Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 έως 16 από 16

Θέμα: The 100 3x11 - Nevermore

1. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Αυτος που εκλεβε φαρμακα για να μαστουρωνει?? Μην τον βγάλουμε και αγιο αολα επειδή δεν θελει την Κλαρκ..

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Το ότι έκανε κακό στον εαυτό του δεν τον κάνει κακό άνθρωπο. (Και, αν θυμάμαι καλά, μαστούρωνε επειδή είχε κατάθλιψη, επειδή... το μάντεψες, κάποια - γκουχ, γκουχ - δολοφόνησε την κοπέλα του.)

Άγιος στη σειρά δεν είναι κανένας. (Χμ, ίσως η Μάγια ήταν. Δε θυμάμαι και πολύ καλά.) Όμως, αναμφισβήτητα, κάποιοι είναι καλύτεροι άνθρωποι/πιο ηθικοί/λιγότερο πολεμοχαρείς από άλλους. Ο Τζάσπερ, ο Μόντι, ο Φιν (στην αρχή), ο Μάρκους είναι τέτοιοι άνθρωποι. Ο Πάικ και η Κλαρκ δεν είναι.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    τα θυμασαι λιγο λαθος...απο το διαστημα επαιρε τα χαπια...σε ενα κοσμο οπου δεν υπηρχαν και πολλα και για αυτο πηγε και φυλακη υποθετω (?)

αναφερουν οτι τα εκλεβε μαζι με τον Μοντι..!!

η Μαγια προφανως ηταν ενας χαρακτηρας πιο αγνος απο τους δικους μας...αλλα και παλι οχι και τοσο αγνος αφου γνωριζαν ολοι τι εκαναν στους Γηινους με την αφαιμαξη του αιματος τους...ποσο αγιος γινεται να εισαι οταν γνωριζεις οτι πεθαινουν τοσοι και τοσοι για σενα...? αυτο ισχυει για ολους τους κατοικους του Mount Weather...για αυτο και δεν τους λυπαμαι που τους καθαρισε...γιατι θα συνεχιζαν με το ιδιο τροπαριο και με τις επομενες γενιες...evolution didnt want them.!!

και back to the original question...μπορουσε ο Τζασπερ οντως να σωσει την κατασταση? προφανως και οχι..αρα το επιχειρημα του ειναι ανοητο

επισης καμια σχεση οι δύο χαρακτηρες Παικ και Κλαρκ....

απο την μια βλεπεις εναν πρωην δασκαλο, ο οποίος αποφασιζει οτι η λυση ειναι η εξαφανιση ολων των αλλων...απο την αλλη μια έφηβη που μαθαινοντας απο τα λαθη της, διαλεγει παντα τους δικους της χωρις ομως απαραιτητα να θελει να εξαφανισει τους αλλους...περα του Ορους φυσικα, που εμεινε με δεμενα τα χερια.!!!

5. Likes spiross27 liked this post
    Likes / Thanks
    I stand corrected για τον Τζάσπερ, όντως δε θυμάμαι τις λεπτομέρειες. Ακόμα κι έτσι, όμως, συνεχίζω να πιστεύω πως, δεδομένου ότι άγιος στη σειρά δεν είναι κανείς, οι άνθρωποι χωρίζονται σε διαφορετικές βαθμίδες, ανάλογα με την ηθική και τις πράξεις τους. Οπότε, με βάση το δικό μου σύστημα αξιών, η ομαδοποίηση που έκανα στο προηγούμενο ποστ ακόμα ισχύει για μένα.

θα συνεχιζαν με το ιδιο τροπαριο και με τις επομενες γενιες
    Ίσως. Ίσως και όχι. Ίσως, λέω εγώ, να εμφανιζόταν η σωτήρια γι' αυτούς μετάλλαξη, που θα έκανε κάποιον Νύχταιμο από τη γέννησή του. Ίσως πάλι κατέληγαν να συνεργαστούν με τους Ουράνιους (με τη μεσολάβηση του Μάρκους, ας πούμε) και να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία τους για την παραγωγή Νύχταιμου αίματος με πιο ηθικούς τρόπους. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν. Αυτό που (θέλω να πιστεύω ότι) ξέρουμε με βεβαιότητα είναι ότι η ολοκληρωτική αφάνισή τους, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών (δεν υπάρχει απολύτως καμία εξήγηση στο μυαλό μου που να δικαιολογεί τους φόνους παιδιών, ποτέ, όμως) ισοδυναμεί με γενοκτονία. Ναι, το ξέρω ότι είναι μυθοπλασία και όχι η ολομέλεια του ΟΗΕ, αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια ηθικά στάνταρ όταν στεκόμαστε κριτικά απέναντι σε κάποια ταινία ή σειρά, ακόμα κι αν η εν λόγω ταινία ή σειρά δεν πολυενδιαφέρεται γι' αυτά.

μαθαινοντας απο τα λαθη της
    Εδώ θα συμφωνήσουμε ότι θα διαφωνούμε πάντα. (Χμ, εκτός κι αν αλλάξεις γνώμη στις επόμενες σεζόν.)

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    survival of the fittest? αν δεν κανω λαθος ειχαν ηδη ξεκινησει να τρυπουν τη μανα της...η Ρειβεν ηθελε λιγο για να πεθανει...καποιοι ειχαν ηδη πεθανει...οπως το βλεπω εγω, 47(+ των οσων συνελαβαν) για 340κατι...και απο εκει η ζυγαρια γερνει προς τα συναισθηματα του καθενος...το μονο τελος ηταν αυτο που εγινε γιατι ο Τζασπερ λυση δεν ειχε και ο Μαρκους δεν νομιζω να μπορουσε να βγαλει λαγο εδω...αλλα οκ...μενουμε στη θεωρια...εγω θα συνεχιζω να θεωρω οτι δεν θα αλλαζαν μυαλα οι κακοι.!!

8. Likes spiross27 liked this post
    Likes / Thanks
    Το survival of the fittest σημαίνει "η επιβίωση του καλύτερα προσαρμοσμένου στο περιβάλλον". Προφανώς οι Sky People είναι καλύτερα προσαρμοσμένοι στο περιβάλλον της Γης, αφού έχουν ανοσία στη ραδιενέργεια, ενώ οι κάτοικοι του Όρους όχι. Από την άλλη, όμως, και οι κάτοικοι του Όρους έχουν βρει τρόπο (τεχνητό) να προσαρμοστούν στο περιβάλλον τους (οι μεταγγίσεις με το αίμα των Grounders και οι μεταμοσχεύσεις μυελού των οστών από τους Sky People). Για να μην πω ότι fittest όλων είναι οι Grounders, που και ανοσία στη ραδιενέργεια έχουν και την περιοχή γνωρίζουν καλά, μιας και ζουν εκεί τόσα χρόνια.

Οπότε; Ποιος "πρέπει" να επιβιώσει; Ποιος είναι ο "καλός" και ποιος ο "κακός", όταν όλοι έχουν τον ίδιο σκοπό (την επιβίωση); Το λιοντάρι που τρώει τη γαζέλα για να επιβιώσει είναι "κακό";

Μπορεί κάποιος να πει, οι άνθρωποι δεν είναι ζώα -- δηλαδή είναι, αλλά ξεχωρίζουν από αυτά χάρη στη λογική και την ηθική. Οπότε, αυτά που κάνουν οι του Όρους για να επιβιώσουν δεν είναι *ηθικά*. Θα συμφωνήσω. Όμως, δεν είναι όλοι οι κάτοικοι του Όρους Γουέδερ το ίδιο. Ίσως, ίσως κάποιοι από αυτούς να πείθονταν να κάτσουν κάτω και να το συζητήσουν με τους Ουράνιους, για να βρουν μια ηθική λύση για όλους. Βέβαια, όλα αυτά είναι θεωρίες και, αφού το σενάριο δεν ενδιαφέρθηκε να τις εξερευνήσει, δεν έχει νόημα να τις συνεχίζω.

Πάντως, οι του Όρους δεν χάθηκαν επειδή ήταν λιγότερο fit από τους Ουράνιους, με τον ίδιο τρόπο που οι δεινόσαυροι δεν ήταν λιγότερο fit από τον κομήτη που τους σκότωσε. Και οι μεν και οι δε εξαφανίστηκαν όχι ως αποτέλεσμα της φυσικής επιλογής, αλλά ενός φονικού φαινομένου που τους έσκασε από το πουθενά (κομήτης - ξανθιά αυτοανακηρυγμένη αρχηγός που την έχει καταπιεί η Dark Side ).

ειχαν ηδη ξεκινησει να τρυπουν τη μανα της
    Αν εννοείς τη σκηνή όπου της τρυπούσαν το γόνατο, είχα γελάσει πολύ με την ιατρική ανοησία.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

10. Likes blackys88b liked this post
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία