Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: The X-Files 4x05 - The Field Where I Died

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    3 Χρήστες
    6,7
    για να ψηφήσετε
    4x05
    The Field Where I Died

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    03/11/1996 - 19:00
    GMT -5
    04/11/1996 - 02:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την MSSM
    Το The Field where i died επίσης ωραίο επεισόδιο αλλά αν πάρουμε ως δεδομένη την μετεμψύχωση του Μόλντερ και της Μελίσα αυτό σημαίνει ότι η Σκάλυ δεν είναι η αδερφή ψυχή του Μόλντερ αλλά όπως την περιέγραψε στην αναδρομή του ως μια φίλη και συνεργάτη του και δηλαδή η Μελίσα είναι η αδερφή ψυχή του...δεν ξέρω πως αισθάνομαι γι αυτό χαχα
    Η πλειοψηφία των Philes δεν ένιωσε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά με αυτό!

Κάποιοι άλλοι το πήραμε κάπως διαφορετικά: η Μελίσα και ο Μώλντερ ήταν ζευγάρι σε δύο προηγούμενες ζωές. Μόνο αυτό ήταν. Σ' αυτή εδώ απλά συναντήθηκαν τυχαία και δεν απέκτησαν κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ίσως ένιωσαν τις, ας πούμε, "δονήσεις" από τις προηγούμενες ζωές, αλλά αυτές δεν ήταν τόσο δυνατές που να τους κάνουν να αισθανθούν κάτι ο ένας για τον άλλον.

Όμως, αδερφές ψυχές δε σημαίνει μόνο ρομαντική αγάπη. Σημαίνει και συντροφικότητα, φιλία, προστασία, κατανόηση. Η Σκάλι και ο Μώλντερ ήταν μαζί στις δύο εκείνες ζωές (η Σκάλι, μάλιστα, ήταν ένας άντρας με εξουσία - πατέρας και λοχαγός) και είναι μαζί και σ' αυτήν. Και ο τρόπος που είναι μαζί σ' αυτήν εδώ τη ζωή είναι απολύτως ξεχωριστός. Οι δυο τους ήταν ΠΑΝΤΑ μαζί και μπορεί στις προηγούμενες ζωές να μην τους συνέδεε ρομαντική αγάπη, αλλά όποιος μου πει ότι αυτό δεν ισχύει σε τούτη τη ζωή είναι τυφλός.

MULDER: Dana, if, um... early in the four years we've been working together... an event occurred that suggested or somebody told you that... we'd been friends together in other lifetimes... always... wouldn't it have changed some of the ways we looked at one another?
    SCULLY: Even if I knew for certain, I wouldn't change a day. Well, maybe that Flukeman thing. I could've lived without that just fine.
    Τη λέει Ντέινα! Είναι μια μεγάλη στιγμή αυτό!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Likes MSSM liked this post
    TV Master Το Avatar του/της prod21
    Likes / Thanks
    Θυμάμαι την ανατριχίλα στην πρώτη θέαση του The Field Where I Died...

Η ατμόσφαιρα του επεισοδίου ήταν φοβερή, και σε βάζει μέσα κατευθείαν με αυτή τη σκηνή του Μώλντερ στην αρχή:

Ονομασία:  TheFieldWhereIDiedBR17.jpg
Εμφανίσεις: 67
Μέγεθος:  39,6 KB

Ονομασία:  TheFieldWhereIDiedBR18.jpg
Εμφανίσεις: 73
Μέγεθος:  47,0 KB

Ποιος άνθρωπος δεν έχει νιώσει deja vu ή κάποιο παρόμοιο συναίσθημα που να μη μπορεί να το εξηγήσει;

Το επεισόδιο το βλέπω σαν κάτι ξεχωριστό από τα υπόλοιπα επεισόδια των X-Files. Καταλαβαίνω γιατί δίχασε τους φανς της σειράς αλλά εμένα μου άρεσε γιατί δεν προσπάθησα να το συνδέσω με τη μυθολογία της σειράς ή να σκεφτώ ότι επηρεάζει τους χαρακτήρες και την ιστορία τους. Τα συναισθήματα και η φοβερή ατμόσφαιρα μου έμειναν. Το στόρυ σηκώνει συζήτηση και θα μπορούσε να ανεβάσει πολύ το επεισόδιο αν ήταν καλύτερο κι έβγαζε νόημα.

Η Μελίσσα ανατριχιαστική και η Kristen Cloke που την υποδύεται μου άρεσε πολύ.

Από τα ιδιαίτερα επεισόδια της σειράς.

5. Likes orodromeus, MSSM liked this post
    Likes / Thanks
    Fun facts: η Kristen Cloke είναι h σύζυγος του Glen Morgan και συν-σεναριογράφος του "Rm9sbG93ZXJz" ("Followers" σε κοινά αγγλικά).

Κι εμένα μου άρεσε πολύ ως Μελίσα. "It's so heartbreaking to wait."
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

7. Likes MSSM liked this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Η πλειοψηφία των Philes δεν ένιωσε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά με αυτό!

Κάποιοι άλλοι το πήραμε κάπως διαφορετικά: η Μελίσα και ο Μώλντερ ήταν ζευγάρι σε δύο προηγούμενες ζωές. Μόνο αυτό ήταν. Σ' αυτή εδώ απλά συναντήθηκαν τυχαία και δεν απέκτησαν κάποια ιδιαίτερη σχέση. Ίσως ένιωσαν τις, ας πούμε, "δονήσεις" από τις προηγούμενες ζωές, αλλά αυτές δεν ήταν τόσο δυνατές που να τους κάνουν να αισθανθούν κάτι ο ένας για τον άλλον.

Όμως, αδερφές ψυχές δε σημαίνει μόνο ρομαντική αγάπη. Σημαίνει και συντροφικότητα, φιλία, προστασία, κατανόηση. Η Σκάλι και ο Μώλντερ ήταν μαζί στις δύο εκείνες ζωές (η Σκάλι, μάλιστα, ήταν ένας άντρας με εξουσία - πατέρας και λοχαγός) και είναι μαζί και σ' αυτήν. Και ο τρόπος που είναι μαζί σ' αυτήν εδώ τη ζωή είναι απολύτως ξεχωριστός. Οι δυο τους ήταν ΠΑΝΤΑ μαζί και μπορεί στις προηγούμενες ζωές να μην τους συνέδεε ρομαντική αγάπη, αλλά όποιος μου πει ότι αυτό δεν ισχύει σε τούτη τη ζωή είναι τυφλός.

Τη λέει Ντέινα! Είναι μια μεγάλη στιγμή αυτό!
    Ας ξεκινήσω από το τέλος...όταν ο Μώλντερ λέει Ντέινα την Σκάλι όντως είναι ξεχωριστές στιγμες, γιατί είναι λίγες και καλές που λέμε
    Θυμάμαι μια άλλη φορά σιγουρά, στο επεισόδιο με τον θάνατο του μπαμπά της Σκάλι την είχε πει 3 φορές αν δεν κάνω λάθος Ντέινα.
    Τώρα όσον αφορά το υπόλοιπο σχόλιο σου, ναι συμφωνώ ότι αδερφή ψυχή δεν είναι μόνο το ερωτικό κομμάτι, προφανώς είναι και άλλες σχέσεις που μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι απλά επειδή γνωρίζω ότι παρακάτω θα υπάρξει η ερωτική σχέση μου φάνηκε κάπως ότι στις προηγούμενες ζωές δεν ήταν έτσι η σχέση Μώλντερ/Σκάλι ίσως γιατί σε άλλες ιστορίες με μετεμψυχώσεις τα ρομαντικά ζευγάρια σε όλες τις ζωές που ζουν και ξανά ζουν έχουν την ίδια ερωτική σχέση και ναι σε αυτή τη ζωή όντως είναι φως φανάρι ότι τους συνδέει το ρομαντικό κομμάτι
    Όταν η Σκάλι είπε το Even if I knew for certain, I wouldn't change a day στον Μώλντερ αναφώνησα How Cute

9. Likes HristinaB liked this post
    Likes / Thanks
    Αν σκέφτηκες ότι αυτό είναι cute, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσεις αργότερα...
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

11. Likes MSSM liked this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αν σκέφτηκες ότι αυτό είναι cute, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσεις αργότερα...
    Με φαντάζομαι

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας