Σελίδα 1 από 27 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 261

Θέμα: Game of Thrones 6x10 - The Winds of Winter

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    111 Χρήστες
    9,6

για να ψηφήσετε
    6x10
    The Winds of Winter

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    26/06/2016 - 20:00
    GMT -5
    27/06/2016 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της Eleni7
    Likes / Thanks
    Δε γινονται αυτα.

Πλεον βλεπουμε τα επεισοδια ετσι:

Περισσοτερα αργοτερα.
    SMALLVILLE 2001-2011,thanks for the memories

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

3. Thanks kKKK thanked for this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Τι είδαμε, τι είδαμε, ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ;

Είμαι σοκαρισμένη, το καλύτερο επεισόδιο ever στη σειρα!
    Επανέρχομαι αργότερα, είμαι σοκαρισμένη!

King in the north, Daenarys με τα δικά της πλοία, πλοία των Greyjoy, Martell και Tyrell να πλέουν δίπλα της, δράκοι να πετούν, συνεχίζω μετά, πάω να το ξαναδώ ευτυχώς που δεν δουλεύω σήμερα...

5. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την gigi Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τι είδαμε, τι είδαμε, ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ;

Είμαι σοκαρισμένη, το καλύτερο επεισόδιο ever στη σειρα!
    Επανέρχομαι αργότερα, είμαι σοκαρισμένη!

King in the north, Daenarys με τα δικά της πλοία, πλοία των Greyjoy, Martell και Tyrell να πλέουν δίπλα της, δράκοι να πετούν, συνεχίζω μετά, πάω να το ξαναδώ ευτυχώς που δεν δουλεύω σήμερα...
    Και δεν ανεφερες καν την Αρυα ή το μακελειο στο King's Landing

Αμα το προγηγουμενο ηταν 10αρι, αυτο ειναι για 20αρι.

Ευτυχως επαιξαν λιγο Σαμ στο ενδιαμεσο να παρουμε ανασα.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT1jF1sjqaE2OXNhfHECZP42o0vAGtV  M-9EfiguFDkqAUJs1s8&t=1

13.05.2011 BELIEVE

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Τι σας είχα πει? ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ? Την υπογραφή μου δεν την προσέξατε? ΠΑΡΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΧΕΤΕ.
    (Ενοικιάζεται χώρος υπογραφής. Είστε απηυδισμένος τηλεθεατής? Μισείτε κάποιον χαρακτήρα και θέλετε να ξεκουμπιστεί? Η Chrisa's Signatures είναι εδώ για εσάς.
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΤΙΜΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ.)

ΨΟΦΟΣ ΨΟΦΟΣ ΨΟΦΟΣ ΣΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΣΤΑ ΡΟΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΤΑ. Και η μαντάμ να πίνει το κρασί της ανέρωτο. ΕΤΣΙ Μ@ΡΗ Κ@@@@@@ ΣΕΠΤΑ. ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ.
    Μικρέ Τόμμεν, άντε γεια και σε σένα. Ήσουν πολύ λίγος. Δεν φταις εσύ βέβαια, αλλά τι να κάνουμε. "Παράπλευρες" απώλειες.
    Η Σερσει πλέον δεν είναι άνθρωπος. Είναι πέτρα. Και πλέον είναι ο πραγματικός κακός της σειράς γιατί δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν πιστεύει σε τίποτα, δεν έχει κανέναν, γιατι και ο αδερφός της πλέον δεν είναι κοντά της. Αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να τους φοβάσαι.
    ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ με την βιβλιοθήκη. Οι βιβλιοφάγοι μάλλον θα δάκρυσαν από συγκίνηση.
    Εφυγε κι η κόκκινη και κάτι μου λέει ότι αυτό που έκανε ο Σνοου που την έδιωξε και δεν την εκτέλεσε, θα του βγει σε καλό στο μέλλον.
    The winter is here. (μόνο η ανάπτυξη δεν έχει έρθει ακόμα)
    Ρε καλώς τα μελλοντικά θύματα, τα φίδια. Γιατι θα έρθει κι η σειρά σας παλιο οχιες. Και σένα παλιογρια που σε βαρέθηκα.
    Ντααριο, μην κλαις αγαπημένε. έτσι είναι η κοντή. τρελό κι αγαπησιάρικο που λέει κι ο Δάντης.
    ωπα, ο Τύριον είναι ερωτευμένος με την Παπαρρήγα την καλή? και ξανάγινε και χέρι.
    ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω Αρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΠΑΛΙΟΓΕΡΕ ΨΟΦΗΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ. Ρε θα βγω στους δρόμους να κερνάω γλυκά!!!!!!!!!!

Και να σου ο ανωμαλιάρης ο μικροδάκτυλος. Ηρθε η ώρα του τιμήματος.
    Και επιβεβαιώθηκε η θεωρία. Ο αγαπημένος είναι Ταργκάρυεν.
    Ωπα η μικρή Μόρμοντ είναι έτοιμη να τους πιάσει στο ξύλο. Την κοιτάνε όλοι λες και θα τους δείρει.
    ΕΛα ρε Βασιλιά Τζον. (είμαι διαθέσιμη μετά τις 17:30 για να γίνω η βασίλισσά σου.) Τι έγινε κυρ Βόρειοι? Τώρα τους θυμηθήκαμε τους Σταρκ. Ρε Λάνιστερ που σας χρειάζεται. THE KING OF THE NORTH.
    Τι σημαίνει όμως αυτό για τον μικροδάκτυλο και την Σάνσα? αυτό μ ανησυχεί.
    Ωπα και γυρνάει ο λατρείας πίσω στην αδερφή-Ελίζαμπεθ. Ω ρε και τι έχει να γίνει. Σας το λέω απο τώρα. Αυτή θα την σκοτώσει ο Τζειμι και μετά θ αυτοκτονήσει.
    Σαν πολλοί βασιλιάδες δεν μαζευτήκαμε ρε μανούλα μου? Λύσσα κακιά. Πω πω πως κοιτάζονται. Αν σκοτώνανε τα βλέμματα θα ήταν νεκροί κι οι δύο.

Πω πω ανατριχίλα με την μουσική στο τέλος με τα πλοία.

Πεντακάθαρο δεκάρι το επεισόδιο. Ε ρε τι έχει να γίνει του χρόνου. Ε ρε θα κλαψουν μανούλες. Ε ρε θα γίνει ΤΟ ΞΕΚΛΗΡΙΣΜΑ. Το μόνο που μένει είναι ο τρίτος καβαλλάρης. Μην μας πεθάνουν τον τρίτο δράκο μόνο.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

8. Thanks ria237, Arte, kKKK thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks
    The King in the Noοοοοοrth.❤
    Εκει γύρω στις 5 υψωμενες γροθιες και φωνές ✊👊👏
    Αυπνη στη δουλειά αλλά χαλάλι
    Σαν και εσένα Game of thrones
    Τίποτα εκει εξω ❤

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Newbie Το Avatar του/της Simbelmyne
    Likes / Thanks

Winter is here

Ίσως το καλύτερο επεισόδιο μέχρι τώρα, καλύτερο απ'το BOTB για μένα.
    Η μουσική σε άλλα επίπεδα
    Nothing beside remains, round the decay of that colossal wreck, boundless and bare, the lone and level sands stretch far away...

11. Thanks labKK, kKKK thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Δεν ξερω κυριολεκτικα το απο που να αρχισω..!!! Ναι Επεισοδιαρα.!! ναι για αυτο το επεισοδιο επρεπε να καθυστερησουμε τα βραβεια σιγουρα.!! ναι γιατι τα ειχε ολα...

το πρωτο 20λεπτο ήταν εξαιρετικα σκηνοθετημενο, απιστευτη μουσικη...τι και αν γνωριζα πως θα πηγαινε το πραγμα..οχι απο σποιλερ φυσικα...απο λογικη..!! σιγουρο το ειχα.!! παλι ενιωθα ενα δεος.!! σε μια φαση επιασα τον εαυτο μου να φωναζει Burn them All.!! ναι ρε..!! Burn them All...το πληρωσε το τιμημα φυσικα η Cersei αφου ο γιος της τελικα αυτοκτονησε αλλα και παλι...ανεβηκε στο θρονο..θα κανει τα δικα της...Μεχρι..

προχωρησαν ολες οι ιστοριες...η Αρυα εφτασε, καθαρισε τους κωλοΦρευ.!! ο Τζειμι προλαβε και εφυγε και εφτασε στο Κινγκς Λαντινγκ για να δει και την στεψη.!!! ειδαμε και λιγο τα φιδια της ερημου..ολα εσκασαν για την Ολεννα.!

η σκηνη της αποκαλυψης αυτου που τελικα μεχρι και οι πετρες γνωριζαν...οτι ο Τζον ειναι ο γιος της Λυαννα μου πρακαλεσε ανατριχιλλα..?? γιατι? επειδη οπως και να το κανεις η λογικη μας εξηγησε τοσες φορες την απορια που ειχαμε για τον ηθικο Νεντ.!! και γιατι αυτος ο χαρακτηρας ειναι αυτος που ειναι.!! και ερχομαι στη σκηνη στον Βορρα...εκει που η μικρη Λυαννα σηκωστηκε εδωσε την ομιλια της μας τρελανε ολους και...και μετα απολυτη συγκινηση...αληθεια γεμισαν τα ματια μου..δεν ξερω γιατι...δεν χασαμε κατι συγκεκριμενο...κερδισαμε τοσα πολλα.!! τους Σταρκ να καθονται εκει που πρεπει...μου αρεσε η Σανσα που ηταν στο πλευρο του Τζον..μου αρεσε που ο Τζον ήταν ο king of the north.!!!

αλλα btw παιδες..??? ερχεται η Ντανυ με πλοια και δρακους.!! ερχεται η Ντανυ.!!! yeap yeap..!! now everything is rolling ακριβως οπως πρεπει.!!!

Likes / Thanks
    Εχει και καποιος αλλος την αισθηση οτι ο Τζειμι παει καρφι για queenslayer καποια στιγμη;

edit: το εγραψε ηδη η Χρυσα βλεπω.

13.05.2011 BELIEVE

14. Likes fragonard, geon565, greekie liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

White Crow, White Wolf

Promise me

Το ήξερα οτι έρχεται, το περίμενα καιρό, ήμουν φουλ υποψιασμένος, νόμιζα πως ήμουν και προετοιμασμένος, αλλά δεν το άντεξα... άλλο να το περιμένεις και άλλο να το βλέπεις να εξελίσσεται μπροστά στα μάτια σου. Το απρόβλεπτο είναι υπερτιμημένο, η έκπληξη κρατάει λίγο. Αυτό που έχει πραγματική αξία και αντέχει στο χρόνο είναι το φορτίο που κουβαλούν αυτές οι σκηνές και το ειδικό βάρος που σηκώνουν στους ώμους τους οι χαρακτήρες. Ο Νεντ Σταρκ έμεινε μαζί μας για μόλις εννέα επεισόδια και απο τότε έχουν συμβεί τόσα πολλά και έχουν περάσει χρόνια. Η παρουσία του όμως δεν εγκατέλειψε ποτέ τη σειρά και η σκιά του πάντα έπεφτε πάνω στην ιστορία και τους χαρακτήρες. Ακόμα και τώρα, 51 επεισόδια μετά, συνεχίζει να είναι ο καταλύτης, ο συνδετικός κρίκος μιας αλυσίδας που ενώνει τους πάντες και τα πάντα. Δεν νομίζω πως πέρασε ποτέ έστω ένα επεισόδιο χωρίς το μυαλό μου να ανατρέξει σ'αυτόν, είτε υπήρξε άμεση αναφορά, είτε έμμεση, είτε καθόλου. Η ιστορία του είναι γεμάτη πόνο, δυστυχία, προδοσία, θάνατο. Είναι μια θλιβερή ιστορία, μια ιστορία τραγική, αλλά ταυτόχρονα και απίστευτα συγκινητική. Η ιστορία ενός τόσο τίμιου ανθρώπου που έκανε την τιμή συνώνυμη με το όνομά του, αλλά απο πολύ νωρίς η μοίρα τον ανάγκασε να επιλέξει ανάμεσα στην τιμή και την οικογένειά του. Την έκανε την επιλογή του, γι' αυτόν δεν υπήρξε ποτέ πραγματικό ζήτημα επιλογής, αφού πάντα έβαζε την οικογένειά του πάνω απ' όλα. Και έζησε όλη του τη ζωή με αυτήν την επιλογή, αφήνοντας την τιμή του να κηλιδωθεί, αναγκασμένος να λέει για πάντα ψέματα στη γυναίκα του, στα παιδιά του, στον φίλο του, σε όλους και να ζει με το βάρος της αλήθειας. Και η τραγική ειρωνεία είναι οτι αυτό που οι άλλοι έβλεπαν ως κηλίδα στην κατάλευκη και πεντακάθαρη εικόνα του Άρχοντα Ένταρντ Σταρκ, στην πραγματικότητα αποτελούσε την επισφράγιση της ακηλίδωτης εντιμότητάς του, αφού τίμησε την υπόσχεση που έδωσε στην αγαπημένη αδελφή του και ανέλαβε να κουβαλήσει το βαρύ φορτίο αυτού του μυστικού προστατεύοντας το παιδί που έφερε στη ζωή. Και αυτό το παιδί στέκεται σήμερα στο Γουίντερφελ με την δική του "αδελφή", που του μιλά για το λευκό κοράκι που σηματοδοτεί την έλευση του χειμώνα. "Father always promised", απαντάει ο Τζον χαμογελώντας... You Still know Νothing, Jon Snow... που να 'ξερες... μου βάζουν και τη μουσική του Γουίντερφελ οι αλήτες... Oh come on! Λυπηθείτε με... Ο Νεντ είναι απο τους πολύ αγαπημένους μου χαρακτήρες, όχι μόνο του GoT αλλά της τηλεόρασης γενικώς. Τον αναφέρω συχνά στα σχόλιά μου, τον έχω πάντα στο μυαλό μου όταν κάνω τις αναλύσεις μου. Και η ιστορία του καταφέρνει πάντα να αγγίξει κάτι βαθιά μέσα μου, με το παραμικρό, ακόμα και χωρίς προφανή λόγο ή αφορμή. Δεν ξέρω αν θα αντέξω ποτέ να κάνω επανάληψη τη σειρά. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να δω ποτέ ξανά την πρώτη σεζόν, να τους βλέπω όλους ανυποψίαστους ξέροντας τι τους περιμένει. Σίγουρα θα το κάνω κάποια στιγμή, αλλά περιμένω να είναι πολύ δύσκολο, κάτι που φανερώνει και το πόσο σπουδαία είναι γραμμένη. Δεν συνηθίζω να χωρίζω τις σεζόν ούτε μπαίνω στη διαδικασία να επιλέξω την καλύτερη. Για εμένα πρόκειται για μια ενιαία και αδιαίρετη ιστορία και οι χαρακτήρες βρίσκονται πάνω απ' όλα. Δεν χωρίζω λοιπόν τους χαρακτήρες σε σεζόν ή επεισόδια, αφού κάθε φορά που εμφανίζονται στην οθόνη κουβαλούν μαζί τους όλα όσα έχουν προηγηθεί και αυτό είναι που κάνει την ιστορία τους τόσο συναρπαστική και με κρατά δεμένο μαζί τους. Ωστόσο δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω την αρχή, εκεί που ξεκίνησαν όλα και δημιουργήθηκαν αυτοί οι δεσμοί, με τρόπο που ακόμα και μετά απο τόσα χρόνια η ιστορία μπορεί ακόμα να καρπώνεται τα οφέλη απο τα ισχυρά θεμέλια που έχτισε τότε. Η πρώτη σεζόν του GoT θα είναι πάντα ξεχωριστή στο μυαλό μου και έχει ήδη βρει τη θέση της ανάμεσα στις κορυφαίες πρώτες σεζόν που είδα ποτέ.

The Qu... King In The North!

Μας τρόλαρε η μικρή Αρκούδα. "We know no king but the King in the North whose name is Stark", μας είπε, αλλά τελικά το όνομα φαίνεται πως δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Σε κάθε γωνία του χάρτη μπορεί να κυβερνούν πλέον γυναίκες, αλλά στο βορρά φαίνεται πως δεν είναι έτοιμοι να γυρίσουν σελίδα και να ανακηρύξουν βασίλισσα. Προτιμούν κάποιον που δεν έχει το όνομα, που είναι μπάσταρδος, που μόλις έχασε μια μάχη με το χειρότερο τρόπο αποδεικνύοντας οτι δεν είναι καθόλου έτοιμος να αναλάβει ηγετικό ρόλο. Προτιμούν τον γιο του Νεντ, κι ας μην έχει το όνομά του, την ίδια στιγμή που αποκαλύπτεται οτι δεν είναι γιος του... τρολάρισμα κανονικό... Ομολογώ οτι ξαφνιάστηκα, όχι μόνο γιατί με την γενικότερη άνοδο των γυναικών που αποτελεί βασική θεματική της σεζόν περίμενα να γίνει το ίδιο, όχι μόνο γιατί το story arc της Σάνσα δικαιολογούσε απόλυτα το Queen Ιn The North, αλλά κυρίως γιατί σε όλη τη σεζόν με αποκορύφωμα τη μάχη των μπάσταρδων επιχείρησαν μια άνευ προηγουμένου αποκαθήλωση του Τζον και φρόντισαν με κάθε τρόπο να τονίσουν οτι δεν είναι έτοιμος να αναλάβει έναν τόσο σημαντικό ρόλο. Με προβληματίζει πολύ αυτή η επιλογή, δεν ξέρω πως να το εισπράξω. Απ' τη μια χάρηκα πολύ για τον Τζον και ήταν μια εξέλιξη που είχα απο καιρό προβλέψει, όχι συγκεκριμένα οτι θα γίνει King In The North, αλλά οτι η αναγνώρισή του δεν θα έρθει επειδή είναι Ταργκάρυεν, επειδή αναστήθηκε ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Θα έρθει επειδή είναι ο Τζον, επειδή το αξίζει, επειδή όπως έγραψα και χθες εμπνέει τους άνδρες να τον ακολουθήσουν. Μου άρεσε πολύ λοιπόν που πράγματι έγινε έτσι, απ' την άλλη, με προβληματίζει γιατί παρότι ο Τζον το αξίζει 100% δεν αισθάνομαι οτι ο χαρακτήρας το έχει κερδίσει. Έπειτα υπάρχει και η Σάνσα. Απ' τη μια αισθάνομαι μια μικρή απογοήτευση γι' αυτήν, γιατί η πολύτιμη προσφορά της δεν αναγνωρίστηκε απο κανέναν. Δεν είναι οτι ήθελα σώνει και καλά να τη δω Queen Ιn The North, ούτε πιστεύω πως και η ίδια έχει τόσο μεγάλη κάψα για τίτλους καρέκλες και θρόνους. Αλλά χωρίς αυτήν η μάχη θα είχε χαθεί και κανείς τους δεν θα βρισκόταν εκεί. Και είναι σημαντικό να τονιστεί οτι δεν κέρδισε απλά τον πόλεμο, τον κέρδισε παρά το γεγονός οτι ο Τζον έκανε τα πάντα για να τον χάσει. Και τώρα στέκεται εκεί και είναι πάλι αόρατη, όπως τότε στα συμβούλια στο τείχος, με τους άρχοντες του βορρά να μιλάνε για το όνομα των Σταρκ αγνοώντας οτι είναι δικό της. Μια ελάχιστη έστω αναγνώριση θεωρώ πως ήταν επιβεβλημένη. Απ' την άλλη, το αναγνώρισε ο Τζον στην προσωπική τους στιγμή, εκεί που τα λένε οι δυο τους σαν αδέλφια, μόνοι τους, μακρυά απο όλους, μακρυά απο τα τραπέζια της πολιτικής, στην πιο σημαντική για εμένα σκηνή των δυο χαρακτήρων.

Ο Τζον ετοίμασε την κάμαρα των γονιών της για τη Σάνσα, γιατί είναι η Lady Stark και όπως λέει είναι η Αρχόντισσα του Γουίντερφελ και σε εκείνη οφείλουν τα πάντα. Είναι σημαντικό που ο Τζον αναγνωρίζει επιτέλους την αξία της αδελφής του, είναι σημαντικό που φαίνεται να αναγνωρίζει το λάθος του που δεν άκουσε τις συμβουλές της διακινδυνεύοντας τα πάντα. Mα πάνω απ' όλα, είναι μια σημαντική δήλωση του χαρακτήρα που δείχνει οτι δεν καίγεται για τίτλους, καρέκλες και θρόνους, ακριβώς όπως και η Σάνσα που το αποδεικνύει με τη σειρά της με την άμεση απάντησή της: "You should take it". Ξέρω οτι πολλοί θα σπεύσουν να μιλήσουν για ρήξη μεταξύ τους, θα σπεύσουν να ερμηνεύσουν την τελευταία σκηνή και τα πλάνα στον μικροδάκτυλο ως κακό οιωνό και είμαι βέβαιος οτι και πάλι θα σταυρώσουν απο τώρα τη Σάνσα για την προδοσία και τα εγκλήματα που φαντάζονται οτι θα κάνει. Ειδικά το τελευταίο το βλέπω να έρχεται, συνηθισμένα τα βουνά απ' τα χιόνια. Αλλά δεν θα συμφωνήσω καθόλου με αυτήν την οπτική. Προφανώς και υπάρχουν ακόμα θέματα στη σχέση τους που πρέπει να τα δουλέψουν, να μάθουν καλύτερα ο ένας τον άλλο, να μάθουν να εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο. Προφανώς και αυτό το άδειασμά της Σάνσα ίσως την κάνει να αισθάνεται αδικημένη και οτι δεν εισέπραξε την αναγνώριση που αναμφίβολα της αξίζει. Προφανώς και ο Μικροδάχτυλος θα παίξει το ρόλο του και θα προσπαθήσει να σταθεί απέναντι στον Τζον αφού βλέπει τα σχέδιά του να γκρεμίζονται. Και είναι εμφανέστατη η επιλογή των δημιουργών να μας βάλλουν ψύλλους στ' αφτιά, να μας κάνουν να πιστέψουμε οτι το αύριο στο Γουίντερφελ δεν θα είναι ευχάριστο. Θα παίξουν τον ρόλο τους όλα αυτά, δεν περιμένω να είναι όλα μέλι γάλα, αλλά προσωπικά δεν τσιμπάω στο "δράμα". Έχω τεράστια εμπιστοσύνη σε αυτούς τους δυο χαρακτήρες και είμαι βέβαιος πως θα καταφέρουν να ξεπεράσουν τις όποιες δυσκολίες εμφανιστούν. Γι' αυτό δίνω τόσο μεγάλη βαρύτητα στον διάλογό που έχουν οι δυο τους. Δεν πιστεύω ούτε για μια στιγμή οτι ο Τζον και η Σάνσα θα φαγωθούν για την καρέκλα του βορρά. Όπως ξεπέρασαν όλο αυτό το ζήτημα με το μυστικό για τους ιππότες που έγινε τεράστιο θέμα απο τους θεατές χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος , έτσι περιμένω να βρουν και στη συνέχεια τον κατάλληλο τρόπο για να συνυπάρξουν και να ενώσουν τις δυνάμεις τους ενάντια στους κοινούς τους εχθρούς. "I'm not a Stark", λέει ο Τζον, "You are to me", απαντά αμέσως η Σάνσα. Αυτά κρατάω εγώ προσωπικά απο το επεισόδιο, αυτή είναι η ουσία, όλα τα υπόλοιπα είναι σάλτσες και θεωρίες που μπορεί να μας απασχολήσουν αλλά όπως είπα και πριν έχω τεράστια εμπιστοσύνη στους δυο χαρακτήρες (αν και οφείλω να πω οτι δεν έχω την ίδια εμπιστοσύνη στους ανθρώπους που κρατούν τις τύχες των χαρακτήρων στα χέρια τους, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

Για εμένα δεν έχει σημασία ποιος είναι Lord και ποιος κάθεται στη καρέκλα, δεν φαίνεται να έχει σημασία ούτε και για τους ίδιους, τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να έρθουν σε σύγκρουση μεταξύ τους. Αυτό που έχει σημασία είναι να αναγνωρίσουν πόσο δυνατή ομάδα είναι οι δυο τους, το πόσο χρειάζονται και συμπληρώνουν ο ένας τον άλλο, με τον Τζον να ηγείται και να βγαίνει μπροστά και τη Σάνσα δίπλα του να τον συμβουλεύει αναλαμβάνοντας το πολιτικό παιχνίδι έτσι όπως μόνο εκείνη ξέρει. Έχω εμπιστοσύνη στον Τζον οτι θα αναγνωρίσει τα λάθη του, οτι θα βάλει μυαλό και θα πάψει να είναι τόσο αφελής. Όχι εντελώς, ίσως, γιατί τον αγαπώ γι' αυτό που είναι και πάντα θα είναι λιγάκι αφελής, είναι και αυτό μέρος της γοητείας του χαρακτήρα. Αλλά πρέπει να πάψει να είναι τόσο αφελής, διαφορετικά θεωρώ δεδομένο οτι θα την ξαναπατήσει. Έχω και τεράστια εμπιστοσύνη στη Σάνσα, ειδικά μετά τη σκηνή της με τον Μικροδάχτυλο. "Only a fool would trust Littlefinger", ήταν αυτό που περίμενα με ανυπομονησία να ακούσω απο εκείνη. Δεν πρόκειται ποτέ να τον εμπιστευτεί ξανά, μας το έχει ξεκαθαρίσει. Είναι επικίνδυνος, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι' αυτό, ειδικά μετά τη "χυλόπιτα" που έφαγε απο τη Σάνσα. Είναι η αδυναμία του, η αχίλλειος πτέρνα του, πάντα το υποστήριζα και πάντα πίστευα οτι απο τη Σάνσα θα την πατήσει στο τέλος. Της αποκάλυψε τα σχέδια του και παραδέχτηκε την αδυναμία του, οτι τη θέλει δίπλα του, οτι έχει πάντα αυτή την εικόνα στο μυαλό του και πάντα ενεργεί με σκοπό να την κάνει πραγματικότητα. "It's a pretty picture", η Σάνσα όμως έχει πάψει προ πολλού να πιστεύει σε όμορφες εικόνες. Ο Μικροδάχτυλος προσπαθεί να τη δελεάσει, "I've declared for House Stark for all to hear". Αλλά η απάντηση της τον ξεμπροστιάζει, "You've declared for other houses before, Lord Baelish. It's never stopped you from serving yourself". Όχι, τον ξέρει καλά πια, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ξανά πιόνι στο παιχνίδι του. Η σύγκρουση των δυο είναι δεδομένη και αργά ή γρήγορα θα αποδειχτεί αναπόφευκτη. Μένει να δούμε τον τρόπο που θα εξελιχθεί και ποιος τελικά θα επικρατήσει. Είναι επικίνδυνος, ειδικά τώρα που κινδυνεύει να χάσει τα πάντα και κανείς δεν πρέπει να τον υποτιμήσει. Τον έχω ικανό για όλα, ακόμη και για τα χειρότερα που δεν θέλω ούτε να τα σκέφτομαι. Αλλά είμαι πλέον πεπεισμένος πως η Σάνσα τον έχει στο χέρι και οτι θα έχει την ευκαιρία της να τον ξεφορτωθεί για πάντα. Της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, θα τα καταφέρει, άλλωστε στο μυαλό μου η ιστορία τους ήταν πάντα η ιστορία του δάσκαλου που βρίσκει τον δάσκαλό του.

To be continued...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 27 Ιουνίου 2016 στις 15:36

Σελίδα 1 από 27 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία