Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 26

Θέμα: Eurovision 2016: 1 τραγούδι με απευθείας ανάθεση για την Ελλάδα…

1. Eurovision 2016: 1 τραγούδι με απευθείας ανάθεση για την Ελλάδα…

Γνωρίζαμε ήδη από τον Σεπτέμβριο ότι η Ελλάδα θα συμμετείχε και φέτος στον μουσικό διαγωνισμό της Eurovision, με την κρατική ΕΡΤ να βρίσκεται και πάλι στο τιμόνι της διοργάνωσης! Ο πρόεδρος της, ο κ. Διονύσης Τσακνής, είχε πει μεταξύ άλλων ότι ο διαγωνισμός ήταν καθαρά κρατική υπόθεση και ότι τελικά δεν θα υπήρχε κάποιος ιδιωτικός χορηγός. Τον άλλον μήνα λήγει και η ημερομηνία συμμετοχής των χωρών για τον διαγωνισμό και η Ελλάδα έχει τα πρώτα επίσημα στοιχεία για το τραγούδι που θα μας εκπροσωπήσει φέτος. Και έχει ήδη ξεσπάσει θύελλα αντιδράσεων από τους φαν και όχι μόνο.

Θα είναι απευθείας ανάθεση, χωρίς άλλες συμμετοχές, χωρίς τελικό εννοείται, αφού ένα τραγούδι έχει ήδη επιλεχτεί και αυτό θα τραγουδήσει ο καλλιτέχνης/συγκρότημα. Δεν θα υπάρχουν 3-4 τραγούδια π.χ όπως παλιότερα που το κοινό θα επιλέξει ποιο θα ήθελε! Ένα και μοναδικό θα είναι, που έχει επιλεχτεί… από την ΕΡΤ και τους διοργανωτές! Και θα μας εκπροσωπήσει, ένα συγκρότημα με ποντιακές ρίζες και ακούσματα. Αρχικά ονομάζονταν "Εuropond" αλλά μετά το άλλαξαν σε "Argo"! Το τραγούδι θα έχει έντονα βαλκανικά και Ποντιακά στοιχεία, θα έχει και ποντιακή λύρα, και στο ρεφρέν και αγγλικό στίχο, ενώ το μεγαλύτερο μέρος του θα έχει Ελληνικούς στίχους! Θα αφορά τους πρόσφυγες και την κρίση, αλλά θα είναι σε γρήγορους και εύθυμους… ρυθμούς! Στη σκηνή του διαγωνισμού… δεν θα υπάρχουν χορευτές, προκλητικές εμφανίσεις και εφέ. Ημερομηνία επίσημης ανακοίνωσης του τραγουδιού δεν έχει ανακοινωθεί, αλλά όλοι υπολογίζουν ότι θα γίνει μεταξύ 22-28 Φεβρουαρίου. Το συγκρότημα αποτελείται από τους Χριστίνα Λαχανά (τραγούδι), Μαρία Βενετικίδου (φωνητικά), Βλαδίμηρο Σοφιανίδη (τραγούδι), Κώστα Τοπούζη (ποντιακή λύρα), Ηλία Κεσίδη (φωνητικά – κρουστά) και Αλέκο Παπαδόπουλο (νταούλι).

Η Ελλάδα έχει ήδη κληρωθεί να διαγωνιστεί στο πρώτο μισό του πρώτου προκριματικού που θα πραγματοποιηθεί στις 10 Μαΐου στην Στοκχόλμη, ενώ η Κύπρος που αύριο θα παρουσιάσει επίσημα το τραγούδι της έχει κληρωθεί(ευτυχώς) μαζί μας στο πρώτο προκριματικό. Χώρες όπως η Ρωσία, Αζερμπαϊτζάν, Αρμενία και Σαν Μαρίνο που μας ψηφίζουν συνήθως, βρίσκονται μαζί μας επίσης! 10 και 12 Μαΐου θα πραγματοποιηθούν οι δυο προκριματικοί, ενώ στις 14 ο μεγάλος τελικός. 13 χώρες μέχρι στιγμής έχουν παρουσιάσει τα τραγούδια τους, και 43 χώρες θα συμμετάσχουν! Εν αναμονή λοιπόν του Ελληνικού τραγουδιού…

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Ούτε για τα μάτια που λένε δυνατότητα του κοινού να επιλέξει! Πάλι ρεζίλι θα γίνουμε!

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Δεν με ενοχλεί τόσο η απευθείας ανάθεση...και παλιότερα είχε γίνει (Ρουβάς, Βίσση, Παπαριζου) όσο ότι θα είναι μόνο ΕΝΑ τραγούδι και τέλος! Το συγκρότημα μπορεί να έχει και ενδιαφέρον...αλλά θα ήθελα τουλάχιστον 3-4 τραγούδια για να επιλέξουμε το ένα! Να είχε το κοινό την τελική απόφαση! Όχι η ΕΡΤ/Επιτροπή κτλ! Ας ακούσουμε το τραγούδι και βλέπουμε!

Likes / Thanks
    To τραγούδι της Κύπρου απο τους Minus One, που συνέθεσαν με τον σουηδό και γνώστη της Eurovision, Thomas G:son! Mου αρέσει! Και όσο το ακούω περισσότερο. Η Κύπρος, διαγωνίζεται στον πρώτο ημιτελικό στις 10 Μαΐου, ( μαζί με την Ελλάδα) στο δεύτερο μισό όμως! Το τραγούδι έχει μεγάλες πιθανότητες να περάσει... Καλή επιτυχία στην Κύπρο μας!

Minus One: Alter Ego (Eurovision Cyprus 2016)

5. Likes HristinaB liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της χάρις2106
    Likes / Thanks
    Argo - Utopian Land

Τι να πω..ας μην πω τίποτα καλύτερα
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την χάρις2106; 10 Μαρτίου 2016 στις 15:49

7. Thanks HristinaB thanked for this post
    Likes / Thanks
    Με την ποντιακή λύρα στην αρχή αναθάρρεψα λίγο, ωραίοι ήχοι, σε αρπάζουν...μετά όμως ήρθε το hip-hop και όλο αυτό το άνευρο και μονότονο μουσικό πράγμα, και με απογοήτευσε πλήρως! Να ευχηθώ καλή επιτυχία, αλλά με τα χίλια ζόρια θα περάσουμε τελικό!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Δεν υπάρχει έλεος... Άτεχνο, κακοφτιαγμένο, με αγγλικό ρεφρέν επιπέδου νηπιαγωγείου και κακό χιπ χοπ, το οποίο -- κι αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα -- δε γίνεται καν κατανοητό στη συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων της χώρας που το τραγούδι εκπροσωπεί. Θέλει γνώση και ταλέντο για να φτιάξεις ένα πολιτικό τραγούδι που να μη μοιάζει διδακτικό και μελό κι αυτό εδώ είναι ένα παράδειγμα του πώς ΔΕΝ πρέπει να είναι ένα τραγούδι με πολιτικό σχόλιο. "Την προσφυγιά την έζησα μικρός"; Πού νομίζει ότι απευθύνεται; Οι άνθρωποι που παρακολουθούν Eurovision δεν έχουν απολύτως καμία μνήμη προσφυγιάς κι αυτός είναι ο πιο γελοίος και, ναι, ηλίθιος τρόπος να μιλήσεις για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα. Τα ίδια έκανε πέρσι και η Αρμενία και το πράγμα δε δούλεψε...

Το βίντεο κλιπ μοιάζει σαν πίστα του σούπερ Μάριο, σκηνοθετημένη από τον Τέρενς Μάλικ.

Πάρα, πάρα πολύ κακή επιλογή και το γεγονός ότι έγινε και με απευθείας ανάθεση την κάνει ακόμα χειρότερη.

Της Κύπρου μου αρέσει πολύ, αν και θα μπορούσε να είναι συμμετοχή οποιασδήποτε χώρας, καθώς δε διαθέτει καθόλου τοπικά στοιχεία.

ΥΓ. Βρήκα μετάφραση του δεύτερου ποντιακού κουπλέ, θαυμάστε:
    χοπ χοπ / το δικό μας το χιπ-χοπ / πήραμε τα εισιτήρια και πάμε στο αεροδρόμιο / δύο ώρες περιμένουμε την airbahal/ βγάζω τουρσιά και ο Κώστας έβγαλε το μπουκάλι / χοπ χαιρετάμε παρέα και ποτά / πίνουμε βότκα και η γιαγιά μου ψήνει τους γαύρους / στο αεροπλάνο μπαίνουμε με τον χορό της νύφης / εδώ νυχτώνει και εκεί που πάμε ξημερώνει
    Σοβαρά, όμως.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

10. Likes χάρις2106 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Η μουσική του τραγουδιού μου άρεσε, το ποντιακό του κομμάτι ακούγεται καλό και εξωτικό αν και δεν έχω ιδέα τί λέει. Εκείνο το ρεφρέν στα αγγλικά ακούγεται τόσο παράταιρο και άκυρο που με πιάνουν τα γέλια.

Γενικά συμπαθητικό τραγουδάκι με πολλά υπερβολικά ξαναφορεμένα στοιχεία (η γνωστή συνταγή αχταρμάς γιουροβιζιόν αλά γκρές). Σίγουρη επιλογή για να μην κερδίσουμε και βρεθούμε τίποτα στη δυσάρεστη θέση να διοργανώνουμε γιουροβίζιον. Γενικά νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς αυτή είναι η φιλοσοφία των τελευταίων συμμετοχών μας.

Εκτός φυσικά κι αν στην παρουσίαση γίνει κανένα εντυπωσιακό τρίκ και το ανεβάσει (αν και πιο πιθανό το βρίσκω να επενδύσουν σε ...πόντιους που απλά χορεύουν).

Καλά το βιντεοκλίπ είναι τελείως καλτ.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

13. Thanks χάρις2106 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της tasoulis1980
    Likes / Thanks
    Έλεγα ότι δεν πιάσαμε πάτο σε αυτό το διαγωνισμό νομίζω ότι πλέον τον πιάσαμε.
    Πάντα ήμουν αρνητικός στον οποιοδήποτε που θεωρεί ότι πρώτα πχ είναι πόντιος,κρητικός ,Ηπειρώτης και μετά Έλληνας.
    Ποιος ο σκοπός να στείλουμε ένα τραγούδι στα ποντιακά?
    Αύριο θα στείλουμε και με Λαρισινη ντοπιολαλια?
    Πέραν τούτου πρόκειται για ένα χαζό τραγουδάκι χωρίς κανένα νόημα.
    Ως φαν της Eurovision φέτος θα είναι η πρώτη χρονιά που δεν θα τη δω .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας