Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 789101119 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 έως 90 από 220

Θέμα: Game of Thrones 6x09 - Battle of Bastards

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    96 Χρήστες
    9,6
    για να ψηφήσετε
    6x09
    Battle of Bastards

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    19/06/2016 - 20:00
    GMT -5
    20/06/2016 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Εγώ. Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αφου μετα παει να τον σκοτωσει με βελη... Τι λες;;;
    Γιατί είδε ότι δεν έπιασε το κόλπο.

3. Thanks Εγώ. thanked for this post
    Likes ~Dr.House~ liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της gate13
    Likes / Thanks
    Καταρχάς ο Τζον, δεν είχε άθλια στρατηγική με το περίμενέ του, ίσως πάλι να έχανε, ωστόσο πέτυχε και τα νευράκια στον Μπόλτον κι έξω από το κάστρο θα γινόταν η μάχη επειδή ο φόβος μπλα μπλα. Άθλια έγινε μονάχα όταν έπεσε στην παγίδα του Μπόλτον (επειδή αρνήθηκε να χάσει τις πιθανότητες της σωτηρίας του αδρφού του), έτρεξε για τον Ρίκον στη μέση του πουθενά, άφησε τον στρατό του πίσω, κινδύνεψε έτσι και η ζωή του και ο στρατός το πήρε πάνω του (έχε χάρη Ντάβος, Τόρμουντ) κι έκανε κάτα μέτωπο επίθεση αλά Τζον, ό,τι δηλαδή ήθελε ο Μπόλτον. Λίγοι έμειναν πίσω, οι τοξότες με τον Ντάβος, που δεν ρίχνουν για να μην σκοτώσουν δικούς τους και κάποια στιγμή μπαίνουν κι αυτοί στη μάχη. Δηλαδή η όλη στρατηγική του Τζον δεν επιτεύχθει ποτέ επειδή δεν άκουσε την Σάνσα που ήξερε κάτι παραπάνω περί Ράμσευ.

Τέλοσπαντων, τέτοιες μάχες σε κανάλι τηλεόρασης (αν και hbo it's not tv), ανεξάρτητα απ' το σεναριακό αποτέλεσμα της υπόθεσης, είναι για υπόκλιση, δεν συμβαίνουν αυτά τα έπη συχνά, οπότε το 10/10 πηγαίνει τυφλά μη κοιτώντας καν αν ο Σνόου ή ο Ράμσευ ήταν ο νικητής ή αν «Ω Θεοί, Ω Μοίρα» έζησε ο Τζον μέσα στις απιθανότητες (καλωσήρθατε στον χώρο του κινηματογράφου, της τηλεόρασης αλλά και σπανίωως της πραγματικότητας). Επίσης καμία σχέση με τις (αν μη τι άλλο κι εκεί υπέροχες) μάχες του Lotr, όπως είδα να αναφέρονται αρκετοί (εδώ ή αλλού). Εδώ δεν υπάρχει καθαρή σκηνή, όλα είναι βουτηγμένα σε ατόφιο μεσαίωνα, άνθρωπος εναντίον ανθρώπου, με τα κουφάρια, το αίμα, το δεν ξεχωρίζουμε καθόλου ο ένας με τον άλλον, το ανέλπιστο και γελοίο «βοήθεια» ενός τύπου με έξω τα άντερα σ' ένα βουνό με πτώματα ' κάθε πλάνο είναι σπουδαίο και βαρύ, ζυγίζει ένα τόνο άγχους (στηθάγχη πάθαμε), όταν η κάμερα ακολουθεί τον Τζον στη μάχη παραιτούνται σκηνοθέτες για σκηνοθέτες, το ποδοπάτημα εξίσου ήταν ανεπανάληπτο, καταλήγοντας βέβαια σε μία ακόμα «ανάσταση» του Τζον, μέχρις να έρθουν φυσικά

στον κατάλληλο χρόνο (για τον Τζον κυρίως και τους φίλους μας, και μια ωρίτσα ν' αργούσε θα έπαιρνε αμπάριζα τους Μπόλτον και δεν θα ζούσε και κανείς και θα γινόταν φύλακας του Βορρά όπως του είχε πει κι η Σέρσει ) οι ιππότες του Βέηλ. Ο γίγαντας ήταν μία ευχάριστη νότα για να θυμόμαστε και σε ποιον κόσμο βρισκόμαστε σε αυτή τη μάχη, ο οποίος παρότι κάνει να κουνήσει τα χέρια του κάνα μεσάωρο τρέχει σαν αθλητής χεχε

Ωραία ήταν κι η μάχη Τόρμουντ - με τον τύπο τωωων Άμπερ (; ).

Ωραίοι επιτέλους κι οι δράκοι στη Μηρήν, οι οποίοι κάψανε λίγα πλοία γιατί τα υπόλοιπα, εε ξέρεις, τα χρειαζόντουσαν για να ξεκουνηθεί επιτέλους.

Για την Σάνσα θα τα σχολιάσει ο Ρέμπεν φαντάζομαι σε αυτό ή στον φετινό επίλογο.

Ανυπομονώ να δω την ταφή του Ρίκον (ελπίζω επειδή αναφέρθηκε) γιατί πάντοτε με δελέαζαν οι κατακόμβες του Γουίντερφελ.

Παρατηρώ στο ίντερνετ πως οι περισσότεροι θέλουν να πεθάνει ο Μικροδάχτυλος, μάλλον για να κοπεί η σειρά , αλλά νομίζω πως μέχρι να τον σκοτώσει η Σάνσα με κάναν ιδιοφυή τρόπο (με τον τρόπο του) έέέέχουμε ακόμα ψωμί, οπότε αφήστε με να τον απολαύσω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την gate13; 21 Ιουνίου 2016 στις 11:52
    Only the ladder is real..

5. Thanks Εγώ. thanked for this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την gate13 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Παρατηρώ στο ίντερνετ πως οι περισσότεροι θέλουν να πεθάνει ο Μικροδάχτυλος, μάλλον για να κοπεί η σειρά , αλλά νομίζω πως μέχρι να τον σκοτώσει η Σάνσα με κάναν ιδιοφυή τρόπο (με τον τρόπο του) έέέέχουμε ακόμα ψωμί, οπότε αφήστε με να τον απολαύσω.
    Για ποιο λόγο να πεθάνει ο μικροδάκτυλος? Σοβαρά υπάρχει τέτοια απαίτηση απο τους τηλεθεατές?
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

TV Guru! Το Avatar του/της gate13
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Hrisa76 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Για ποιο λόγο να πεθάνει ο μικροδάκτυλος? Σοβαρά υπάρχει τέτοια απαίτηση απο τους τηλεθεατές?
    Ναι, το βλέπω συνέχεια σε ξένα φόρουμς, ίσως στην Ελλάδα ν' αγαπιέται περισσότερο. Υποτίθεται επειδή πάμε για τη μάχη με τους νεκρούς και στους δύο ο τρίτος δεν χωρεί (λες και φτάσαμε στα τελευταία επεισόδια) Αν και πιστεύω το μίσος είναι ακόμη για τον Νεντ.
    Only the ladder is real..

TV Maniac Το Avatar του/της ~Dr.House~
    Likes / Thanks
    Ναι, το βλέπω συνέχεια σε ξένα φόρουμς, ίσως στην Ελλάδα ν' αγαπιέται περισσότερο. Υποτίθεται επειδή πάμε για τη μάχη με τους νεκρούς και στους δύο ο τρίτος δεν χωρεί (λες και φτάσαμε στα τελευταία επεισόδια) Αν και πιστεύω το μίσος είναι ακόμη για τον Νεντ.
    Ααααααχ... Λέτε να το μάθει η Σάνσα ποτέ και να τον σκοτώσει? #gethyped

9. Likes gate13 liked this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Εγώ βλέπω κάτι άλλο.
    Ανθρώπους που κορόιδευαν την Ντάνυ για τα κατεβατά σελίδων τίτλων της τώρα να παραπονιούνται που δεν βγαίνει ο Τζον να βροντοφωνάξει "νίκησα τον θάνατο, εσένα θα φοβηθώ; My watch has ended because I died and came back!" παρά μόνο κάθεται σαν χάχας αντί να γεννήσει τον φόβο και τον τρόμο στους αντιπάλους/εχθρούς του.

Αλλά ρόδα είναι και γυρίζει, όταν κάποτε έγραφα ότι καλά κάνει η Ντάνυ και βροντοφωνάζει τους τίτλους της, ένα κοντό ξανθό κοριτσάκι είναι, οι τίτλοι και η φωνή της είναι ο μόνος τρόπος της να ακουστεί και να την πάρουν στα σοβαρά, κάποιοι μου την έλεγαν. Τώρα με τον Τζον όμως, άντρας της νυχτερινής φρουράς και γνωστός για το σπαθί του που και μόνο από αυτό πρέπει να φοβάται ο αντίπαλός του, παραπονιόμαστε γιατί δεν βροντοφωνάζει τον θάνατό του να το μάθουν όλοι.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την pansp32 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    1. Μέχρι να γυρίσει ο Μπράν αυτή κάνει κουμάντο. Η Σάνσα πλέον είναι χήρα αφού ήταν παντρεμένη με τον Ramsay. Άρα υποθέτω προσωρινά Φύλακας του Βορρά είναι η Sansa ως Bolton. Πάντως νομίζω πως αυτόν τον τίτλο τον δίνει ο Βασιλιάς.

2. Η μικρή Αρχόντισσα δεν νομίζω να πήρε μέρος στη μάχη. Δεν την κόβω για μάχημη σε τέτοια ηλικία.
    1. Όπως είπε και ο tasos, η Σάνσα ήταν ήδη παντρεμένη με τον Τύριον όταν την παντρέψανε με τον Ράμσεϊ, οπότε τίθεται ένα θέμα σχετικά με το αν αυτός ο δεύτερος γάμος είναι νόμιμος. Η απορία μου σχετικά με τον τίτλο του Φύλακα του Βορρά έγκειται ακριβώς στο γεγονός ότι αυτός ορίζεται από το Βασιλιά, οπότε, μετά το θάνατου του Ράμσεϊ δεν είναι κανείς, μέχρι να διορίσει κάποιον ο Τόμμεν.

2. Την είδαμε έφιππη. Ίσως να μην πετάχτηκε μπροστά όταν ο Ντάβος επιτέθηκε, αλλά μπορεί να την πήρε ξώφαλτσα κανά βέλος, μες στο χαλασμό.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Eleni7 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Στην ιδια λογικη και η Σανσα ανηλικη ειναι ακομη ομως. Αυτη και αν μαθαινει (και με τον ασχημο τροπο).

Τωρα σε σχεση με τον Τζον, θεωρω οτι εχει περασει πολυ χειροτερα. Και μη παμε μακρια, παμε μονο στα του Ραμσει επειδη η αντιδραση της ηταν στη δικη του δραση. Ολο αυτο το ψυχικο και σωματικο βασανιστηριο δεν ξερω αν μπορει να θεωρηθει λιγοτερο κακο απο θανατο (που βρηκε τον Τζον Σνοου). Ειδικα οταν συμβαινει σε μια εφηβη.
    Το θέμα είναι ότι η σύγκριση έγινε μεταξύ της έφηβης Σάνσα και του ενήλικου Νεντ. Και πώς να το κάνουμε, αυτοί οι δύο άνθρωποι δεν έχουν καμία σχέση! Ο νεαρός Νεντ είπε ψέματα για μια μονομαχία, η έφηβη Σάνσα σκότωσε σαδιστικά το βιαστή της (και το ευχαριστήθηκε). Καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι αυτό το γούσταραν (όπως γούσταραν και το θάνατο του Τζόφρι), αλλά εγώ δεν είμαι ανάμεσα σ' αυτούς. Αν τον σκότωνε η ίδια με τα χέρια της, θα το δεχόμουν καλύτερα.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

12. Likes Εγώ. liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της geon565
    Likes / Thanks
    * Πολυ ωραια ολα στο Μηρην,θα θελα λιγο ακομα.Τα άλλα 2 δρακακια ειναι ατροφικα λογω φυλακισης ή μικροτερα εκ γεννετης;;; Αν γνωριζει καποιος.

Ειναι μικροτερα λογω εγκλεισμου αλλα και παλι πιο μικρα θα ητανε γιατι ο Ντρογκον γεννηθηκε A-male.

Series addicted since: Friday the 13th
    and Tales of the Gold Monkey

14. Likes Εγώ. liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    =HristinaB;1073081
    1. Όπως είπε και ο tasos, η Σάνσα ήταν ήδη παντρεμένη με τον Τύριον όταν την παντρέψανε με τον Ράμσεϊ, οπότε τίθεται ένα θέμα σχετικά με το αν αυτός ο δεύτερος γάμος είναι νόμιμος.
    Ο γαμος της με τον Τυριον δε θεωρειται ολοκληρωμενος επειδη δεν την αγγιξε καθολου για οσο καιρο ηταν μαζι.Λογικα ο Μικροδαχτυλος το ξερε και την εδωσε στον τρελο

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

Moo Points

8/10 λοιπον....Γιατι δεν ειμαστε imdb. Εχουμε και αποψη και εμπειρια.
    50.651 ψήφοι. Βαθμολογία 10. Αλλά εκείνοι δεν ξέρουν, εδώ υπάρχει άποψη και εμπειρία και τα πάντα μπαίνουν στη σωστή προοπτική. Και μπαίνουν δίκαιες βαθμολογίες, όχι φυσικά με βάση την πραγματική αξία της δουλειάς που παρακολουθήσαμε, αλλά το κατά πόσο κατάφερε να καλύψει προσωπικές ορέξεις και προσδοκίες. Είδαμε πράγματα που ποτέ κανείς δεν φανταζόταν οτι θα μπορούσε να δει στην τηλεόραση, σε επίπεδο που ποτέ κανείς δεν πίστευε οτι το μέσο μπορεί να υποστηρίξει. Σκηνές κινηματογραφικού επιπέδου που κάνουν ταινίες με μπάτζετ ανεξάντλητων εκατομμυρίων να μοιάζουν με b movies. Μια μάχη που δεν ήταν απλά μάχη, αλλά δουλεύτηκε με κάθε λεπτομέρεια ώστε να ξεφύγει απο την σκέτη δράση και να αναδείξει στο έπακρο το συναισθηματικό αντίκτυπο, την ψυχοσύνθεση και την κατάσταση των χαρακτήρων και όλα όσα διακυβεύονται. Χρησιμοποιήθηκαν σχηματισμοί, τακτικές κινήσεις και στρατηγικές βγαλμένες απο την πραγματική ιστορία, ζωντάνεψαν επι της οθόνης εικόνες απο την φρίκη του μεσαίωνα, του Αμερικάνικου Εμφύλιου και του Α Παγκοσμίου. Η συνέπεια και η αληθοφάνεια που τόσο κατηγορήθηκε στο προηγούμενο επεισόδιο (και δικαίως έως ένα σημείο, απο εκεί και μετά η κριτική πέρασε στη σφαίρα του γελοίου) εδώ τιμήθηκε και τηρήθηκε κατά γράμμα. Εξαντλήθηκε κάθε δυνατότητα, κάθε γωνία λήψης, με εναλλαγές στα pov, το μοντάζ, τη μουσική επένδυση, την εξαιρετική δουλειά στη φωτογραφία και τη σκηνοθεσία που απέδωσαν μια σειρά απο ασύλληπτα πλάνα και μετέφεραν εικόνες συγκλονιστικής ομορφιάς. Τι να πρωτοθυμηθώ; Την εικόνα του Ντάβος πάνω απο το σωρό με τα ξύλα και τις "φλόγες" της ανατολής να υψώνονται στον ουρανό; Τον Τζον που πετάει το θηκάρι και κραδαίνει το σπαθί του στο τελευταίο του stand-off απέναντι στο charge του ιππικού; Την ασφυξία που αισθάνεσαι να σε αρπάζει απ' το λαιμό και να σου σφίγγει το στομάχι όταν στη μέση του κλοιού ποδοπατείται απο τους άνδρες του, την δελεαστική αίσθηση παράδοσης και παραίτησης στη γαλήνη του θανάτου που τον καλεί και πάλι κοντά του, την ανάσα ζωής που παίρνει για δεύτερη φορά, ακριβώς όπως όταν επανήλθε απο του νεκρούς; Το χώμα, τη λάσπη, το αίμα, τον εκκωφαντικό θόρυβο απο τις οπλές, το ατσάλι, τις ιαχές, τα ουρλιαχτά και όλο αυτό το χάος και τη φρίκη που σε μεταφέρει στο επίκεντρο των γεγονότων; Αναρωτιέμαι πόσοι απ' αυτούς που "έχουν άποψη και εμπειρία" παρατήρησαν το μονοπλάνο του Τζον αμέσως μετά τη σύγκρουση των ιππικών... και αναρωτιέμαι πόσοι απ' αυτούς που το εντόπισαν έχουν έστω και την ελάχιστη μυρωδιά για τη δουλειά και τις απαιτήσεις μιας τέτοιας λήψης. Just saying... Να βάλουμε και τις ατελείωτες ώρες γυρισμάτων με τον Τζον να ρίχνει μπουκέτα στον Ράμσεϊ ή τη Σάνσα που αποχωρεί με αυτό το ανεπαίσθητο χαμόγελο ικανοποίησης στο φινάλε, αλλεπάλληλα γυρίσματα, ξανά και ξανά, χωρίς την παραμικρή διάθεση συμβιβασμού, μέχρι να επιτευχθεί με απόλυτη ακρίβεια αυτό που επιτάσσει η βαρύτητα της στιγμής; Αξίζει να ειπωθεί και μια κουβέντα για τις ερμηνείες. Kit Harington, Sophie Turner, Iwan Rheon στα καλύτερά τους. Πραγματικά οι εκφράσεις και τα πολύπλοκα/αντικρουόμενα συναισθήματα που βγάζουν στο πρόσωπό τους και ο τρόπος που βλέπεις στα μάτια τους να καθρεπτίζεται η ψυχή των χαρακτήρων τους, θεωρώ πως εδώ κορυφώνεται και οι τρεις τους ορθώνονται στο ύψος των περιστάσεων και ερμηνευτικά πιάνουν κορυφή συναντώντας την ποιότητα του επεισοδίου.

Θα μπορούσα να γράφω ασταμάτητα, αναλύοντας κάθε σκηνή, αλλά στην τελική δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει οτι ένα δεκάχρονο παιδάκι, που μετά απο τόσα χρόνια απομόνωσης βλέπει στο βάθος τον αδελφό του και τρέχει κατά πάνω του, χωρίς να σκεφτεί να κάνει ζιγκ-ζαγκ για να αποφύγει τα βέλη του Ράμσεϊ, που παρεμπιπτόντως κοιτάζει αλλού και δεν σημαδεύει παρά μόνο όταν το επιλέγει, που θα μπορούσε να τον σκοτώσει ανα πάσα στιγμή, ακόμα και με ζιγκ ζαγκ, δίνοντας απλά μια εντολή για μαζική ριπή (σοβαρά τώρα, έχει λυσσάξει το ίντερνετ με αυτήν την βλακεία). Σημασία έχει οτι ο Γίγαντας δεν κράταγε κούτσουρο για να σκορπίσει τουλάχιστον τους μισούς Μπόλτον στο διάβα του και να χάσει έτσι ο Ράμσει το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Εξαιρετικό γράψιμο... είμαι σίγουρος οτι οι πάντες θα το αναγνώριζαν και θα το επικροτούσαν γεμάτοι ικανοποίηση αν πράγματι αυτό μας έδειχναν. Κατά τα άλλα θέλουμε ρεαλισμό και στη μάχη, μας χαλάει που δεν καρφώθηκε ούτε ένα βέλος στην πλάτη του Τζον, μας χαλάνε οι θεοί (αυτοί που έχουμε, btw) αλλά γουστάρουμε να δούμε τον θεό γίγαντα να σπέρνει τον όλεθρο σκορπίζοντας τους εχθρούς κατά εκατοντάδες. Και σημασία έχει οτι ο Ράμσεϊ στο Γουίντερφελ δεν ρίχνει το βέλος στον Τζον, αλλά στο γίγαντα. Έπικ φέιλ! Γιατί ως γνωστών, όταν έχεις απέναντί σου ανθρώπους και έναν γίγαντα, δεν σκοτώνεις τον γίγαντα. Σκοτώνεις τον Τζον. Την μοναδική δηλαδή πιθανότητα που έχεις μπας και καταφέρεις να γλιτώσεις. Απειροελάχιστη πιθανότητα, αλλά υπαρκτή. Πχ σκοτώνεις τον γίγαντα ακριβώς την κατάλληλη στιγμή, πριν προλάβει να πει την τελευταία του λέξη, για να θολώσει ο Τζον, μπας και παίζοντας ξανά mind games (στα οποία έχεις αποδείξει οτι τον κάνεις σκόνη) καταφέρεις να... δεν ξέρω... να τον ψήσεις να μονομαχήσει, ξέρω γω... μήπως... λέμε ρε παιδί μου... μήπως και καταφέρεις πάλι να τη γλιτώσεις. Ή αν δεν γλιτώσεις, τουλάχιστον να πεθάνεις με τον τρόπο που ικανοποιεί εσένα, με το παρανοϊκό χαμόγελο στα χείλη, σαν να είσαι εσύ στο τέλος ο νικητής, έστω και στο ψυχολογικό κομμάτι. Αλλά όχι, έπρεπε να σκοτώσει τον Τζον και να φάει αυτομάτως 30 βέλη...

Τι εννοείς γιατί; Γιατί έτσι... γιατί κάποιοι ξέρουν καλύτερα και έχουν άποψη...

----

Meanwhile, in a parallel universe:

[Τζον]: Σάνσα, συγγνώμη που δεν σε υπολογίζουμε καθόλου εγώ και οι σύμβουλοί μου. Συγγνώμη που σε αγνοούμε και σε υποτιμούμε σε βαθμό που αναρωτιόμασταν που θα βρούμε κάποιον να έχει το όνομα των Σταρκ ενώ στεκόσουν εκεί μπροστά στα γαμημένα τα μάτια μας και συγγνώμη που σε κοιτάζαμε σαν να μας χτύπησε κεραυνός όταν μας το υπενθύμισες. Επίσης, συγγνώμη που καταστρώνουμε τα σχέδιά μας και ούτε για μια στιγμή δεν μας πέρασε απο το μυαλό να κάνουμε αυτό που θα έκανε κάθε σοβαρό συμβούλιο πριν αντιμετωπίσει τον εχθρό του, να προσπαθήσει να μάθει όσα περισσότερα μπορεί γι' αυτόν. Γενικώς, για να μη τα πολυλογούμε, συγγνώμη που δεν σε υπολογίζουμε και δεν σε εμπιστευόμαστε καθόλου και σε βλέπουμε απλά σαν το κοριτσάκι που νομίζουμε οτι είσαι. Μη με παρεξηγείς, καταλαβαίνεις, έχω κι εγώ τα δικά μου. Πέθανα και έχω πέσει σε κατάθλιψη...

[Σάνσα]: Τζον, δεν πειράζει, ξέχασέ τα όλα, τίποτα απο αυτά δεν έχει σημασία. Άκουσέ με, μην επιτεθείς ακόμα, είναι αυτοκτονία, θα τα χάσουμε όλα, είναι η τελευταία μας ευκαιρία, δεν πρέπει να κάνουμε βεβιασμένες κινήσεις.

[Τζον]: Δεν γίνεται να περιμένουμε δεν υπάρχει χρόνος. Εξάλλου δεν υπάρχει άλλος στρατός για να μας βοηθήσει. Ξέρεις εσύ κάποιον;

[Σάνσα]: Ναι, ξέρω. Τον Μικροδάκτυλο.

[Τζον]: Ποιος είναι αυτός;

[Σάνσα]: Τι να σου λέω, μεγάλη ιστορία. Long story short, το μεγαλύτερο λαμόγιο του Γουέστερος, αυτός που κρύβεται πίσω απο κάθε συνωμοσία, αυτός που με παρέδωσε στους Μπόλτον.

[Τζον]: Μα είσαι τρελή; Πως μπορούμε να εμπιστευτούμε έναν τέτοιον άνθρωπο; Θες να τα ρισκάρεις όλα ποντάροντας σε αυτόν που σε πρόδοσε;

[Σάνσα]: Τζον δεν καταλαβαίνεις, άκουσέ με, τον ξέρω καλά, όπως ξέρω και τον Ράμσεϊ. Δεν τους ξέρεις αυτούς τους ανθρώπους, δεν καταλαβαίνεις πως σκέφτονται, το παιχνίδι παίζεται...

[Τζον]: Ποιο παιχνίδι; Δεν είμαι εδώ για να παίζω παιχνίδια. Και επιτέλους τι στρατό έχει αυτός;

[Σάνσα]: Τους ιππότες του Βέηλ.

[Τζον]: Που είναι; Πότε θα έρθει;

[Σάνσα]: Δεν ξέρω... του έστειλα γράμμα και...

[Τζον]: Ναι αλλά σου απάντησε; Πότε θα έρθει; Είσαι σίγουρη οτι θα έρθει;

[Σάνσα]: Όχι, αλλά αν περιμέναμε λίγο ίσως...

[Τζον]: Δεν έχουμε χρόνο, ο αδελφός μας κινδυνεύει. Θα πάμε με ότι έχουμε.

[Σάνσα]: Τζον, άκουσέ με, δεν είναι αρκετό αυτό που έχουμε και ο αδελφός μας είναι ήδη νεκρός. Είναι η μοναδική πραγματική απειλή για τον Ράμσεϊ, δεν πρόκειται να τον αφήσει. Δεν τον ξέρεις...

[Τζον]: Εγώ δεν ξέρω; Όλοι αυτό μου λέτε "you know nothing Jon Snow". Νισάφι πια. Κάτι ξέρω κι εγώ, τόσες μάχες έχω δώσει.

Κι η ιστορία συνεχίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που την παρακολουθήσαμε, γιατί "The ink is dry", η Σάνσα εμπιστεύεται τον Τζον όσο την εμπιστεύεται κι εκείνος και παίζει το τελευταίο της χαρτί ακριβώς με τον μοναδικό τρόπο που μπορεί να μεγιστοποιήσει τις πιθανότητες επιτυχίας: Κρυφό. Το να αποκαλύψει την πιθανότητα βοήθειας απο τον Μικροδάχτυλο θα ήταν το μεγαλύτερο και καταστροφικότερο λάθος της ζωής της. Θα ήταν στην ουσία το τέλος των Σταρκ. Πρώτα απ' όλα, πάντα για πιθανότητα βοήθειας μιλάμε, οπότε ακόμα και αν το έλεγε στον Τζον πάλι θα ήταν υποχρεωμένος να λογαριάζει χωρίς αυτόν και πάλι την ίδια στρατηγική θα ακολουθούσε εφόσον δεν σήκωνε κουβέντα για άλλες καθυστερήσεις. Κάποιοι λένε οτι αν του το έλεγε τότε θα άλλαζε στρατηγική και θα περίμενε. Σοβαρά τώρα; Ο Τζον δηλαδή θα αποδεχόταν την πικρή αλήθεια για τον Ρίκον που του λέει η Σάνσα και θα περίμενε σωτηρία απο έναν προδότη που μπορεί να εμφανιστεί, μπορεί και όχι. Και αν εμφανιστεί μπορεί και να τους προδώσει. Οκέυ... άλλη σειρά βλέπουν, δεν εξηγείται αλλιώς. Και ακόμα κι αν δεχτούμε το ευνοϊκότερο σενάριο, όπου η Σάνσα του το λέει, ο Τζον ως δια μαγείας παραβλέπει όλα τα παραπάνω και ξαφνικά δέχεται την συμβουλή της και περιμένει, τι ακριβώς θα άλλαζε στην εξέλιξη της μάχης; Θα πήγαινε σε πολιορκία του Γουίντερφελ με τους Ιππότες στα άλογα; Γιατί μη μου πει κανείς οτι ο Ράμσεϊ θα έβγαινε τότε εκτός, θα γελάνε και οι πέτρες του κάστρου. Ή μήπως θα κρατούσαν κρυφή αυτή τη δύναμη και θα την εμφάνιζαν την κατάλληλη στιγμή, ακριβώς όταν ο Ράμσεϊ έχει εξαπολύσει στο πεδίο όλες τους τις δυνάμεις θεωρώντας οτι έχει κερδίσει; Ακριβώς αυτό που είδαμε δηλαδή. Και για κάποιο λόγο η Σάνσα έπρεπε να το ρισκάρει, να παραδώσει το τελευταίο της χαρτί και τη μοναδική της ελπίδα στον Τζον και τους συμβούλους του, που ναι μεν είναι έντιμοι και αξιοθαύμαστοι άνδρες, αλλά απο στρατηγική και πολιτική είναι σκράπες και κάνουν ακριβώς ότι θέλει ο Ράμσεϊ πέφτοντας σαν μαριονέτες στις παγίδες του. Έχω ακούσει άπειρες χαζομάρες τόσα χρόνια εναντίων της Σάνσα, αλλά η άποψη οτι για κάποιο λόγο έπρεπε να τα πει όλα στον Τζον νομίζω πως περνά σε άλλα επίπεδα "μυρωδιάς"...

Τέσπα... ψιλά γράμματα... I guess... πάμε παρακάτω...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την elgalla Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Εγώ πάντως βλέπω και ένα ενδιαφέρον σχήμα όσον αφορά τον Jon που βγαίνει μόνος του μπροστά: θυμάστε στο Blackwater τι έκανε ο Stannis; Ο Stannis είναι πολύ παρών γενικότερα στο επεισόδιο αυτό, η σύγκριση με τον Jon Snow αναφέρεται άμεσα στην (πολύ όμορφη, ξέχασα να την αναφέρω) αλληλεπίδραση του Tormund με τον Davos. Βλέποντας τον Jon να τρέχει έτσι μπροστά, θυμούμενη τον Stannis να κάνει το ίδιο ανεβαίνοντας πρώτος-πρώτος στις πολεμίστρες στο Blackwater, ένιωσα πως κάτι κούμπωσε. Ο Stannis πήγαινε μπροστά πορωμένος από τη δύναμη που του έταζε η Κόκκινη, πιστεύοντας ότι ήταν εκλεκτός και άτρωτος. Ο Jon πήγε μπροστά για να σώσει τον αδερφό του και ήταν προετοιμασμένος να πεθάνει. Δεν θέλει να είναι εκλεκτός κανενός - κάτι που, φυσικά, τον κάνει το πιο κατάλληλο άτομο για τον ρόλο. Μου άρεσε το κυκλικό σχήμα, μου άρεσε που η σειρά έκλεισε το μάτι στο παρελθόν της.
    Ο Στάννις δεν πήγαινε μπροστά λόγω της δύναμης που του έταζε η κόκκινη. Πήγαινε πάντα μπροστά γιατί ήταν ο Στάννις, ακριβώς όπως έκανε πάντα και πριν την κόκκινη, ακριβώς όπως έκανε και στην τελευταία του μάχη όταν η κόκκινη τον είχε πια εγκαταλείψει. Αυτός είναι ο παραλληλισμός που κάνει το επεισόδιο, με τον Στάννις στην δική του μάχη του Γουίντερφελ, που βλέπει το ιππικό των Μπόλτον να έρχεται και τραβάει το σπαθί του έτοιμος να πεθάνει, ακριβώς όπως κάνει και ο Τζον στη σκηνή που είδαμε. Ούτε ο Στάννις ήθελε να είναι εκλεκτός κανενός, πάνω απ' όλα ήθελε να υπηρετήσει αυτό που ήταν σωστό και δίκαιο, αξίες και ιδανικά εμποτισμένα και στον χαρακτήρα του ΤΖον. Θεωρώ πως η σειρά κλείνει περισσότερο το μάτι με τις ομοιότητες και όχι με τις διαφορές.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 21 Ιουνίου 2016 στις 13:49

Σελίδα 9 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 789101119 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία