Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 115

Θέμα: Game of Thrones 6x04 - Book of the Stranger

1. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της auron12
    Likes / Thanks
    Εχω την εντυπωση πως αυτη η σεζον ειναι και η καλυτερη.Ειδες τι καλο ειναι οταν μια σειρα δεν προσπαθει να ακολουθήσει τα βιβλια πλεον;Εστιαζεται και στην ποιοτητα των χαρακτηρων και οχι μονο στην διαδικαστικη διαικπερεωση των περιεχομενων του αντιστοιχου βιβλιου.Ολες οι σκηνες, πολυ μεγαλες,ουσιαστικες και φυσικα η επανενωση η πιο συγκινητικη απο ολες.Σιγα σιγα η καλη πλευρα, εκεινη που ο Μαρτιν για χρονια τωρα την χτυπουσε αλυπητα, σαδιστικα και βαναυσα, αρρωστημενα βαναυσα θα ελεγα,παιρνει τα πανω της, πραγματα που χασαμε την ελπιδα οτι θα βλεπαμε να γινονται σιγα σιγα σχηματιζονται μπροστα στα ματια μας και μας ενθουσιαζουν.Πολλες θυσιες μεχρι αυτη την μερα ,μα οταν επιτελους ο τροχος αρχιζει και γυριζει...Τι ηδονη ε;;

3. Thanks Sanji91, kKKK thanked for this post
    Likes electra_yoga, greekie liked this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Ωραίο επεισόδιο 7,5/10

Είναι η ιδέα μου ή σχεδόν παντού έχουν πλέον το πρώτο χέρι οι κοπελιές: Sansa, Yara, Daenerys, Cersei/Olenna συμμαχία , ακόμα και η Margeary κρατάει καλύτερα από το Loras (αν και η συζήτηση που είχαν δεν ήταν για καλό).

Αναλυτικά

Castle Black 1
    Ξεκινάει με τον Edd και τον Jon. Το επιχείρημα του Edd είναι πολύ σωστό αλλά προς το παρόν ο Jon περνάει τη φάση "Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης". Φυσικά την κατάλληλη στιγμή φτάνει η Sansa.
    Όμορφη η σκηνή της επανασύνδεσης, απλή, συναισθηματική χωρίς πολλά πολλά. Για μένα, αυτές οι σκηνές είναι που κάνουν τη σειρά να ξεχωρίζει.
    Φυσικά, ο Jon είναι διστακτικός στα πλάνα εκδίκησης της αδερφής του, όμως λογικό μετά τα τελευταία γεγονότα (όπως είπε και ο ίδιος πέρασε όλο αυτό τον καιρό σκοτώνοντας, κρεμάζοντας, αποκεφαλίζοντας κτλ κτλ).
    Από τις αγαπημένες μου σκηνές του επεισοδίου ήταν αυτή με την Brienne, τη Melissadre και τον Davos. Μικρή σκηνή αλλά η Brienne δεν ξεχνά. Επίσης, ενδιαφέρον θα έχει η αντίδραση του Davos όταν μάθει για τη Shireen.

Στα Μετέωρα (Vale)
    Επιτέλους, είδαμε τον Littlefinger και δεν έχει αλλάξει καθόλου. Χειρίζεται τους πάντες και τα πάντα, τους κάνει ότι θέλει, βγάζει ιστορίες απ' το μυαλό του και έχει και τον "τρελό πρίγκιπα με ψύχωση στο Moondoor" να τον υποστηρίζει. Οταν ο Littlefinger λέει "The time has come to join the fray/Frey" το λέει με a ή με e? Όταν έβλεπα το επεισόδιο, αμέσως το μυαλό μου πήγε στους Frey και απόρησα τι ακριβώς θα κάνουν στους Frey; Πού κολλάνε αυτοί στην ιστορία; Έχει κάποιος καμιά θεωρία; 'Εγινε κάτι σε άλλη season και το ξέχασα; Έτσι πήγα και το έψαξα. Όταν το έψαξα είδα πολλούς να λένε για fray που σημαίνει μάχη (λες και δεν ήταν μπλεγμένος από το πρώτο δευτερόλεπτο), που βγάζει και περισσότερο νόημα. Τι πιστεύετε? Ποιο από τα 2 εννοεί; Ή θα βρει τρόπο πάλι αυτός να κάνει και τις 2 σημασίες σωστές. Από την άλλη Fray έχει και ένα συγκρότημα... λες να πάνε σε συναυλία;

Meereen
    Πριν ξεκινήσω να πω ότι είναι οκ να μην δείξουν τις εξελίξεις στο Meereen έστω και για ένα επεισόδιο. Όλες τις εξελίξεις που έδειξαν 4 επεισόδια τώρα θα μπορούσαν να τις βάλουν σε 2 και να μην έχει τόσους άσκοπους διαλόγους (και ατάκες). Έγινε με τη Sansa που είχε off επεισόδιο, έγινε με την Daenerys, έγινε με την Arya σε αυτό, λογικά θα γίνει και με το Kings Landing το επόμενο (αφού θα περιμένουν τον στρατό των Tyrell), ας γίνει και με το Meereen.
    Πάντως σε σύγκριση με το 1ο και το 3ο επεισόδιο (το 2ο δεν το υπολογίζω γιατί τουλάχιστον ήταν καλή η σκηνή με τους δράκους... που κατά τα άλλα δείχνουν ξεχασμένοι), το σημερινό είχε κάποια εξέλιξη με τον Tyrion να προσπαθεί να κάνει διπλωματία, αλλά και πάλι... δεν με τραβάνε καθόλου οι εξελίξεις εκεί για να τις ακολουθήσω. Ελπίζω να επιστρέψει γρήγορα η Daenerys με τους νέους συμμάχους και το νέο της τίτλο για να γίνει πιο ενδιαφέρον.

Vaes Dothrak 1
    Διαδικαστικές σκηνές για το τι θα ακολουθήσει. Χρειάζονται για την μετάβαση στο finale.

Kings Landing

Στα μπουντρούμια των Sparrows
    Η "καλόγρια της καρδιάς μας" επέστρεψε και ο "καλοκάγαθος γέροντας" ακόμα προσπαθεί να βρει τρόπο να φέρει τη Margeary με τα νερά του. Και ιστοριούλες τις λέει για τη ζωή του (καλά αυτός δεν είχε πει στη Cersei ότι τα παπούτσια του τα έδωσε στους φτωχούς) και τον αδερφό της την αφήνει να δει και μάλλον στο δεύτερο πέτυχε διάνα. Ενώ, η Margeary φαινόταν απτόητη μέχρι εκείνη τη στιγμή και κατάλαβε πολύ καλά το στόχο που έχει ο High Sparrow και την αφήσε να δει το Loras, αυτά που είπε ο Loras πολύ φοβάμαι θα την κάνουν να αλλάξει στάση. "Please make it stop"... Ελπιζω η αλλάγη στη στάση να μην επηρεάσει το σχέδιο των μεγάλων (γιατί θέλω να ευδοκιμήσει η συμμαχία).

Red keep
    Ο Pycelle δίνει συμβουλές στον Tommen να έχει τους Sparrows από κοντά κτλ κτλ (θα δούμε αν θα τις ακολουθήσει).
    Φαίνεται πάντως αρκετά επηρεασμένος από αυτές όταν μιλάει με τη Cersei. Μου άρεσε που της είπε κιόλας "ξέρεις είναι επικίνδυνος" κτλ κτλ λες και δεν το είχε καταλάβει η μητέρα του μετά από όλα όσα πέρασε στα χέρια του. Ώρες, ώρες απορώ μαζί του. Η "μετά το walk" version της Cersei πάντως δείχνει να μπορεί να βάλει κάποιους εγωισμούς στην άκρη αν είναι να πετύχει τον στόχο της (κάτι που δεν έκανε με καμία δύναμη στο παρελθόν). "Queens must command respect Kings even more so, not just for their own sake but for everyone's" εδώ να προσθέσω και για την καλύτερη εξέλιξη της σειράς Cersei μου. Δε θα αντέξω επανάληψη του walk of shame...
    Ξαφνιάστηκα που η Cersei δεν ήξερε ότι ο Tommen μιλάει με τον Sparrow, επίσης ξαφνιάστηκα στο πόσο καλά είναι πλέον στο μυαλό του Sparrow (τη στιγμή που υποθέτει τα λόγια του Sparrow). Και αυτός ο Tommen, μαθαίνει ότι η Margaery θα κάνει walk και πάει σπίτι κάθεται, δεν το λέει πουθενά και πρέπει να του το βγάλει η Cersei μετά από συζήτηση;
    Φυσικά εμένα με ανησυχεί το γιατί το είπε o Sparrow στον Tommen. Το είπε για να δει αν μπορεί να τον εμπιστευθεί(αφού του ζήτησε να μην το πει σε κανέναν; ), το είπε γιατί πιστεύει ότι μετά τη συζήτηση που είχαν στο προηγούμενο επεισόδιο τον έχει με τα νερά του ή το είπε επειδή ήξερε ότι αργά ή γρήγορα ο μικρός θα το έλεγε στη μάνα του;
    Τέλος πάντων, ότι και να είναι οδήγησε στη συμμαχία 2 αγαπημένων μου χαρακτήρων! Cersei - Olenna!!!!!!!!!!!!!!!! Να καεί το Kings Landing!!!!!!!!!
    Πάντως Cersei και Jaime πήγαν full προετοιμασμένοι αυτή τη φορά για το τι θα συναντήσουν στο small council. Είχαν απάντηση για τα πάντα, δεν πήραν το Βουνό μαζί τους, η Cersei μίλησε για τα μέχρι τώρα λάθη τους και που τους έφεραν, ο Jaime είχε έτοιμο σχέδιο προς συζήτηση και ανάλυση και ακόμα μια λεπτομέρεια, η Cersei δεν κάθισε καν στην καρέκλα. Ο Jaime ήταν που πήρε την επίσημη θέση. Πολύ μελετημένοι μπορώ να πω.
    Cersei - Olenna συμμαχία

Pyke
    Ο Theon επέστρεψε και η Yara του τα έψαλλε κανονικότατα. Έχει και αυτή τα δίκια της. Έχουμε και ακόμα μια συμμαχία για τις επερχόμενες εκλογές. Yara for president.

Winterfell
    Δεν έχω λόγια. R.I.P Osha.

Castle Black 2
    Ο Tormund είναι ερωτοκτυπημένος ή είναι η ιδέα μου . Δεν ήμουν ποτέ φαν των σχέσεων στις σειρές αλλά αν ευδοκιμήσει είναι καλοδεχούμενη, μόνο και μόνο για το γέλιο που θα μας προσφέρει. Άντε Tormund τι περιμένεις, κάνε κίνηση
    Και έφτασε το γράμμα. Αν αυτό ήταν έκθεση σχολείου θα έπιανε απροβίβαστο και για το περιεχόμενο και για τις επαναλήψεις (θέλω να δω και την ορθογραφία).
    Και επιτέλους ο Jon έχει βρει σκοπό και είτε τον συμπαθεί κάποιος, είτε όχι... ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!

Vaes Dothrak 2
    Η Daenerys μόλις έχει προσθέσει ακόμα 2 τίτλους στο όνομά της. Όχι, μόνο τον τίτλο για τους Dothraki αλλά και τώρα είναι και επισήμος πυρίμαχη. Έχει μαζέψει ένα σωρό στρατούς. Λογικά θα τους χρησιμοποιήσει για να ξεμπερδέψει με το Meereen και μετά θα κινηθεί δυτικά.
    Spoiler
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την singingm2; 16 Μαΐου 2016 στις 17:59

5. Thanks nastaziaAN, gigi, electra_yoga, kKKK thanked for this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Αρχίζει...
    Ευτυχώς είναι ακόμα στο Μαύρο Κάστρο. Ένας δυνατός διάλογος με τον Edd..., αναβάτες. Γιατί μας το κόβεις τώρα;
    Οι πόρτες ανοίγουν. Η Σάνσα. Ξέχνα ότι είπα
    6 χρόνια. Έξι ολόκληρα χρόνια μέχρι να συναντηθούν δύο Σταρκ. Τι και αν είναι αυτοί που δεν τα πήγαιναν καλά. Μακρινό παρελθόν.
    Κοιτούν ο ένας τον άλλον σαν να μη το πιστεύουν και οι ίδιοι. Υπέροχη σκηνή.
    Πόσο καιρό έχουμε να τους δούμε να χαμογελάνε;
    Η Σάνσα πείθει τον αποκαρδιωμένο Τζον να συνεχίσει να πολεμά, όπως προσπαθούσε και ο Edd. Αλλά προς άλλη κατεύθυνση αυτή τη φορά.
    Ο τροχός γυρνάει, τα καλά είναι μπροστά.

Έγιναν και άλλα πολλά, όμως είναι για μετά. Ας δω την σκηνή για δέκατη φορά...

7. Thanks electra_yoga, ~Dr.House~, kKKK thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Δεύτερο πολυαναμενόμενο reunion σήμερα πόσο να αντέξω η γυναίκα;;;
    Όχι, κάντε με κομμάτια όσο μπορείτε, αντέχω!

Το μενού σήμερα είχε girl power rising, at its best

Μωρη Σανσααααααραααα, κοριτσαααααραααα, επιτέλους παιδί μου. Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ! ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
    Βάλτε τις καμπάνες να χτυπάνε χαρμόσυνα!

Ναι, παιδί μου, βάλ' του μυαλό για το τι πρέπει να γίνει και πώς.
    Ναι, κοριτσάρα μου, πάρτο μόνη σου το Γουίντερφελ, το 'χεις!
    Αλλά έτσι κι αλλιώς θα βοηθήσει κι ο αδερφός τώρα, μη μου αγχώνεσαι.
    Ένα θέλω μόνο.
    ΕΣΥ, ναι, ΕΣΥ να ξεκοιλιάσεις τον Ράμσι. Αργα και βασανιστικά όπως του αρμόζει. Μου σκότωσε και την άγρια που δε θυμάμαι όνομα τωρα. Μια σεζόν ολάκερη θέλω να τον βασανίζεις!

Μαργιορή μου, κρατάς ακόμα Θερμοπύλες ρε θηρίο, να 'χες γιαγιά να μοιάσεις!
    Μπράβο κοριτσάρα μου. Έσυ έχεις να καθαρίσεις την πεθερά, δεν αγχώνομαι, θα βρεις τρόπο.

Μωρή σουσουράδα, κοντή, ξανθιά, τρελή, θυελογέννητη τα κατάφερες πάλι μόνη σου. Στα τέτοια σου όλα.
    Κάψ' τα όλα και γίνε last woman standing. 100 χιλιάδες λαό, ποιο Μηρίν, Slaver's Bay και μλκς. Μην αφήσεις τίποτα όρθιο.

Ο πρώην Ρηκ παρακαλείται να ψοφήσει.
    Η ψηλή βρήκε γκόμενο, θέλω 100 κανονιοβολισμούς ως εορτασμό παρακαλώ!
    Ο κοντός να αφήσει τις διπλωματίες, you can do more than one thing at a day, mate, look at your queen.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την greekie; 16 Μαΐου 2016 στις 18:42

TV Maniac Το Avatar του/της goggits
    Likes / Thanks
    Πολύ δυνατό επεισόδιο!!!!
    Η σαιζόν πιστεύω θα μας δείξει μεγάλα πράγματα!!!
    Σε όλα τα μέτωπα είδαμε να μαζεύονται στρατοί έτοιμοι για μάχη!!!
    Επιτέλους είχαμε reunion των Στάρκ!!! Πολύ ωραία η σκηνή με Τζον και Σάνσα!!! Η Σάνσα πλέον άρχισε να παίρνει τα πάνω της.
    Το τέλος φοβερό με την Daenerys!!!

10. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes electra_yoga, greekie liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της nwosu
    Likes / Thanks
    Welcome back, GoT!

Εξαιρετικές ερμηνείες απ'τον πρώτο ως τον τελευταίο χαρακτήρα και άψογη σκηνοθεσία/μουσική!

Δεν έχω κάτι να προσθέσω στα σεντόνια σας εκτός από ένα πράγμα.

Κάτω τα χέρια σας από τον Ράμσεϊ.

Game of Thrones χωρίς villains δεν υφίσταται!

12. Thanks Εγώ. thanked for this post
    Likes geon565 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Game of Thrones Fans Can’t Stop Shipping Brienne and Tormund

Καθόλου δεν με χαλαει το συγκεκριμένο ζευγάρι.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

14. Likes ria237, auron12, geon565, greekie liked this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Hrisa76 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Game of Thrones Fans Can’t Stop Shipping Brienne and Tormund

Καθόλου δεν με χαλαει το συγκεκριμένο ζευγάρι.
    Θα είναι τέλειο αν γίνει
    Επίσης το ύφος του Edd ήταν θεϊκό.

16. Likes ~Dr.House~, greekie liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks
    Μολις το ειδα!
    ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΕΙΡΑΡΑ

TV Guru! Το Avatar του/της constadine
    Likes / Thanks
    Φοβερή η πρώτη σκηνή με Τζον και Σάνσα .Νομίζω δεν μπορούσαν να την γυρίσουν καλύτερα , βγήκε πολύ ρεαλιστική και με πολύ συναίσθημα .
    Ομολογώ ότι και εγώ βούρκωσα .
    Ενδιάμεσα είδαμε μέτρια πράγματα και τελειώσαμε με φοβερό φινάλε στο επεισόδιο , μόνο η Καλίσι δίνει τέτοιες καταστάσεις .

19. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes auron12, gigi, HristinaB, greekie liked this post
Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία