερ. Ο Μώλντερ εμφανίζει το πρώτο του slideshow, τρώει ηλιόσπορους για πρώτη φορά κι εδώ κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση οι φακοί μες στα σκοτάδια, τα απειλητικά νυχτερινά δάση και η ώρα 11:21 (21/11 είναι τα γενέθλια της γυναίκας του Κρις Κάρτερ).
    • Λιώνω με τα γυαλιά του Μώλντερ, λιώνωωωωωω!
    • Αν και άνθρωποι του νόμου, ο Μώλντερ και η Σκάλι το παίζουν αλάνια και δε φοράνε τις ζώνες ασφαλείας στο αμάξι.
    • Μικροσκοπική λεπτομέρεια, αλλά είναι λίγο μυστήριο το πώς βρέθηκε το σπρέι στο πορτ-μπαγκάζ του νοικιασμένου τους αυτοκινήτου. Δεν είναι ότι το βγάζει από τη βαλίτσα του, για να πω ότι ο Μώλντερ το είχε κουβαλήσει στις αποσκευές του (νομίζω ότι δεν επιτρέπεται, έτσι κι αλλιώς), οπότε, τι, το αγόρασε κάποια στιγμή, έτσι για να υπάρχει, μήπως και χρειαστεί; Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι έχει ξαναζωγραφίσει Χ στους δρόμους, αλλά την κίνηση αυτή δεν τη βλέπουμε πουθενά ξανά στο μέλλον.
    • "Δεν πρόκειται να χάσω τον ύπνο μου προσπαθώντας να βρω τι είναι το πραγματάκι στη μύτη του πτώματος", λέει με ύφος μπλαζέ και καλά η Σκάλι, μόνο που η ώρα είναι 04:37 και έχει ήδη μείνει ξύπνια κοιτώντας τις ακτινογραφίες και γράφοντας την αναφορά της. Το κορίτσι γουστάρει ήδη, αλλά δε θέλει να το δείξει.
    • Spoiler για τη δεύτερη σεζόν:
      Spoiler

Οι ατάκες:
    "Νobody down here but the FBI's most unwanted."

"- The answers are there. You just have to know where to look.
    - That's why they put the I in FBI.
    "

Το podcast (Kumail Nandjiani's "The X-Files Files"):
    https://dfkfj8j276wwv.cloudfront.net...0FILES%201.mp3

Το καρτούν:
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

12. Likes sofia21, johny f liked this post
    Likes / Thanks
    Σημασία του επεισοδίου για την κεντρική μυθολογία:
    ΜΕΓΙΣΤΗ. Όχι μόνο μας εισαγάγει στις θεωρίες του Μώλντερ περί κυβερνητικής συνομωσίας, αλλά ουσιαστικά τις επιβεβαιώνει με την τελευταία σκηνή στις αποθήκες του Πενταγώνου, η οποία αποδεικνύει ότι η κυβέρνηση είναι ενήμερη για όλες αυτές τις περίεργες υποθέσεις και τις αντιμετωπίζει με ιδιαίτερη σοβαρότητα και μυστικοπάθεια. Το ερώτημα, βέβαια, αν πρόκειται για αποδείξεις εξωγήινης ζωής δε βρίσκει (ιδιοφυώς) ξεκάθαρη απάντηση, καθώς κάποια στοιχεία επιδέχονται και άλλων εξηγήσεων:
    • Η άγνωστη οργανική ουσία (πρωτεϊνη) που ο Μώλντερ δείχνει στη Σκάλι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι συνθετική, κατασκευασμένη σε ένα εντελώς γήινο εργαστήριο. Με δεδομένο ότι οι δομικοί λίθοι όλων των πρωτεϊνών είναι 20 συγκεκριμένα αμινοξέα, που μπορούν να συνδυαστούν ελεύθερα μεταξύ τους, υπολογίζεται ότι ο συνολικός αριθμός των πρωτεϊνών που μπορούν να υπάρξουν είναι 2050.000. Μιλάμε για ασύλληπτο νούμερο, οπότε το γεγονός ότι η Σκάλι (που είναι ιδιοφυία, οκ; ) δεν την αναγνώρισε δε σημαίνει απολύτως τίποτα.
    • Το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το εμφύτευμα που η Σκάλι ψάρεψε από το εκταφέν πτώμα μπορεί να είναι άγνωστο όχι επειδή είναι εξωγήινο, αλλά επειδή επίσης είναι συνθετικό, αποτέλεσμα σούπερ μυστικών πειραμάτων της στρατιωτικής βιομηχανίας.
    • Το γεγονός ότι η πρώτη ομάδα πρακτόρων του FBI που είχε σταλεί να ερευνήσει την υπόθεση κλήθηκε να επιστρέψει, χωρίς εξήγηση, πριν τελειώσει την έρευνά της, επίσης ενδεχομένως να οφείλεται στον κίνδυνο αποκάλυψης απόρρητων στρατιωτικών πειραμάτων.

Από την άλλη, υπάρχουν πτυχές της υπόθεσης που, επί του παρόντος τουλάχιστον, δεν μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά:
    • Η απώλεια των 9 λεπτών, με την ταυτόχρονη απώλεια κάθε είδους ηλεκτρικής ενέργειας (και, μάλιστα, σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο του δρόμου, όπου είχε ξαναπαρατηρηθεί περίεργη ενεργειακή δραστηριότητα). Βέβαια, εδώ υπάρχει το εξής πρόβλημα: αν, όπως υποθέτει ο Μώλντερ, υπήρξε κάποιου είδους εξωγήινη επαφή εκείνο το χρονικό διάστημα, που οδήγησε στην απώλεια της ενέργειας, τότε δε θα έπρεπε και το ρολόι του (που δουλεύει με μπαταρία, δηλαδή ηλεκτρική ενέργεια) να έχει σταματήσει κι αυτό και να ΜΗΝ καταγράψει αυτή την απώλεια των εννέα λεπτών;
    • Το ότι η παράλυτη Πέγκυ περπάτησε.
    • Ο Μπίλι Μάιλς. Ολόκληρος και τα πάντα πάνω του. Όχι τόσο το ότι ξύπνησε από το άγρυπνο κώμα (υπάρχουν και περιπτώσεις στην πραγματική ζωή που ασθενείς συνέρχονται από κώματα, αν και, φυσικά, δεν πετάγονται κατευθείαν από τα κρεβάτια τους). Πώς εξηγείται, όμως, το γεγονός ότι τη μια στιγμή είχε τα σημάδια στο σώμα του και την επόμενη είχαν εξαφανιστεί; Όσο για τις αναμνήσεις του που διηγείται στο τέλος, ακόμα κι δε δεχτούμε ότι υπάρχει επιστημονική εγκυρότητα στην ύπνωση ως ερευνητική διαδικασία, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον ότι ο Μπίλι αναφέρεται σε ένα ρινικό εμφύτευμα (όπως αυτό που είχε το πτώμα στο φέρετρο), στοιχείο που είναι εξαιρετικά λεπτομερές για να είναι απλή σύμπτωση.

Στην τελική, απολύτως καμία απάντηση δεν παίρνει ο θεατής για τίποτα απ' όλα όσα είδε να συμβαίνουν. Τελικά, τι ήταν αυτό το πτώμα στο φέρετρο; Αν όντως ήταν ο Ρέι Σόουμς, ο συμμαθητής του Μπίλι, πώς εξηγείται η σωματική του μεταμόρφωση; Μια γρήγορη απάντηση θα ήταν "λόγω την εξωγήινων πειραμάτων", αλλά τι ακριβώς εννοούμε μ' αυτό; Μια τέτοια σαρωτική αλλαγή δεν μπορεί παρά να είναι το αποτέλεσμα εκτεταμένων και πανίσχυρων μεταλλάξεων (μιλάμε, άλλαξε όλο του το κρανίο και ο σκελετός του συρρικνώθηκε!), οπότε είναι πιθανό σ' αυτά τα παιδιά να έγιναν πειράματα με εξωγήινο DNA; Και μήπως αυτή η περίεργη άγνωστη πρωτεϊνη είναι προϊόν αυτού του DNA; Και από την άλλη, γιατί ντε και καλά να είναι εξωγήινο αυτό το DNA; Αφού δε βρέθηκε κανένα χημικό στοιχείο στην περιβόητη πρωτεϊνη που να είναι μη-γήινο... Κι επίσης, πότε άρχισαν αυτές οι μεταλλάξεις να εμφανίζονται; Κανένα από τα υπόλοιπα θύματα δεν τις εκδήλωσε, προφανώς ούτε καν ο ίδιος ο Ρέι, τουλάχιστον όχι πριν το θάνατό του. Αλλά τι νόημα έχουν μεταλλάξεις που εκδηλώνονται μετά θάνατον;

Και μετά, είναι κι άλλες απορίες: αν, σύμφωνα με τη διήγηση του Μπίλι, οι θάνατοι των συμμαθητών του ήταν αποτέλεσμα των αποτυχημένων πειραμάτων, τον ίδιο γιατί τον άφησαν ζωντανό; Γιατί υπήρξε αυτό το κενό των τριών χρόνων μεταξύ των πρώτων θανάτων και αυτών εδώ; Αν υπεύθυνοι για τα πειράματα ήταν εξωγήινοι, γιατί ο Μπίλι δε λέει ποτέ τη λέξη, παρά μόνο αναφέρεται στο "φως"; Μήπως δεν τους είδε ποτέ; Αλλά τότε οι πιθανότητες να υπάρχουν και να μην υπάρχουν είναι ακριβώς 50-50...

Μη μου πείτε ότι δεν είστε περίεργοι να δείτε τι γίνεται στη συνέχεια;;;
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

14. Likes sofia21, johny f liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της domino83
    Likes / Thanks
    Ευκαιρία για reRun 2017.Ενα τη μερα, μέρα παρά μέρα,ποιός ξέρει, θα δείξει. Σημασία έχει πως θα το ξαναπάρω από την αρχή, αργά αλλά σταθερά. (Ευκαιρία και για λίστες λοιπον).
    Στον πιλότο η Σκάλυ συναντά τις γνωστές φάτσες που θα βασανίσουν τους ήρωές μας στην συνέχεια. Μία σε γνωστή γι'αυτήν θέση ισχύος, που όσο της δίνει οδηγίες εκέινη κοιτά συνεχώς και τη δεύτερη,την σιωπηλή, με το τσιγάρο.Εχει πάει διαβασμένη για τον agent Mulder και οταν τους λέει πως ειναι ο καλύτερος αναλυτής βίαιων εγκλημάτων διακρίνω έναν θαυμασμό στο ύφος της κάπου εκέι ανάμεσα στην ενησυχία της.
    Της ανακοινώνουν οτι η δουλειά της θα ειναι η επιστημονική ανάλυση των X-Files υποθέσεων και το επόμενο πρωί πετάνε για Ορεγκον.Ετσι λοιπόν ξεκινά μία απο τις καλύτερες σειρές όλων των εποχών με την καλύτερη χημεία σε πρωταγωνιστικό δίδυμο.

Ονομασία:  πιλοτ ωρε.jpg
Εμφανίσεις: 237
Μέγεθος:  74,7 KB

Και οπως έχει γράψει και η HristinaBστην υπέροχη λεπτομερέστατη ανάλυσή της <<το κερασάκι στην τούρτα είναι το eye contact μέσα από τον καθρέφτη στο τέλος του επεισοδίου, που προοικονομεί την αδιανόητη μη λεκτική επαφή που οι δυο τους θα αναπτύξουν στη συνέχεια της σειράς.>>

Η μουσική εδώ μιας που δεν υπάρχει το γνωστο θέμα της σειράς μοιάζει σαφώς με τη μουσική στο Twin Peaks, λιγότερο ηλεκτρονική κάπως. Σοβαρή καλτίλα όχι αστεία. Δεν παίζουμε με αυτά. Οπως και η εικόνα.Η ατμόσφαιρα σε καθήλωνε τότε όχι τα πίξελς από μόνα τους. Αυτά ήταν τα 90΄ς που χωρις τρελά εφέ και HD βρέθηκαν άνθρωποι να δημιουργήσουν διαμάντια.
    Ονομασία:  first xfiles pic.jpg
Εμφανίσεις: 271
Μέγεθος:  40,3 KB

16. Likes sofia21, johny f, HristinaB liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Σήμερα και εγώ αποφάσισα να ξεκινήσω αυτήν την τεράστια σειρά που λέγεται X-Files και έχω ακούσει τόσα πράγματα για αυτήν! Ο πιλότος της σειράς με εντυπωσίασε είναι η αλήθεια πάρα μα πάρα πολύ θετικά, φανταστικό επεισόδιο και μιλάμε για σειρά σχεδόν 25 χρόνων, αλλά από φαίνεται αυτό δεν έχει καμία σημασία! Η ατμόσφαιρα ήταν πραγματικά εκπληκτική, σου έδινε από μόνη της μια δυνατή αίσθηση μυστηρίου και αγωνίας ειδικά στις σκηνές με βροχή! Η υπόθεση ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά που δεν έχω δει ακόμη αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να την δω την σειρά, γιατί πρέπει σίγουρα να υπάρχει στην συλλογή μου, θα συνεχίσω με κάποια επόμενα επεισόδια αλλά σίγουρα η πρώτη ματιά ήταν θετικότατη, μου άρεσε επίσης το γεγονός ότι μοιάζει και με το Fringe (βασικά το αντίθετο συμβαίνει) σειρά που είδα πρόσφατα και λάτρεψα! Συνεχίζουμε λοιπόν!!!
    Α, και μην ξεχάσω απίστευτο soundtrack!!!

18. Likes fragonard, johny f, sofia21, HristinaB liked this post
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία